Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 stycznia 202320:43

List do redakcji. Mieszkańcy Sosnowej w Nędzy od sześciu lat domagają się remontu

List do redakcji. Mieszkańcy Sosnowej w Nędzy od sześciu lat domagają się remontu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Droga przy ul. Sosnowej została utwardzona po powodzi w 1997 r. Od tego czasu nie była remontowana. Trudno nazwać remontem tymczasowe „łatanie” dziur po interwencjach mieszkańców. Ostatni remont polegał na zasypaniu dziur kamieniami – piszą mieszkańcy. Wójt zapewnia, że lada dzień gmina ogłosi przetarg.

- O remont drogi przy ul. Sosnowej w Nędzy mieszkańcy zabiegają już od 6 lat, interweniując w Urzędzie Gminy. Wielokrotnie były to osobiste wizyty mieszkańców zgłaszających problem złej nawierzchni drogi. Od 2020 r. mieszkańcy interweniują pisemnie, zwracając się z prośbą do Wójta Gminy Nędza jako zarządcy dróg gminnych, o położenie nawierzchni asfaltowej. Za każdym razem przedkładane są zdjęcia nawierzchni drogi, a raczej jej braku, jednak zawsze kończy się to na obietnicach bez pokrycia – czytamy w liście do redakcji.

- Droga przy ul. Sosnowej została utwardzona po powodzi w 1997 r. Od tego czasu nie była remontowana. Trudno nazwać remontem tymczasowe „łatanie” dziur po interwencjach mieszkańców ulicy Sosnowej. Ostatni remont polegał na zasypaniu dziur kamieniami. Od 2020 r. mieszkańcy zgłaszają, że korzystanie z tej drogi jest niezwykle uciążliwe i niebezpieczne dla pieszych, zwłaszcza dla małych dzieci idących na spacer lub jadących na rowerkach – dodają.

- Obecnie droga znajduje się w fatalnym stanie, uniemożliwiając mieszkańcom normalne z niej korzystanie. Na całym odcinku powstało bardzo wiele dziur i ubytków, które nie pozwalają na normalne i bezpieczne użytkowanie drogi. Droga wygląda jak "szwajcarski ser", a jazda po niej przypomina slalom. W niektórych miejscach występuje całkowity brak nawierzchni utwardzonej, odłamki nawierzchni zostały skruszone i popękały. Mijanie się z innymi użytkownikami drogi poboczem to przejazd ekstremalny, który powoduje częste uszkodzenia opon, felg, zawieszenia czy osłony pod silnikiem. Ponadto mijanie się z innym pojazdem wymusza wjazd na prywatne grunty właścicieli działek ul. Sosnowej. Stan drogi daje się we znaki szczególnie w porze deszczowej i przy roztopach, zwłaszcza teraz po topniejącym śniegu. Aktualne zdjęcia zrobione zostały 24 grudnia 2022 r. Katastrofalny stan drogi uniemożliwia dzieciom jazdę na rowerze. Natomiast przez błoto, które utrzymuje się na nawierzchni drogi, mieszkańcy mają zanieczyszczone własne podwórka oraz garaże – to lista zastrzeżeń.

- Przedstawiciele władz Gminy wielokrotnie składali obietnice w tej sprawie, jednak do chwili obecnej mieszkańcy nie doczekali się nowej nawierzchni drogi, co przedstawiają aktualne zdjęcia. Władze Gminy w kolejnych obietnicach informują, że cyt. „czyni się wszystko, by temat remontu ul. Sosnowej zakończyć z pozytywnym skutkiem” – tylko jak można zakończyć coś, co się jeszcze nie rozpoczęło? Chyba, że samo składanie obietnic to już jest rozpoczęcie remontu? – nie kryją żalu mieszkańcy.

- W mediach społecznościowych można znaleźć billboardy informujące o fakcie, iż Gmina Nędza otrzymała środki finansowe na modernizację ul. Sosnowej w Nędzy. Jednak mieszkańcy po tylu obietnicach bez pokrycia obawiają się, że zanim remont drogi się w ogóle rozpocznie, władze gminy oświadczą, że niestety koszty remontu wzrosły i znowu po raz kolejny zostaną z dziurawą drogą, a w niektórych miejscach nawet bez niej. Mieszkańcy ul. Sosnowej są znużeni i zmęczeni całą sytuacją, tym, że władze gminy tylko obiecują, a nie interweniują oraz faktem, że inne drogi będące w lepszym stanie zostały zmodernizowane a ul. Sosnowa nie. Dbanie o drogi gminne to jedno z zadań własnych gminy i obowiązków, które określa kilka dokumentów, m.in. ustawa o drogach publicznych i ustawa o samorządzie gminnym. W przypadku ul. Sosnowej te obowiązki są pomijane – kończy się list.

- W ramach Rządowego Funduszu Polski Ład do Gminy Nędza trafi 872 000 zł bezzwrotnego wsparcia, które zostanie przeznaczone na realizację projektu: Modernizacja ul. Sosnowej w Nędzy. Zadanie obejmuje modernizację drogi gminnej od skrzyżowania z ulicą Leśną do połączenia z drogą gminną przy ul. Borowiec o łącznej długości 825 m. Inwestycja poprawi warunki techniczne drogi, standard życia mieszkańców, zwiększając ich bezpieczeństwo. Dofinansowanie inwestycji publicznych dotyczy samorządów, na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej – czytamy na stronie Urzędu Gminy. Informacja pochodzi z lipca 2022 r.

Wójt Anna Iskała poinformowała nas, że wkrótce zostanie ogłoszony przetarg mający wyłonić wykonawcę. Poprzedziło go uregulowanie stanu prawnego gruntów potrzebnych pod drogę.

Autor: opr. red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 lutego 202311:37

Strzelcy wyborowi. Zawody w PCS-ie

Strzelcy wyborowi. Zawody w PCS-ie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Aktualności4 lutego 202310:12

Podano datę ingresu nowego biskupa gliwickiego

Podano datę ingresu nowego biskupa gliwickiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. diecezja gliwicka
Aktualności4 lutego 202309:34

Wakacje.pl z zarzutami Prezesa UOKiK za mylące ceny

Wakacje.pl z zarzutami Prezesa UOKiK za mylące ceny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. pixabay.com/tookapic
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.