Nasz Racibórz 15-2023 [730]

Page 1

NAJWIĘKSZY COTYGODNIOWY BEZPŁATNY NAKŁAD W REGIONIE!

Wydanie bezpłatne

14 kwiecień 2023

Rok XVI, nr 15 (730)

www.naszraciborz.pl

Racibórz » Po zwrocie unijnych pieniędzy na zagospodarowanie placu Długosza pozyskanych przez Mirosława Lenka i fiasku projektu Eko-Okien prezydent Dariusz Polowy pokazał 12 kwietnia jak chce zagospodarować to miejsce.

TAK OBECNE WŁADZE WIDZĄ plac Długosza przyszłości

Tuż przed wyborami poprzedni prezydent pozyskał 6,3 mln zł dotacji unijnej na zagospodarowanie placu Długosza, ale po zwycięstwie Dariusza Polowego inwestycja została wstrzymana. W lutym 2019 r. swój projekt zgłosiły Eko-Okna. Proponowane wówczas rozwiązanie to wielofunkcyjny, nowoczesny, ale umiejętnie wkomponowany w śródmieście obiekt mieszczący szkołę, show room, strefę badań, pomieszczenia na startupy, mieszkania, strefę zdrowia i sportu, audytorium, a także rekreacyjny zielony dach i podziemny parking na 300 miejsc. Kilka

miesięcy później radni wyrazili zgodę na sprzedaż, do której nigdy nie doszło.

- Niestety, to się nie powiodło - mówił, 12.04. w hotelu Racibor, prezydent Dariusz Polowy. - Należy oddać im sprawiedliwość, że jest wiele czynników zahamowania realizacji tego przedsięwzięcia, m.in. pandemia i związana z nią niepewność inwestycyjna - dodał.

Racibórz » - Technicznym prezesem zarządu będzie Adam Rutowicz - poinformował dziś Urząd Miasta. Wszystkie udziały w piłkarskiej spółce należą do miasta, a prezydent Dariusz Polowy pełni funkcję zgromadzenia wspólników.

Kamil Paruzel nie jest już prezesem Unii Racibórz.

Spółka szuka nowego, a na razie ma technicznego

Paruzel był trzecim prezesem zarejestrowanej we wrześniu 2020 r. Unii Racibórz sp. z o.o., po Krzysztofie Sałajczyku i Macieju Kozickim. Funkcję pełnił od 2 marca 2021 r.

- Duży i bardzo istotny etap budowy Unii Racibórz został zakończony, a wraz z nim zakończyła się misja Kamila Paruzela. Rada Nadzorcza podziękowała dotychczasowemu prezesowi za jego pracę i zaangażowanie w budowę klubu. Wyzwanie, przed którym stanął K. Paruzel było

bardzo trudne. Dzisiaj widać dobre efekty jego pracy. Teraz czas na realizację kolejnych, nowych etapów życia Unii. Trzeba skupić się na zapewnieniu klubowi stabilności i silnej pozycji. Nowy prezes zarządu spółki zostanie wyłoniony w konkursie. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu prezesem „technicznym” Unii Racibórz będzie Adam Rutowicz. Termin rozstrzygnięcia ustalono na koniec kwietniapodał ratusz.

Racibórz » Dyrekcja pokazała zarządowi powiatu wyliczenia, z których wynika, że na dokończenie istotnych inwestycji potrzeba dodatkowych milionów złotych. Bez nich nie będzie oszczędności.

OSZCZĘDNOŚCI KOSZTUJĄ.

Szpital przy Gamowskiej potrzebuje milionów

Problem dotyczy zadania pod nazwą „Głęboka modernizacja oraz zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w budynku Szpitala Rejonowego im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu”, tzw. projekt TERMO. Zakres inwestycji obejmuje głównie:

1) docieplenie ścian budynku D wraz stolarką okienną i drzwiową oraz wymianą grzejników,

2) ocieplenie stropodachu w blokach A, B, C, D, H,

3) modernizację oświetlenia całego obiektu,

4) budowę kotłowni, modernizacja obejmować będzie również instalację CO poprzez zastosowanie dwóch kotłów gazowych niskotemperaturowych każdy wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem i automatyką oraz połączenie obiegu kotłowe-

go z instalacją gruntowych pomp ciepła,

5) wykonanie 220 odwiertów na głębokości 100 m do których zostaną podłączone pompy ciepła na potrzeby C.O i C.W.U.,

6) wykonanie instalacji paneli fotowoltaicznych co pozwoli na wytworzenie energii elektrycznej o łącznej mocy 556 kW.

REKLAMA 32 417 28 75 603 783 383 Racibórz ul. Warszawska 7a z tyłu marketu E.Leclerc pon. - śr.: 9 - 18 czwartek: 9 - 17 piątek: 9 - 15 BEZBOLESNE LECZENIE znieczulenie komputerowe NOWOCZESNE LECZENIE KANAŁOWE • RENTGEN CYFROWY www.pietrzykowski.info REKLAMA tel. 32 77 00 www.denticacenter.pl Racibórz 47-400 ul. Kochanowskiego 3 0 224
DOWIEDZ
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA STR. 2 DOWIEDZ
SIĘ WIĘCEJ NA STR. 2
SIĘ WIĘCEJ NA STR. 2
Wizualizacja Urząd Miasta Racibórz Fot. UM Racibórz

Tak obecne władze widzą plac Długosza przyszłości

DOKOŃCZENIE ZE STR. 1

Wbrew tej niepewności spółka z Kornic zamiast placu Długosza nabyła jednak budynek byłego Getinu przy Batorego (po adaptacji sprzedaje tu dziś mieszkania), działkę przy Opawskiej-Kochanowskiego-Lwowskiej, a także rozpoczęła budowę zakładów w Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu Śląskim oraz osiedla domków w Kornicach. Co do placu Długosza nie wydała jak dotąd oficjalnego komunikatu tłumaczącego odstąpienie od głośnego projektu.

Oddane unijne wsparcie, pozyskane przez M. Lenka, częściowo odzyskano w formie dotacji dla zagospodarowania lewostronnych bulwarów wedle projektu pozostawionego przez poprzedników przy Batorego.

- Dla raciborzan, dla mnie osobiście, sprawa zagospodarowania placu Długosza jest ważna i cały czas podejmuję działania, żeby to zrealizować, aby wykorzystać potencjał tego miejsca - mówił dziś Polowy, od lat nagabywany przez radnych o plan dla centralnego placu w mieście. Brak efektów działań opozycja stawiała wśród powodów nieudzielenia prezydentowi wotów zaufania. Rok przed końcem przedłużonej kadencji wiadomo już, co zamierza obecna głowa miasta.

- Będę robił wszystko, żeby zagospodarować ten plac, żeby było na nim coś więcej niż planowana wcześniej kawiarenka internetowa, pralnia publiczna i szalet – wspomniał przed omawianiem swojej koncepcji prezydent. Słowa o kawiarence i pralni już wcześniej spotykały się z krytyką ze strony M.

Lenka. - Jak można sprowadzać projekt za sporą kwotę do roli niczego? By nie przesądzać zagospodarowania tego placu, gmina zdecydowała się na pozyskanie środków w połączeniu z programem przeciwdziałaniu złym zjawiskom. Trzeba było jednak trochę naciągać fakty. Jak wiadomo udało się środki pozyskać. Miało powstać Centrum Usług Sąsiedzkich, a nim jak wiadomo powinny być usługi sąsiedzkie, czyli pralnia, kawiarenka. To był projekt za 10 mln, miał doprowadzić do rewitalizacji Placu Długosza, by nie trzeba było się za niego wstydzić. Pan też brał udział w konsultacjach jako strona społeczna. Po czterech latach, mówienie źle o tym projekcie dla obrony swej pozycji, obarczania mnie winą, za coś, czego nie robiłem jest nie na miejscu - mówił były prezydent na jednej z komisji Rady Miasta dokładnie rok temu. Na mocy porozumienia i umowy Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podejmie się próby znalezienia inwestora dla nieruchomości. To 8343 m kw. przeznaczone w planie przestrzennym pod zabudowę usługową.

Obecne władze rozważają trzy opcje zagospodarowania placu - wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu, poprzez sprzedaż inwestorowi prywatnemu (w przetargu KSSE) lub w wariancie mieszanym (wspólne działania ARP, KSSE i miasta).

Władze proponują dwa warianty zabudowy: I - pow. biurowa: 2900 m2, pow. handlowo-usługowa: 4600 m2 pow. mieszkaniowa 7200 m2; IIpow. biurowa: 1500 m2, pow. handlowo-usługowa: 3500 m2 pow. mieszkaniowa: 5000 m2. Zaplanowano cztery piętra wraz z patio, funkcje handlowo -usługowe, mieszkalne, biurowe oraz parking na poz. -1

W prezentacji prezydenta wzmiankowano również o powołaniu spółki celowej (SPV), wniesienie do niej aportu, realizacji przez spółkę inwestycjibudowy wielofunkcyjnego kompleksu o łącznej powierzchni 14 700 m kw. GLA (wariant I) lub 10 000 m kw. GLA (wariant 2), eksploatacji nieruchomości, pełnienie przez operatora (Agencji Rozwoju Przemysłu) niektórych funkcji wsparcia dla SPV.

