Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 listopada 202213:09

Seria fałszywek ujawnionych przez śląskich pograniczników z Raciborza

Reklama
Region:

W ciągu ostatnich trzech dni funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach, podległej Śląskiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Raciborzu, zatrzymali czterech cudzoziemców, którzy w katowickim porcie lotniczym próbowali przekroczyć polską granicę posługując się fałszywymi dokumentami.

Do zatrzymania dwóch cudzoziemców doszło na katowickim lotnisku, po przylocie samolotu rejsowego z Grecji. Mężczyźni w trakcie kontroli posłużyli się dokumentami, których autentyczność wzbudziła podejrzenia przeprowadzających kontrolę funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach. W trakcie dalszych czynności prowadzonych w obecności tłumacza ustalono ich prawdziwe obywatelstwo. Mężczyźni podający się za obywateli Belgii oraz Meksyku okazali się być Syryjczykami. Ponadto w bagażu jednego z zatrzymanych ujawniono dodatkowo fałszywy włoski i rumuński dowód osobisty.

Za popełnione przestępstwo jeden z obywatele Syrii usłyszał zarzuty przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom i posłużenia się jako autentycznym podrobionym na wzór oryginału dokumentem. Z kolei drugi usłyszał zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom i posłużenia się dokumentem stwierdzającym tożsamości innej osoby. Dodatkowo przedstawiono mu zarzut czynienia przygotowań do posłużenia się na terenie Unii Europejskiej jako autentycznym, sfałszowanym włoskim i rumuńskim dokumentem. Wobec Syryjczyków wszczęte zostało postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu.

Kolejni dwaj cudzoziemcy przylecieli ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obywatele Pakistanu do kontroli okazali swe oryginalne dokumenty paszportowe wraz z zamieszczonymi w nich polskimi wizami. Funkcjonariusze zauważyli, że dokumenty pobytowe odbiegają od wzoru i jak się okazało, wizy o tych numerach wystawione zostały na obywateli Ukrainy. Tak też było z posiadanymi przez nich zezwoleniami na pracę. Dokumenty te również zostały zarejestrowane na innych cudzoziemców. Jeden z Pakistańczyków posiadał także podrobione prawo jazdy. Mężczyźni usłyszeli zarzut usiłowania przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom i posłużenia się jako autentycznym podrobionym na wzór oryginału dokumentem. Ponadto jeden z nich usłyszał zarzut dotyczący czynienia przygotowania do posłużenia się na terenie UE jako autentycznym, podrobionym na wzór oryginału dokumentem w postaci pakistańskiego prawa jazdy.

Obaj Pakistańczycy przyznali się do zarzucanych im czynów, odmówili składania wyjaśnień oraz złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej bez przeprowadzenia rozprawy sądowej i wyrazili zgodę na zaproponowaną przez prokuratora karę.

Autor: ŚOSG Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Reklama
Aktualności6 lutego 202310:07

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
red., fot. arch. portalu/FB Dawid Wacławczyk wiceprezydent R-rza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.