Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia4 lipca 201920:27

Niech nas prowadzi święty Jakub. Od Santiago de Compostela do Raciborza

Niech nas prowadzi święty Jakub. Od Santiago de Compostela do Raciborza  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Pielgrzymi na rowerach pojawią się w Raciborzu 20 lipca. Przyjadą specjalnie do kościoła św. Jakuba by otworzyć znaczący odcinek szlaku pielgrzymkowego biegnącego przez Polskę i Morawy do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Niebawem pojawią się też na ulicach miasta znaczki żółtej muszli na błękitnym tle – pisze Artur Wierzbicki.

Droga św. Jakuba istnieje historycznie od ponad tysiąca lat, a Racibórz właśnie reaktywuje swoją bytność na tym szlaku. Jest ona jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Nie podążają tymi szlakami rozśpiewane grupy pielgrzymkowe, a raczej pojedynczy wytrawni podróżnicy lub małe 2-3 osobowe zespoły. Pielgrzymi noszą w widocznym miejscu muszelki przy sobie, aby odróżnić się w ten sposób jako wędrowcy lub pielgrzymi Drogi św. Jakuba. Różne są powody dla których wyrusza się w drogę.

Na stronach internetowych dotyczących tej duchowości w drodze można przeczytać wiele interesujących informacji i świadectw. Jakubowe pielgrzymowanie nie jest bezcelowym wędrowaniem, zwiedzaniem, towarzyską przygodą. Pielgrzym jest otwarty na to, co nieoczekiwane, wie, że Boże Drogi są drogami niespodzianek, które w sercu podróżnego mogą o wiele więcej zdziałać, aniżeli on sam może obmyślić. Nie chodzi tylko o wymiar fizyczny. Stąd jego wdzięczność za wszystko, co otrzyma w drodze; za gościnność, za spotkania z drugimi, za modlitwy. Taki jest jakubowy pielgrzym.

Nie każde miasto ma kościół pod wezwaniem św. Jakuba Starszego i nie każda miejscowość z kościołem jakubowym ma tradycje pielgrzymkowe sięgające średniowiecza. My mamy.
Może ktoś widział mosiężną muszlę na ścianie katedry w Opolu lub we Wrocławiu, a może nawet w Sanktuarium na Górze Świętej Anny? Od 20 lipca 2019 r. taka sama mosiężna muszla będzie zamocowana w kościele dominikańskim w Raciborzu. Warto dodać, że ta Msza św. w sobotę o godz. 15.00 będzie sprawowana ku czci św. Jakuba z obrzędem błogosławieństwa muszli i drogi jakubowej, nowo otwartego odcinka raciborskiego. Warto przyjść. Trzeba przyjść.

Ciekawostką jest, że jakubowe szlaki są znakowane tylko w jedną stronę, ku Hiszpanii. Camino de Santiago (Droga Świętego Jakuba) jest szlakiem pątniczym prowadzącym z Twojego domu do katedry w Santiago de Compostela w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. Możesz pokonać Camino z Polski w całości jednorazowo (pieszo zajmuje to około 5 miesięcy, a rowerem około 30 dni) lub wybrać krótszy, dowolny odcinek szlaku.
Jeśli zapytamy na Facebooku, to znajdzie się niejeden znajomy, który był przy grobie św. Jakuba Starszego Apostoła w katedrze w Santiago de Compostela i podążał galicyjskim szlakiem .

Szlaki jakubowe przeżywają swój renesans dzięki św. Janowi Pawłowi II, który 9 listopada 1982 roku w Santiago de Compostela wygłosił tzw. Akt Europejski, nawołujący do duchowego odrodzenia wokół idei Camino de Santiago. Jednym z pierwszych impulsów do odbudowy szlaków w naszym regionie było podpisanie przez bp. Andrzeja Czaję i abp. Jana Graubnera porozumienia o współpracy między Diecezją Opolską i Archidiecezją Ołomuniecką w czerwcu 2012 roku. Byłem na tej konferencji. Kościół zwracał uwagę na duchowość, natomiast obecni opolscy samorządowcy na potencjał turystyczny. Przedstawiono nawet finansowanie z programów europejskich na to przedsięwzięcie. Pieniądze na turystykę, ale z możliwością finansowania remontów zabytków, czyli kościołów.

