Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja17 czerwca 201919:35

Krzanowice żegnają swoje gimnazjum

Krzanowice żegnają swoje gimnazjum  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dwudziestolecie krzanowickiego Gimnazjum oraz pożegnanie ostatnich gimnazjalnych klas - wyjątkowa uroczystość zgromadziła dziś wszystkich związanych z przechodzącą do historii szkołą. Pamięć o niej utrwaliła monografia Gimnazjum XXI wieku pod redakcją dyrektor dr Kornelii Lach oraz Marceli Szymańskiej. Za pióra chwycili nauczyciele. Szkołę ukończyło 846 uczniów. W książce znalazł się ich wykaz. 

Dzisiejszą uroczystość rozpoczęła Msza św. w intencji gimnazjalistów, absolwentów, nauczycieli i pracowników Gimnazjum. Potem, z udziałem władz samorządowych, odbyła się akademia. Były występy, nagrody dla wzorowych uczniów, gratulacje dla rodziców, podziękowania i wreszcie promocja książki.

- Gimnazjum XXI wieku - jak piszą we wstępie redaktorki tomu - jest opowieścią o Gimnazjum w Krzanowicach, mieście położonym w południowej części powiatu raciborskiego (województwo śląskie), tuż przy polsko-czeskiej granicy. Region ten cechuje się bogatymi, wielowiekowymi tradycjami, z silnymi wpływami kultury polskiej, czeskiej, morawskiej i niemieckiej. W krzanowickim Gimnazjum właśnie to dziedzictwo kulturowe było pielęgnowane z wielką pieczołowitością.

Gimnazjum w Krzanowicach - cytujemy za wstępem z książki - powstało w 1999 roku i formalnie – jako samodzielna jednostka administracyjna – istniało tylko 5 lat. W 2004 roku utworzono bowiem placówkę edukacyjną o nazwie Zespół Szkół w Krzanowicach. Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Na skutek reformy oświaty, likwidującej gimnazja i przywracającej ośmioletni cykl nauczania, w 2017 roku przekształcono Zespół Szkół w Szkołę Podstawową, w której naukę kontynuowały dwa ostatnie roczniki gimnazjalistów. Tak więc de facto Gimnazjum w Krzanowicach funkcjonowało w latach 1999-2019, czyli przez 20 lat. Przez cały ten okres kierowała nim tylko jedna dyrektor - dr Kornelia Lach. To z Jej inicjatywy, przy współudziale i entuzjazmie Grona Pedagogicznego, powstała niniejsza monografia Gimnazjum w Krzanowicach. Książkę nieprzypadkowo zatytułowano Gimnazjum XXI wieku. W szkole tej – zgodnie z duchem czasu – wprowadzano wiele nowości, w tym tzw. komputeryzację wraz z nauką informatyki, zaczęto stosować w edukacji techniki multimedialne, wykorzystywać tablice interaktywne.

Początek XXI wieku to także okres przemian społeczno-politycznych, czas wejścia Polski do strefy Schengen oraz do Unii Europejskiej, który sprzyjał rozwojowi i współpracy zagranicznej. Gimnazjum w Krzanowicach nawiązało kontakty partnerskie ze szkołami w: Hulczynie i Chuchelnej (Czechy), Salzbergen (Niemcy), Liptovskim Hradku (Słowacja) oraz Rohatyniu (Ukraina). Wymiany międzyszkolne odbywały się dzięki ogromnemu zaangażowaniu Grona Pedagogicznego, któremu zależało, by uczniowie mogli poszerzać swe horyzonty myślowe, przełamywać stereotypy, ćwiczyć i wykorzystywać znajomość języków obcych. Tej ostatniej umiejętności brakowało poprzedniemu pokoleniu, dlatego w Gimnazjum oprócz języka angielskiego, wprowadzono – na życzenie Rodziców – także nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. W ramach projektów unijnych gimnazjaliści mieli również możliwość uczenia się języka czeskiego.

