Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności31 października 202014:09

Na zawsze zostaną w naszej pamięci

Na zawsze zostaną w naszej pamięci  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Miniony rok nie szczędził nam smutku z powodu straty bliskich. Odeszło od nas wielu znanych i cenionych ludzi. Wspominamy tych wszystkich, których nie ma już z nami. 

listopad 2019

Adam Jemczura - były radny Rady Miasta Racibórz (1998-2002), działacz samorządu gospodarczego - członek zarządu Raciborskiej Izby Gospodarczej, jeden z pierwszych raciborskich przedsiębiorców budowlanych. Był także prezesem LZS Brzezie. Kierował firmą Tak-Bud.

ks. Jerzy Jarczak - były proboszcz parafii w Tworkowie, urodził się 30 lipca 1952 roku w Bytomiu w rodzinie Henryka i Heleny zd. Kurz. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnym mieście i kontynuował naukę najpierw w Zasadniczej Szkole Budowlanej, a następnie w 3-letnim Technikum Budowlanym. Po złożeniu egzaminu dojrzałości w 1972 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 23 kwietnia 1978 roku z rąk biskupa Alfonsa Nossola. 

grudzień 2019

Miłosz Sowa - pochodzący z Raciborza szef amerykańskiej redakcji Tygodnika Podhalańskiego. Zanim został dziennikarzem, spełniał się w zawodzie marynarza. Jego pasją było również żeglarstwo. Wcześniej pracował także jako nauczyciel wychowania fizycznego i instruktor pływania. Płynęła w nim góralska krew, ale pochodził z Raciborza.

styczeń 2020

Jan Michał Stuchły - urodził się 21 maja 1944 roku w Chałupkach, dziś w gminie Krzyżanowice. W 1967 roku ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, w 1970 roku zdał egzamin sędziowski, a pięć lat później adwokacki. Z adwokaturą związał swoje zawodowe życie. Znał niemiecki, czeski, słowacki oraz rosyjski. Był tłumaczem tych języków, poetą i malarzem. 

Stanisław Kubacki - urodził się 06.11.1936 r. w Wysokiem k. Nowego Sącza. W raciborskim zakładzie poprawczym pracował nieprzerwanie od 05.11.1958 r. na stanowisku wychowawcy, kierownika internatu, a od 01.02.1991 r. do 28.02.2007 r. jako dyrektor ZPiSdN w Raciborzu. Po rezygnacji ze stanowiska, przed przejściem na emeryturę, do 31.03.2012 r. pracował nadal jako wychowawca w internacie. Z jego opinią liczono się w środowisku polskich pedagogów resocjalizacyjnych, dla wielu adeptów pedagogiki był cierpliwym nauczycielem, przewodnikiem i doradcą. Wychował setki nauczycieli, wychowawców.

luty 2020 

ks. Mariusz Wajman - Kapłan diecezji opolskiej, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Szklarach, odszedł do wieczności 29 lutego. 29 maja 2004 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abp. Alfonsa Nossola. Był wikariuszem w parafiach św. Michała Archanioła w Prudniku (2004-2007), Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku (2007-2009), św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzeniu Wielkim (2009-2012). 

Tadeusz Ryszard Smyk - artysta fotografik, działacz kultury. Urodził się 29 sierpnia 1940 roku w Warszawie, rodzinnie był związany z Lubelszczyzną. Żonaty z Krystyną Kozłowską kierownikiem Działu Archeologii Muzeum w Raciborzu, z którą miał trzy córki: Marię, Ewę i Dobrochnę. Tadeusz zdobył wykształcenie wyższe zawodowe, ukończył Wyższe Studium Fotografii i Filmu w Warszawie. Pracował m. innymi w raciborskim Muzeum i domu kultury, firmie „Rebel”. Był dziennikarzem i właścicielem galerii sztuki i fotografii artystycznej przy ul. Długiej. Za działalność w dziedzinie kultury i osiągnięcia artystyczne nagrodzony m.in. nagrodą ministra kultury. Prawda, sprawiedliwość i rzetelność to wartości, którymi kierował się w życiu. Wolny czas najchętniej spędzał z rodziną lub pod żaglami. W roku 1998 stworzyliśmy wspólną listę w wyborach samorządowych

marzec 2020

Jan Hetman - artysta muzyk, skrzypek i organista, nauczyciel. Przez lata raciborzanie brali ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego przy dźwiękach granego przez niego marsza weselnego.

Bertold Fichna - sołtys Bolesławia od 2007 r., angażował się także w działalność miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Był członkiem zarządu OSP Bolesław. Zaangażowany społecznik, członek zarządu Gminnej Spółki Wodnej od 7 lutego 2008 roku, wieloletni członek Koła Rolniczego w Bolesławiu. 

Maria Kowalczyk - właścicielka raciborskiej firmy krawieckiej, działaczka Cechu Rzemiosł Różnych.

kwiecień 2020

ks. prałat Adam Igielski - były proboszcz z Rudyszwałdu, ur. 4 VII 1929 r. w Garbku, parafia Tuchów (diec. tarnowska). W 1949 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Po trzech latach przeniósł się do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 VI 1954 r. z rąk biskupa Z. Golińskiego w Opolu. Po święceniach przez dwa lata posługiwał jako wikariusz w parafii św. Jadwigi w Raciborzu-Markowicach. 

ks. Tadeusz Łużny - posługiwał w Bieńkowicach, urodził się 11 VII 1958 r. w Strzelinie. Kiedy miał dwa lata, jego rodzice przeprowadzili się do Niwnicy koło Nysy. Tam w 1973 r. ukończył szkołę podstawową, a następnie rozpoczął naukę w Zespole Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Grodkowie. Egzamin maturalny złożył w 1979 r. W rok później wstąpił do Zgromadzenia Oblatów Św. Józefa Oblubieńca NMP. Postulat i nowicjat odbył w Nysie i Warszawie. W 1981 r. rozpoczął studia w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Profesję wieczystą złożył w 1984 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 V 1987 r. z rąk księdza biskupa Władysława Miziołka.

