Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 grudnia 202208:15

Nowoczesne technologie w leczeniu dzieci w województwie śląskim

Nowoczesne technologie w leczeniu dzieci w województwie śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Do Samodzielnego Publicznego Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu trafił ultranowoczesny sprzęt wykorzystywany w chirurgii dziecięcej – laser frakcyjny i fistuloskop

Zakup urządzeń był możliwy dzięki umowie darowizny pomiędzy szpitalem a Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągowym S.A. w Katowicach. GPW wsparło placówkę kwotą 150 tys. zł. W przekazaniu sprzętu uczestniczyły radne Sejmiku – Maria Materla i Alina Nowak.

- Naszą odpowiedzialnością jest dbać o zdrowie i życie pacjentów, również tych najmłodszych. Dołożyliśmy cegiełkę do sprzętu, który ma tych pacjentów uzdrowić. Ale skuteczne leczenie to nie tylko sam sprzęt. Podstawą są świetnie wyszkolone kadry. A zabrzański szpital ma znakomity personel – mówi Maria Materla, pełnomocnik zarządu Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. ds. społecznej odpowiedzialności biznesu i radna Sejmiku województwa.

- Rozwój placówek medycznych, w tym szpitali, bez inwestycji w sprzęt byłby niemożliwy. Tych potrzeb jest wiele, niemniej staramy się na nie na bieżąco reagować i dbamy o to, by nowoczesne urządzenia trafiały tam, gdzie są najbardziej konieczne. W tym przypadku zabrzański szpital będzie mógł leczyć najmłodszych pacjentów w sposób małoinwazyjny, co ma znaczenie, bo pobyt w szpitalu zawsze kojarzy się z traumą – dodaje radna Sejmiku, Alina Nowak.

Jak tłumaczy dr hab. n. med. Wojciech Korlacki, ordynator Oddziału Chirurgii Wad Rozwojowych Dzieci i Traumatologii Samodzielnego Publicznego Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu, laseroterapia w chirurgii dziecięcej jest absolutnym novum. Tego typu urządzenia są bowiem dopiero wdrażane.

- Laser frakcyjny służy głównie do usuwania zmian w obrębie skóry, brodawek, rozstępów skóry, do leczenia wędzidełka języka i innych tym podobnych zabiegów. W praktyce jest to sprzęt z pogranicza dermatologii, kosmetologii i chirurgii – dodaje dr Wojciech Korlacki.

Stosowanie lasera przy usuwaniu tkanek patologicznych minimalizuje ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań i pozwala na szybszy powrót do zdrowia. Podkreśla, że jest to istotne zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, którym zależy na jak najszybszym powrocie do aktywności. Zabiegi medycyny estetycznej, czyli dziedzinie zajmującej się np. powstrzymywaniem procesów starzenia są wykorzystywane obecnie do leczenia konkretnych schorzeń występujących u dzieci.

Do zabrzańskiego szpitala, dzięki darowiźnie trafił także. fistuloskop. - Połączenie technik fistuloskopii i laseroterapii umożliwia nam bardzo nowoczesne podejście do leczenia. Będziemy chyba pierwszym ośrodkiem w kraju, który połączy te dwie techniki w chirurgii dziecięcej – tłumaczy ordynator Korlacki.

Wykorzystanie obu technik pozwoli również na wykonanie zabiegów z zakresu proktologii, np. usunięcia m.in. ropni i przetok okolicy odbytu. Są to ciężkie choroby, których leczenie i gojenie jest trudne. Do tego często występują nawroty.

- Metody leczenia inwazyjnego kojarzą się z głębokimi cięciami, bliznami, ranami. Do tej pory taki zabieg trwał ok. 2-3 godzin i wymagał mniej więcej tygodniowego pobytu w szpitalu, a okres rekonwalescencji wynosił w przybliżeniu dwa miesiące. Przy zastosowaniu nowoczesnych metod nasi pacjenci mogą zostać zoperowani w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Zgłaszają się do nas rano, zostaje przeprowadzona operacja i cztery godziny po wybudzeniu pacjent może już wrócić do domu – wyjaśnia dr Anna Fedorowicz, asystent Oddziału Chirurgii Wad Rozwojowych Dzieci i Traumatologii zabrzańskiego szpitala.

- Chcielibyśmy stworzyć zabrzański lub nawet śląski ośrodek laseroterapii, chcemy poszerzyć naszą bazę laserów o urządzenia innej kategorii. np. laser neodymowo-yagowy, który będzie służył do usuwania naczyniaków. W naszej klinice specjalizujemy się w technikach małoinwazyjnych, jesteśmy wiodącym ośrodkiem w Polsce – podsumowuje dr W. Korlacki.

Autor: UMWS, fot. Janusz Binkiewicz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport27 stycznia 202300:20

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartkowy (26.01.) wieczór parkiet hali sportowej przy Łąkowej płonął od emocji. W kolejny meczu grupy mistrzowskiej I ligi śląskiej siatkówki zespół KS Racibórz podejmował Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa. Siatkarze obu ekip zafundowali licznie zgromadzonym kibicom prawdziwy rollercoaster emocji.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności27 stycznia 202308:49

Muzealne spotkania z zabytkami - GOTYK

Muzealne spotkania z zabytkami - GOTYK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Marek Krakowski
Reklama
Sport28 stycznia 202321:10

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rozgrywki Halowej Ligi Piłki Nożnej zmierzają powoli ku ostatecznej fazie. Dziś (28.01.), w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano kolejne spotkania. Stoczono cztery pojedynki II ligi oraz jeden ligi I. Sprawdź wyniki, zobacz zdjęcia i wideo.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport28 stycznia 202300:19

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO]

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątkowy (27.01.) wieczór w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu rozegrano zaległe spotkanie I kolejki finału A II ligi koszykówki kobiet. Lider, czyli RKK AZS Racibórz podejmował zamykającą tabelę Olimpię Wodzisław Śląski.

(greh)
Sport27 stycznia 202308:55

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Sport28 stycznia 202322:48

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Klub Siatkarski Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Nasz Racibórz 23.12.2022
8 stycznia 202316:07

Nasz Racibórz 23.12.2022

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.