Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 marca 202109:22

TVP. Raciborska młodzież podbija kosmos

TVP. Raciborska młodzież podbija kosmos - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Raciborza zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego konkursu Can-Sat organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Zbudowali minisatelitę, system czujników i określili cel misji, którym jest łagodne lądowanie. Materiał na ich temat przygotowała TVP.

- Nasza „Mechanikowa” drużyna, po przejściu kilku etapów ogólnopolskiego konkursu CanSat – New Horizons zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego. Konkurs jest organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną i drużyna, która zwycięży w polskiej edycji konkursu, weźmie udział w finałach na szczeblu europejskim, rywalizując przy tym z najlepszymi drużynami z innych państw. Polską edycję konkursu organizuje Centrum Nauki Kopernik oraz ESERO - informuje CKZiU nr 2 Mechanik.

- Konkurs polegał na zbudowaniu minisatelity CanSat oraz na zaplanowaniu misji i poszczególnych jej etapów. Mogliśmy realizować swój projekt dzięki wsparciu Powiatu Raciborskiego, firmy Ostrog.net oraz Rady Rodziców z naszej szkoły. Polski finał konkursu odbędzie się na Pustyni Błędowskiej, gdzie minisatelity zostaną wyniesione rakietą na wysokość około 3 kilometrów. Nasza misja opiera się na dwuetapowym systemie odzysku. Podczas pierwszego etapu misji CanSat będzie opadać na spadochronie. W tym czasie kamera zrobi zdjęcia i prześle je do stacji naziemnej. W stacji naziemnej będziemy odbierać dane z CanSata i na podstawie przesłanych nam zdjęć, ocenimy czy teren, nad którym znajduje się minisatelita, jest odpowiedni. Kiedy ustalimy, że teren jest zdatny do lądowania, wtedy mechanizm sprężynowy odrzuci spadochron i wysuną się lotki. Od tego momentu CanSat będzie opadać na lotkach, przypominając obracające się w powietrzu nasionko klonu. Podczas opadania CanSat zbierze dane z czujników. Na pokładzie znajdzie się akcelerometr, magnetometr, barometr, moduł GPS, kamera, czujnik temperatury i wilgotności oraz fotorezystor. W ramach konkursu wykonaliśmy serię prototypów oraz testów, które potwierdziły to, że nasza misja jest wykonalna. Cała nasza praca opisana jest w języku angielskim w raporcie FDR, który był głównym kryterium oceny podczas kwalifikacji zespołów do finału. W czasie polskiego finału konkursu będziemy rywalizować z czterema innymi drużynami o miejsce w finałach europejskich. Z pewnością był to najbardziej wymagający projekt, który udało nam się stworzyć - informuje szkoła.

W skład zespołu wchodzą:
Lider: Natalia Nienartowicz (elektronik)
Piotr Hołownia (elektronik)
Paweł Iwańczyk (mechatronik)
Paweł Kubala (mechatronik)
Sergiusz Świętochowski (mechatronik)
Zofia Stachera (informatyk)

Opiekunem zespołu jest dr inż. Piotr Kalus.

RELACJA TVP [TUTAJ]

 

Autor: opr. red., fot. CKZiU nr 2 Mechanik, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.