Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 stycznia 202309:17

Gospodarcze podsumowanie roku 2022 [RAPORT RATUSZA]

Gospodarcze podsumowanie roku 2022 [RAPORT RATUSZA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- W minionym roku miasto konsekwentnie realizowało swoje założenia rozwojowe, w tym sprzedaż terenów inwestycyjnych - informują władze miasta.

Dzięki zaangażowaniu pracowników Urzędu pozyskano inwestora na teren o powierzchni 1,8998 ha zlokalizowany przy ul. Brzozowej. Deweloper nabył nieruchomość za 2,3 mln zł. Oczekiwanym przez Gminę Racibórz zagospodarowaniem nieruchomości była realizacja zabudowy mieszkaniowej, mającej na celu stworzenie osiedla mieszkaniowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dodatkowo sprzedano również 10 działek budowlanych przy ul. Greckiej o łącznej powierzchni 1,12 ha za 1,26 mln zł.

Przy ul. Gospodarczej powstają kolejne inwestycje. Z pracami budowlanymi ruszyli kolejni inwestorzy – firma specjalizująca się w sprzedaży aparatury i elektroniki oświetleniowej, przedsiębiorca działający w branży motoryzacyjnej oraz firma produkująca opakowania. W 2023 roku spodziewane jest rozpoczęcie kolejnych dwóch inwestycji.

Nowa inicjatywa – tworzymy bazę prywatnych terenów inwestycyjnych. Miasto chcąc wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu na tereny inwestycyjne oraz chcąc pomóc prywatnym właścicielom w znalezieniu inwestora umożliwiło promocję niniejszych na stronie raciborz.pl, tworząc dedykowaną ku temu zakładkę. Obecnie promowanych jest 6 nieruchomości.

Od stycznia 2022 funkcjonuje nowy Program Wspierania Przedsiębiorczości Miasta Racibórz do roku 2027+. Wraz ze Strategią Rozwoju Miasta Racibórz zaczął obowiązywać nowy Program Wspierania Przedsiębiorczości. Zdefiniowano najważniejsze elementy przyszłej polityki gospodarczej miasta, na które składają się:

- dobre warunki do prowadzenia działalności usługowej i przemysłowej,
- oferta edukacyjna dostosowana do lokalnego rynku pracy,
- zdywersyfikowana struktura gospodarcza,
- rozwinięte produkty turystyki krótkookresowej.

Atrakcyjne warunki dla nowych form wykonania pracy zarobkowej przez mieszkańców obszaru funkcjonalnego.

W 2022 r. funkcjonował także Inkubator Przedsiębiorczości i Organizacji Pozarządowych, który dał się poznać jako przestrzeń regularnych dyżurów doradców, wydarzeń biznesowych oraz spotkań informacyjno-edukacyjnych. Ze wsparcia Inkubatora korzystali raciborscy przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy miasta zainteresowani założeniem firmy. Co ważne, oferta Raciborskiego Inkubatora Przedsiębiorczości przyciąga coraz młodszych, także studentów i uczniów raciborskich szkół, którzy nie tylko ochoczo korzystają z oferty zajęć i doradztw biznesowych, ale i zgłaszają swoje pomysły do dorocznego konkursu na najlepszy pomysł biznesowy, gdzie bez kompleksów rywalizują z bardziej doświadczonymi przedsiębiorcami. W 2022 roku Inkubator dodatkowo otworzył się na organizacje społeczne, które też mogły liczyć na szkolenia i wsparcie doradcze.

Już po raz siódmy wybrano najlepszy raciborski biznesplan. Do tegorocznej edycji zgłoszono dwanaście przedsięwzięć. W finale znalazło się pięć zróżnicowanych pomysłów biznesowych, których autorzy musieli zaprezentować się przed jury oraz publicznością. Najlepszym pomysłem okazała się profesjonalna obsługa eventów Artegoma. Zwyciężczyni, Pani Noemi Broża otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta w wysokości 5000 zł.

Lokale na start. Kontynuowano program „Lokale na Start”, który nadal cieszył się dużym zainteresowaniem. Głównym celem Programu jest w szczególności wspieranie początkujących przedsiębiorców. W roku 2022 r. wynajęto 5 takich lokali.

Miliony dla Raciborza. Ogólna wartość pozyskanych środków zewnętrznych w roku 2022 wyniosła blisko 40 mln zł z czego najwięcej tj. 30 mln zł otrzymano na rozbudowę Raciborskiego Centrum Aktywności i Integracji Społecznej. Pozostałe środki pozyskane zostały na inwestycje drogowe oraz związane z bezpieczeństwem pieszych, strzelnicę.

Racibórz reprezentowany na zewnątrz. W minionym roku Miasto Racibórz uczestniczyło w wielu inicjatywach o charakterze gospodarczym. Były to m.in.
- XII Europejski Kongres MiŚP,
- World Urban Forum 11 – Swiatowy Kongres Miast,
- XIV Europejski Kongres Gospodarczy,
- Property Forum,
- projekt „InspiratON – Czas na Zawodowców”, czyli cykl wydarzeń promujących przedsiębiorczość wśród lokalnej młodzieży.

2023 rok to nowe wyzwania, m.in. Miasto przygotowuje nowe tereny pod inwestycje w sąsiedztwie ul. Bartka Lasoty (ul. Mikołowska), zagospodarowanie zmodernizowanego dworca PKP poprzez utworzenie w części udostępnionej Miastu – Centrum Rozwoju Biznesu i Organizacji Pozarządowych, UrbanLab oraz strefy co-workingu. Poza tym Miasto rozpocznie budowę Raciborskiego Centrum Aktywności i Integracji Społecznej.

W zakresie infrastruktury drogowej największą inwestycją będzie modernizacja ul. Rybnickiej, na którą miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości 18 mln.

Autor: (um), fot. Robert Ambroziewicz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 lutego 202311:37

Strzelcy wyborowi. Zawody w PCS-ie

Strzelcy wyborowi. Zawody w PCS-ie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Aktualności4 lutego 202310:12

Podano datę ingresu nowego biskupa gliwickiego

Podano datę ingresu nowego biskupa gliwickiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. diecezja gliwicka
Aktualności4 lutego 202309:34

Wakacje.pl z zarzutami Prezesa UOKiK za mylące ceny

Wakacje.pl z zarzutami Prezesa UOKiK za mylące ceny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. pixabay.com/tookapic
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.