Blok w Jaworznie z wadą konstrukcyjną? Nowa odsłona sporu Rafako z Tauronem

W czwartek najnowocześniejszy i produkujący najwięcej energii w Polsce węglowy blok 910 w Jaworznie znowu pracował poniżej pełnego poziomu wydajności. Spółka Polimex Mostostal przeprowadziła audyt kotła na zlecenie Taurona - właściciela bloku i uważa, że ma on wady konstrukcyjne. Rafako kwestionuje jego wnioski i podtrzymuje, że problemowi z blokiem winna jest jakość wsadu, czyli węgla.
Od wielu miesięcy trwa konflikt o problemy bloku 910 w Nowej Elektrowni Jaworzno między jego właścicielem spółką Tauron, a wykonawcą Rafako.
Rafako przekonuje, że blok 910 nie działa prawidłowo, ponieważ Tauron nie dostarcza do niego węgla kontraktowego, przez co kocioł nie uzyskuje właściwej mocy i dochodzi do jego awarii. Tauron nie zgadza się z tym, wskazując, że jest to zasłona dymna, mająca ukryć błędy konstrukcyjne przy budowie jednostki.
WNP.PL dotarło do informacji, z których wynika, że grupa Polimex Mostostal przeprowadziła audyt kotła na zlecenie Taurona, którego wyniki przedstawiła w formie prezentacji spółce Rafako tuż przed końcem roku. Miał on wykazać, że przyczyną awarii są wady konstrukcyjne bloku 910, po stronie Rafako. Rafako kwestionuje jednak te wnioski. Czytaj: Czy najbardziej energodajna elektrownia w Polsce została źle wybudowana?





















![Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377806zrzut-ekranu-2026-06-25-o-10-56-25-.png)






















![Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782283791zrzut-ekranu-2026-06-24-o-08-49-20-.png)





Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany