Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 stycznia 202011:03

Park Kulturowy Stare Miasto w Raciborzu. Poznajcie szczegóły!

Park Kulturowy Stare Miasto w Raciborzu. Poznajcie szczegóły!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Racibórz ma szansę być piątym na Śląsku miastem, które wprowadzi park kulturowy - szczególną formę ochrony stworzoną z myślą o ochronie wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej - zapowiada ratusz. 

Na obszarze parku kulturowego ustanowione byłyby zakazy i ograniczenia dotyczące m. in. umieszczania tablic, napisów i ogłoszeń reklamowych, czy form małej architektury. Intencja jest taka, by chronić i eksponować to co najbardziej wartościowe z punktu widzenia dorobku historycznego, architektonicznego i urbanistycznego miasta.

Prace nad utworzeniem parku kulturowego w Raciborzu ruszyły we wrześniu ubiegłego roku. Zaangażowano w nie m.in. Łukasza Konarzewskiego Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który podczas jednego ze spotkań roboczych wskazywał, że Racibórz jest na początku drogi, która w Poznaniu, gdzie udało się wprowadzić park kulturowy zajęła 2 lata. - Walka jest trudna, wymaga niełatwych rozmów m. in. z przedsiębiorcami, ale jest tego warta. To Wasz dom, chciejcie aby był wyjątkowy – zachęcał Łukasz Konarzewski.

W spotkaniu roboczym udział wzięli m. in. dyrektorzy miejskich instytucji kultury i urzędnicy. 19 grudnia 2019 r. Rada Miasta podjęła uchwałę o podjęciu prac nad utworzeniem w Raciborzu parku kulturowego. Zgodnie z wypracowaną propozycją park kulturowy w Raciborzu miałby zostać utworzony na obszarze śródmieścia w obrębie biegu dawnych murów miasta oraz dawnego przedmieścia Bronki. Dzięki niemu starówka zyska na atrakcyjności turystycznej i odsłoni walory architektoniczne oraz historyczne

Jeśli uchwała wejdzie w życie, to w ciągu 12 miesięcy od jej przyjęcia z dachów i elewacji frontowych budynków w miejscach widocznych z poziomu przechodnia od strony przestrzeni publicznych znikną anteny, maszty, klimatyzatory. Uporządkowana zostanie kwestia ogródków gastronomicznych, które zgodnie z zapisami uchwały będą mogły funkcjonować tylko w ramach określonych zasad dotyczących m.in. wysokości i rodzaju ogrodzeń, czy kolorystyki parasoli i markiz – uchwała dopuszcza tylko kolory: biały, brązowy i ich odcienie.

Na mocy uchwały wprowadzony byłby ponadto m.in. zakaz stosowania bilbordów i banerów, zakaz wieszania reklam i szyldów powyżej parteru. Uchwała reguluje także wielkość i ilość reklam, szyldów oraz ich kolorystykę. Szyldy powinny być opracowane w formie ażurowych liter w kolorze czarnym, ciemnobrązowym lub złotym, o wysokości liter nie większej niż 40 cm, umieszczane bezpośrednio na ścianie, bez tła.

W uchwale znajdują się ponadto zapisy dotyczące witryn sklepowych – na mocy uchwały mogłyby być wyklejanie maksymalnie do 20% powierzchni, w sposób estetyczny, nośnikiem o stonowanych kolorach dostosowanych do kolorystyki budynku.

Ostateczną decyzję o utworzeniu, bądź nie – parku kulturowego podejmie Rada Miasta w drodze głosowania nad projektem uchwały, po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach z wojewódzkim konserwatorem. Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta.

Proponowany projekt uchwały ustanawiającej „Park Kulturowy Stare Miasto w Raciborzu” od dzisiaj do 18 marca udostępniony jest na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta oraz wyłożony w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta. W tym czasie w ramach konsultacji społecznych można składać wnioski dotyczące tego projektu, korzystając z załączonego formularza.

Wyciąg z zapisów projektu uchwały dostępnego [tutaj]

