Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 października 202109:59

Raciborski poprawczak szykuje się na 70. urodziny

Raciborski poprawczak szykuje się na 70. urodziny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

27 października minie 70 lat od dnia rozpoczęcia działalności przez raciborski Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich, jedną z najdłużej nieprzerwanie działających w powojennym Raciborzu instytucji.

Wielu raciborzan wciąż pamięta widok grupy wychowanków placówki, którzy niezależnie od pogody i pory roku przemieszczali się pieszo z siedziby zakładu przy ulicy Wojska Polskiego do warsztatów szkolnych – od 1960 r. zlokalizowanych w starych stajniach huzarskich na Ostrogu, a potem na Płonię, gdzie w 2012 r. przy ul. Adamczyka 14 oddano do użytku najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce, tworzący całość składającą się z warsztatów szkolnych, szkół, budynku administracyjnego, zaplecza sportowego. Starsi mieszkańcy miasta zapewne zapamiętali wychowanków, którzy od samego początku działalności placówki z zaangażowaniem wykonywali zadania na rzecz odbudowy miasta z powojennych zniszczeń-to m.in. rękoma wychowanków zbudowany został stadion przy ul Zamkowej czy hale Raciborskiej Fabryki Kotłów; nieletni wraz z opiekunami uczestniczyli w popularnych wówczas akcjach żniwnych i wykopkach, obozach archeologicznych, opiekowali się miejskimi terenami zielonymi, wykonywali prace społeczne na rzecz raciborskich instytucji. Wszędzie tam, gdzie potrzebne były ręce do pracy, nie mogło zabraknąć młodych ludzi w charakterystycznych uniformach i trudno jest dziś znaleźć w naszym mieście szkołę, przedszkole, zakład pracy, który nie skorzystałby z pomocy podopiecznych raciborskiej placówki. A kiedy w 1997 r. żywioł pustoszył kolejne kwartały miasta, to wychowankowie zakładu, ramię w ramię ze strażakami i ochotnikami, budowali umocnienia, pomagali w ewakuacji ludzi, ratowali ludzki dobytek.

- Ta wyjątkowo bogata aktywność społeczna i owocna współpraca zakładu z podmiotami zewnętrznymi nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie, oddanie, pasja kolejnych pokoleń pracowników, którzy mozolnie, w trudzie powojennego świata, cegiełka po cegiełce budowali zręby nowoczesnej i efektywnej placówki resocjalizacyjnej – mówi dyrektor Grzegorz Bulenda - Tym ludziom należą się wyrazy szczególnego uznania, bo przyszło im działać w skrajnie trudnych warunkach: w chaosie powojennego świata, wobec rozpadu więzi społecznych, przy trudnościach z zaopatrzeniem w najprostsze artykuły spożywcze- a przecież przy Wojska Polskiego przebywało w jednym czasie ponad 150 mężczyzn! To dzięki determinacji i ofiarnej pracy wychowawców, nauczycieli, instruktorów nauki zawodu, pracowników administracji i obsługi udało się w Raciborzu stworzyć miejsce, w którym wielu młodych ludzi znalazło bezpieczne schronienie, życzliwość, wsparcie, których najczęściej zabrakło w rodzinnym domu. Te 70 lat to przede wszystkim zasługa naszych poprzedników, którym dziś z całego serca dziękujemy za ich pracę. Nam pozostał obowiązek kontynuowania i rozwijania rozpoczętego przez nich dzieła.

Historia raciborskiej placówki to historia bardzo dobrej współpracy z wieloma instytucjami: Urzędem Miasta, Starostwem Powiatowym, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, Zamkiem Piastowskim, raciborskimi placówkami oświatowymi, stowarzyszeniami, zakładami pracy jak Rafako czy Ośrodek Kształcenia Zawodowego. Nie sposób pominąć wielu życzliwych nam i oddanych wspólnej idei ludzi, którzy pomagali i pomagają pracownikom placówki w ich codziennych działaniach- to kierownictwo resortu sprawiedliwości z panem ministrem Michałem Wosiem, pracownicy właściwych departamentów w Ministerstwie Sprawiedliwości na czele z obecną dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich panią sędzią Beatą Turek, ministerialni wizytatorzy – na czele z wieloletnią opiekunką raciborskiej placówki panią Bożeną Gądecką, kolejni prezydenci miasta i starostowie, Józef Pluta, Grzegorz Wawoczny, Artur Siódmiak, Katarzyna Konewecka-Hołój, kamieniarz Zdzisław Głowacz z synami… To tylko kilka nazwisk z długiej listy naszych przyjaciół, na których zawsze możemy liczyć.

Dziś raciborski Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich to ceniona w branży i nowoczesna, świetnie wyposażona placówka resocjalizacyjna, umiejętnie współpracująca ze środowiskiem społecznym, otwarta na współczesne wyzwania. Wiele inicjatyw zaproponowanych przez wychowawców i nauczycieli jest prezentowanych w specjalistycznych opracowaniach jako przykłady dobrych praktyk resocjalizacyjnych. Warto wspomnieć choćby o wolontariatach w polskich parkach narodowych, podczas których wychowankowie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu turystów w polskich górach czy pracach społecznych na Zamku Grodziec; działalności Grupy Animacyjnej Psotniki, która w kolorowym show bawi dzieci z raciborskich szkół i przedszkoli; akcji RowerToPower, dzięki której osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowo-materialnej mogą cieszyć się z posiadania własnego roweru; Biegu Małego Polaka, który promuje nie tylko aktywność ruchową, ale przede wszystkim wartości patriotyczne; akcji Poprawna sadzonka, w ramach której do raciborzan trafiają zdrowe, ekologicznie hodowane sadzonki warzyw; remontach mieszkań wspólnie ze Stowarzyszeniem Piękne Anioły, dzięki którym dzieci mogą cieszyć się czystymi, przytulnymi i pięknie wyposażonymi pokojami. Warto przywołać akcję Czapka św. Mikołaja i sprzątanie rzeki Rudy. Nie sposób pominąć działań wokół upamiętnienia por. cc Eugeniusza Chylińskiego i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy spoczywają na raciborskich nekropoliach. A nade wszystko należy podkreślić skuteczną pracę wychowawczą i stałą codzienną gotowość do wspierania każdego, kto tylko zgłosi się do placówki po pomoc. Tak, jak to było 70 lat temu, wczoraj i jak będzie, mamy nadzieję, przez kolejne lata.

Wiosną przyszłego roku odbędzie się w Raciborzu jubileuszowa konferencja naukowa zorganizowana przez raciborski poprawczak, w ramach której zaproszeni naukowcy i praktycy będą dyskutować o teraźniejszości i perspektywach rozwoju systemu polskiej resocjalizacji.

Autor: Andrzej Tomczyk, fotografie archiwum autora, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.