Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 stycznia 202211:29

Synagoga wróciła do raciborskiego krajobrazu

Synagoga wróciła do raciborskiego krajobrazu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Co prawda nie jako budowla, ale mural na budynku przy Szewskiej, gdzie kiedyś stała świątynia raciborzan wyznania mojżeszowego.

Synagoga w stylu mauretańskim stała przy Szewskiej w latach 1889-1958 r. Została spalona podczas Nocy Kryształowej (9/10 XI 1938), po czym rozebrana z polecenia władz PRL-u. W czasie wojny Niemcy przekształcili ją w magazyn, trzymając tu książki zrabowane na terenach ZSRR. Jej widok znajdziemy we fragmencie muralu.

Autorem muralu jest raciborzanin Ryszard Paurowski, mający już na koncie podobne realizacje na przystani nad Odrą oraz przy ul. Chopina (weduta Raciborza). Koszt wykonania to około 25 tys. zł.

Władzom miasta nie chodziło tym razem o kopiowanie dawnego widoku, ale danie miejsca wyrazu artystycznego twórcy.

Na starej pocztówce synagoga przy ul. Szewskiej w Raciborzu, po której został tylko pusty plac (zbiory H. Sowika)

271324089_1710314002507663_6541888250449922602_n

Informacja Urzędu Miasta nt. muralu Synagoga

Barwny, ekspresyjny, inspirujący – jest wyrazem emocji artysty Ryszarda Paurowskiego, ale i symbolem pamięci. Powstał z szacunku do wkładu i losów społeczności żydowskiej w dziejach Raciborza. Mural przy ul. Szewskiej o nazwie „Synagoga” – to nowe, kolejne po Panoramie Raciborza (przy ul. Chopina) dzieło sztuki ulicznej. Ma dostarczać estetycznych doznań i zachęcać do odkrywania swojego miasta, jego historii i tożsamości.

Historyczne centrum Raciborza atrakcyjne dla mieszkańców i przyjezdnych

- Od dłuższego czasu przy wsparciu Architekt Miejskiej, Miejskiej Konserwator Zabytków oraz Wydziału Promocji, Kultury, Turystki i Sportu pracujemy nad tym, aby historyczne centrum Raciborza było atrakcyjne zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Wciąż trwają prace nad utworzeniem Parku Kulturowego, ale już teraz staramy się dodać naszej starówce nowych walorów między innymi poprzez prace raciborskich artystów. Nie mniej istotny jest wymiar edukacyjny podejmowanych przez nas działań – podkreśla wiceprezydent Dawid Wacławczyk. W grudniu na ścianie muzeum przy ulicy Chopina powstał mural, przedstawiający XVIII wieczny Racibórz. Wcześniej w zakątku ulicy Różanej pojawiły się kolorowe skrzydła, przy których mieszkańcy i turyści mogą robić sobie pamiątkowe, anielskie zdjęcie.

- Bardzo zależało mi na tym, aby mural, który powstanie przy ul. Szewskiej był zakorzeniony w historii i tożsamości Raciborza. Stąd zadaliśmy artyście temat „Synagoga” nawiązujący do budynku, który stał kilkanaście metrów dalej. To, co kiedyś mogło dzielić ludzi, dziś staje się miejscem zetknięcia wielokulturowości i różnorodności. Miejscem otwartym na dialog. Nie jesteśmy pierwsi. Warto przypomnieć w tym miejscu działania chociażby stowarzyszenia ASK w ramach projektu „Puste miejsce. Tu byli Żydzi”, a także zasadzenie dębu pamięci Żydów raciborskich, który posadzili członkowie Midraszowego Teatru Żydowskiego – mówi wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

„Synagoga”. Wizja twórcy

Treść edukacyjna muralu pn. „Synagoga” jest przykładem pokazującym jak piękne mogą być wnętrza synagog m.in. tej prezentowanej na projekcie. Przybliżenie społeczności miejskiej wnętrza Synagogi uwzględnionej w projekcie może obudzić chęć „turystyczną”, jak również przywołać pozytywne refleksje w dysonansie snujących się sporów. Ponieważ w miejskich archiwach nie zachowały się ilustracje wnętrz raciborskiej synagogi, pierwowzorem malowidła na Szewskiej jest wnętrze synagogi w Leżajsku. To forma wyjściowa wizji artystycznej autora skupiająca się na czysto estetycznych i wrażeniowych odczuciach widza.

