Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 czerwca 202119:07

Buen Camino. Kartka z raciborskiej drogi św. Jakuba [FOTO]

Buen Camino. Kartka z raciborskiej drogi św. Jakuba [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Pan Starosta, nasz Rowerowy Cyprzanów, profesor teologii rodem z Krowiarek, mieszkańcy Powiatu Raciborskiego i z wielu innych miejscowości. Wszyscy oni rowerowo na raciborskim szlaku oznaczonym muszlą św. Jakuba.

Za sprawą Stowarzyszenia Peregrini Opolienses, na raciborskiej ziemi odbył się otwarty VIII Jakubowy Rajd Rowerowy, łączący wielu nieprzypadkowych uczestników, których jednoczy specyficzny, praktykowany od średniowiecza ruch pielgrzymkowy. Rajd rozpoczął się przy gotyckim kościele w centrum Raciborza, a zakończył w pątniczym drewnianym kościele na obrzeżach Pietrowic Wielkich. Był to rajd na stosunkowo krótkim odcinku szlaku jakubowego, oficjalnie noszącego nazwę Raciborska Droga św. Jakuba. Droga ta ma długość 95 km i wiedzie wzdłuż brzegu Odry, poprzez pola i lasy w kierunku katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii do grobu apostoła Jakuba Starszego syna Zebedeusza i Salomei, brata św. Jana Ewangelisty.

Drogę Raciborską otwarto dnia 20.07.2019 r. właśnie z inicjatywy Peregrini Opolienses. Organizacji tej przewodniczy wytrawny caminowicz, Helmut Starosta. W języku hiszpańskim Droga św. Jakuba nazywana jest Camino de Santiago. Pielgrzymi na trasie pozdrawiają się słowami „Buen Camino” (pl. Dobrej drogi ).

Rajd wiódł piętnastokilometrowym odcinkiem całej trasy. Rozpoczął się Mszą św. w kościele pw. św. Jakuba. Po ceremonii w dowód uznania kapelan jakubowego szlaku ks. prof. Norbert Widok wręczył uroczyście pamiątkową muszlę św. Jakuba dla Barbary Wochnik i Joanny Mrozek za oznakowanie całej Drogi Raciborskiej i opisanie jej w przewodniku, który dostępny jest w formie elektronicznej i oczekuje sponsora na wydanie papierowe. (link: https://camino.net.pl/wp-content/uploads/2021/06/Raciborska-Droga-sw.-Jakuba-Przewodnik.pdf).

Przed samym wyjazdem na szlak Helmut Starosta zaznajomił uczestników wyprawy z regulaminem rajdu i zasadami bezpieczeństwa, w tym covidowymi. Uczestnicy wyprawy jechali w asyście raciborskich policjantów. Było bezpiecznie.

Wśród uczestników znajdowali się przedstawiciele stowarzyszenia „Rowerowy Cyprzanów”, którzy byli odpowiedzialni za kierowanie trzydziestoosobowym peletonem. To stowarzyszenie było oficjalnym partnerem imprezy, wraz z Klubem Przewodników i Pilotów Wycieczek Ziemi Opolskiej PTTK Oddział Regionalny Śląska Opolskiego w Opolu.

Na trasie wyprawy znalazła się Kaplica Matki Bożej Różańcowej w Kornicach należąca do firmy EKO-OKNA. Tu przywitał cyklistów-pielgrzymów ks. Damian Rangosz, proboszcz parafii św. Wita, Modesta i Krescencji w Pietrowicach Wielkich. Kościół parafialny też znalazł się następnie na trasie rajdu. Zakończenie małej pielgrzymki miało miejsce w drewnianym kościele pw. Świętego Krzyża, posadowionego malowniczo pośród otaczających go dorodnych drzew, a leżącego opodal otwartego niedawno klasztoru sióstr zawierzanek. Fundatorem budynków tego klasztoru była firma Matusza Kłoska Eko-Okna.