(waw)

KAMIL PARUZEL NIE JEST JUŻ PREZESEM UNII RACIBÓRZ.

Spółka szuka nowego, a na razie ma technicznego

DOKOŃCZENIE ZE STR. 1

- Adam Rutowicz to osoba dobrze znana w środowisku piłkarskim. Posiada bogate doświadczenie w działalności sportowej. Od wielu lat społecznie działa podczas organizacji Halowej Ligi Piłki Nożnej w Raciborzu, a od 2016 roku do 2023 był sekreta-

rzem stowarzyszenia KS Unia Racibórz. Od ponad roku społecznie działa na rzecz zagospodarowania stadionu przy ul. Srebrnej. Zawodowo związany jest ze Strażą Graniczną. W ramach służby ukończył kursy kadry kierowniczej oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Ponadto ukończył też studia podyplomowe w zakresie

W imieniu całej rodziny pragniemy podziękować wszystkim, którzy łączyli się z nami w bólu i żałobie po śmierci śp. Franciszka Wawocznego. Dziękujemy za udział w ostatnim pożegnaniu naszego męża, ojca, teścia i dziadka.

Pogrążeni w żałobie żona, córka i syn z rodziną

zarządzania systemami logistycznymi. Warto wspomnieć, że tematem pracy magisterskiej Adama Rutowicza była "Historia Klubu Sportowego Unia Racibórz - sekcja piłka nożna" - dodano.

Na marcowej sesji, przypomnijmy, rządzące w Radzie Miasta kluby Razem dla Raciborza i Radnych Niezależnych

M. Fity podjęły uchwałę intencyjną dotyczącą rozwiązania spółki. Czytaj: Większość radnych chce likwidacji piłkarskiej spółki Unia Racibórz. Podjęto uchwałę. Klub gra w IV lidze II grupa śląska. Walczy o utrzymanie się w tej klasie rozgrywek.

(um)

Racibórz » Na zakończenie Mszy św. Krzyżma w kościele seminaryjnym ordynariusz opolski podziękował wszystkim kapłanom i wiernym, którzy wspierali go modlitwą i duchowo go wspierali w czasie choroby. Diecezja opolska obejmuje Racibórz oraz gminy Krzyżanowice, Krzanowice, Rudnik i Pietrowice Wielkie. Uroczysta Msza Krzyżma, ze względu na remont katedry opolskiej i trwające w niej badania archeologiczne, była sprawowana w kościele seminaryjno-akademickim. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Czaja. Koncelebrowali ją biskupi Rudolf Pierskała, Paweł Stobrawa i Waldemar Musioł oraz licznie zgromadzeni księża. Ławki wypełnili przedstawiciele nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., Liturgicznej Służby Ołtarza, a także wielu wspólnot i ruchów.

Biskup opolski szczerze o swojej chorobie. CZEKA NA PRZESZCZEP

- To dzięki tej modlitwie lekarze wytyczyli już dalszą drogę przywracania mnie do zdrowia.

A Ja mam pokój w sercu, choć trzeba będzie przejść poważną operację, bo okazuję się, że nie uniknę przeszczepu wątrobyusłyszeli wierni.

– Tak to jest – dodał biskup opolski – że jak jest katedra w remoncie to i biskupa remontują

i będzie to poważny remont. Mam nadzieję, że wyremontowana katedra i wyremontowany biskup będą mogli z czasem znów służyć jak najlepiej Kościołowi opolskiemu. – Ponieważ pojawiają się czasem różne zdania, a czasem plotki na temat mojego zdrowia – podsumował bp Czaja – to powiem krótko, jak rzecz wygląda żebyście mieli jasność. Mówię do diecezjan, do swojej rodziny. Nie mam niczego do ukrycia. Ta moja choroba nie jest całkiem nowa. Jej prapoczątki dotyczą jeszcze mojego pobytu w Lublinie. W 2014 roku już niezbicie stwierdzono, że jest to PSC – przewlekle stwardniające zapalenie kanałów żółciowych. Prowadzi to do ich kurczenia się, zwężania. Włożono mi stent, ale w ostatnich miesiącach choroba osiągnęła taką fazę, że jestem w notorycznym stanie zapalenia, więc bez antybiotyków nie da się

funkcjonować. Na dodatek rozpoczął się proces marskości wątroby. I jest niebezpieczeństwo, że może dojść do nowotworu. Dlatego lekarze ustalili, iż nie ma innej drogi jak przeszczep. Zostałem już włączony na listę oczekujących. Nie wiem, kiedy mnie zawołają, kiedy ten remont będzie, ale już dziś się polecam waszej modlitwie – wyjaśnił duchowny. - Nie wiem, kiedy mnie zawołają na operację, ale już dzisiaj polecam się waszej modlitwiepowiedział bp Andrzej Czaja pod koniec Mszy Krzyżma.

Oszczędności kosztują. Szpital przy

Gamowskiej potrzebuje milionów

DOKOŃCZENIE ZE STR. 1

Zgodnie z założeniami całkowity koszt miał wynieść 22,41 mln zł. Kwota dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 17,31 mln zł, a środki własne 5,01 mln zł, które poniesione miały być po połowie z budżetu Powiatu Raciborskiego i lecznicy. Termin zakończenia inwestycji określono na IV kwartał 2024 r.

Wniosek o dofinansowanie złożono w 2017 r. Przyznane wsparcie nie uwzględniło wzrostu kosztów inwestycji w ostatnich 6 latach. Po sporządzeniu aktualizacji kosztorysów planowane wydatki na realizację zadania wzrosły o 50 %.

- Dyrektor Ryszard Rudnik poinformował, że szpital stanął przed dylematem co do dalszej realizacji inwestycji - czytamy w protokole zarządu powiatu.

Główny księgowy szpitala przypomniał, że przy projektach związanych z budową SOR-u, zwiększeniem dostępu do cyfrowych usług publicznych z obszaru e-zdrowia również zanotowano wzrost kosztów o 20 proc. Poniósł je szpital.

- Dyrektor Ryszard Rudnik poinformował, że w ramach projekt TERMO zakończyły się dwa postępowania przetargowe, które dotyczyły przebudowy elewacji południowej budynku D oraz modernizacji oświetlenia całego obiektu. W obu postępowa-

niach wydatki wzrosły o 3,5 mln zł i wynoszą ponad 8 800 000,00 zł. Dyrektor stwierdził, że podjęcie decyzji o zaniechaniu dalszej realizacji projektu TERMO będzie się wiązać ze zwrotem otrzymanej dotacji w wysokości 5,29 mln zł. Aby tego wariantu uniknąć należy znaleźć źródła finansowania wzrostu kosztów inwestycji w wysokości ponad 15 mln zł zł, które zdaniem dyrektora powinny zostać poniesione po połowie przez Powiat i Szpital. Jak poinformował główny księgowy bieżąca sytuacja finansowa lecznicy nie napawa optymizmem. Lecznica, aby sfinansować wkład własny do projektu TERMO zmuszona jest do wzięcia kredytu inwestycyjnego - czytamy dalej w protokole.

Projekt TERMO ma poprawić efektywność energetyczną budynków szpitala, a jego realizacja przyniesie spore oszczędności, przede wszystkim, jeśli chodzi o koszty ogrzewania czy energii elektrycznej. Według założeń efekt ekonomiczny związany z realizacją przez Szpital projektu TERMO planowany jest do zwrotu po 6 latach.

Szpital posiada kotłownię z 2002 r., stąd należy się liczyć z koniecznością jej naprawy lub wymiany, bez względu na fakt czy dalsza część projektu TERMO będzie realizowana. Remont kotłowni może kosztować nawet ok. 3 mln zł, a szpital nie posiada wolnych środków na ten cel. Z kolei po zakończeniu budowy

nowej kotłowni teren i budynki, w którym zlokalizowana jest obecnie kotłownia będą zbędne, a tym samym sprzedaż terenu i budynków pozwoliłaby na pozyskanie środków na wkład własny lub pokrycie zwiększonych kosztów inwestycji.

Podejmowano rozmowy z NFOŚiGW w sprawie zwiększenia dofinansowania realizacji projektu TERMO, ale nie przyniosły one rezultatu.

- Konkludując, wartość projektu TERMO wzrosła do ok. 33 mln zł, dotacja z NFOŚiGW wynosi 17 310 971,00 zł, pierwotnie wkład własny miał wynieść 5 101 900,00 zł do podziału przez Powiat i Szpital. Po aktualizacji kosztorysów środki własne mają wynieść ponad 15,6 mln zł - dodano.

- Mając na uwadze, że planowane wydatki na realizację zadania wzrosły o ok. 50 %, zarząd postanowił, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na jednym z kolejnych posiedzeń. Jednocześnie podkreślił, że powyższa inwestycja jest priorytetową i że obecnie możliwe jest zagwarantowanie wsparcia projektu TERMO w wysokości miliona zł. Ponadto zarząd polecił dyrektorowi poszukać alternatywnych możliwości dofinansowania inwestycji, w tym wystąpić do WFOŚiGW w Katowicach o wsparcie finansowania, np. poprzez uzyskanie pożyczki - zakończono. (waw)

2 » Aktualności Piątek | 14 kwiecień | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
(opr. w)
Wizualizacja Urząd Miasta Racibórz

Racibórz » Za prezydentury Jana Osuchowskiego był pomysł na Acapulco. Prezydent Dariusz Polowy ogłosił, 12.04., projekt Mieszkalne Ogrody Racibórz.

