Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 listopada 202216:20

Jak zabezpieczyć się przed podsłuchem? Podpowiadamy!

Jak zabezpieczyć się przed podsłuchem? Podpowiadamy! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Coraz więcej firm i osób prywatnych narażona jest na działanie urządzeń inwigilacyjnych, wśród których zdecydowanie królują podsłuchy. Badania pokazują, że na zakładanie nagrywających sprzętów decydują się rozwodzący się małżonkowie, nieuczciwi współpracownicy, konkurencja i wiele innych podmiotów – w tym także służby państwowe. W jaki sposób chronić się przed podsłuchami? Na co najlepiej zwrócić uwagę? Zobacz nasz poradnik.

Podsłuchy dotyczą osób na świeczniku (polityków, znanych biznesmenów, samorządowców i innych), lokalnych działaczy, przedsiębiorców i wielu osób, które mogą nie zdawać sobie z tego sprawy. Widać to po głośnych sprawach ujawniających próby inwigilacji (np. kwestia urządzeń nagrywających znalezionych w gabinecie prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej w 2021 roku). Kiedy powinieneś założyć, że ryzyko podsłuchiwania Cię jest dość wysokie?

W jakich sytuacjach rośnie ryzyko podsłuchu?

Przede wszystkim na podsłuch możesz być narażony w przypadku, gdy posiadasz chronione informacje, ważne dla Twojej konkurencji lub innych podmiotów. Inwigilacji doświadczają między innymi pracownicy firm działających w sektorze innowacji, naukowcy pracujący nad cennymi patentami, właściciele przedsiębiorstw o różnym profilu, dziennikarze czy politycy i działacze. Podsłuch może wiązać się ze szpiegostwem przemysłowym, nielegalną pracą służb aparatu państwowego oraz organizacjami, które skorzystają z ujawnionych informacji.

Poza tym kwestia podsłuchów dotyczy też spraw typowo prywatnych. Jeżeli jesteś w trakcie rozwodu lub walczysz o opiekę nad dzieckiem, istnieje ryzyko, że partner lub partnerka chce Cię zdyskredytować i pozyskać informacje na Twój temat – udowadniając np. zdradę czy problemy finansowe. W takim przypadku może sięgnąć po nielegalnie zakładany podsłuch. Niezależnie od intencji osoby zlecającej podsłuch – jest to działanie niezgodne z prawem. Należy się przed nim bronić!

podsluch1

 

[W Twoim biurze mogą pracować urządzenia szpiegowskie! Warto się przed nimi chronić (fot. Pixabay.com)]

Jakie są rodzaje podsłuchów i kiedy mogą zostać zastosowane?

Zanim dowiesz się jak chronić się przed podsłuchami, poznaj ich najpopularniejsze rodzaje. Dzięki temu możesz zauważyć pracę określonych sprzętów w Twoim otoczeniu, wiedząc gdzie ich szukać.

  • Podsłuch GSM – to jeden z najpopularniejszych rodzajów sprzętów podsłuchujących. Podsłuch GSM wykorzystuje moduł GSM oraz kartę sim od operatora telekomunikacyjnego. Wystarczy, że osoba operująca urządzeniem zadzwoni na numer karty umieszczonej w podsłuchu i już słyszy wszystko, co dzieje się wokół. Sprzęt ma nieograniczony zasięg i może być np. stosowany w biurach czy domach prywatnych. Nadaje się też do wykorzystania w samochodzie. Mogą przypominać np. listwy zasilające (jak podsłuch ALFA-26 ukryty w listwie) czy inne przedmioty codziennego użytku.
  • Podsłuch radiowy – niezwykle precyzyjny i profesjonalny podsłuch, którym posługują się eksperci (np. służby albo osoby zawodowo trudniące się szpiegostwem przemysłowym). Gwarantuje anonimowość (odnalezienie pluskwy nie doprowadzi do odbiornika), wysoką jakość dźwięku oraz długi czas pracy. Ze względu na ograniczony zasięg stosowane są raczej przy kontrolowaniu przebiegów określonych zdarzeń (np. spotkań biznesowych).
  • Podsłuch sejsmiczny – służy do podsłuchiwania przez ściany budynków. Wykorzystuje drgania ścian budynków. Do prawidłowego działania niezbędny jest kontakt ze ścianą z pomieszczenia sąsiadującego z pomieszczeniem podsłuchiwanego obiektu. Zwykle korzystają z niego służby państwowe.
  • Podsłuch z nagrywaniem – należą do niego wszelkiego rodzaju niewielkie dyktafony, które przypominają długopisy, spinki, pendrive’y czy podobne sprzęty. Są proste w budowie i łatwe w obsłudze, stąd często wykorzystują je zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Mogą stanowić element nagrywający, który trzyma się przy sobie lub urządzenie do zdalnego zbierania dźwięku. Po nagraniu materiału należy jednak wrócić po sprzęt – inaczej traci się dostęp do plików. Przykładem może być podsłuch nagrywający ALFA PRO-403.

