Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności31 października 202014:09

Na zawsze zostaną w naszej pamięci

Na zawsze zostaną w naszej pamięci  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Miniony rok nie szczędził nam smutku z powodu straty bliskich. Odeszło od nas wielu znanych i cenionych ludzi. Wspominamy tych wszystkich, których nie ma już z nami. 

listopad 2019

Adam Jemczura - były radny Rady Miasta Racibórz (1998-2002), działacz samorządu gospodarczego - członek zarządu Raciborskiej Izby Gospodarczej, jeden z pierwszych raciborskich przedsiębiorców budowlanych. Był także prezesem LZS Brzezie. Kierował firmą Tak-Bud.

ks. Jerzy Jarczak - były proboszcz parafii w Tworkowie, urodził się 30 lipca 1952 roku w Bytomiu w rodzinie Henryka i Heleny zd. Kurz. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnym mieście i kontynuował naukę najpierw w Zasadniczej Szkole Budowlanej, a następnie w 3-letnim Technikum Budowlanym. Po złożeniu egzaminu dojrzałości w 1972 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 23 kwietnia 1978 roku z rąk biskupa Alfonsa Nossola. 

grudzień 2019

Miłosz Sowa - pochodzący z Raciborza szef amerykańskiej redakcji Tygodnika Podhalańskiego. Zanim został dziennikarzem, spełniał się w zawodzie marynarza. Jego pasją było również żeglarstwo. Wcześniej pracował także jako nauczyciel wychowania fizycznego i instruktor pływania. Płynęła w nim góralska krew, ale pochodził z Raciborza.

styczeń 2020

Jan Michał Stuchły - urodził się 21 maja 1944 roku w Chałupkach, dziś w gminie Krzyżanowice. W 1967 roku ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, w 1970 roku zdał egzamin sędziowski, a pięć lat później adwokacki. Z adwokaturą związał swoje zawodowe życie. Znał niemiecki, czeski, słowacki oraz rosyjski. Był tłumaczem tych języków, poetą i malarzem. 

Stanisław Kubacki - urodził się 06.11.1936 r. w Wysokiem k. Nowego Sącza. W raciborskim zakładzie poprawczym pracował nieprzerwanie od 05.11.1958 r. na stanowisku wychowawcy, kierownika internatu, a od 01.02.1991 r. do 28.02.2007 r. jako dyrektor ZPiSdN w Raciborzu. Po rezygnacji ze stanowiska, przed przejściem na emeryturę, do 31.03.2012 r. pracował nadal jako wychowawca w internacie. Z jego opinią liczono się w środowisku polskich pedagogów resocjalizacyjnych, dla wielu adeptów pedagogiki był cierpliwym nauczycielem, przewodnikiem i doradcą. Wychował setki nauczycieli, wychowawców.

luty 2020 

ks. Mariusz Wajman - Kapłan diecezji opolskiej, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Szklarach, odszedł do wieczności 29 lutego. 29 maja 2004 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abp. Alfonsa Nossola. Był wikariuszem w parafiach św. Michała Archanioła w Prudniku (2004-2007), Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku (2007-2009), św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzeniu Wielkim (2009-2012). 

Tadeusz Ryszard Smyk - artysta fotografik, działacz kultury. Urodził się 29 sierpnia 1940 roku w Warszawie, rodzinnie był związany z Lubelszczyzną. Żonaty z Krystyną Kozłowską kierownikiem Działu Archeologii Muzeum w Raciborzu, z którą miał trzy córki: Marię, Ewę i Dobrochnę. Tadeusz zdobył wykształcenie wyższe zawodowe, ukończył Wyższe Studium Fotografii i Filmu w Warszawie. Pracował m. innymi w raciborskim Muzeum i domu kultury, firmie „Rebel”. Był dziennikarzem i właścicielem galerii sztuki i fotografii artystycznej przy ul. Długiej. Za działalność w dziedzinie kultury i osiągnięcia artystyczne nagrodzony m.in. nagrodą ministra kultury. Prawda, sprawiedliwość i rzetelność to wartości, którymi kierował się w życiu. Wolny czas najchętniej spędzał z rodziną lub pod żaglami. W roku 1998 stworzyliśmy wspólną listę w wyborach samorządowych

marzec 2020

Jan Hetman - artysta muzyk, skrzypek i organista, nauczyciel. Przez lata raciborzanie brali ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego przy dźwiękach granego przez niego marsza weselnego.

Bertold Fichna - sołtys Bolesławia od 2007 r., angażował się także w działalność miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Był członkiem zarządu OSP Bolesław. Zaangażowany społecznik, członek zarządu Gminnej Spółki Wodnej od 7 lutego 2008 roku, wieloletni członek Koła Rolniczego w Bolesławiu. 

Maria Kowalczyk - właścicielka raciborskiej firmy krawieckiej, działaczka Cechu Rzemiosł Różnych.

kwiecień 2020

ks. prałat Adam Igielski - były proboszcz z Rudyszwałdu, ur. 4 VII 1929 r. w Garbku, parafia Tuchów (diec. tarnowska). W 1949 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Po trzech latach przeniósł się do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 VI 1954 r. z rąk biskupa Z. Golińskiego w Opolu. Po święceniach przez dwa lata posługiwał jako wikariusz w parafii św. Jadwigi w Raciborzu-Markowicach. 

ks. Tadeusz Łużny - posługiwał w Bieńkowicach, urodził się 11 VII 1958 r. w Strzelinie. Kiedy miał dwa lata, jego rodzice przeprowadzili się do Niwnicy koło Nysy. Tam w 1973 r. ukończył szkołę podstawową, a następnie rozpoczął naukę w Zespole Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Grodkowie. Egzamin maturalny złożył w 1979 r. W rok później wstąpił do Zgromadzenia Oblatów Św. Józefa Oblubieńca NMP. Postulat i nowicjat odbył w Nysie i Warszawie. W 1981 r. rozpoczął studia w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Profesję wieczystą złożył w 1984 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 V 1987 r. z rąk księdza biskupa Władysława Miziołka.