- Na terenie Parku ustala się zakaz lokalizacji anten, masztów, klimatyzatorów oraz innych urządzeń technicznych na elewacjach frontowych i na dachach budynków w miejscach widocznych z poziomu przechodnia od strony przestrzeni publicznych. - W przypadku zmiany kolorystyki budynku na terenie Parku gdy wymagane odrębnymi przepisami prawa badania historyczne lub konserwatorskie pozwalają określić pierwotną kolorystykę elewacji, należy ją przywrócić.
- Na terenie Parku ustala się zakaz wprowadzania "umeblowania" ulicznego takiego jak: blaszane pawilony handlowe i tymczasowe kioski wolnostojące, z zastrzeżeniem zapisów § 6 i § 7:
§ 6. Na terenie Parku dopuszcza się lokalizację tymczasowych obiektów takich jak: kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej, ogródki gastronomiczne / kawiarniane, pawilony wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne oraz inne przekrycia o samodzielnej ażurowej konstrukcji, instalowane jako okolicznościowe urządzenia przestrzeni publicznej wyłącznie na czas trwania wystawy, pokazu lub imprezy, z zachowaniem ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
§ 7. Na terenie Parku dopuszcza się funkcjonowanie ogródków gastronomicznych przynależnych do lokali, służących wyłącznie jako miejsce konsumpcji potraw i napojów, przy czym:
1) zakazuje się ogradzania ogródków gastronomicznych wyższymi ogrodzeniami niż 100 cm, stałego, pełnego zadaszenia ogródków oraz ustawiania ich na podestach wyższych niż 15 cm, z zastrzeżeniem pkt 3 i 4;
2) dopuszcza się jedynie niskie, ażurowe ogrodzenia ogródków gastronomicznych, nie wyższe niż 100 cm, na których zakazuje się umieszczania reklam i bannerów, z zastrzeżeniem pkt 3 i 4;
3) dopuszcza się stosowanie zamkniętych obiektów gastronomicznych o przeziernych ścianach (szkło) oraz niewidocznej konstrukcji zapewniającej bezpieczeństwo i komfort użytkowników w sezonie jesienno-zimowym (to jest od 1 listopada do 31 marca każdego roku), o kształcie zbliżonym do prostopadłościanu i maksymalnej wysokości wynoszącej 315 cm mierzone po zewnętrznym obrysie od nawierzchni rynku;
4) dopuszcza się stosowanie przeźroczystych przegród jako ochrony przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi w sezonie wiosenno-letnim (to jest 1 kwietnia do 31 października każdego roku);
5) obowiązuje kolorystyka parasoli, markiz oraz innych zadaszeń i przykryć stosowanych w ogródkach gastronomicznych oraz napisów, znaków (logo) na lambrekinach parasoli i markiz określona w załączniku Nr 2 do uchwały. Napisy i inne elementy plastyczne mogą być lokowane wyłącznie na lambrekinach parasoli i markiz, przy czym wysokość napisu nie może przekraczać 15 cm.

Rozdział 3.
Działania reklamowe
§ 8. 1. Na terenie Parku ustala się zakaz umieszczania reklam z wyjątkiem szyldów z nazwami sklepów i firm, które powinny być montowane jedynie w pasie parteru (będącej strefą handlu), do linii gzymsu nad częścią handlową, jako szyldy informujące i wizytówki danej firmy. Mogą one obejmować tylko te firmy, które prowadzą działalność w danym budynku.
2. Szyldy powinny być opracowane w formie ażurowych liter w kolorze czarnym, ciemnobrązowym lub złotym, o wysokości liter nie większej niż 40 cm, umieszczane bezpośrednio na ścianie, bez tła, za wyjątkiem szyldów wspornikowych, o których mowa w pkt. 4.
3. Szyldy powinny być dostosowane wielkością, krojem liternictwa, formą, materiałem i kolorystyką do barwy i charakteru elewacji oraz do innych szyldów.
4. Zaleca się stosowanie szyldów wspornikowych, w tym wykonanych w metaloplastyce.
§ 9. 1. Na terenie Parku lokalizacja szyldów na budynku powinna być uporządkowana, o ujednoliconych gabarytach. Jeżeli na elewacji budynku jest więcej szyldów to powinny one być uporządkowane według jednej osi - linii horyzontalnej lub wertykalnej. Dopuszcza się jeden szyld dla jednej firmy.
2. Szyldy nie mogą zdominować zabytkowej zabudowy i muszą uwzględniać charakter i funkcję obiektu.
3. Montaż szyldów nie może uszkodzić i zasłonić istniejących detali architektonicznych.
§ 10. Na terenie Parku ustala się zakaz stosowania bilbordów i banerów (za wyjątkiem remontowanych budynków, w trakcie prowadzenia tych prac), lawet z reklamami, tablic wolnostojących, potykaczy oraz wyświetlaczy LED.
§ 11. Na terenie Parku ustala się zakaz umieszczania reklam na słupach oświetleniowych i trakcyjnych, za wyjątkiem tablic z informacjami dotyczącymi obsługi ruchu turystycznego i drogowego, na elementach małej architektury i wystroju architektonicznego (ogrodzenia, daszki, balustrady, osłony), na balkonach, oknach, częściach elewacji, w sposób zasłaniający detale architektoniczne i zaburzający kompozycję elewacji.
§ 12. Na terenie Parku ustala się zakaz umieszczania na elewacjach budynków chorągwi, chorągiewek, proporczyków i banerów oraz innych nośników informacji handlowej i wizualnej, za wyjątkiem budynków instytucji, na których jest to dopuszczalne na podstawie przepisów odrębnych, oraz w trakcie trwania imprez.
§ 13. Na terenie Parku w witrynach wewnątrz budynku dopuszcza się stawianie lub wywieszanie reklam nie przekraczających 20% powierzchni. Witryny mogą być wyklejanie maksymalnie do 20% powierzchni, w sposób estetyczny, nośnikiem o stonowanych kolorach  dostosowanych do kolorystyki budynku.
§ 14. Przepisy o szyldach nie dotyczą organów administracji publicznej, urzędów i innych podmiotów w zakresie, w którym ich szyldy są uregulowane odrębnymi przepisami.

Wniosek do projektu uchwały [tutaj]

Autor: (waw), UM, fot. Mosquidron - foto i video z lotu komara, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202414:45

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
72
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.