MIESZKALNE OGRODY RACIBÓRZ.

Ratusz pokazuje pomysł na

żwirownie na Ostrogu

- Miasto zyska strefę, w której jego mieszkańcy oraz mieszkańcy regionu będą mogli w atrakcyjny sposób spędzić czas. Planowane osiedle mieszkaniowe to idealna opcja dla młodych ludzi szukających nowoczesnego mieszkania. Mieszkalne Ogrody to miejsce, które będzie stanowiło ciekawą opcję weekendowego wypaduobjaśniał prezydent.

Racibórz » Inwestycje mają być przeprowadzone w ramach projektowanej obecnie przebudowy linii kolejowej nr 151 relacji Kędzierzyn-Koźle - Racibórz.

Kolej poinformowała jak chce przebudować wiadukty w Raciborzu

O zaawansowaniu prac projektowych mówiono w ratuszu na spotkaniu przedstawicieli inwestora - PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., wykonawcyfirmy BBF Sp. z o.o. z Poznania, zarządcy dróg powiatowych oraz dróg gminnych.

Najważniejsze proponowane zmiany to przebudowa wiaduktów w ciągu ulic Bosackiej/Ryb-

nickiej, Eichendorffa oraz Piaskowej. Przebudowa będzie polegała na dostosowaniu ich do skrajni pionowej wynoszącej 4,5 metra. Wiadukt na ul. Eichendorffa zyska dwa pasy ruchu, a na ul. Bosackiej/ Rybnickiej pełnowymiarowy ciąg pieszo - rowerowy.

(w)

Brick Resort - tak miał się nazywać ośrodek wypoczynkowy na Ostrogu przy Rudzkiej. Był inwestor, który na progu obecnej kadencji obiecał wyłożyć miliony, ale prezydent nie wystawił terenu na sprzedaż. Pozostał spór i pytania, co dalej z akwenami przy nowej obwodnicy?

Jak się okazuje, prezydent Dariusz Polowy widzi tu Mieszkalne Ogrody Racibórz. Pomysł 12 kwietnia podczas spotkania, na którym podpisano porozumienie i umowę z Katowicką

Specjalną Strefą Ekonomiczną w sprawie sprzedaży raciborskich terenów inwestycyjnych - pl. Długosza, działek przy Cieszyńskiej, Mikołowskiej oraz Sosnowieckiej. Koncept obecnych władz miasta to: zielona strefa miasta, rewitalizacja poprzemysłowych akwenów, rozwiązanie problemu mieszkaniowego, turystycznego i rekreacyjnego oraz wzrost świadomości ekologicznej i cyfrowej mieszkańców. Co kryje się za tymi hasłami?

Mają tu być: wyciąg do nart wodnych, stanowiska wędkarskie, miejsce do morsowania, wypożyczalnia rowerków i kajaków, ścieżki edukacyjne, plac zabaw, siłownia pod chmurką i pole namiotowe.

Od celu, jak dodał prezydent, dzielą nas cztery kroki: 1. rewitalizacja poprzemysłowych terenów i akwenów; 2. budowa zaplecza turystycznego, sportowego i rekreacyjnego, 3. projektowanie ekologicznego i nowoczesnego osiedla mieszkaniowego, 4. budowa pasywnego osiedla mieszkaniowego na 96 mieszkań.

(red.)

Piątek | 14 kwiecień | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Aktualności « 3
REKLAMA REKLAMA
Wizualizacja Urząd Miasta Racibórz

800 LAT PIERWSZEJ WZMIANKI O BRZEZIU. WZGÓRZE LIPKI I KRÓL SOBIESKI

w Wielki Piątek, ponieważ wtedy to "pieniądze gorały", czyli paliły się. Skarb ten kusił wielu pragnących wzbogacić się w szybki sposób. Pokusie tej uległ również młody mężczyzna, który wraz ze swym małym synkiem dokładnie w Wielki Piątek udał się na Lipki. Nagle okazało się, że w trakcie poszukiwań skarbu, zaginął gdzieś chłopczyk. Długo ojciec szukał swego syna, w końcu jednak zrezygnował i wrócił do domu. Przez następne dni również trwały poszukiwania, jednak i one na nic się zdały. Chłopiec przepadł bez śladu. Za rok, ten sam mężczyzna, znowu wyruszył na Lipki. Wielkie zdziwienie ogarnęło go, gdy nagle, w tym samym miejscu, gdzie widział swe dziecko po raz ostatni, spod ziemi wyłonił się jego własny syn. Szczęśliwy wrócił natychmiast do domu. Nigdy więcej nie poszedł na wzgórze po nieuczciwe pieniądze, gdyż zrozumiał, że to, co mu się przydarzyło, miało być dla niego i innych nauką i ostrzeżeniem (tłum. z niem. Patrycja Tkocz-Stefanowska).

zaprezentować politykę I Rzeczypospolitej wobec Śląska, związki księstwa opolsko-raciborskiego z Koroną Polską, towarzyskie koligacje polskiej i górnośląskiej szlachty (m.in. bliską znajomość Marysieńki z Oppersdorffami, do których należał raciborski zamek), społeczne tło tych wydarzeń a także aspekt militarny polskiej ekspedycji militarnej przeciw Turkom, nie pomijając kosztów furażu, czyli wyżywienia koni komputu armii koronnej. Do tego doszły barwne inscenizacje przemarszu króla Jana, organizowane do dziś w Raciborzu czy Tarnowskich Górach, a także wytyczenie w 1970 r. przez PTTK Szlaku Husarii Polskiej, który, co tu kryć, fragmentami mija się z prawdą historyczną.

blisko 150 koni. Formacji tej używano do akcji wywiadowczych, rozpoznawczych, do osłaniania głównych sił wojska zarówno w marszu, jak i w postoju, a także do przeprowadzania zagonów. Król Polski miał też do dyspozycji trzy koronne szwadrony arkebuzerskie, 10 koronnych regimentów dragońskich, cztery chorągwie piechoty polsko-węgierskiej oraz 34 regimenty piechoty cudzoziemskiej i 2 kompanie piechoty cudzoziemskiej.

- Osada na prawym brzegu Odry leży przy drodze z Raciborza do Rybnika oraz w tak zwanych górach Brzezickich – pisał o Brzeziu w 1880 roku redaktor Słownika geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Najwyższy szczy to Lipki, jednocześnie najwyżej położone miejsce w Raciborzu, z którego rozciąga się piękny widok na miasto i Bramę Morawską. Czy stanął tu król Jan III Sobieski?

Lipki – wzgórze w dzielnicy Raciborza – Brzeziu, na zachodnim krańcu płaskowyżu Rybnickiego. Wysokość wzniesienia wynosi 276,1 m n.p.m. i jest to najwyższy punkt w Raciborzu. Swoją nazwę wzięło od siedmiu lip rosnących blisko siebie na wzgórzu. Jest ono znanym i cenionym miejscem wśród mieszkańców Brzezia – wzmiankuje wikipedia.pl

Przez cały rok można tu spotkać wielu wędrowców podziwiających piękne widoki. Na południu dostrzeżemy Racibórz, a w oddali Bramę Morawską. Na zachodnie pasmo Sudetów. Przy pięknej pogodzie zobaczymy wyraźnie nie tylko kościół w Sławikowie, ale i Górę Świętej Anny. Wzgórze ma bogatą topografię legendową. - Bardzo dawno temu znajdowało się tu zamczysko – pisał Jerzy Pośpiech w Śląskich opowieściach ludowych ( „Kwartalnik Opolski” 4/1975)Mieszkało w nim siedem pięknych królewien, które bardzo lubiły tańczyć i śpiewać. Toteż przez cały rok ze wzgórza docho

dziły odgłosy muzyki, śmiechy i zabawne pieśni śpiewane przez dziewczęta. Kiedy nadszedł czas Wielkiego Postu, grajek, który przygrywał im do zabawy przestrzegł je, by w tym okresie zaniechały hucznych zabaw i uszanowały tradycję tego święta, w innym razie zamek może zapaść się pod ziemię. One jednak nie zwracały uwagi na przestrogę i dalej chciały tańcować. Jedynie najmłodsza z nich przejęła się słowami muzyka i namawiała siostry do zaprzestania zabawy. Jednak tamte nie chciały jej słuchać i rozkazały grajkowi zagrać najbardziej skoczny utwór. A działo się to dokładnie w Wielki Piątek. Wtem zamek zapadł się z hukiem pod ziemię, a na jego miejscu na szczycie wzgórza wyrosło siedem lip. Co roku piorun, na pamiątkę tamtego haniebnego wydarzenia, uderzał w jedną z nich. Tak działo się przez kolejne sześć lat. Została tylko jedna lipa, przedstawiająca najmłodszą siostrę, która nie chciała tańczyć. Tak powstały brzeskie Lipki. Miejsce wzbudziło zainteresowanie Jerzego Hyckla, miejscowego badacza, dyrektora raciborskiego Muzeum, autora zbioru pt. Was der Sagenborn rauscht. Sagen aus dem Stadt und Landkreise Ratibor, Ratibor 1924 (Co szumi w zdroju legend. Legendy ziemi raciborskiej). W tymże opracowaniu znajdujemy taki oto zapis. - Jest taka góra w Brzeziu, na której rośnie siedem lip. Ludzie powiadają, że tam zakopany jest przez zbójników drogocenny skarb, który zdobyć można tylko