Jadwiga Utracka - była niezwykle oddanym nauczycielem, przez ponad 36 lat wychowała wiele pokoleń oddając im całą swoją energię, czas i zdrowie. Oprócz zajęć dydaktycznych prowadziła Szkolny Teatr oraz była opiekunem Spółdzielni Uczniowskiej, w tym sklepiku szkolnego. Pracę nauczyciela zaczynała w Szkole Podstawowej w Krowiarkach – 1954 r., po czym rozpoczęła wieloletnią pracę nauczyciela w Szkole Podstawowej w Krzyżanowicach – od 1 września 1955 do 31 sierpnia 1985 r., a równolegle pracowała w Szkole Przysposobienia Rolniczego w Krzyżanowicach – od 1 września 1968 do 31 sierpnia 1975, gdzie od 1970 roku pełniła funkcję Kierownika Szkoły. 

maj 2020

Maria z Zobolewiczów-Wojtczak - postać znacząca wśród raciborskich elit intelektualno - literackich. Nauczycielka literatury, dyrektor Szkoły Zbiorczej w Rudniku. Za pracę zawodową i społeczną w 1974 roku uhonorowana została Brązowym Krzyżem Zasługi i Nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania III stopnia. Dwukrotnie nagrodzona przez Prezydenta Miasta Racibórz z okazji Dnia Animatora Kultury.W 1999 i 2008 roku. W 2004 roku laureatka nagrody Starosty Raciborskiego. W 2001 roku Wielka Kapituła w Krakowie przyznała jej medal państwowy za zasługi literackie dla "Sokolnictwa Polskiego", z inicjatywy Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Raciborzu. W 2003 roku za wiersze dla i o papieżu oraz twórczość poetycką otrzymała list gratulacyjny z Watykanu Jego Świątobliwości Jana Pawła II - papieża Polaka. Jest wielokrotna laureatką licznych konkursów poetyckich i literackich.

Lipiec 2020

ks. Alfons Schubert - urodził się 29 IX 1937 r. w Raciborzu w rodzinie Piotra i Marii zd. Chrystoph. Naukę w szkole podstawowej rozpoczął w 1943 r. w rodzinnym Makowie, a następnie od 1951 r. kontynuował w Męskiej Szkole Ogólnokształcącej w Raciborzu. Po złożeniu egzaminu dojrzałości w 1957 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 VI 1962 r. w Opolu z rąk biskupa Franciszka Jopa. 

Irena Liszka - rodowita krzanowiczanka, skarbnik gm. Krzanowice. W krzanowickim urzędzie pracowała od 1990 roku.

sierpień 2020

dr. hab. inż. arch. Jerzy Cibis - był członkiem Śląskiej Okręgowej Izby Architektów od 1994 r., ekspertem zewnętrznym Programu Foresight „Polska 2020, Program DELPHI; -Enterprise Europe Network, Competitiveness and Innovation Framework Program CIP. W 2013 odbył staż naukowy w ramach Programu TOP 500 Innovators w UC Berkeley Haas/Berkeley Alumni, UC Berkeley, San Francisco. Uhonorowany Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę wydanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego 03.09.2014 r.

Eryk Hałacz - nauczyciel przedmiotów zawodowych w raciborskim Mechaniku, prezes Klubu Sportowego Zryw Kornowac, propagator gry w skata oraz organizator turniejów.

Wrzesień 2020

Ludwik Majer - w swej sędziowskiej karierze poprowadził prawie 1800 spotkań. Był człowiekiem zawsze uśmiechniętym i życzliwym. Na sędziowane przez siebie mecze niejednokrotnie docierał... pieszo. W działalność sędziowską wkładał wiele serca. Od zawsze był zagorzałym kibicem Włókniarza Kietrz.

Październik 2020

Wiesław Grąziowski - łączył pracę pedagoga z działalnością plastyczną. Był wykładowcą m.in. w Studium Nauczycielskim w Raciborzu, nauczycielem plastyki oraz wiedzy o kulturze w I LO w Raciborzu oraz LO w Głubczycach. Był cenionym plastykiem, który głównie zajmował się rysunkiem oraz malarstwem, a jego ulubioną techniką było łączenie piórka i akwareli. Zaś główną tematyką jego obrazów była architektura. 

Karol Kalemba - wieloletni sołtys i radny sołectwa Szymocice, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Nędza, członek Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymocicach.

Wiktor Bugla - wychowawca, nauczyciel, prozaik, poeta i tłumacz, ojciec byłego wiceprezydenta Raciborza Krzysztofa Bugli, urodził się 4 października 1930 roku w Radlinie. Ukończył Rybnickie Gimnazjum, a następnie filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Blisko 30 lat pracował jak nauczyciel - wychowawca w Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla Głuchych w Raciborzu. Dał się poznać jako człowiek, skromny, wrażliwy i życzliwy. 

Marianna Korzonek - słynna raciborska fryzjerka, współwłaścicielka salonu Olymp. Jako Halinka (tak nazywali ją najbliżsi i współpracownicy) dała się poznać jako doskonały fachowiec, nauczyciel i wychowawca, człowiek życzliwy i pomocny. 

dr Norbert Mika - Znany raciborski nauczyciel, wychowawca, historyk, mediewista, samorządowiec, były przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego, autor wielu publikacji książkowych, były dyrektor Gimnazjum nr 3 im. A. Weltzla zmarł w szpitalu w Głubczycach w wieku 59 lat. 

Autor: (red.), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.