Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 grudnia 201921:42

Pani Józia i Źródło z Laurami Wolontariatu

Pani Józia i Źródło z Laurami Wolontariatu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Józefa Kielak, znana i lubiana pani Józia z SP 1 na Ostrogu oraz roztańczone Źródło odebrali w tym roku Laury Wolontariatu. Wręczył je wiceprezydent Michał Fita.

Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej Źródło to najbardziej zasłużona organizacja pozarządowa, a Józefa Kielak - najbardziej zasłużona wolontariuszka roku. Tegorocznych zdobywców Lauru Wolontariatu poznaliśmy dzisiaj, podczas uroczystości w Raciborskim Centrum Kultury, z okazji przypadającego na 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

- Jedno jest pewne, Racibórz jest bogaty w ludzi o otwartych i dobrych sercach. I za to Państwu bardzo dziękuję i chylę czoła. Wykonujecie bardzo potrzebną, choć często niezauważaną pracę. To jest Państwa wieczór! - tymi słowami wiceprezydent Raciborza Michał Fita podziękował wszystkim działającym na terenie naszego miasta wolontariuszom i organizacjom, którzy z potrzeby serca pomagają innym.

Komisja konkursowa "Laur Wolontariatu" obradowała 2 grudnia. Na konkurs wpłynęło 9 kandydatur w tym 6 w kategorii „Laur Wolontariatu dla osoby fizycznej” dla Julii Mokry, Dariusza Nowaka, Sandry Niemiec, Sabiny Mostek, Józefy Kielak i Tomasza Kilanowskiego i 3 w kategorii „Laur Wolontariatu dla organizacji” dla: Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej Źródło i Ludowego klubu Sportowego 07 Markowice. Decyzją komisji konkursowej, laury przyznano:

W kategorii : „Laur Wolontariatu 2019 dla organizacji” - Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”

Zespoły folklorystyczne: Raciborzanie i kapela Raciborzanka, zespoły tańca nowoczesnego Efekt, mażoretki: Zara i Tęcza – to wszystkim nam znane zespoły Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”, działającego prężnie od połowy lat ‘90 tych w naszym mieście. Zespoły te od lat zdobywają tytuły mistrzowskie w kraju, jak i za granicą. Stowarzyszenie, którego celem jest m. in. sprawowanie opieki nad grupami i zespołami artystycznymi, rozwijanie uzdolnień twórczych, tanecznych i muzycznych oraz pogłębianie zamiłowania do sztuki ludowej – realizuje je poprzez wiele działań, do których zaliczyć należy: współdziałanie z instytucjami, organizacjami społecznymi i środowiskami twórczymi w zakresie realizacji rozwoju ruchu folklorystycznego oraz kultury ludowej, organizowanie współpracy środowisk artystycznych i twórczych, oraz organizację i wspieranie imprez i wydarzeń kulturalnych. Ilość udzielających się w Stowarzyszeniu wolontariuszy jest większa niż ilość członków, gdyż na co dzień funkcjonowanie Źródła opiera się na wolontariacie. Prace społeczne w trakcie roku systematycznie podejmowało około 450 osób – nie tylko członkowie, ale i ich rodziny oraz sympatycy stowarzyszenia. Zespół systematycznie, nieodpłatnie dzięki aktywności wolontariuszy (przygotowanie strojów, pokrycie kosztów transportu, dyżury na dodatkowych próbach) występuje na wielu imprezach, reprezentując nasze miasto na krajowych i zagranicznych Festiwalach m. in. na Cyprze, Chorwacji, w Czechach oraz w Czarnogórze. Dodatkowo członkowie Źródła realizują szereg działań o charakterze charytatywnym, takich jak: współorganizacja i zabezpieczenie obsługi technicznej koncertów, Raciborskiej Nocy Świętojańskiej, czy korowodu zespołów folklorystycznych z Placu Długosza na Zamek. Członkowie i sympatycy stowarzyszenia przeprowadzili także remont i urządzili magazyn strojów w świetlicy Zakładu Karnego. Cyklicznym działaniem wolontariuszy Stowarzyszenia są ponadto „dyżury bezpieczeństwa” na zajęciach i obozach tanecznych.


Prezes Stowarzyszenia z uwagi na obowiązki zawodowe nie mogła uczestniczyć w gali. Nagroda przekazana zostanie w innym terminie.

„Laur Wolontariatu 2019 dla osoby fizycznej” - Józefa Kielak

Józefa Kielak - społecznik, pedagog, od ponad 30 lat działa na rzecz dzieci, w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, organizuje liczne akcje charytatywne i programy edukacyjne. Jest prezesem Miejskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział w Raciborzu z ramienia którego podejmuje działania mające na celu ochronę praw dzieci, wspieranie ich rozwoju poprzez prowadzenie działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz prozdrowotnej i profilaktycznej, a także udzielanie wsparcia dla dzieci z rodzin potrzebujących i dysfunkcyjnych. Robi to z poświęceniem własnego czasu w godzinach popołudniowych, często w czasie ferii i wakacji.
Laureatka w mijającym roku zgłosiła kilka rodzin do ogólnopolskiego programu „Szlachetna Paczka”. W sumie przeanalizowała sytuację bytową ponad 50 rodzin. W tym zakresie współpracowała z liderami Szlachetnej Paczki, pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej i kuratorami zawodowymi. W ramach organizacji pomocy dla w/w rodzin pozyskała wielu sponsorów. Uzyskane darowizny na rzecz innych wykraczają ponad kwotę 30 tys.
Przez cały rok stara się zapewnić pomoc rodzinom będącym w trudnej sytuacji życiowej, organizując zbiórki odzieży i obuwia, przyborów szkolnych oraz podręczników. Osobiście dostarczała dary do domów. Dzięki podejmowanej aktywności codziennie przez 6 lat dzieci z rodzin najuboższych otrzymywały w szkole drugie śniadanie. Środki finansowe pozyskiwane były z instytucji pozarządowych (np. Fundacja „Maciuś”) oraz od prywatnych sponsorów. Była zaangażowana także w inne akcje pomocowe takie jak: zbiórka darów dla Mieszkania Rodzinkowego z Raciborza, „Kredki dla Kamerunu”, „Wizyta św. Mikołaja na Kresach”, zbiórki przyborów szkolnych dla uczniów z rumuńskiej miejscowości Racos oraz „Okulary dla Afryki, w ramach której zebrano 211 sztuk okularów i przekazano okulistom Kliniki Okulus w Bielsku.
Na stałe współpracuje ze Stowarzyszeniem na rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Otoczenia w Raciborzu „Spectrum”, Stowarzyszeniem „Pracownia Przyszłości” oraz Stowarzyszeniem „Pomocna Dłoń”.
Laureatka stara się także wychować sobie następców, poprzez rozwijanie idei wolontariatu wśród młodego pokolenia . Zorganizowała konkurs na Wolontariusza i obchody Dnia Wolontariusza w Szkole Podstawowej nr 1, akcję na plakat „Pomocna Dłoń” i prace do ogólnopolskiego konkursu „Pomaganie jest fajne”.
Józefa Kielak to osoba o wielkim sercu, niezwykle oddana pracy na rzecz innych.

Atrakcją wieczoru był koncert kolędowy w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego. W świat pięknych melodii i najbardziej znanych polskich kolęd widownię zabrali Olga Bończyk i Andrzej Lampert wraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną.

Autor: fot. Katarzyna Kubik, UM, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.