Beata Kuliś w książce pt. Racibórz – Brzezie, topografia legendowa (Racibórz 1998) zamieściła z kolei taką oto wersję: - Było to ponad 300 lat temu. Żył wtedy król, którego wszyscy wspominają jako dobrego i sprawiedliwego władcę. Toczył on, wraz ze swym wojskiem, wiele bitew, by utrzymać królestwo. W pamięci ludzi najmocniej utkwiła jego wyprawa pod Wiedeń. By dotrzeć tam, król przemierzył niemal cały kraj. Zatrzymał się nie tylko na zamku piastowskim w Raciborzu, ale również w brzeskiej karczmie u Lukasa. Pobyt ten wspominał nieraz, ponieważ Lukas przyjął go najserdeczniej jak potrafił. Król, chcąc odwdzięczyć się za gościnność, postanowił na pamiątkę pobytu w Brzeziu posadzić drzewa. Robił to już wcześniej na szlaku swej wędrówki, zwłaszcza w miejscach, które szczególnie sobie upodobał. Chcąc, by widoczne były w całej okolicy, wybrał najwyższe wzniesienie w Brzeziu i tam posadził siedem lip. Miejsce to, do dziś nosi nazwę Lipki i upamiętnia owo wydarzenie, a król, o którym mowa, to nikt inny jak Jan III Sobieski.

Czy król rzeczywiście mógł pojawić się w Brzeziu? Przekazy historyczne przekonują, że tak. Odsiecz wiedeńska oraz wizyta polskiego monarchy w Raciborzu i na raciborskim zamku (ze słynnym już żalem króla po przegranej w karty z najszpetniejszą damą dworu) stała się wdzięcznym tematem publicystycznym po ostatniej wojnie, kiedy to na polskim na powrót Śląsku eksponowano chwalebne polskie wątki w dziejach górnej Odry. Dla niemieckich historyków odsiecz była niewiele znaczącym epizodem. Dla polskich badaczy stała się ważnym tematem pozwalającym

Widok grup rekonstrukcyjnych husarii budzi dziś zachwyt, choć trzeba mieć świadomość, że 23 i 24 sierpnia 1683 roku, kiedy król Jan III Sobieski gościł na ziemi raciborskiej, zatrzymując się w opactwie w Rudach i na raciborskim zamku, polska armia składa się nie tylko z tej słynnej półciężkiej formacji kawaleryjskiej I Rzeczpospolitej. Trzeba też dodać, że liczebność i skład polskiej armii pod Wiedniem wciąż budzi kontrowersje. Cały korpus państwowy, zwany wówczas komputem (oznaczał etat wojska ustalany na sejmie) liczył około 21,8 tys. zbrojnych. Nie brak jednak głosów, że do ekspedycji należy doliczyć wojska państwowe pozakomputowe oraz prywatne, kozaków rejestrowych oraz korpus jazdy Lubomirskiego, co razem zwiększyłoby liczebność polskiej armii do około 37 tysięcy żołnierzy. W ramach komputu państwowego, osławionej husarii były 24 chorągwie koronne (około 2,9 tys. husarzy), liczące od 71 do 200 koni każda. Chorągwi pancernych koronnych było 63, w tym najbardziej reprezentacyjna królewska pod dowództwem Aleksandra Wronowskiego z 190 końmi podczas kampanii 1683 r. Chorągwie pancerne liczyły od 60 do 200 koni. Pancerni używani byli w bitwach do wspierania uderzeń husarii, oskrzydlania, rozbicia lub ostatecznego zniszczenia przełamanego przez nią frontu przeciwnika. Armię współtworzyło także 28 chorągwi lekkiej jazdy koronnej w sile od 70 do

Wojska koronne zgromadziły się w Krakowie. 11 sierpnia 7-tysięczny korpus jazdy pod dowództwem hetmana Mikołaja Sieniawskiego (głównie lekka jazda i dragoni) ruszył na Bielsko-Cieszyn-Nowy Jiczyn-Ołomuniec. Reszta wojska, 14 sierpnia, wymaszerowała na Górny Śląsk, w kierunku na Racibórz. Korpus Eliasza Łąckiego szedł na Rybnik dwoma trasami – przez Pszczynę i Żory oraz Bieruń i Mikołów. Spod Rybnika wojska te udały się przez Lyski na miejsce koncentracji wyznaczone na Kobylich Polach (dziś okolice wsi Kobyla w gminie Kornowac), pominiętych przez wzmiankowany Szlak Husarii Polskiej, który z kolei wytyczono groblami na Łężczoku, gdzie z pewnością wojska nie kierowano. Główne siły pod hetmanem Stanisławem Jabłonowskim szły z Krakowa na Chrzanów, Będzin, Czeladź, Bytom i Gliwice, gdzie nastąpiło połączenie z korpusem wielkopolskim.

Po przeglądzie, 22 sierpnia, król wyprawił to wojsko w kierunku na wspomniane już Kobyle Pola, gdzie nastąpiło połączenie z korpusem Łąckiego. Sam król 23 sierpnia dotarł do Rud, a 24 sierpnia do Raciborza. Tegoż dnia najprawdopodobniej pojawił się na Lipkach, z których spoglądał w kierunku Kobyli, gdzie koncentrowały się jego wojska, oraz na południe, w kierunku Bramy Morawskiej, przez którą podążał na Wiedeń. Popołudniem opuścił Racibórz na czele kilku chorągwi pancernych. Dziesięć godzin później, po północy 25 sierpnia, za królem ruszyła armia skoncentrowana na Kobylich Polach.

Musiał to być imponujący widok, bo sznur wojska (jazdy, piechoty, artylerii, taborów zaopatrzenia) liczył kilkanaście kilome-

trów. Wojsko szło przez Dębicz na Płonię, Bosacz, most zamkowy, przeszło Racibórz i na rozdrożu w rejonie dzisiejszego kościoła Matki Bożej podzieliło się na dwa korpusy – jeden poszedł na Studzienną, Bojanów, Krzanowice, Kobierzyce i Opawę, drugi –starym traktem – na Lekartów, Pietrowice Wielkie i Kietrz. Dodajmy, że przejście przez Racibórz trwało niemal cały dzień 25 sierpnia, od 2 w nocy do 20 wieczorem. 26 sierpnia przez Racibórz przeszło jeszcze pięć pułków piechoty, a tydzień później 8 tysięcy spóźnionych Litwinów. Czy raciborzanie oglądali husarię? Oczywiście. Wiadomo, że z królem pojawił się w Raciborzu jego syn, królewicz Jakub a wraz z nim jego chorągiew koronna husarska pod dowództwem Mikołaja Złotnickiego. Ponadto blisko króla szła chorągiew koronna Stanisława Jana Jabłonowskiego pod dowództwem Michała Rzewuskiego. Anonimowy autor korespondencji dotyczącej pobytu Jana III Sobieskiego w Raciborzu, zamieszczonej w Nowo przybyłym kurierze wojennym (ukazywał się od 10 VII do 10 października 1683 roku), pisze, iż „wszyscy husarzy mają skrzydła, a odzież ich całkiem z wilczych futer z włosem na wierzchu, ich bronią kopia, para pistoletów i szable”. Dodaje, iż spośród wojsk Jego Majestatu Króla Polski, prowiant trzeba było dostarczać naprzód dla husarii, której z monarchą szło 22 kompanie (chorągwie). W innej relacji czytamy, iż „25 Augusti Husarskie chorągwie ruszyli się spod Raciborza pod Opawę miasto”.

Na koniec wspomnijmy legendę o gęsiarce, która ze stadem swych gęsi zawędrowała do doliny zwanej Dołki (u zachodniego podnóża wzniesienia). W dolinie tej znajduje się źródełko, w którym zauważyła ponoć wynurzający się z wody sznurek. Zainteresowana, postanowiła go wyciągnąć, jednak sznurek był bardzo długi i wyciąganie go zdawało się nie mieć końca. Zniecierpliwiona, puściła w końcu sznurek, a wtedy rozległ się huk i klasztor stojący na wzgórzu zapadł się pod ziemię, pozostawiając jedynie samotne lipy.

4 » Aktualności Piątek | 14 kwiecień | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
-
Grzegorz Wawoczny Król Jan III Sobieski, triumfator spod Wiednia Lipki kryją wiele tajemnic Widok z Lipek na Racibórz i Bramę Morawską

Drogi seniorze w powiecie masz możliwość załatwienia swoich spraw

Kontakt

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe w Raciborzu

Plac Stefana Okrzei 4, 47-400 Racibórz

Kontakt telefoniczny:

telefon: 32 45 97 300,

fax: 32 415 87 36

Punkt Obsługi Klienta OW Narodowego Funduszu Zdrowia w Raciborzu

Adresy e-mail starostwa powiatowego: bok@powiatraciborski.pl Starostwo Powiatowe w Raciborzu pracuje:

• w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach od 7:30 do 15:30;

• we wtorki w godzinach od 7:30 do 17:00;

• w piątki w godzinach od 7:30 do 14.00.