Co znajdziemy w publikacji? Sporządzenia wykazu wszystkich absolwentów podjęła się Teresa Sosna – sekretarz szkoły. Przykuwającym uwagę uzupełnieniem tego rozdziału są pamiątkowe z fotografie absolwentów w formie tabli wykonywane na zakończenie edukacji (zdjęcia wykonał lokalny fotograf Mirosław Basista). Wicedyrektor Marcin Obrusnik zebrał osiągnięcia uczniów. Debora Kosel-Strózik podjęła się próby uchwycenia istoty współpracy zagranicznej. Sporo uwagi poświęcono edukacji regionalnej. Interesującym dla czytelników będzie na pewno rozdział opracowany przez Monikę Sacharczuk i Dominikę Urbas na temat niecodziennych wydarzeń w życiu szkoły, o których nierzadko wspominano w mediach. O wychowaniu przez sztukę z sentymentem pisze Anida Kaczmar, przywołując różnorodne formy działań pozwalające uczniom rozwijać swoje pasje, zainteresowania i pogłębiać poczucie własnej wartości. Kolejny rozdział szeroko traktuje o roli pedagoga szkolnego. Alina Wiśniewska dzieli się swoimi przemyśleniami, opisuje przykładowe działania z różnorakimi instytucjami wspierającymi szkołę. Od momentu powołania Gimnazjum bardzo prężnie działał Samorząd Gimnazjalny, którego aktywność przybliża Aleksandra Osadnik. Młodzież chętnie angażowała się w akcje charytatywne (m.in. Adopcja serca, Szlachetna Paczka), była również inicjatorem wielu wartościowych przedsięwzięć. W 2010 roku wprowadzono obowiązek realizowania projektów edukacyjnych. Tej tematyce uwagę poświęcił Adam Gębski, dokonując analizy zrealizowanych w ciągu 9 lat projektów przygotowanych przez poszczególne zespoły uczniowskie. O edukacji przyrodniczej i sposobach realizacji doradztwa zawodowego w naszym Gimnazjum pisze zwięźle Magdalena Klima – jedyny w gminie Krzanowice doradca zawodowy. Fenomenem na skalę powiatu raciborskiego była i jest nadal organizacja cyklicznych wyjazdów na obozy narciarskie na Słowację. Pasją tą „zarażał” Janusz Duda, który - wespół ze Zbigniewem Szymańskim - od 2009 roku uczył, a później doskonalił młode pokolenie w sztuce narciarskiej. O tym traktuje kolejny rozdział. Innemu sportowemu przedsięwzięciu – Memoriałowi im. Krystyny Gasilewskiej – refleksje poświęcił jego organizator - Zbigniew Szymański. W przedostatnim rozdziale uwzględniono „Humor z zeszytów szkolnych”. Ciekawostki te systematycznie zbierała Katarzyna Łozińska – emerytowana polonistka. Podróż przez minione dwudziestolecie kończą wypowiedzi absolwentów, którzy znaleźli czas na prośbę Jolanty Draganek-Cybulskiej i Urszuli Słoki.

Gimnazjum w Krzanowicach na tle innych szkół tego typu z pewnością wyróżniało się, co zostało ukazane w recenzowanym tomie. Kształcenie na wysokim poziomie, osiągnięcia uczniów w licznych konkursach, wprowadzenie edukacji regionalnej do programu nauczania, różnorakie inicjatywy szkolne i pozaszkolne, zagraniczna współpraca partnerska, obozy sportowe itd. są tego najlepszymi przykładami - napisała w recenzji dr hab. Dorota Świtała - Trybek, prof. Uniwersytetu Opolskiego.

fot. Katarzyna Kubik, na podstawie GIMNAZJUM XXI WIEKU opr. w

Autor: fot. Katarzyna Kubik, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202414:45

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
72
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.