Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 lutego 201413:34

Konferencja w RZGW: Budowa zbiornika Racibórz przebiega zgodnie z planem

Konferencja w RZGW: Budowa zbiornika Racibórz przebiega zgodnie z planem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region: Takie zapewnienia złożyli dziś podczas konferencji prasowej przedstawiciele inwestora - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. 8 mln ton kruszywa potrzebnego do budowy zapór będzie wożone drogami technologicznymi, co oszczędzi nawierzchni dróg publicznych. Przy Krzyżanowicach i na rzece Psinie powstaną nowe, tymczasowe mosty. RZGW nie chce natomiast budować w Brzeziu wieży z widokiem na teren budowy. Chce to zrobić natomiast powiat. Inwestycję nadzorują eksperci Banku Światowego - specjaliści z USA i Kanady.

Przedstawiciele RZGW zapewnili dziś, że budowa, która ruszyła latem zeszłego roku przebiega zgodnie z planem, a trudności - zwykle pojawiające się przy takich inwestycjach - pokonywane są na bieżąco. Termin przecięcia wstęgi nie jest zagrożony. To 2017 r.

RZGW ma dobre wiadomości dla mieszkańców miejscowości wokół zbiornika. Transport kruszywa będzie się odbywał drogami technologicznymi. Hiszpański wykonawca - Dragados chce pozyskiwać kruszywo z hałdy na granicy Krzyżanowic i Bukowa. Czeka na ekspertyzę, czy materiał ten nadaje się do budowy zapór. Wstępnie ustalono, że trafiałby na teren budowy zbiornika drogą technologiczną pod mostem Krzyżanowice-Buków a następnie drugą, tymczasową przeprawą na lewy brzeg rzeki. Kolejny tymczasowy most ma powstać na rzece Psinie. Nie ujawniono jednak szczegółów tego przedsięwzięcia.

Pozostałe materiały mają być dostarczane koleją a tylko część drogami publicznymi. Te, po zakończeniu inwestycji, mają być w stanie takim jak obecnie. Dragados dokładnie już zinwentaryzował stan nawierzchni i położonych przy niej domów.

Przy budowie pracuje teraz około 140 osób, w tym kilkunastu Hiszpanów. Docelowo, w szczycie robót, przy zbiorniku ma by zatrudnionych około 1000 osób.

RZGW nie chce budować wieży z widokiem na teren inwestycji. To pomysł starosty Adama Hajduka. Konstrukcja miałaby stanąć w Brzeziu. Zdaniem RZGW, na placu budowy nie mogą przebywać osoby postronne. RZGW ma natomiast wstępną deklarację starosty, że wieżę zbuduje powiat.

(waw)

Informacja dla mediów przygotowana w Biurze Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry we Wrocławiu

TUTAJ pobierzesz ponad 5 MB prezentacji obrazującej postęp prac

Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, to jedna z największych i najważniejszych do tej pory inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. Stanowi ona jeden z kluczowych elementów (oprócz modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego) realizowanego obecnie przedsięwzięcia o wartości 2,5 mld zł - Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry. Po raz pierwszy w naszym kraju mamy do czynienia z wdrażaniem na tak dużym obszarze (ponad 600 km kw) rozwiązań całościowych i systemowych a wszystkie składające się na Projekt działania są spójne i wzajemnie uwarunkowane, sprzyjając osiągnięciu zasadniczego celu. Jest nim zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego dla 2,5 mln ludzi, mieszkających w Raciborzu, Kędzierzynie-Koźlu, Krapkowicach, Opolu, Brzegu, Oławie, Wrocławiu a także na terenach mniejszych gmin w województwach : śląskim, opolskim, dolnośląskim.

Zaawansowanie inwestycji

Głównym wykonawcą robót została hiszpańska firma Dragados S.A. 18.06.2013 r. podpisano z tą spółką umowę na realizację zadania. Inwestorem jest RZGW Gliwice. Po spełnieniu wszystkich aspektów formalnych 15.07.2013 r. wykonawca otrzymał polecenie rozpoczęcia robót, zaś 16 lipca 2013 roku przekazano mu plac budowy. Prace przy budowie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, przebiegają zgodnie z roboczym harmonogramem, sprzyjała im na przełomie 2013/2014 roku dobra pogoda. Ponad 140 pracowników głównego wykonawcy oraz firm podwykonawczych koncentruje się na kilku jednocześnie wykonywanych zadaniach.

W miejscu przyszłej zapory czołowej drążony jest dół fundamentowy pod budowlę przelewowo-spustową. Wykop dla bloku przelewowo-spustowego ma powierzchnię ok. 8 ha i głębokość ponad 11 metrów. Musi być zabezpieczony przed napływem wód z warstwy wodonośnej, przed wodami powodziowymi a przy tym wyposażony w drogi, umocnienia, odwodnienia. Wykonywana jest ścianka szczelna metodą zagłębiania larsen do warstw nieprzepuszczalnych.

