Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja8 marca 201214:58

W PWSZ poczytasz online

W PWSZ poczytasz online - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Od 4 do 10 marca w PWSZ trwa Tydzień e-książki. Czytelnicy, którzy posiadają konto w serwisie IBUK mają szansę na dostęp do publikacji z czytelni on-line ibuk.pl. Czy to oznacza, że tradycyjna, drukowana książka traci na swojej wartości? Niekoniecznie, a może wprost przeciwnie.

Począwszy od 2001 - roku wprowadzenia serwisów internetowych Web 2.0, Internet jest w stanie zaoferować użytkownikowi coraz to nowsze i wygodniejsze rozwiązania technologiczne. Dotyczy to również sposobu czytania książki, którą możemy mieć nie ruszając się z domu. Internetowi entuzjaści wróżyli swego czasu rychły upadek druku. Byli w błędzie, okazuje się, że książka jest w stanie rywalizować z e-bookiem, a nawet współpracować. Dowodem niech będzie organizowany w bibliotece PWSZ Tydzień e-książki. Postanowiliśmy porozmawiać na ten temat z Zenoną Mrożek, dyrektor biblioteki.   

Nasz Racibórz:  Jaki jest cel prowadzenia tego typu akcji jak Tydzień e-książki?

Zenona Mrożek: Chcemy przede wszystkim rozpowszechnić temat książek elektronicznych, przybliżyć go czytelnikom. W styczniu 2011 roku zakupiliśmy do naszej biblioteki bazę czytelni on-line ibuk.pl, zawierającą 179 publikacji elektronicznych. Nasi czytelnicy korzystali z niej przez okres jednego roku. Nowa baza zakupiona w styczniu 2012 roku zawiera 183 publikacji. Czytelnicy mają do niej stały dostęp, mogą korzystać z bazy na terenie biblioteki, uczelni oraz na komputerach domowych. Muszą tylko zabrać z biblioteki hasło dostępu do publikacji. W Tygodniu e-książki biblioteka zorganizowała dla swoich czytelników bezpłatny dostęp do nowych publikacji. Czytelnicy zainteresowani dostępem do książek i podręczników w formie elektronicznej, mogą zgłosić się do Biblioteki w celu odebrania kodu aktywacyjnego do dowolnej publikacji z czytelni on-line ibuk.pl.(wszystkie książki - ok. 3000 tytułów). Dodatkową motywacją do pobrania kodów są przygotowane w ramach promocji niespodzianki. Pierwsze osoby, które zgłoszą się do biblioteki po kod aktywacyjny, otrzymają gadżety.

NR: Czy ta akcja wiążę się z tym, że studenci czytają mało drukowanych książek? Czy jest jakaś tendencja spadkowa?

ZM: Nie zauważyliśmy takiej tendencji. Prowadzimy w naszej bibliotece statystykę wypożyczonych i udostępnionych zbiorów bibliotecznych. W roku akademickim 2010/2011 średnia wypożyczonych książek na jednego czytelnika wynosiła 6,7 woluminów. W latach poprzednich było porównywalnie: 5,8 książek, 6,5 książek. Odpowiadając szerzej na pytanie: biblioteka musi się rozwijać i unowocześniać, dostosowywać do rzeczywistości. Dlatego, jeżeli mamy możliwości to testujemy bazy danych, umożliwiamy naszym czytelnikom dostęp do książek elektronicznych i różnych źródeł informacji.

NR: Czy można drukować ibukowe publikacje?

ZM: Nie można ich drukować, w sensie prawnym i technicznym. Opcje drukowania i kopiowania podczas przeglądania ibuka są zablokowane. Teraz jednakże – w Tygodniu e-książki, Państwowe Wydawnictwo Naukowe wraz z ofertą przekazanych 100 dodatkowych kodów dostępu do książek elektronicznych, umożliwia wydrukowanie 20 stron z wybranej przez siebie publikacji. Bezpłatny tydzień dostępu rozpoczyna się w dniu aktywacji kodu (otrzymany kod należy aktywować do 31 marca).

NR: Czy książki tradycyjne, drukowane, zostaną w przyszłości wyparte przez e-booki?

ZM: Myślę, że forma książki drukowanej ma trwałą wartość. Będą czytelnicy, którzy zaczną korzystać z książek elektronicznych, ale na pewno pozostaną tacy, którzy pozostaną przy tradycyjnej formie. Na pewno z biegiem lat zjawisko rozpowszechniania się e-booków będzie narastało, ale książka drukowana będzie stale dostępna na regale bibliotecznym. My bibliotekarze jesteśmy pewni, że obok książki elektronicznej będzie funkcjonowała książka tradycyjna-drukowana.

NR: Biblioteka prowadzi dla studentów przysposobienie biblioteczne?

ZM: Przysposobienie biblioteczne stanowi istotny element procesu dydaktycznego biblioteki. Są to zajęcia informacyjno-szkoleniowe, których głównym założeniem jest wyposażenie użytkowników w wiedzę o bibliotece oraz w umiejętności wyszukiwania i korzystania z zasobów i usług bibliotecznych. Zajęcia te są obowiązkowe dla studentów I roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych wszystkich kierunków i kończą się wpisem zaliczenia do indeksu. W ostatnich latach zmienił się w dużym stopniu program tych zajęć. Jeszcze nie tak dawno szczegółowo omawiano bibliografie drukowane, katalogi kartkowe, wzory wypełniania rewersów bibliotecznych itp. Obecnie największy nacisk kładzie się na korzystanie z elektronicznego systemu bibliotecznego Prolib oraz elektronicznych źródeł informacji. Aktualnie edukacja użytkowników w zakresie wykorzystania źródeł informacji staje się jednym z najważniejszych zadań stojących przed biblioteką.

NR: Dziękuję za rozmowę.

Z Zenoną Mrożek, dyrektor biblioteki PWSZ rozmawiał Bartłomiej Furmanowicz

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
71
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.