Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 stycznia 202309:51

Rodzina z Kazachstanu zamieszkała w Raciborzu

Rodzina z Kazachstanu zamieszkała w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Racibórz wzbogacił się o czterech nowych mieszkańców! To rodzina Kobelskich z Kazachstanu.

- Rodzina Kobelskich (Alexey z żoną Yeleną, córką Margaritą i synem Markiem) przyjechała do nas z Kazachstanu. Członkowie ww. rodziny zostali uznani za osoby polskiego pochodzenia. Minister Spraw Wewnętrznych udzielił zgody na wydanie decyzji o zakwalifikowaniu do wydania wizy krajowej w celu repatriacji, skutkującej nabyciem obywatelstwa polskiego z chwilą przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej - informuje Urząd Miasta.

Zmiany prawne z ostatnich lat i polityka rządu RP wobec repatriantów mieszkających w krajach byłego ZSRR, sprawiła, że ilość osób chcących powrócić do Polski zwiększa się. Proces uzyskania dokumentów repatriacyjnych jest teraz prostszy dla naszych rodaków ze wschodu. Jednak realizacją zadania zajmuje się samorząd, w tym wypadku Urząd Miasta Racibórz.

Prezydent Dariusz Polowy wspólnie z swoim zastępcą Dawidem Wacławczykiem jesienią 2021 roku podjęli szereg działań, aby sprowadzić Raciborza jedną rodzinę. Proces jest dość czasochłonny, a składa się na niego: wybór rodziny, wybór mieszkania, pozyskanie funduszy na jego remont i wyposażenie, prace wykończeniowe, organizacja dokumentów (tłumaczenia aktów chrztu i ślubu, wyrobienie dowodów osobistych, nadanie numerów PESEL itp.) i sam przyjazd rodziny z Kazachstanu do Polski. Na kompleksowy remont i wyposażenie mieszkania Miasto Racibórz pozyskało aż 145 tysięcy złotych ze środków Wojewody Śląskiego, dzięki czemu miasto nie poniosło żadnych wydatków z budżetu własnego.

Nad wszystkimi sprawami organizacyjnymi czuwali: Ewa Zalewskia, pełniąca w roku 2022 funkcję naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich (pozyskała środki na przygotowanie lokalu i koordynowała całe przedsięwzięcie; obecnie opiekę nad rodziną sprawuje naczelnik Adrianna Polok), Ewa Hac (naczelnik Wydziału Lokalowego), Roksana Pytlik (w roku 2022 kierowała raciborskim OPS, który wyposażył mieszkanie w meble i sprzęty) oraz Andrzej Migus, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków (przygotowanie lokalu tj. prace remontowe i wykończeniowe).

20 grudnia 2022 rodzina przyleciała do Polski. W tym tygodniu rodzinę odwiedzili włodarze w towarzystwie tłumaczki. Rozmawiali o wrażeniach i spostrzeżeniach rodziny po wprowadzeniu się do nowego mieszkania, o planach na przyszłość i możliwościach wsparcia rodziny.

- Są szczęśliwi i bardzo wdzięczni za wszelką okazaną im pomoc. Jak mówią, poczuli się jak u siebie w domu od pierwszego dnia. Ich 10-letnia córka chodzi już do SP18, a 4-letni syn czeka na wskazanie przedszkola. Po załatwieniu wszystkich formalności rodzice będą mogli podjąć pracę. Wkrótce rozpoczną też kurs języka polskiego - dodaje ratusz.

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności31 stycznia 202316:50

Zmiana warty u raciborskich strażaków

Zmiana warty u raciborskich strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KP PSP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.