Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie6 kwietnia 201708:14

Rozpoczął się sezon migracji płazów

Rozpoczął się sezon migracji płazów  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Wraz z nastaniem cieplejszych dni tysiące płazów rozpoczęło wędrówkę z kryjówek, w których odpoczywały w czasie zimowej hibernacji do zbiorników wodnych. Nastała pora godowa i zwierzęta te szukają miejsca, w którym będą mogły bezpiecznie się rozmnażać. Niestety bardzo często trasy ich wiosennej migracji przebiegają przez ruchliwe drogi. W kolizji z samochodem traszki, salamandry, ropuchy czy żaby nie mają żadnych szans i wiele z nich ginie pod kołami. Szczególnie te ostatnie bardzo często stają się ofiarą ruch samochodowego. 

Ruchliwe drogi są dla migrujących płazów śmiertelnym zagrożeniem. Traszka zwyczajna potrzebuje około godziny, by przejść szosę. W tym czasie musi przeciąć drogę wielu jadących samochodów. Aby umożliwić płazom bezpieczną migrację, w miejscach ich wędrówek potrzebne są tablice ostrzegawcze, ekologiczne przejścia, tunele. Innym rozwiązaniem jest zakładanie na trasach ich wędrówek siatek, które uniemożliwiają im wejście na szosę i umieszczenie w ziemi pojemników, do których wchodzą płazy. Zwierzęta te są z nich regularnie wybierane i przenoszone na drugą stronę szosy.

Dzięki rosnącej świadomości społecznej do regionalnych dyrekcji ochrony środowiska napływa coraz więcej informacji o miejscach, w których płazy narażone są na szczególne niebezpieczeństwo. Jednak sama wiedza o trasach i miejscach migracji nie rozwiązuje problemu. Konieczne jest podjęcie działań przez zarządzających drogami - powinni oni montować stałe zapory, przejścia pod szosą, tunele i przepusty. Pracownicy regionalnych dyrekcji systematycznie przeprowadzają akcje informacyjne skierowane do zarządców dróg w poszczególnych województwach.

Innym zagrożeniem dla migrujących i rozmnażających się płazów są zbiorniki wodne o stromych brzegach, szczególnie jeśli brzegi te są wybetonowane. Dla płazów stanowią one pułapkę, z której nie są w stanie się wydostać. Dlatego projektując i tworząc zbiorniki wodne należy zadbać o łagodne spadki przynajmniej części brzegów. Dodatkowo brzegi zbiorników należy obsadzać roślinnością.

Ponieważ płazy przebywają zazwyczaj w środowisku lądowym, a rozmnażają w środowisku wodnym, trzeba pamiętać, że za kilka tygodni będą pokonywać drogę w powrotną stronę.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Miejsca gdzie wylęgają się płazy, czyli małe zbiorniki wodne, uważane są często za nieużytki i są niekiedy po prostu zasypywane. Aby pomóc w przetrwaniu i zmniejszeniu śmiertelności płazów, potrzebna jest dobra wola i chęci. Pomóc im możemy na przykład zakładając w ogrodzie oczko wodne.

źródło: GDOŚ
fot.: istockphoto.com/mgfoto

Autor: RDOŚ w Katowicach,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.