Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 listopada 202208:50

Dokumenty gotowe, kasy brak. W ratuszu o biznesie na odpadach

Reklama
Racibórz:

Pod obrady komisji gospodarki trafił projekt uchwały w sprawie ustalenia cennika usług za przyjęcia odpadów biodegradowalnych na Kompostownię Odpadów w Raciborzu na lata 2023 – 2025.

- Obecna cena obowiązująca na kompostowni jest z roku 2019. Była ona wyliczona na poziomie średniej ceny obowiązującej w tamtym okresie. W chwili obecnej wysoka inflacja i inne czynniki powodują, że po analizie okazało się, że konieczna okazuje się jej zmiana. Ważnym czynnikiem jest to, że dla mieszkańców Raciborza nie ma to wpływu. Dotyczy to jedynie instytucji i lokali niezamieszkałych – zreferowała uchwałę kierownik referatu ds. gospodarki odpadami w Wydziale Komunalnym, Mariola Wierzbicka (na zdj.).

- Kompostownia nie może generować przychodów jako takich. Odbiór dla mieszkańców, tak jak Rada Miasta zarządziła jest darmowy i taki pozostanie. Cena 170 złotych ma się jednak nijak do obecnego rynku. Cena skalkulowana i zawarta w uchwale to 240 złotych. To i tak mniej niż w innych kompostowniach w regionie, gdzie opłata kształtuje się w zakresie od 300 do 500 złotych – dodał Jan Makowski (na zdj.), prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadów.

- Na jakim etapie jest rozbudowa kompostowni? - pytał przewodniczący Piotr Klima. - Mamy w zasadzie gotowe dokumenty, ale nie mamy finansowania. To zadanie dla prezydenta i Rady Miasta. Inwestycja zależna jest w 50% od miasta i 50% od Empolu. Jak już mówiłem, jesteśmy w trakcie prac, ale pieniążki trudno zdobyć. To nie jest jednak mój biznes, ja go jedynie dla miasta prowadzę – stwierdził prezes ZZO.

- Czego jeszcze oczekujecie od miasta? Czy można powiedzieć, że ZZO jest skarbem miasta? - dociekał przewodniczący komisji. - Można powiedzieć, że to taki skarb. Szczególnie patrząc na to, co się dzieje w biznesie odpadowym. To z pewnością duży pieniądz, a bez zagospodarowania odpadów każde miasto ma problemy z wykonaniem wskaźników unijnych – odparł Jan Makowski.

- Rozumiem, że im więcej śmiecimy, tym jest pan bogatszy? - zapytał P. Klima. - Nie tyle ja, co mieszkańcy Raciborza, bo płacą wtedy mniej za śmieci – powiedział prezes ZZO.

Do dyskusji dołączył radny Mirosław Lenk. - Dziś ceny rynkowe to między 300 a 500 złotych. Jak konstruowana była ta metoda? Te ceny mają jeszcze swego maksimum – powiedział. - To koszty przetworzenia i dochody. Jest ona tak skonstruowana, by nie było zysku. Instalacja nie jest droga, większość robi natura. Cena musi być rynkowo uzasadniona. W propozycji ceny inflacja była zakładana na poziomie 8 czy 9%. Nikt nie przypuszczał, że ona będzie tak wysoka. Można by założyć więcej, ale wtedy kwota kompensaty z miasta musiałaby być większa – odpowiedział zarządzający ZZO.

- Nie do końca jest tak, jak pani kierownik powiedziała. Nic nie zmieni się dla mieszkańców domków jednorodzinnych. Ci, którzy mieszkają w blokach i płacą za odpady biodegradowalne w czynszu, odczują tę podwyżkę – stwierdził radny Marcin Fica.

Ostatecznie uchwała trafiła pod głosowanie. Sześciu radnych głosowało za, jeden wstrzymał się od głosu, a czterech było nieobecnych.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.