Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 listopada 202214:33

Nagroda oraz prestiżowe wyróżnienie dla studentów raciborskiej uczelni i raciborskiego projektu

Reklama
Racibórz:

Nagroda za najlepszy projekt inżynierski w woj. śląskim oraz wyróżnienie Towarzystwa Urbanistów Polskich TUP Oddział Śląski w XXXIII edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe z zakresu urbanistyki, gospodarki przestrzennej i zrównoważonego rozwoju oraz prace kursowe przyznano studentom Architektury Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.

Konkurs objęty jest honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a współorganizuje go Śląski Związek Gmin i Powiatów. Odbywa się dwuetapowo i obejmuje: konkurs uczelniany oraz międzyuczelniany zwany Dyplomem Roku.

Rywalizuje pięć uczelni z naszego regionu: Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa obecnie Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu.

Nagrodę za najlepszy dyplom I st. otrzymała praca inżynierska: „Wiara, Nadzieja, Miłość – dróżki kalwaryjskie w Pszowie, na terenie byłej kopalni Anna” – autor: inż. arch. Marta Dec, promotor: dr inż. arch. Henryk Zubel, Prof ANS w Raciborzu.

Wyróżnienie za pracę kursową otrzymał projekt pod nazwą "Zielone Płuca Ostroga – koncepcja zagospodarowania skweru na skrzyżowaniu ul. Książęcej i Królewskiej w Raciborzu” – autorzy: Maciej Godlewski, Jakub Juraszczyk, prowadzący: mgr inż. arch. Roksana Karwalska, mgr inż. arch. Maciej Sołtysik. Najważniejszym zadaniem projektu było spełnienie założeń budżetu obywatelskiego. Wyróżnienie przyznano za bardzo wysoki poziom analiz i twórcze podejście do tematu, poszanowanie miejsca, w którym udało się zaplanować zmiany zaspokajające potrzeby użytkowników w każdym wieku oraz w znacznym stopniu poprawiające jakość przestrzeni.

img-20221029-wa0022_2

Koncepcja Godlewski Juraszczyk
Projekt obejmuje zagospodarowanie placu przy ulicy Książęcej i Królewskiej w Raciborzu. Najważniejszym zagadnieniem było spełnienie założeń projektu „Zielone płuca Ostroga z tężnią solankową” z budżetu obywatelskiego. Udało się zaplanować zmiany, które zaspokoją potrzeby użytkowników w każdym wieku oraz w znacznym stopniu poprawią jakość przestrzeni. Cały obszar podzielono na dwie główne strefy: zieleni izolacyjnej oraz centralnej części rekreacyjnej. Nowe nasadzenia mają na celu odizolowanie użytkowników placu od miejskiego zgiełku zapewniając im idealne miejsce do spacerów krętymi ścieżkami w leśnej scenerii. Nie możemy zapominać o najważniejszych zaletach drzew jakimi są poprawa mikroklimatu i jakości powietrza, oraz obniżanie temperatury w upalne dni zacieniając okolicę. Druga strefa parku będzie cechowała się mnogością funkcji: w centrum znajdziemy tężnię solankową z miejscem do odpoczynku, w jej pobliżu ulokowano plac zabaw oraz siłownie na świeżym powietrzu. Obszar ten zawiera w sobie jeszcze dwie funkcje, pierwsza z nich to psi park – miejsce, w którym będzie można aktywnie spędzić czas ze swoim pupilem, pozostawiając resztę placu w czystości. Ostatnim elementem w części centralnej jest zielony skwer, czyli miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli organizować pikniki lub odpoczywać w otoczeniu natury. Projekt zakłada wykorzystanie większości elementów znajdujących się obecnie na opracowywanym terenie jak np. plac zabaw, ścieżka sensoryczna czy siłownia. Piasek tworzący boisko do siatkówki plażowej zostanie przeznaczony do utworzenia psiego parku. Te jak i inne rozwiązania (np. wykorzystanie materiałów z recyklingu) pozwalają zmieścić się w założonym budżecie, nie rezygnując przy tym ze stworzenia nowoczesnego i ekologicznego parku przeznaczonego dla mieszkańców Ostroga.

godlewski1

godlewski002

godlewski003

godlewski004

godlewski006

godlewski007

godlewski001

godlewski005

Autor: materiał partnera, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.