Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 listopada 202216:05

W PUNKT z Alex Schiele w RCK [FOTO i WIDEO]

W PUNKT z Alex Schiele w RCK [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Światłem malowane to tytuł kolejnego spotkania, które odbyło się w ramach cyklu rozmów z ciekawymi osobami przy filiżance kawy i herbaty „W punkt”. Bohaterką wczorajszego wieczoru była Aleksandra Kuczyńska znana również jako Alex Schiele.

Światłem malowane to tytuł kolejnego spotkania, które odbyło się w ramach cyklu rozmów z ciekawymi osobami przy filiżance kawy i herbaty „W punkt”. Bohaterką wczorajszego wieczoru była Aleksandra Kuczyńska znana również jako Alex Schiele, która zaprezentowała swoje prace: rysunki na szkle oraz malarstwo w naszym saloniku artystycznym na I piętrze. Wczorajsze spotkanie było jednocześnie wernisażem oraz rozmową z naszym gościem, które poprowadziła Anna Kokolus, wicedyrektor RCK. Zainteresowanie wśród raciborzan przerosło oczekiwanie organizatorów, cały czas były dostawiane krzesła. Nic dziwnego, gdyż prace Alex Schiele są niezwykle oryginalne i interesujące. Z dużym zaciekawieniem posłuchaliśmy autorki o tym skąd wzięło się jej zamiłowanie do szkła, gdyż studiując na ASP we Wrocławiu mogła obrać różne kierunki drogi artystycznej. Każdy z nas posługuje się szklanymi przedmiotami na co dzień, ale mało kto zdaje sobie sprawę, jak niezwykły jest to materiał i jakie wyjątkowe rzeczy można z niego wykonać, w tym szczególnie jak ogromne ma zastosowanie w najbardziej skomplikowanych technologiach: teleskopy, światłowody itp.

Podczas rozmowy padły pytania o czas kopenhaski naszego gościa, jakie ma doświadczenia jako artystka z tamtejszym rynkiem i jaki odbiór miała jej sztuka w narodzie mającym tak minimalistyczne podejście do artyzmu. Jak się dowiedzieliśmy pomysł na prace z lustrem, otwieranie go i czytanie w nim jak w księdze, prawie że tajemnej, narodził się na plaży w Kopenhadze. Wówczas, w 2014 roku powstał pomył na firmę o nazwie Rondo Concept, nawiązującej do idealnej formy koła i osadzenia w tej cykliczności siebie jako płynącego po oceanie życia Pirata. Praca z lustrem, co podkreślał nasz gość, wymaga niezwykłego skupienia, osadzenia w tym co tu i teraz, rozluźnienia a zarazem perfekcyjności. Niczym praca sapera, gdyż otwierając kolejną warstwę lustra można przez nieuwagę lub tez czynniki niezależne od twórcy zniszczyć pracę, nad którą pracowało się od wielu tygodni- bo lustro po prostu się ulotni. Przydaje się wiedza chemiczna, matematyczna, zmysł przestrzenny. A jednocześnie za pracą ze szkłem i lustrem kryje się niezwykle ciekawe podejście metafizyczne, filozoficzno-psychologiczne, ponieważ lustra są najbardziej idealnym odbiciem nas samych, naszej energii, czasami przeglądamy się w lustrach innych ludzi, ale najtrudniej jest przejrzeć się w swoim odbiciu i pobyć ze sobą w skupieniu. Artystka podkreśliła, że zawsze ją interesuje drugie życie każdej z jej prac- to jak odbierają ją osoby, u których znalazła się w mieszkaniu, jak pracuje w zależności, gdzie się znajduje, jak pada na nią światło, o jakiej porze. Rysunki te są jak wizualne notatki z obecności tu i teraz, które później mają indywidualne życie, i żyją w czasie - podkreśliła Aleksandra.

Podczas spotkania poruszony był także wątek pracy wokół działalności artystycznej: bycie sobie sterem żeglarzem okrętem: prowadzenie firmy, cała promocja i marketing, wykorzystywanie social mediów, budowanie kontaktów z ludźmi, dźwiganie ciężkich materiałów jakimi są lustra, zajmowanie się ich cięciem, doborem odpowiedniego obramowania, pakowaniem. Rzadko się nad tym zastanawiamy, podziwiając prace artystów.

Na koniec uczestnicy spotkania mogli podejść do każdej z prac, przeglądając się z nich zrobić zdjęcie. Na tym autorce bardzo zależało, by podejść, pobawić się światłem i zbudować sobie indywidualną relację z daną pracą. Powstał również pomysł, by zorganizować sesją zdjęciową podczas której popracujemy z odbiciem prac na ciele – żywymi tatuażami.

Prace będzie można podziwiać w RCK przez miesiąc, a także je nabyć kontaktując się z autorką.

Dziękujemy Aleksandrze Kuczyńskiej za zabranie nas w ten niezwykle pasjonujący rejs po tym wciąż nie do końca odkrytym materiale, jakim jest szkło i podzielenie się z nami swoją niezwykłą energią, którą wczoraj pięknie odbiła w Raciborzu.

Na kolejne spotkanie z cyklu „W punkt” zapraszamy 12 stycznia. Gościem będzie artysta grafik Sławomir Gruca.

Autor: RCK, fot. M. Wiecha, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.