Jednoczenie powstaje wał ochronny z wykorzystaniem gliny wydobytej z wykopu. Ponadto zasypywane są stare wyrobiska w pasie filara ochronnego i trwa usuwanie korzeni po wycince drzew i krzewów.
Co w całości zrealizowano do tej pory?
- ściągnięto humus i wykonano platformę roboczą pod wykonywanie kolumn żwirowych;
- gotowe są drogi technologiczne umożliwiające wwożenie i wywożenie ładunków z placu budowy;
- wybudowano staw Plinc;
- wykonano nowe koryto potoku Plinc;

Na zaporze prawobrzeżnej:
- ściągnięto humus w śladzie dróg serwisowych i wykonano drogi technologiczne na potrzeby budowy;
- trwa usuwanie korzeni po wycince drzew i krzewów;
- przygotowywane są projekty przebudowy linii energetycznej SN 20 kV
Na zaporze lewobrzeżnej:
- usunięto nadkład ziemi zlokalizowany w Bieńkowicach na trasie zapory;
- ściągnięto humus w śladzie dróg serwisowych i wykonywane są drogi technologiczne dla transportu budowlanego;
- cały czas usuwa się korzenie po wycince drzew i krzewów;
W czaszy zbiornika:
- wyburzono już około 70 nieruchomości, przejętych od przesiedlonych mieszkańców wsi Nieboczowy;

Postęp prac zweryfikowany według danych na dzień 19 lutego 2014, pozwala na przyjęcie założenia, iż zgodnie z umową cała inwestycja zbiornikowa zostanie ukończona w styczniu 2017 roku.

Zbiornik Racibórz Dolny - fakty i liczby

Racibórz Dolny przewidziano jako polder czyli suchy zbiornik, w którym woda będzie piętrzona jedynie w okresie przejścia wód powodziowych, zaś poza okresami powodziowymi nie będzie pełnił żadnych funkcji z punktu widzenia gospodarki wodą. Warto zwrócić uwagę na dwojakie dobroczynne oddziaływanie zbiornika. Zlokalizowany na początkowym górnym odcinku biegu rzeki na terenie Polski umożliwi znaczne obniżenie przepływów poniżej (zatrzymanie części fali powodziowej), a tym samym zwiększy się skuteczność istniejącego systemu ochrony przeciwpowodziowej. Polder może również opóźnić moment dojścia kulminacji fali odrzańskiej do ujścia Nysy Kłodzkiej, zmniejszając znacznie prawdopodobieństwo nałożenia się dwóch kulminacji fal. To zjawisko było przyczyną katastrofalnych strat w 1997 roku.

Zbiornik Racibórz Dolny zostanie wybudowany za prawie 1 mld złotych.
Z kolei budowa Nowej Wsi oraz wykup nieruchomości, to koszt - około 250 mln złotych.

Najistotniejsze parametry zbiornika :

Pojemność: 185 mln metrów sześciennych a docelowo nawet 300 mln
Powierzchnia: 26 km kw
Wymiary: długość 10 km, szerokość 4 km
Obwałowania: długość 22 km, wały do wysokości 11 metrów

Przykładowe wymogi związane z inwestycją :

* przeprowadzenie wszystkich niezbędnych procedur środowiskowych, uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, przygotowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie decyzji pozwolenia na realizację, przeprowadzenie procedury wyboru wykonawcy;

*przesiedlenie około 700 osób z miejscowości Nieboczowy i Ligota Tworkowska, położonych na terenie czaszy zbiornika, część przesiedlonej ludności zamieszka w budowanej od podstaw wsi w gminie Lubomia;

*inwentaryzacja i pozyskanie dla potrzeb realizacji inwestycji oraz jej eksploatacji 4,5 tys. działek w tym także zabudowanych nieruchomościami, przeprowadzenie wycinki około 14 tys. drzew rosnących w miejscu budowy obiektów zbiornika, wypłata odszkodowań za przejęte nieruchomości;

*konieczność działań kompensacyjnych związanych z ochroną przyrody (odtworzenie zadrzewień, fragmentu starorzecza) ponieważ w granicy i sąsiedztwie czaszy zbiornika są obszary Natury 2000;

*konieczność dostarczenia na plac budowy między innymi około 200 tys. ton betonu, prawie 80 tys. ton kamienia, 120 tys. ton stali oraz przetransportowanie prawie 18 mln ton mas ziemnych;

Inne sprawy ważne i ciekawe

Zbiornik Racibórz Dolny był wielokrotnie analizowany pod kątem bezpieczeństwa rozwiązań. Zostały one ocenione przez niezależny zespół fachowców, powołany przez Ministra Środowiska. Ponadto Bank Światowy powołał w tej samej sprawie Międzynarodowy Panel Ekspertów. Wywodzą się oni z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Włoch i Polski.

Operacja przełożenia rzeki Odry do nowego koryta przewidywana jest na jesień 2015 roku. Równolegle budowane będą zbiorniki retencyjne Lubomia, Buków, Pogrzebień i Syrynia. W razie powodzi będą odpompowywać i odprowadzać wodę ze zlewni potoków, które bezpośrednio wpływają do Odry przy braku piętrzenia. Zbiorniki te powstaną w tym samym czasie, równolegle z nowym korytem Odry, upustem do Odry Miejskiej, częścią zapór ziemnych, których nasypy mają objętość 7,5 mln m3. Roboty w czaszy zbiornika obejmą między innymi wykonanie 10 wysp, rozbiórkę odcinków dróg kolidujących z zaporą lewobrzeżną i prawobrzeżną, rozbiórkę budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych wraz z uzbrojeniem terenu (linie energetyczne, instalacje sanitarne (szamba), gazowe i wodociągowe.

Na szczycie budowli przelewowo - upustowej zaprojektowany został obiekt mostowy o nośności 50 t, który będzie służyć potrzebom obsługi a dojazd do niego nastąpi drogą serwisową. Zapora ograniczy swobodny odpływ wód z odciętej przez nią zlewni. Wobec tego przyjęto koncepcję odwodnienia przewidującą odprowadzanie wód do zbiornika Racibórz w trzech przekrojach - w Bukowie, w Lubomi, w Pogrzebieniu - do których wody ze zlewni będą doprowadzane istniejącymi ciekami oraz dodatkowymi rowami zbiorczymi.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.