Nieodpłatna pomoc prawna

Punkty nieodpłatnej pomocy

prawnej:

1) Racibórz - Starostwo

Powiatowe w Raciborzu, Plac

Stefana Okrzei 4,

2) Pietrowice Wielkie - Centrum

Punkt Kasowy Starostwa

Powiatowego

Społeczno - Kulturalne, ul. 1 Maja 8B, 3) Krzyżanowice - Urząd Gminy, ul. Główna 5. Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:

Seniorze w siedzibie Starostwa Powiatowego w Raciborzu w budynku B (duży budynek) znajduje się Punkt Kasowy gdzie możesz opłacić swoje rachunki.

Czynny:

• w poniedziałki, środy i czwartki

Kuźnia Raciborska - Miejski

Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, ul. Klasztorna 9.

Zapisy pod numerem: 32 45 97 324

w godzinach od 7:30 do 15:30;

• we wtorki w godzinach od 7:30 do 17:00;

• w piątki w godzinach od 7:30 do 14.00.

Przerwa od 12:00-12:30

Możliwość płacenia kartą.

Ruszyła przebudowa drogi powiatowej

Lekartów - Pietrowice Wielkie

Umowa na przebudowę drogi powiatowej Lekartów - Pietrowice Wielkie została podpisana. Zadanie, którego wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych w Raciborzu Sp. z o.o. obejmuje wykonanie dokumentacji projektowych i robót budowlanych dla przebudowy drogi powiatowej od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 916 w Lekartowie do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 416 w Pietrowicach Wielkich, w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

Podczas podpisania umowy

Powiat Raciborski reprezentował wicestarosta Marek Kurpis oraz członkini zarządu powiatu raciborskiego Ewa Lewandowska, natomiast stronę wykonawcy Przedsiębiorstwa

Robót Budowlanych w Raciborzu Sp. z o.o., prezes Krzysztof Wrazidło.

Zakres rzeczowy zadania to głównie:

ƒ przebudowa konstrukcji jezdni z poszerzeniami na łukach,

ƒ przebudowa skrzyżowań, chodników, zjazdów, poboczy,

ƒ odtworzenie i wyprofilowa-

nie rowów przydrożnych, ƒ remont i wymianę elementów odwodnienia wraz z ich uzupełnieniem, ƒ przeniesienie kolidującej infrastruktury, ƒ doświetlenie przejść dla pieszych, ƒ wymiana oznakowania drogowego.

Koszt tego zadania zgodnie z podpisaną umową wynosi 14 778 751,77 zł.

Zadanie zostało dofinansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 95% tj. w kwocie 14 039 814,18 zł. Pozostałe środki to tzw. wkład własny Powiatu, który jest współfinansowany  przez  firmę Eko-Okna S.A. oraz Gminę Pietrowice Wielkie.

Starostwo Powiatowe w Raciborzu przy placu Stefana Okrzei 4 w budynku B na pierwszym piętrze pokój nr 115, tel: 32 200 40 55

Czynny:

• w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach od

7:30 do 15:30;

• we wtorki w godzinach od 7:30 do 17:00;

• w piątki w godzinach od 7:30 do 14.00.

Tam załatwisz:

• kartę EKUZ

• uzyskasz informację dot.

Leczenia na NFZ

• informacje dot. Ubezpieczenia zdrowotnego

• informacje na temat środków ortopedycznych

• dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne (przyjmowanie dokumentów)

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Raciborzu

Adres: ul. Gamowska 3, 47-400 Racibórz.

Kontakt: 32 415 21 01, 32 415 21 02, 32 415 21 03  pzon@powiatraciborski.pl

Godziny obsługi klientów:

• Poniedziałek, Środa, Czwartek 08:30 -15:00

• Wtorek 08:30 – 17:00

• Piątek 07:30 – 14:00

Uzyskasz tam informację oraz druki do pobrania tj.:

- Oświadczenie o miejscu stałego pobytu, - Wniosek o wydanie karty parkingowej, - Wniosek o wydanie legityuma-

cji osoby niepełnosprawnej, - Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, - Wniosek wniosek w sprawie wydania orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, - Zaświadczenie o niemożliwości przybycia na komisję, - Zaświadczenie o stanie zdrowia.

Powiat wspiera raciborską koszykówkę!

Termin zakończenia zadania przypada na czerwiec 2024 r. Marek Kurpis wraz z Ewą Lewandowską jako przedstawiciele zarządu powiatu raci-

borskiego, przekazali symboliczny czek na kwotę 5 tyś zł, jako formę wsparcia drużyny

Ruch Drogowy z Raciborza przypomina!

Wraz z pierwszymi oznakami wiosny oraz faktem, że za oknem coraz cieplej, na drogach pojawia się więcej rowerzystów. Z tego względu pragniemy przypomnieć, iż rowerzysta jako ten niechroniony uczestnik ruchu drogowego powinien również zadbać o własne bezpieczeństwo. Niezbędne w tym celu będzie zwrócenie uwagi na prawidłowe oświetlenie naszych rowerów po zmroku. Dobrą praktyką jest również

korzystanie z kamizelek odblaskowych. Zwiększają one znacznie widoczność cyklisty na drodze. Widoczny cyklista to bezpieczny cyklista. Pamiętajmy również o obowiązku korzystania z dróg dla rowerów, tam gdzie są dostępne oraz o niezbędnym sygnalizowaniu zmian kierunków jazdy (wyciągnięta ręka). Wyżej wymienione, podstawowe rady z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na terenie powiatu a naszą jaz-

Piątek | 14 kwiecień | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Powiatowy Informator dla Seniora « 5
koszykarek. Wielkie gratulacje za serce do walki. dę jednośladem sprawią przyjemniejszą.

Akademia Równych Szans - trzeci etap

różnorodnych zajęciach specjalistycznych.

Celem projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia i wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów. W ofercie zajęć projektowych w tym etapie znajdziemy zajęcia: Sensoryczny świat pomocy, Moc emocji, Multimedialny świat nauk przyrodniczych - przystanek chemia, Co wy wiecie o naszym świecie - geografia dla dociekliwych, Warsztaty fotograficzne, Doradztwo zawodowe, Warsztaty bębniarskie oraz zajęcia korekcyjno - kompensacyjne.

Poniżej przedstawiamy relację z Warsztatów fotograficz-

Przypominamy o możliwości ROZLICZENIA PIT-U!

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców powiatu raciborskiego,  Starostwo Powiatowe w Raciborzu we współpracy z  Zarządem Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu, informuje, iż wzorem lat ubiegłych, w okresie  od dnia 21.02.2023 r. do dnia 20.04.2023 r. umożliwia darczyńcom Fundacji, będącymi osobami fizycznymi, skorzystanie z bezpłatnej pomocy w wypełnianiu formularza PIT-37 za 2022 rok.

Dokumenty będzie można składać codzienne w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w skrzynce podawczej, która będzie się znajdowała w Biurze Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Raciborzu przy Placu Stefana Okrzei 4.

Dokumenty niezbędne do rozliczenia podatku za 2022 r. oraz PIT 37 za rok 2021 wraz z załączonym numerem telefonu kontaktowego powinny znajdować się w zaklejonej kopercie z napisem PIT.

nych oraz zajęć Sensoryczny świat pomocy.

Uczestnicy Warsztatów fotograficznych poznają urządzenia elektroniczne oraz uczą się praktycznego wykorzystania ich funkcji. Poznają zasady kompozycji, czym jest światło i jak wykorzystywać światło naturalne. Odkrywają różnicę w kolorze i temperaturze światła oraz uczą się, jak jego ilość wpływa na wykonane zdjęcie i jak można to kontrolować.

Na zajęciach Sensoryczny świat pomocy, zmysły dzieci stymulowane są w wieloraki sposób. Zabawy sensoryczne mają za zadanie dostarczać różnorodnych bodźców niezbędnych do właściwego rozwoju zmysłów oraz poszerzania świata doznań dzieci. Kontekst zabawy stwarza szansę na to, aby dzieci nie traciły motywacji w terapii i mogły w pełni wykorzystać swój potencjał.

Projekt „Akademia Równych Szans” uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 ( Europejski Fundusz Społeczny). Relację z przebiegu projektu „Akademia Równych Szans” można śledzić na stronie internetowej szkoły: https://zssraciborz.edupage.org/

Podziękowania dla służb mundurowych

Informacja o miejscu i terminie odbioru dokumentów będzie przekazana drogą telefoniczną przez wolontariusza Fundacji.

28 marca odbyła się sesja podsumowująca bezpieczeństwo w Powiecie Raciborskim. Jako Starosta Raciborski w imieniu swoim jak i całego Zarządu skła-

dam podziękowania wszystkim jednostkom mundurowym działającym w powiecie raciborskim za trud i zaangażowanie w realizacji codziennych obowiązków.

UWAGA KIEROWCY! Od kwietnia wraca

30-dniowy termin na rejestrację oraz

zgłoszenie nabycia i zbycia pojazdu

W związku z zakończeniem stanu zagrożenia pandemicznego, od 1 kwietnia nabycie i zbycie pojazdu należy zgłosić w ciągu  30 dni od daty transakcji. Taki sam termin dotyczy rejestracji pojazdu sprowadzonego z krajów UE –  30 dni od daty sprowadzenia pojazdu. Za niedotrzymanie tego terminu przepisy przewidują  karę pieniężną.