Ksiądz proboszcz Damian Rangosz wygłosił mikro wykłady o każdym z tych obiektów. Zebrani usłyszeli m.in. o adoracji Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Matki Bożej Różańcowej w Kornicach, o niespotykanych rzymskich patronach kościoła parafialnego, czyli o św. Wicie, Krescencji i Modeście. Historia i tajemnice morawskiego drewnianego kościółka były omówiona szerzej, w tym cudowne uzdrowienia, a szczególnie napis po łacinie wykaligrafowany na belce poprzecznej nad ołtarzem „Odpusty zupełne na Znalezienie i Podwyższenie św. Krzyża udzielone na wieczne czasy”. O papieskim nadaniu odpustu na „wieczne czasy” świadczy już tylko ta kaligrafia, bo oryginalnego dokumentu dawno nikt nie widział.

Po tajemnicach nastał czas na informacje o cudownym źródełku z pobliskiego ujęcia i o działalności sióstr zawierzanek, które organizują w swoim klasztorze rekolekcje ignacjańskie. Każdy uczestnik na czas rekolekcji musi zdeponować telefon komórkowy. Tam jest odcięcie od świata zewnętrznego. Podobno terminy rekolekcji na najbliższe pół roku są już zarezerwowane. Na terenie klasztoru nie uświadczy się też żadnej anteny telewizyjnej. Z drugiej strony kościoła, w pustym domku powstanie niebawem pustelnia zakonna. Było też mowa o bardziej znanych corocznych procesjach konnych w czasie Wielkanocy.

VIII Jakubowy Rajd Rowerowy prowadzony był, jak to określili pielgrzymi z północnej części województwa opolskiego, górzystymi terenami Raciborszczyzny. Byli przyzwyczajeni dotychczas do bardziej płaskich polskich szlaków. Nie obyło się bez przebicia jednej rowerowej opony. Jednak wytrawni rowerzyści z Cyprzanowa byli przygotowani i na to. Po chwili uszkodzony rower był sprawny technicznie.

Wprawa rowerowa zakończyła się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Na zakończenie głos zabrał kapelan jakubowego szlaku ks. prof. Norbert Widok, który podziękował uczestnikom za udział w rajdzie. Szlak jakubowy prowadzi dalej do kościoła jakubowego w Nasieladu, a dalej do Opawy. Jednak plan wyprawy został wyczerpany w Pietrowicach Wlk. Ks. prof. Norbert Widok wspomniał, że było mu niezmiernie miło gościć wszystkich w swoich rodzinnych stronach, bo pochodzi z Krowiarek. Cykliści zostali też zaproszeni na kolejne spotkanie, które będzie miało miejsce za miesiąc i będzie to przejście z Mikolina do Skorogoszczy.

W czasie przejazdu wszyscy uczestnicy w specjalnej książeczce mieli okazję zebrać pamiątkowe pieczątki ze szlaku, które są dostępne w każdym z wymienionych kościołów. Pieczątki są świadectwem przejścia jakubowej trasy. Symbolem jakubowego pielgrzyma są muszle z narysowanym czerwonym krzyżem. Samo pielgrzymowanie jakubową drogą jest specyficzne. Należy się zarejestrować, a gdy otrzyma się paszport pielgrzyma można wyjść na oznakowane trasy. Paszport upoważnia do korzystania z tanich miejsc noclegowych dla pielgrzymów. Pielgrzym może udać się w trasę pieszo, na rowerze i konno. Status pielgrzyma osiąga po przejściu określonej w regulaminie ilości kilometrów, więc nie trzeba dojść do Hiszpanii. Nie jest to wykluczone. Są świadectwa pielgrzymów, którzy ze Śląska doszli do Santiago de Compostela.

Już po rozwiązaniu rajdu większość uczestników udała się w drogę do Raciborza na pyszny obiad i do swoich samochodów.

Jak widać Droga św. Jakuba, a właściwie dwa jej szlaki prowadzące przez Racibórz wzbogacają duchowo i materialnie Powiat Raciborski.

Buen Camino
Artur Wierzbicki
27/06/2021

Autor: Artur Wierzbicki, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności26 marca 202409:45

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
37
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202409:36

Jazda na zderzaku zakończona kolizją

Jazda na zderzaku zakończona kolizją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202422:16

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w wielu domach już na ostatniej prostej. Raciborskie parafie zachęcają w tym czasie do skorzystania z sakramentu pokuty.

opr. J.P.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.