podsluch2

[Podsłuch czy standardowa listwa zasilająca? Trudno to rozróżnić gołym okiem (fot. Pixabay.com)]

W jaki sposób zabezpieczyć się przed podsłuchem?

Każdy z wyżej zaprezentowanych sprzętów ma inne zastosowanie. Np. podsłuch z nagrywaniem często stosowany jest podczas gromadzenia dowodów do rozpraw sądowych czy na spotkaniach biznesowych, aby upublicznić tajne ustalenia. Jak się przed tym chronić? Koniecznie pamiętaj o rozsądku i zasadzie ograniczonego zaufania. Nie wpuszczaj do swojego otoczenia przypadkowo napotkanych osób. Kontroluj też swoje otoczenie, wykorzystując wykrywacze podsłuchów.

To sprzęty analizujące określony obszar i wskazujące możliwe miejsce położenia urządzeń podsłuchujących. Przeprowadzając regularnie kontrolę biura czy mieszkania, możesz być spokojny o swoje bezpieczeństwo. Zaawansowane technologicznie wykrywacze potrafią wskazać podsłuch z dokładnością do kilku metrów i uwzględniają różne rodzaje takich inwigilujących urządzeń. Co więcej, możesz dzięki temu wykryć np. ukryte kamery czy lokalizatory GPS. Jeżeli nie chcesz inwestować z kolei w wykrywacz (bo potrzebujesz jednorazowej usługi kontroli przed podsłuchami), warto pokusić się o zamówienie profesjonalnej analizy pomieszczenia pod kątem obecności urządzeń szpiegowskich.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności5 czerwca 202310:05

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od piątku do poniedziałkowego poranka strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dwanaście interwencji. Działania prowadzono w Budziskach, Pietrowicach Wielkich, Łubowicach i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:16

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO]

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Informację o zdarzeniu Powiatowe Stanowisko Kierowania odebrało dziś, 6 czerwca, krótko po godzinie 9. Ze zgłoszenia wynikało, że doszło do pożaru w kuźniańskiej fabryce obrabiarek.

red., fot. FB/OSP Siedliska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:21

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO]

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w powiecie wodzisławskim znów dało o sobie znać. Mowa o skrzyżowaniu ulicy Raciborskiej z Bukowską (DW 936) w Syryni niedaleko Raciborza. Wczoraj, 05.06., po godzinie 21 doszło tam do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych.

red., fot. FB/OSP Syrynia, Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Aktualności5 czerwca 202311:54

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO]

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

"Przyszłość jest w naszych rękach. Chwyćmy ster!" - pod tym hasłem Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu zorganizował już po raz drugi ciekawe wydarzenie.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport5 czerwca 202318:09

Osiem medali Łamatorów w Bytomiu

Osiem medali Łamatorów w Bytomiu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Łamator/T. Jabłonka
Reklama
Aktualności6 czerwca 202309:57

Dzień Wdzięczności w Szkole Podstawowej w Bieńkowicach

Dzień Wdzięczności w Szkole Podstawowej w Bieńkowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/M. Jędorowicz
Aktualności6 czerwca 202317:41

Wernisaż Bogumiły Nieżychowskiej w bibliotece

Wernisaż Bogumiły Nieżychowskiej w bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Aktualności6 czerwca 202310:47

Raport 998. Pożar trawy i zboża na pniu w Budziskach

Raport 998. Pożar trawy i zboża na pniu w Budziskach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Siedliska
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.