Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 marca 202111:15

Zamek Piastowski zaprasza na nowe wystawy

Zamek Piastowski zaprasza na nowe wystawy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dwie nowe wystawy czasowe zostaną w najbliższym czasie zaprezentowane na Zamku Piastowskim. Sprawdź szczegóły!

Ikona – Grafika – Symbolika

Od wtorku 9 marca 2021 r. w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu będzie można oglądać nową wystawę pt. „Ikona – Grafika – Symbolika”, autorstwa Dariusza Nowaka, absolwenta Liceum Sztuk Plastycznych, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu.

Autor wystawy jest miłośnikiem chrześcijańskiego wschodu, historii i sztuki. W efekcie powstała wystawa łącząca ikony, współczesny design i dydaktykę. Głównym elementem jest tryptyk ikon, a uzupełnieniem i wyjaśnieniem jest seria plakatów, które zawierają informacje na temat danego koloru w sztuce sakralnej wschodu.

- Kolor w ikonie, jak i w szeroko pojętej sztuce ma nie tylko walor estetyczny. Za pomocą koloru budujemy historię i przekaz dzieła. Zawieramy w nim informacje, które w sposób symboliczny oddziałują na naszą wrażliwość - informuje Dariusz Nowak, autor ekspozycji. Na zwiedzanie zapraszamy od wtorku do piątku: 9.00 – 16,00 a w soboty i niedziele: 10.00 – 18.00. Wstęp po wykupieniu biletu wstępu w Punkcie Informacji Turystycznej.

100 lat plebiscytu na Górnym Śląsku

Już niebawem, bo w sobotę 20 marca o godz. 17.00 zapraszamy do domu książęcego, sali żyrandolowej na Zamek Piastowski w Raciborzu na otwarcie nowej wystawy filatelistycznej pt. „100 lat plebiscytu na Górnym Śląsku”. Prezentowane na wystawie walory pochodzą ze zbiorów Josefa Drobnego, byłego mieszkańca Tworkowa, mieszkającego od wielu lat w Niemczech. Ze względu na obostrzenia, w wernisażu będzie mogła uczestniczyć ograniczona liczba osób, z zachowaniem obowiązujących wytycznych sanitarnych.

Wystawa filatelistyczna dotycząca okresu plebiscytowego, obejmuje okres około 2,5 roku. Dokładnie od 11 lutego 1920 r. do 10 lipca 1922 r., kiedy to Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku przekazała zarządzanie komunalne miejscowym władzom. W wyniku postanowienia z Wersalu, z 28 czerwca 1919 roku terytorium objęte plebiscytem stało się Autonomią. Władzę nadrzędną przejęła Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku, składająca się z przedstawicieli 3 państw: Francji, Anglii i Włoch pod przewodnictwem francuskiego generała Henriego Louisa Edouarda Le Ronda. We Francji zostały też wydrukowane znaczki dla nowo powstałego terytorium Autonomii Górnego Śląska.

Wystawa pokazuje nam filatelistyczną historię tego okresu:
- część pierwsza dotyczy znaków pocztowych, chronologicznego wydania oraz ich rodzaju i ostemplowania;
- część druga pokazuje nam walory filatelistyczne różnych miejscowości Górnego Śląska;
- część trzecia pokazuje nam walory filatelistyczne miejscowości okręgu raciborskiego;
- część czwarta zawiera walory filatelistyczne samego miasta Raciborza;
- część piąta jest zbiorem różnych dokumentów, w tym Komisji Plebiscytowej i Rządzącej oraz Komitetów Parytetycznych, karty identyfikacyjnej dla mieszkańców Autonomii Górnego Śląska a także propagandy i pieniądza namiastkowego.

Dodatkowymi walorami są same dokumenty w postaci paszportów dla uprawnionych do głosowania z poza terenu Górnego Śląska, mapy oraz listy wyników wyborów w okręgu raciborskim.

- Filatelistyką pasjonuję się już od najmłodszych lat a od około 20 lat szczególnie walorami filatelistycznymi okręgu raciborskiego. Dlatego że badania tematu filatelistycznego nie można dobrze prowadzić nie znając historii (filatelistyka jest przecież jej odzwierciedleniem), postanowiłem się również z tą stroną zaznajomić. Naturalnie największym dawcą informacji okazał się ksiądz dr Augustin Weltzel i jego dzieła. Poza tym jeszcze Johannes Knie, Felix Triest i Hugo von Saurma-Jeltsch. Wielką pomocą okazała się przynależność do grup zainteresowań w związku filatelistycznym w Niemczech, a w szczególności do Arbeitsgemeinschaft Deutsche Ostgebiete i znajomość takich osobistości jak Rolf Ritter, prof. dr Hans-Joachim Anderson oraz prof. dr med. Norbert Urban (pochodzący z Bielszowic). Ponadto jestem członkiem koła filatelistycznego Briefmarkensammlerverein Bayer e. V. Leverkusen - mówi Josef Drobny, autor wystawy.

Z okazji 100. rocznicy Plebiscytu Poczta Polska przygotowała specjalny datownik okolicznościowy, który stosowany będzie 20 marca 2021 r. Został zaprojektowany przez Josefa Drobnego, autora wystawy filatelistycznej prezentowanej na raciborskim zamku.

Wystawę w dawnej siedzibie Piastów będzie można oglądać do niedzieli 28 marca. Na zwiedzanie zapraszamy co pełną godzinę z przewodnikiem, od wtorku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00 a w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00. Bilety do kupienia w zamkowym Punkcie Informacji Turystycznej.

Autor: Agencja Zamek, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.