Zawiadomienie o nabyciu i zbyciu pojazdu można złożyć osobiście w Wydziale Komunikacji bez konieczności umawiania terminu wizyty, za pośrednictwem poczty lub przez ePUAP. Do zawiadomienia należy dołączyć kopię umowy zakupu/ sprzedaży lub faktury.

Wzór formularza zgłoszenia dostępny jest na strona BIP urzędu: https://bip.powiatraciborski.pl/download/363.pdf

Rejestracji pojazdu można dokonać osobiście w siedzibie Wydziału Komunikacji. Zalecamy umówić wcześniej termin wizyty jednak istnieje też możliwość załatwienia formalności bez uprzedniego umawiania.

Wizytę można umówić te-

lefonicznie lub samodzielnie w internetowym systemie rezerwacji:

ƒ tel.: 32 45 97 398

ƒ system rezerwacji terminów:https://rezerwacje.powiatraciborski.pl/reservations/pol/login

6 » Powiatowy Informator dla Seniora Piątek | 14 kwiecień | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
W pierwszej połowie lutego rozpoczęliśmy trzeci etap zajęć w ramach projektu „Aka- demia Równych Szans”. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w kolejnych

OZDOBA WIELKANOCNA

3 kwietnia br. w Muzeum w Raciborzu odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień laureatom XVII edycji Powiatowego Konkursu Wielkanocnego.

Z pośród zgłoszonych prawie 500 prac, nagrody przyznano

w trzech kategoriach: ƒ palma wielkanocna, ƒ kartka wielkanocna, ƒ jajko wielkanocne.

Podczas uroczystości Powiat Raciborski reprezentował wice-

starosta Marek Kurpis, który wręczył nagrody oraz pamiątkowe dyplomy laureatom jednej z kategorii.

Prezentowane zdjęcia wykonał Marek Krakowski, fotograf Muzeum w Raciborzu

OPIEKA WYTCHNIENIOWA - EDYCJA 2023

Powiat Raciborski przystępuje do realizacji Programu „Opieka wytchnieniowa”

– edycja 2023, Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Program realizowany będzie w terminie od dnia  1 kwietnia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. przez Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu.

Ze względu na specyfi -

kę dotychczas świadczonych

usług w DPS-ie oraz możliwości kadrowe realizacja Programu „Opieka wytchnieniowa” –edycja 2023 została zawężona do rodzin i opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności i do tych osób, z wyłączeniem dzieci oraz osób z utrwalonymi zaburzeniami interakcji społecznych, komunikacji werbalnej i zaburzeniami behawioralnymi.

Zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” –edycja 2023 osoby zainteresowane mogą składać od dnia 20 marca 2023 r. w siedzibie Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu, ul. Grzonki 1, od poniedziałku do piątku, w godzinach: od 8:00 do 15:00.

Więcej na stronie Powiatu Raciborskiego.

Piątek | 14 kwiecień | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Powiatowy Informator dla Seniora « 7

Wielkanocne procesje konne za nami

Powiat co roku wspiera finansowo te wydarzenia. Po raz kolejny w drugi dzień Świąt Wielkanocnych obył się przemarsz tradycyjnych wielkanocnych procesji konnych na terenie powiatu raciborskiego.

ƒ Bieńkowice,

ƒ Pietrowice Wielkie,

ƒ Racibórz-Sudół,

ƒ Zawada Książęca.

Władze powiatu reprezentował wicestarosta Marek Kurpis, który wziął udział w procesji w Raciborzu-Sudole. Powiat Raciborski od lat wspiera organizację procesji dofinansowując organizację tych wyjątkowych wydarzeń kultywujących nasze lokalne tradycje.

Zdjęcia: www.naszraciborz.pl

ZAMKOWY JARMARK kwiatów już wkrótce na Zamku

Piastowskim

Wio sna to okres, w którym właściciele domów jednorodzinnych, działkowcy i ogrodnicy poszukują nowych sadzonek, nasion oraz wszelkiego rodzaju akcesoriów z tym związanych. Z my-

ślą o mieszkańcach naszego powiatu, w  sobotę 22 kwietnia Powiat Raciborski i Zamek Piastowski w Raciborzu zapraszają na „Zamkowy jarmark kwiatów”.

8 » Powiatowy Informator dla Seniora Piątek | 14 kwiecień | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com

OGŁOSZENIA DROBNE

Ogłoszenia drobne do tygodnika Nasz Racibórz oraz na portalach naszraciborz.pl, naszwodzislaw.com lub naszrybnik.com. MOŻNA SKŁADAĆ poprzez stronę NaszRaciborz.pl.

Jeśli chcesz, by Twoje ogłoszenie ukazało się w naszym tygodniku w najbliższym numerze, umieść je na portalu naszraciborz.pl, naszwodzislaw.com lub naszrybnik.com do wtorku, do godz. 9.00, w księgarni do wtorku do 18.00.

DLA DOMU

Zakład stolarski Piotr Mikołajec Nasza firma wykonuje meble na wymiar kuchnie szafy garderoby itp. Korzystamy z sprawdzonych akcesoriów dla mebli co z połączeniem z solidnym montażem daje nam meble na lata. . tel. kom.: 574277336. e-mail: piotrmikolajec789@gmail.com.

REKLAMA

USG RACIBÓRZ

lek. med. Witold Ostrowicz specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej Racibórz ul. Kasprowicza 1

Tel. 32 724-24-20

tel. mob: 604-347-669 www.usg-raciborz.pl

PRACA

Praca Euro Labora

EURO LABORA RACIBÓRZ – AUSTRIA, NIEMCY, HOLANDIA, SZWAJCARIA - JUŻ OD 10 LAT POMAGAMY ZNALEŹĆ NAJLEPSZĄ PRACĘ! ZADZWOŃ: 32/417 20 56. PRACA@EURO-LABRA.COM; WWW. EURO-LABORA.COM (cert nr 14601). tel.: 32 417 20 56

RÓŻNE

Sprzedam Kamień na elewacje ściany dom z ociepleniem

Kopalnia kamienia naturalnego oferuje naturalny kamień elewacyjny, płytki elewacyjne na ściany z ociepleniem . W ofercie firmy także kamień ogrodowy , kamień murowy cięto łupany o wymiarach 20x20x40 cm . Oferowany kamień na ściany domu produkujemy z naturalnego piaskowca polskiego. W ofercie posiadamy także płyty fasadowe szlifowane o wymiarach 30x60x2 cm. W sprzedaży także kamień . tel. kom.: 604581097. e-mail: ppupawlik@interia.pl. https://piaskowce.com/.

Badania psychologiczne kierowców, operatorów

BADANIA PSYCHOLOGICZNE KIEROWCÓW wykonujących przewóz drogowy (kierowcy zawodowi – kat. C, CE, D, DE) prowadzących pojazd służbowy lub taksówkę pojazdów uprzywilejowanych kandydatów na kierowców wszystkich kategorii prawa jazdy kierowców sportowych instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy kandydatów na instruktorów i egzaminatorów BADANIA PSYCHOLOGICZNE OPERATORÓW Racibórz ul. tel.: 500193952. tel. kom.: 500193952. e-mail: lpisz1332@ gmail.com. https://psychologbadania.pl/.

REKLAMA

GABINET STOMATOLOGICZNY

Bartosz Pietrzykowski Racibórz, ul. Warszawska 7a (z tyłu

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

iż na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta przy ul. Króla Stefana Batorego nr 6 (IIp obok pok.220) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej www.bipraciborz.pl, zamieszczone są:

wykazy nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży:

Rodzaj Położenie Tryb

Nieruchomość zabudowana dz. 527/14 k.m. 6 obręb Racibórz –ul. Katowicka 15/25

• dz. 173/3 k.m. 2 obręb Bosac oraz dz. 400/78 k.m. 7 obręb Ostróg –ul. Bosacka 16/3

przetargowy

Poprzednim właścicielom zbywanych nieruchomości albo ich spadkobiercom, pozbawionym prawa własności przed 05.12.1990r. przysługuje pierwszeństwo ich nabycia, jeśli złożą wnioski w terminie 6 tygodni od dnia wywieszenia wykazu.

W razie uchybienia określonego terminu, prawo pierwszeństwa wygasa.

Szczegółowych informacji udziela Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Raciborzu przy ul. Króla Stefana Batorego 6, tel. 032 755 06 68.

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

ogłasza pierwszy publiczny przetarg ustny ograniczony na sprzedaż działki gruntu, położonej w Raciborzu w rejonie ul. 1 Maja

lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O PRZETARGU

1. Położenie i opis nieruchomości

Działka położona jest w rejonie ul. 1 Maja, stanowi teren naturalnie porośnięty drzewami i krzewami, posadowione jest na niej betonowe ogrodzenie. Jej bezpośrednie otoczenie stanowią tereny przemysłowe.

2. Oznaczenie geodezyjne Działka oznaczona ewidencyjnie nr 4191/118 k.m. 4 obręb Racibórz o powierzchni 0,1425 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00035414/6

4. Forma zbycia nieruchomości Pierwszy publiczny przetarg ustny ograniczony

5. Cena wywoławcza 85 500,00 zł - Cena uzyskana w wyniku przetargu powiększona zostanie o podatek od towarów i usług według stawki 23%.

