Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia7 sierpnia 201912:02

Tak przed wojną wyglądał raciborski zdrój [FOTO]

Tak przed wojną wyglądał raciborski zdrój [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Reklama
Racibórz:

Oddane dziś do użytku poidełko jest nieco oddalone od miejsca starego zdroju postawionego na miejscu rorkastli, do której płynęła woda ze źródła w Oborze. Zasilało ono przed wojną browar zamkowy. Dzięki tej wodzie pracownia Gambrinusa z Ostroga warzyła świetnego pilsa, a raciborzanie ugasić latem pragnienie. Historię rorkastli przypominamy w tekście Pawła Newerli. 

Na drugiej stronie Rynku, w południowej jego części przed dzisiejszym domem towarowym Bolko, znajdowała się tzw. rorkastla. Był to murowany pojemnik, do którego z rur sączyła się woda sprowadzana z Obory rurami z drążonych pni dębowych. Rorkastla została nawet wykorzystana w łacińskim dokumencie jako pomoc przy określeniu położenia: ex opposito fontis (naprzeciw źródła). Jest widoczna na obrazie pokazującym zachodnią pierzeję Rynku około połowy XIX wieku. Prace archeologiczne przeprowadzone na Rynku w 1996 roku pozwoliły odkryć wydrążone pnie o średnicy 25 cm, którymi doprowadzono tu wodę. Na głębokości metra odkryto także bele z obramowania studni. Na widokówkach z początku XX wieku widoczna jest kunsztownie wykonana kolumna, z której woda sączy się z rury do dużej misy. Stała dokładnie w miejscu starej rorkastli.

Na planie miasta wydanym w 1831 roku przez F. M. Langera zaznaczono przebieg wodociągów miejskich. Prowadziły wzdłuż dzisiejszej ulicy Bosackiej, rozdzielając się przed mostem na Odrze. Jedna nitka szła w kierunku zamku. Główna sieć wiodła do miasta. Prowadziła przez most, który znajdował się wyżej od obecnego, dalej prosto na teren dzisiejszego placu targowego za kościołem św. Jakuba. Tam znajdowały się wówczas stajnie garnizonowe i miejsce czerpania wody. Dalej wodociąg prowadził na Rynek do rorkastli. Następnie jedna z nitek wiodła wzdłuż ulicy Długiej, skręcając w lewo w ulicę Browarną. Przy końcu, u zbiegu z ulicą Solną (wtedy ulica Browarna tu się kończyła, gdyż przebicie do dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego powstało dopiero w 1909 roku), istniało również miejsce poboru wody. Nitka była poprowadzona następnie wzdłuż ulicy Solnej, aby zakończyć się przy Bramie Wodnej w pobliżu dzisiejszej SP 4. Inna nitka z Rynku biegła wzdłuż ulicy Nowej na Nowy Targ, czyli część dzisiejszego placu Długosza bliżej kościoła, tam gdzie stoi pomnik św. Jana Nepomucena. Za pomnikiem było kolejne miejsce poboru wody. Nitka kończyła się przy budynku słodowni u zbiegu ulicy Piwnej i Zborowej. Trzecia nitka z Rynku szła wzdłuż dzisiejszej ulicy Mickiewicza, kończąc się zbiornikiem na placu Zborowym.

Z datowanego na 1567 rok urbarza dóbr zamkowych raciborskich wynika, iż miasto pobierało od mieszkańców specjalny podatek wodny za dostarczanie wody. Dodajmy, że pochodzący z tego samego okresu urbarz opolski nie wzmiankuje takiej taksy. Również w innych miastach górnośląskich nie pobierano podobnych danin. Oznaczałoby to, że Racibórz w połowie XVI stulecia był jedynym miastem górnośląskim mającym wodociąg.

Najwidoczniej źródła z Obory nie były wystarczające, bo z planu z 1843 roku wynika, iż na rzece Psinie, na terenie zakładu głuchych, istniało miejsce poboru napędzane kołem młyńskim. Przy pomocy tego urządzenia pompowano wodę z Psiny, prowadząc ją wodociągiem wzdłuż dzisiejszego placu Wolności do Bramy Wielkiej i dalej wzdłuż ulicy Długiej. Na obecnym placu Księżnej Ofki Piastówny była cysterna. Dalej wodociąg szedł wzdłuż dzisiejszej ulicy Chopina i ulicy Kowalskiej, aby zakończyć się w okolicach byłego młyna miejskiego przy ulicy Wagi Młyńskiej, łączącej niegdyś ulicę Odrzańską z Kowalską. Nie wiadomo, jaka była jakość wody dostarczanej do miasta, ale wtedy w rzekach woda była dość czysta, ze względu na stosunkowo niewielkie zanieczyszczenie środowiska.

Paweł Newerla, cyt. za Dzieje Raciborza i jego dzielnic, Racibórz 2008.

Autor: tekst Paweł Newerla, fot. zbiory wyd. WAW i Henryka Sowika, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202414:45

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
72
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.