Jadwiga Utracka - była niezwykle oddanym nauczycielem, przez ponad 36 lat wychowała wiele pokoleń oddając im całą swoją energię, czas i zdrowie. Oprócz zajęć dydaktycznych prowadziła Szkolny Teatr oraz była opiekunem Spółdzielni Uczniowskiej, w tym sklepiku szkolnego. Pracę nauczyciela zaczynała w Szkole Podstawowej w Krowiarkach – 1954 r., po czym rozpoczęła wieloletnią pracę nauczyciela w Szkole Podstawowej w Krzyżanowicach – od 1 września 1955 do 31 sierpnia 1985 r., a równolegle pracowała w Szkole Przysposobienia Rolniczego w Krzyżanowicach – od 1 września 1968 do 31 sierpnia 1975, gdzie od 1970 roku pełniła funkcję Kierownika Szkoły. 

maj 2020

Maria z Zobolewiczów-Wojtczak - postać znacząca wśród raciborskich elit intelektualno - literackich. Nauczycielka literatury, dyrektor Szkoły Zbiorczej w Rudniku. Za pracę zawodową i społeczną w 1974 roku uhonorowana została Brązowym Krzyżem Zasługi i Nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania III stopnia. Dwukrotnie nagrodzona przez Prezydenta Miasta Racibórz z okazji Dnia Animatora Kultury.W 1999 i 2008 roku. W 2004 roku laureatka nagrody Starosty Raciborskiego. W 2001 roku Wielka Kapituła w Krakowie przyznała jej medal państwowy za zasługi literackie dla "Sokolnictwa Polskiego", z inicjatywy Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Raciborzu. W 2003 roku za wiersze dla i o papieżu oraz twórczość poetycką otrzymała list gratulacyjny z Watykanu Jego Świątobliwości Jana Pawła II - papieża Polaka. Jest wielokrotna laureatką licznych konkursów poetyckich i literackich.

Lipiec 2020

ks. Alfons Schubert - urodził się 29 IX 1937 r. w Raciborzu w rodzinie Piotra i Marii zd. Chrystoph. Naukę w szkole podstawowej rozpoczął w 1943 r. w rodzinnym Makowie, a następnie od 1951 r. kontynuował w Męskiej Szkole Ogólnokształcącej w Raciborzu. Po złożeniu egzaminu dojrzałości w 1957 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 VI 1962 r. w Opolu z rąk biskupa Franciszka Jopa. 

Irena Liszka - rodowita krzanowiczanka, skarbnik gm. Krzanowice. W krzanowickim urzędzie pracowała od 1990 roku.

sierpień 2020

dr. hab. inż. arch. Jerzy Cibis - był członkiem Śląskiej Okręgowej Izby Architektów od 1994 r., ekspertem zewnętrznym Programu Foresight „Polska 2020, Program DELPHI; -Enterprise Europe Network, Competitiveness and Innovation Framework Program CIP. W 2013 odbył staż naukowy w ramach Programu TOP 500 Innovators w UC Berkeley Haas/Berkeley Alumni, UC Berkeley, San Francisco. Uhonorowany Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę wydanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego 03.09.2014 r.

Eryk Hałacz - nauczyciel przedmiotów zawodowych w raciborskim Mechaniku, prezes Klubu Sportowego Zryw Kornowac, propagator gry w skata oraz organizator turniejów.

Wrzesień 2020

Ludwik Majer - w swej sędziowskiej karierze poprowadził prawie 1800 spotkań. Był człowiekiem zawsze uśmiechniętym i życzliwym. Na sędziowane przez siebie mecze niejednokrotnie docierał... pieszo. W działalność sędziowską wkładał wiele serca. Od zawsze był zagorzałym kibicem Włókniarza Kietrz.

Październik 2020

Wiesław Grąziowski - łączył pracę pedagoga z działalnością plastyczną. Był wykładowcą m.in. w Studium Nauczycielskim w Raciborzu, nauczycielem plastyki oraz wiedzy o kulturze w I LO w Raciborzu oraz LO w Głubczycach. Był cenionym plastykiem, który głównie zajmował się rysunkiem oraz malarstwem, a jego ulubioną techniką było łączenie piórka i akwareli. Zaś główną tematyką jego obrazów była architektura. 

Karol Kalemba - wieloletni sołtys i radny sołectwa Szymocice, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Nędza, członek Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymocicach.

Wiktor Bugla - wychowawca, nauczyciel, prozaik, poeta i tłumacz, ojciec byłego wiceprezydenta Raciborza Krzysztofa Bugli, urodził się 4 października 1930 roku w Radlinie. Ukończył Rybnickie Gimnazjum, a następnie filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Blisko 30 lat pracował jak nauczyciel - wychowawca w Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla Głuchych w Raciborzu. Dał się poznać jako człowiek, skromny, wrażliwy i życzliwy. 

Marianna Korzonek - słynna raciborska fryzjerka, współwłaścicielka salonu Olymp. Jako Halinka (tak nazywali ją najbliżsi i współpracownicy) dała się poznać jako doskonały fachowiec, nauczyciel i wychowawca, człowiek życzliwy i pomocny. 

dr Norbert Mika - Znany raciborski nauczyciel, wychowawca, historyk, mediewista, samorządowiec, były przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego, autor wielu publikacji książkowych, były dyrektor Gimnazjum nr 3 im. A. Weltzla zmarł w szpitalu w Głubczycach w wieku 59 lat. 

Autor: (red.), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
71
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.