6. Termin i miejsce przetargu Przetarg odbędzie się w dniu 25 maja 2023 r. o godzinie 11.00, w sali nr 125, na I piętrze Urzędu Miasta Racibórz przy ul. Króla Stefana Batorego 6.

7. Wadium 8 000,00 zł winno być uznane na rachunku gminy do 18 maja 2023 r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o przetargu

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o przetargu

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące przetargu

REKLAMA

J14P - tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów.

Tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/Sprzedaż; strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www.raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 216, tel. 32 755 07 41, e-mail: gn6@um.raciborz.pl

◦ Leczenia zabiegowe ŻYLAKÓW KOŃCZYN DOLNYCH z zastosowaniem lasera wewnątrzżylnego

Leczenie PAJĄCZKÓW ŻYLNYCH i ŻYŁ SIATKOWATYCH

laserem kosmetycznym i metodą skleroterapii

◦ Małoinwazyjne metody LECZENIA ŻYLAKÓW ODBYTU (technika Barrona, skleroterapia, laser)

◦ LECZENIE PRZEWLEKŁEGO BÓLU na tle chorób zwyrodnieniowych i pourazowych z zastosowaniem fali uderzeniowej ESWT

LECZENIE RAN PRZEWLEKŁYCH (owrzodzenia żylne, stopa cukrzycowa)

LECZENIE PODOLOGICZNE (paznokcie wrastające - modzele, nagniotki)

Laparoskopowe operacje KAMICY PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO

Leczenie zabiegowe ZMIAN SKÓRNYCH, ZNAMION, BLIZNOWCÓW

OPERACJE PLASTYCZNE POWŁOK BRZUSZNYCH z usunięciem nadmiaru tkanek

◦ Zabiegowe leczenie ZESPOŁÓW CIEŚNI NADGARSTKA

◦ OPERACJE PRZEPUKLIN z wszczepem sztucznych protez powięzi metodą laparoskopową lub tradycyjną

◦ ZABIEGI ONKOLOGICZNE z powodu nowotworu skóry z zastosowaniem technik chirurgii plastycznej

◦ DIAGNOSTYKA DOPPLEROWSKA przepływów naczyniowych w tętnicach i żyłach, USG STAWÓW

◦ ZABIEGI PODAWANIA OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO w chorobach zwyrodnieniowych stawów, stanach pourazowych oraz trudno gojących się ranach oraz ze wskazań kosmetologicznych

PUNKCJE CIENKO I GRUBO IGŁOWE sutka, tarczycy, węzłów chłonnych i innych tkanek

◦ ZABIEGI Z ZAKRESU MEDYCYNY ESTETYCZNEJ z zastosowaniem

komórek macierzystych fibryny i osocza bogato-płytkowego: rewitalizacja skóry twarzy i innych okolic, brak napięcia skóry, zmarszczki starzenie się skóry dłoni, regeneracja owłosienia głowy

WYDAWCA: Fabryka Informacji sp. z o.o. 47-400 Racibórz, ul. Mikołaja 9a tel. +48 509 505 765 sekretariat@naszraciborz.pl

Grzegorz Wawoczny prezes zarządu, redaktor naczelny tel. +48 32 415 18 66 e-mail: redakcja@naszraciborz.pl

REKLAMA:

e-mail: reklama@naszraciborz.pl tel. +48 605 685 485

Tygodnik Nasz Racibórz ukazuje się w każdy piątek na terenie powiatu raciborskiego w okolicach w nakładzie do 10 tysięcy egzemplarzy. Gazeta jest dostępna w ponad stu punktach, m.in. w największych zakładach pracy, sieciach handlowych, placówkach służby, zdrowia, sklepach oraz punktach usługowych, a w wersji elektronicznej każde wydanie na portalu naszraciborz.pl.

◦ Zabiegi te wykonuje specjalistka chirurgii ogólnej Ewa Białoskórska Wiśniowska

Piątek | 14 kwiecień | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Ogłoszenia « 9
marketu E.Leclerc) Tel. 32 417 28 75, 603 783 383
PRYWATNIE WYKONYWANE ZABIEGI www.lazarz-raciborz.com.pl ul. Chodkiewicza 23, 47-400 Racibórz +48 32 419 08 88 leczenie@lazarz-raciborz.com.pl SPECJALISTYCZNE CENTRUM LECZENIA RAN Lecznica imienia ŚWIĘTEGO ŁAZARZA
REKLAMA
OGŁOSZENIE OGŁOSZENIE REKLAMA

- SEANS FILMOWY W DKF PULS

„W trójkącie” to nagrodzona Złotą Palmą szalona komedia, której akcja rozgrywa się na luksusowym jachcie, pośród najbogatszych ludzi świata. Ocean szampana, morze pieniędzy i kapitan, który zawsze płynie pod prąd (brawurowy występ Woody’ego Harrelsona!) – tak zaczyna się rejs na miarę naszych czasów. Bilety w cenie 10,- *

22.04 (SOBOTA) GODZ. 15.30 i 19.00

RCK RDK, UL. CHOPINA 21

ŚLUB DOSKONAŁY: I ŻE CIĘ NIE OPUSZCZĘ AŻ DO

ŚMIECHU

OGŁOSZENIE

www.rck.com.pl

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

zaprasza do rokowań na sprzedaż mieszkania położonego w Raciborzu przy ul. Opawskiej nr 93/6

lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O ROKOWANIACH

1. Położenie opis nieruchomości

Opawska nr 93/6, II piętro, pokój z aneksem kuchennym, przedpokój i łazienka o powierzchni użytkowej 36,85 m2 przynależna piwnica o powierzchni 2,31 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działka oznaczona nr 789/156 k. m. 10 Racibórz o powierzchni 0,0580 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00032701/4

4. Forma zbycia nieruchomości rokowania na sprzedaż mieszkania

5. Cena wywoławcza do rokowań nie niższa niż 115 000,00 zł

6. Termin i miejsce rokowań 17 maja 2023r. godz. 10.00, w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Zaliczka 11 500,00 zł winna być uznana na rachunku gminy najpóźniej w dniu 10 maja 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny zabudowy usługowej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o rokowanich tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o rokowaniach Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www.raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące rokowań

REKLAMA

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 06 70, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

„BILET+” można kupić do 21.04.2023 w kasach RCK w cenie 20 zł (kolejne rodzeństwo 10 zł). Honorowana jest raciborska karta „Rodzina+”.

„Ślub doskonały” to błyskotliwa historia o dylemacie miłosnym i odwiecznej walce serca z rozumem. Niesamowicie wartka akcja, błyskotliwe dialogi i doskonały humor sprawiają, że „Ślub doskonały” cieszy się nieustającą popularnością. Sztuka prezentowana była na najlepszych światowych scenach, m.in. na Broadwayu. Bilety na spektakl do nabycia na adria-art.pl

23.04 (NIEDZIELA)

GODZ.18.00

RCK RDK, UL. CHOPINA 21 ŚLĄSKIE SZLAGIERY Z HUMOREMKONCERT

Szlagiery śląskie to znakomite niepowtarzalne

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

zaprasza do rokowań na sprzedaż mieszkania położonego w Raciborzu przy ul. Opawskiej nr 93/7 lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O ROKOWANIACH

1. Położenie i opis nieruchomości ul. Opawska nr 93/7, II piętro, pokój, pokój z aneksem kuchennym, przedpokój i łazienka o powierzchni użytkowej 61,29 m2;przynależne piwnice o powierzchni: 2,71 m2 i 2,77 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działka oznaczona nr 789/156 k. m. 10 Racibórz o powierzchni 0,0580 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00032701/4

4. Forma zbycia nieruchomości rokowania na sprzedaż mieszkania

5. Cena wywoławcza do rokowań nie niższa niż 185 000,00 zł

6. Termin miejsce rokowań 17 maja 2023r. godz. 11.00, w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Zaliczka 18 500,00 zł winna być uznana na rachunku gminy najpóźniej w dniu 10 maja 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny zabudowy usługowej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o rokowanich tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o rokowaniach Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www.raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące rokowań

Składniki:

2 płaty ciasta francuskiego

muzyczne show i doskonała zabawa. Lekka, wesoła i prosta muzyka, jej przyjemne brzmienie, regionalny język, humor i ogromna dawka pozytywnej energii - to bez wątpienia wielki atut, który sprawia, że każdy koncert jest jedyny i niepowtarzalny.

Bilety w cenie: 85,- 95,-

29.04 (SOBOTA) GODZ. 17.00

RCK RDK, UL. CHOPINA 21

,,WIELKA SŁAWA TO ŻART - WIEDEŃSKIEJ OPERETKI

CZAR’’ - KONCERT

W trakcie gali, zaśpiewają dla Państwa wybitni artyści sceny operetkowej. Ich wspaniałe głosy przeniosą nas w świat koncertów wiedeńskich, operetki, oraz musicali. "Wielka sława to żart"...tą najpopularniejszą operetkową arią świata zapraszamy miłośników muzyki na koncert okrytych nieprzemijającą sławą przebojowych arii i duetów z oper, operetek i musicali, a także neapolitańskich pieśni i standardów światowej sceny pop.