Instrukcja czytania muralu

Jak czytać mural? Ściana jako metafora współczesnego świata, pęka, odsłania pamięć o tym co przeminęło. Element 3D ma wprowadzić widza w nokturnowe wnętrze synagogi. Widz dostrzega elementy symboliczno-zdobnicze. Gra świateł ma na celu nadać mistycznego klimatu, kontemplacji o tym co przemija, a warte jest pielęgnowania. Główny promień światła padający z okna na posadzkę wskazuje i rozświetla winorośl, która symbolizuje w obu kulturach pracę w życiu, odnowę duchową. Winorośl to również wieńczący element całego malunku. Winorośl spaja obie kultury, religie, wydaje owoc, który dla artysty jest niejako rozejmem, pogodzeniem przeszłości z teraźniejszością. Krzew, z którego każdy może czerpać dobro. – podkreśla Ryszard Paurowski – autor muralu. Prace nad muralem trwały miesiąc. Rozpoczęły się 13 grudnia. Zimowa pogoda, krótkie dni nie sprzyjały artyście.

- Najważniejsza jest stu procentowa koncentracja, musiałem pokonać zmęczenie, nie dopuścić do „zakwaszenia organizmu”. Praca nad takim wielkoformatowym malowidłem jest jak maraton. To hartuje. Jestem rzemieślnikiem, ale potrzebna jest mi swoboda i zaufanie. Dziękuję za nie. Czy jestem zadowolony? Jasne! – odpowiada Ryszard Paurowski - absolwent PWSZ na kierunku grafika użytkowa w Raciborzu oraz grafika warsztatowa Katowickiej ASP. Twórca znany w Polsce i Europie. Chęć ciągłego rozwoju kieruje go w stronę sztuki oraz muzyki co skutkuje współpracą z różnymi ośrodkami kultury oraz artystami. Autor muralu na raciborskiej przystani kajakowej, na jednym z wiaduktów w Sudole oraz płocie schroniska dla bezdomnych zwierząt. Współautor muralu przy ul. Chopina. Autor licznych wystaw, uczestnik festiwali muralowych w Europie.

Z szacunku i ku pamięci społeczności żydowskiej Raciborza

Pamięć o synagodze i społeczności żydowskiej Raciborza trwa. Prezydent Dariusz Polowy co roku w listopadzie opuszczając do połowy masztu flagę narodową na raciborskim Rondzie Żołnierzy oddaje należny hołd w 81. rocznicę Nocy Kryształowej. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku Niemcy podpalili synagogi, niszczyli żydowskie sklepy. Zamordowano 91 osób narodowości żydowskiej, spalono 171 synagog, zniszczono 7500 sklepów należących do Żydów, osadzono w obozach koncentracyjnych 26 tys. Żydów. Także w Raciborzu, który był w granicach III Rzeszy, spłonęła synagoga. Jej ruiny rozebrano w latach pięćdziesiątych 20 wieku.
Teraz z szacunku i ku pamięci społeczności żydowskiej Raciborza nieopodal tej historycznej lokalizacji żydowskiego domu modlitwy na elewacji budynku przy Szewskiej 3 rękami raciborskiego artysty Ryszarda Paurowskiego powstał mural „Synagoga”. Pomysłodawcą powstania muralu wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk. Koordynacją projektu zajęli się pracownicy Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu Urzędu Miasta.

- Czy mamy w planach kolejne tego typu działania? Oczywiście! Potrzebujemy do tego jednak współpracy radnych Rady Miasta. Jeżeli nie będą ścinać nam wydatków na kulturę i promocję to w drodze dialogu i współpracy uda nam się zapalić zielone światło dla podobnych inicjatyw w przyszłości – dodaje wiceprezydent Wacławczyk.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202414:45

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
72
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.