Teraz szlak do Raciborza doprowadzają szlachetni zapaleńcy. Szczególne podziękowania dla Stowarzyszenia "Peregrini Opolienses - Pielgrzymi Opolscy". Rok lub dwa lata temu Krzanowice oznakował Górnośląski Klub Przyjaciół Camino. Potem byli nawet na pl. Okrzei w Raciborzu, by prosić o pomoc w znakowaniu Raciborza i okolic. Wyszło jednak, że szklak w Raciborzu z pomocą Prezydenta Raciborza otwiera grupa opolska. Generalnie pieczę nad szlakami w Polsce sprawuje ponadregionalne stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce". Są w nim zaangażowani świeccy działacze i księża. Jest też parlament zrzeszający wszystkie pomniejsze stowarzyszenia. „Powrót” Raciborza na szlak trzeba szczególnie zawdzięczać ks. prof.zw. Norbertowi Widokowi (Wydział Teologiczny UO), absolwentowi raciborskiego liceum im. Kasprowicza, a urodzonemu w Krowiarkach.

Aby być pielgrzymem nie trzeba dojść do Galicji. Już pisałem, że można pokonać dowolny odcinek szlaku. Dowolny, lecz o określonej długości. Szlak można przebyć pieszo, na rowerze ale też konno. Tu nawiązanie do średniowiecznych tradycji. Trasa musi być udokumentowana. Trzeba posiadać legitymację stowarzyszenia i już można korzystać z dobrodziejstw szlaku, czyli z przygotowanych noclegów na polskiej trasie, ale też czeskich Svatojakubovych Cestach lub niemickiej Jakobsweg. Pielgrzymi zmierzający z Polski na południe Europy przez Ołomuniec raczej wybiorą Racibórz by przejść Bramą Morawską. Tak jak to było dawno, dawno temu.

O wszystkim można przeczytać na stronie stowarzyszenia www.camino.net.pl/abc-pielgrzyma/. Trwają rozmowy, by legitymacje można nabywać w Raciborzu. Tu jeszcze św. Jakub nie pobłogosławił przez okno w sklepieniu niebieskim.

Przedstawiłem mały zarys historyczny, ale po to by oswoić obraz wędrowca z dużą białą muszlą przytroczoną do plecaka, sakwy wędrownej lub zawieszonej na szyi. Niech nie będzie nam obce pozdrowienie "Buen camino".

Niestety, nie udało mi się zamknąć w 3 akapitach. I tak nie wspominałem, że to nie jest jedna droga, a cała sieć dróg, które prowadzą do Galicji w Hiszpanii. Racibórz znajduje się w bardzo dobrym miejscu tych szlaków. Jesteśmy na rozdrożu. Idąc na Wiedeń pielgrzym z Polski, Litwy lub Estonii wybierze trasę przez Jasną Górę (Częstochowa) i siłą rzeczy najłatwiej będzie mu przejść przez Racibórz Bramą Morawską, o ile wybierze popularną drogę przez Austrię. Trochę inaczej można pójść od nas na Drezno królewskim szklakiem "Via Regia", który biegnie z Kijowa przez Kraków i Wrocław a prowadzi na Niemcy. Z pewnością nie omieszka też nawiedzić kościoła św. Jakuba w Raciborzu. To trochę nieznany powszechnie rodzaj „turystyki” i duchowości chrześcijańskiej.

Co jest niezwykłego w Raciborzu umacnia nas w Drodze św. Jakuba ? Niewiele jest kapliczek przydrożnych poświęconych św. Jakubowi na terenie Śląska. U nas taka kapliczka jest na ul. Rybnickiej koło prywatnego przedszkola, a ściślej na zaciszu tego przedszkola.

Jest jeszcze bardziej chwalebny aspekt. W raciborskim muzeum mamy oryginalną średniowieczną muszlę pielgrzyma. Odkopano ją na raciborskim rynku w 1997 r. Stanowi ona świadectwo tego, że w naszym mieście był pielgrzym który wrócił z Santiago. To, że Droga św. Jakuba biegła przez Racibórz jest poświadczone historycznie. W polskich muzeach jest tylko 8 średniowiecznych muszli pielgrzyma. Jedna jest w Raciborzu. Może niebawem będzie eksponowana.

Napisałem na wstępie, że przyjadą na rowerze pielgrzymi do Raciborza. Przyjadą 20 lipca na godzinę 15:00 na Mszę św. Ich wyjazd z Bierawy planowany jest o godzinie 10:00. Może ktoś z Raciborza wybierze się do Bierawy, by wspólnie przejechać te 35 kilometrów i być w grupie otwierającej szalka wiodący przez Racibórz od Ujazdu do Nasiedla, a dalej na Morawy? To nie zdarza się codziennie.

Artur Wierzbicki

Autor: Artur Wierzbicki, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.