Bilety w cenie: 125,- 115,- 99,-

*Honorowane raciborskie karty: ,,Senior 60+’’, ,,Rodzina +’’

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

zaprasza do rokowań na sprzedaż mieszkania położonego w Raciborzu przy ul. Opawskiej nr 93/8 lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O ROKOWANIACH

1. Położenie i opis nieruchomości ul. Opawska nr 93/8, II piętro, pokój, kuchnia, przedpokój i łazienka o powierzchni użytkowej 43,96 m2; przynależna piwnica o powierzchni 4,36 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działka oznaczona nr 789/156 k. m. 10 Racibórz o powierzchni 0,0580 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00032701/4

4. Forma zbycia nieruchomości rokowania na sprzedaż mieszkania

5. Cena wywoławcza do rokowań nie niższa niż 130 000,00 zł

6. Termin miejsce rokowań 17 maja 2023r. godz. 12.00, w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Zaliczka 13 000,00 zł winna być uznana na rachunku gminy najpóźniej w dniu 10 maja 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny zabudowy usługowej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o rokowanich tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o rokowaniach Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www.raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 06 70, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

2 paczki mrożonego szpinaku

(900 g)

100 g sera gorgonzola

• 4 ząbki czosnku

0,5 świeżo startej gałki muszkatołowej

150 g łuskanego słonecznika

0,5 łyżeczki maggi

0,5 łyżeczki pieprzu czarnego

• sól morska

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące rokowań

Szpinak smażyć na patelni aż do wyparowania wody, następnie dodać do niego ser, posiekany czosnek i gałkę muszkatołową. Całość chwilką podsmażyć, i dodać 100 g łuskanego słonecznika, maggi i trochę soli morskiej.

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 06 70, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

sta posmarować połowę masy szpinakowej. Następnie ciasto zrolować i kroić na plastry o szerokości około 1,5 cm. Każdy plaster ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i posypać resztą słonecznika. Piec w nagrzanym piekarniku do 200°C około 15 min. (grzanie górne i dolne).

Piątek | 14 kwiecień | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com 10 » Rozrywka
Wszystko wymieszać i odstawić do ostygnięcia. Każdy rozwinięty płat cia- www.smakiweroniki.pl FRANCUSKIE ZAWIJAŃCE ZE SZPINAKIEM I SŁONECZNIKIEM
20.04 (CZWARTEK) GODZ. 18.00 RCK KINO PRZEMKO, UL. LONDZINA 38 W TRÓJKĄCIE
UWAGA! Oferta RCK – opieka nad dzieckiem podczas spektaklu Raciborskie Centrum Kultury wprowadza specjalną ofertę „BILET+” dla rodziców chcących skorzystać z naszego wydarzenia, którzy nie mają z kim zostawić swoich pociech w wieku 3-7 lat. RCK zapewnia profesjonalnych animatorów, w programie zabawy i zajęcia manualne.
| RCK RDK (Chopina 21) | RCK DK Strzecha (Londzina 38) | www.facebook.com/RaciborskieCentrumKultury
OGŁOSZENIE OGŁOSZENIE

REKLAMA

PRACA

Numer certyfikatu: 10487

w Austrii i w Niemczech

DLA KOBIET I MĘŻCZYZN

REKLAMA

U Pana Darka w Sowie

KSIĘGARNIA CZYNNA

pon.-pt. 9.00-17.00

sobota 9.00-13.00

Racibórz » Raciborscy kryminalni zatrzymali mężczyznę podejrzanego o rozbój, kradzież rozbójniczą i groźby karalne. Sprawca zrabował elektronarzędzia, narzędzia budowlane, sprzęt elektroniczny, biżuterię i buty. Ponadto groził zabójstwem 50-letniej pokrzywdzonej. Grozi mu kara nawet 12 lat więzienia.

Nie gardził niczym i groził. Seryjny

rabuś w rękach raciborskiej policji

- Do szeregu przestępstw doszło w okresie od stycznia do 4 kwietnia 2023 roku w Lekartowie, gm. Pietrowice Wielkie. Jak ustalili policjanci, 46-letni mężczyzna zrabował elektronarzędzia, narzędzia budowlane, sprzęt elektroniczny, biżuterię i buty. Łączne straty zostały wycenione na kwotę ponad 7500 zł. Agresor za każdym razem, by utrzymać się w posiadaniu skradzionych rzeczy, używał przemocy w stosunku do 50-letniej pokrzywdzonej, odpychając ją i zadając uderzenia. Ponadto groził kobiecie zabójstwem.

Powiadomieni o szeregu przestępstw raciborscy krymi-

nalni 6 kwietnia na terenie Lekartowa zatrzymali podejrzanego. 46-latek trafił do policyjnego aresztu.

W sobotę 8 kwietnia usłyszał zarzuty, a prokurator na wniosek raciborskich śledczych zastosował do 46-letniego podejrzanego dozór policyjny połączony z zakazem zbliżania się do pokrzywdzonej oraz zakaz wejścia na teren posesji. Kryminalnym udało się również odzyskać część skradzionych rzeczy. Nieodpowiedzialnemu mężczyźnie grozi nawet do 12 lat pobytu w więzieniu - podała komenda. (kpp)

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ ogłasza publiczny przetarg na sprzedaż lokalu mieszkalnego położonego w Raciborzu przy ul. Rudzka nr 38/5

lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O PRZETARGU

1. Położenie i opis nieruchomości ul. Rudzka nr 38/5 I piętro, 1 pokój przedpokój, kuchnia i łazienka o powierzchni użytkowej 36,22 m2; przynależna piwnica o powierzchni 3,18 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działki oznaczone: nr 39/20, nr 126/20, nr 146/20 i nr 149/20 k.m.5 Ostróg o powierzchni łącznej 0,0945 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00033612/0

4. Forma zbycia nieruchomości drugi, publiczny przetarg ustny, nieograniczony na sprzedaż mieszkania

5. Cena wywoławcza 95 000,00 zł

6. Termin miejsce przetargu 17 maja 2023r. godz. 13.00, w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Wadium 9 500,00 zł winno być uznane na rachunku gminy najpóźniej w dniu 10 maja 2023r

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

tereny zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o przetargu tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

Zatrudnimy w branży:

· elektrycznej

· metalowej

· budowlanej

· produkcyjnej

Zatrudnimy w branży: elektrycznej metalowej budowlanej produkcyjnej

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o przetargu

Union Montage PL Sp. z o.o. ul. Wojska Polskiego 11 | Racibórz e-mail: union.montage@poczta.fm tel.: 519 671 857 | 501 572 191

Union Montage PL Sp. z o.o. ul. Wojska Polskiego 11 | Racibórz e-mail: union.montage@poczta.fm tel.: 519 671 857 | 501 572 191

www.union-montage.pl

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące przetargu

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www.raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 06 70, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

Piątek | 14 kwiecień | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Rozrywka « 11
REKLAMA
OGŁOSZENIE fot. KPP Racibórz

5

OD POMYSŁU DO REALIZACJI

1 WPADNIJ NA POMYSŁ!

Wymyśl projekt, który poprawi jakość życia w naszym mieście! Sprawdź czy wpisuje się on w zasady Raciborskiego Budżetu Obywatelskiego Przekonaj do niego innych mieszkańców Raciborza

2 PRZEKONA J INNYCH!

3 NAPISZ PROJEKT!

Wypełnij elektroniczny formularz wniosku dostępny na www bo raciborz pl i złóż swój projekt za pośrednictwem strony internetowej lub złóż go w wersji papierowej w Urzędzie Miasta

NABÓR WNIOSKÓW: 13.04.-28.04.

4 WYPROMUJ SWÓJ POMYSŁ!

Przekonaj do swojego pomysłu jak największe grono mieszkańców!

Zachęć ich do udziału w głosowaniu!

5 ZAGŁOSUJ RAZEM Z INNYMI MIESZKAŃCAMI!

Na wybrany projekt będziesz mógł zagłosować na stronie internetowej www bo raciborz.pl podając swój numer telefonu, na który otrzymasz bezpłatnie kod potwierdzający oddanie głosu. Swój głos będziesz mógł oddać również w Urzędzie Miasta Racibórz – w Biurze Obsługi Interesanta (elektronicznie lub na papierowej karcie) lub w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej (elektroniczne)

GŁOSOWANIE: 11.09 .-25.09.

od

n ormacja może ulec zmianie

Mamy 1,5 mln zł

Ważne! Przed złożeniem wniosku zapraszamy na konsultacje.

ul. Króla Stefana Batorego 6 47-400 Racibórz

Wszelkie szczegóły dotyczące VIII edycji Raciborskiego Budżetu Obywatelskiego: www.bo.raciborz.pl

12 » Aktualności Piątek | 14 kwiecień | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Raciborski BUDŻET OBYWATELSKI 2023
kroków do sukcesu
*
tel.
fax 32 75
URZĄD MIASTA RACIBÓRZ WYDZIAŁ ROZWOJU
32 75 50 633
50 725 rozwoj@um.raciborz.pl www.bo.raciborz.pl
godz. od 9:00 do godz. 9:00
13
NABÓR WNIOSKÓW:
.0 4 .-2 8 .0 4 . OGŁOSZENIE
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.