Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 października 202018:47

Wojewoda śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. W gminie Rudnik boją się podtopień, w Krzyżanowicach monitorują

Wojewoda śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. W gminie Rudnik boją się podtopień, w Krzyżanowicach monitorują - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Wojewoda śląski ogłosił dziś (13.10) pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatu raciborskiego. W Grzegorzowicach w gm. Rudnik na drodze dojazdowej do przeprawy promowej założono bramę szandorową.

Wojewoda śląski ogłasza pogotowie przeciwpowodziowe

Mając na uwadze przewidywane silne opady deszczu oraz występujące przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na posterunkach wodowskazowych ogłaszam z dniem 13.10.2020 od godz. 17:00 pogotowie przeciwpowodziowe na terenie następujących powiatów: bielski, cieszyński, wodzisławski, raciborski, żywiecki oraz miasta Bielska-Białej (Zarządzenie Nr 6 Wojewody Śląskiego z dnia 13.10.2020).

W gm. Rudnik założono bramę szandorową

- Odpowiedzialne służby monitorują na bieżąco stan rzeki - informuje Urząd Gminy w Rudniku. - Na chwilę obecną Odra przekroczyła stan ostrzegawczy w Miedonii i według obserwacji i komunikatów ze strony czeskiej ma tendencje rosnącą. W związku z powyższym wójt Gminy Rudnik po konsultacji ze służbami, podjął decyzję o założeniu bramy szandorowej. Pracownikom ZWiUK w Rudniku oraz strażakom jednostki OSP Brzeźnica i Sławików dziękujemy prace związane z ustawieniem bramy - dodają władze tej gminy. Brama (na zdj.) znajduje się na drodze dojazdowej do przeprawy promowej od strony Grzegorzowic.

W gminie Krzyżanowice służby w gotowości

- Dziś od rana monitorujemy wszystkie nasze strategiczne cieki wodne i urządzenia spowalniające spływy wód nawalnych. Na razie wszystkie, po przeprowadzonych modernizacjach i bieżących remontach, spełniają swoje zadania i przytrzymują wodę. Ponadto na bieżąco monitorujemy sytuację na Odrze i Psinie w rejonie zbiornika i polderu. Służby postawione są w stan pogotowia - informuje wójt Grzegorz Utracki.

Czy dojdzie do powodzi?

Według prognoz najwyższe stany wody na Odrze (około 7 m w Raciborzu Miedoni) spodziewane są w nocy z środy na czwartek. Grozi to podtopieniami m.in. w parku Zamkowym w Raciborzu, podobnymi do tych z czerwca tego roku. Najprawdopodobniej "włączy się" część przelewową polderu Buków. Nie będzie konieczności uruchamiania zbiornika Racibórz. Od jutra opady będą się cofać. Jak dokładnie będzie przebiegać sytuacja można zobaczyć [tutaj]. Wystąpienie powodzi jest więc mało prawdopodobne, choć sytuacja może się zmienić.

Dlaczego nie ma potrzeby uruchamiania zbiornika Racibórz?

Wiemy, że wały przeciwpowodziowe poniżej zbiornika są w stanie zapewnić ochronę przed wodą o przepływie ok 2300 m3/s. Będziemy jednak tak sterować odpływem, aby zmniejszyć przepływ poniżej zbiornika do 1210 m3/s, czyli do tzw. wody dwudziestoletniej. Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie: załóżmy, że dopływ wody z górnej Odry zaczyna się zwiększać. Dopóki utrzymuje się przy wspomnianej wartości 1210 m3/s, nic nie robimy, jeśli natomiast wzrasta, zaczynamy go redukować, czyli „dławić falę”. Opieramy się przy tym na prognozach przygotowywanych przez IMGW, które są aktualizowane co kilka godzin (Stany wód na bieżąco). Należy zaznaczyć, że w przypadku fali powodziowej ważna jest nie tylko jej wielkość, ale też objętość. Gdy dopływ do zbiornika przekroczy 2400 m3/s, np. do 3120 m3/s (właśnie tyle wynosił podczas powodzi w 1997 roku), będziemy coraz bardziej intensywnie dławić falę, aż odpływ ze zbiornika nie przekroczy 1600 m3/s, co jest wartością bezpieczną pod względem możliwości przepustowych doliny Odry poniżej.

Na czym polega dławienie fali powodziowej?

W zbiorniku, a dokładnie rzecz biorąc na budowli przelewowo-spustowej, znajdują się zasuwy oraz spusty denne. Tworzą one system, którym w automatyczny sposób możemy manewrować. Kiedy poziom wody podnosi się, zamykamy po kolei kolejne zasuwy – cała procedura jest określona w Instrukcji Gospodarowania Wodą. Po to, aby nie dopuścić do wypływu ze zbiornika większej ilości wody niż chcemy. Tak manewrujemy zasuwami i zamykamy je w takiej kolejności, aby uzyskać przepływ wody, który będzie bezpieczny. Jesteśmy w dobrej sytuacji, bo dokładnie zmierzyliśmy falę powodziową z 1997 roku: wiemy, kiedy się zaczęła, ile trwała, jaką miała objętość i kiedy zaczęła się cofać. Dławienie fali to czysta matematyka: załóżmy, że fala powodziowa zaczyna się obniżać do 900 m3/s. My nadal możemy odprowadzać 1210 m3/s. Dzięki temu, że ok. 310 m3/s więcej wody odpływa niż przypływa – następuje powolne opróżnianie zbiornika.

Co się dzieje z opróżnianą wodą?

Spada do takiego poziomu, jak przed powodzią, czyli wraca do koryta rzecznego. Czasza zbiornika jest wyposażona w system rowów odwadniających, które umożliwiają odprowadzenie wody do koryta nawet z zastoisk, które mogłyby się wytworzyć poza głównym korytem (źródło: Wody Polskie)

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 kwietnia 202407:19

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Sport18 kwietnia 202409:01

Junior Trening Racibórz zaprasza na piłkarskie wakacje

Junior Trening Racibórz zaprasza na piłkarskie wakacje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Junior Trening - Rozwój Młodego Piłkarza
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202409:03

Wyciek paliwa przy Wojska Polskiego

Wyciek paliwa przy Wojska Polskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.