Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 sierpnia 201912:23

Zmiana funkcji zbiornika Racibórz jest oczywista [FOTO]

Zmiana funkcji zbiornika Racibórz jest oczywista [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Podczas majowego wezbrania przez czaszę wykańczanego zbiornika przepłynęło ok. 120 mln m sześc. wody. Prezydent zauważył, że gdyby tę ilość wody zatrzymać w zbiorniku i użyć jej do zasilania drogi wodnej, żegluga na Odrze prawdopodobnie przez znaczną część sezonu nawigacyjnego nie stanowiłaby problemu - Dariusza Polowego cytuje wczorajsza Rzeczpospolita poruszająca temat dróg wodnych. 

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapewnia, że plany dróg wodnych w Polsce będą gotowe w I kwartale 2021 roku. Dopiero w 2023 roku będzie wiadomo, czy jest za co budować w Polsce drogi wodne. Wcześniej ruszy budowa zbiorników retencyjnych. Program Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej realizuje zobowiązania resortu do przygotowania planów w odniesieniu do drogi wodnej rzeki Odry wraz z nowo projektowanymi odcinkami: Kanałem Śląskim i połączeniem Odra–Dunaj–Łaba (D-O-L) – polski odcinek Kędzierzyn- Koźle – Chałupki/Bohumin (CZ). Prezydent Polowy nawiązał do planów zmiany funkcji budowanego zbiornika Racibórz z polderu na stały akwen. Zmiana funkcji zbiornika Racibórz dla zasilania Odrzańskiej Drogi Wodnej staje się oczywista (źródło: Rzeczpospolita).

Wczoraj w gmachu Sejmu Śląskiego odbyła się konferencja otwierająca konsultacje samorządowe dotyczące koncepcji Kanału Śląskiego, projektu planowanego w ramach Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Program ten jest przygotowywany przez rząd RP i powinien zostać zatwierdzony przez Radę Ministrów w I kwartale 2021 roku. Otwarcia konferencji dokonali wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski oraz wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża. W obradach uczestniczyli przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok oraz radni.

Wiceminister Grzegorz Witkowski podkreślił, że kwestię Kanału Śląskiego należy rozpatrywać całościowo oraz w drodze konsultacji społecznych. Przedsięwzięcie to będzie projektowane i realizowane w porozumieniu z zainteresowanymi samorządami. Witkowski zaznaczył także, że powoli odwracamy się od transportu wyłącznie kołowego. Kanał Śląski byłby jego alternatywą jako droga wodna, łącząca zindustrializowane tereny Górnego Śląska i zachodniej Małopolski z Bałtykiem. Innymi korzyściami płynącymi z tej ambitnej inwestycji, zdaniem Witkowskiego, są retencja wody i ograniczenie zagrożeń powodziowych.

Zaznaczmy w tym miejscu, że 7 lipca 2019 r. obchodziliśmy dwusetną rocznicę podpisania Protokołu Bohumińskiego — aktu prawnego, który dotyczył rzeki Odry i nakładał obowiązek traktowania jej w sposób całościowy, tak aby możliwym się stało zarówno ograniczenie zagrożeń powodzią, jak i korzystanie z rzeki do celów transportowych.

„Kanał Śląski to nie tylko pomysł na wodną autostradę, która umożliwi bezpieczny i ekologiczny transport oraz włączenie się naszych regionów w europejski system dróg wodnych. Kanał Śląski ma potencjał, aby stać się projektem cywilizacyjnym. Dostrzegamy oczekiwania z nim związane: w zakresie stabilnej, zrównoważonej gospodarki wodnej, impulsu rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości, rozwoju turystyki i uatrakcyjnienia przestrzeni. Chcemy rozmawiać i wymieniać poglądy, ponieważ uważamy, że projekt ten można dostosować do rzeczywistych potrzeb i aspiracji społeczeństwa”, zaznaczył wicemarszałek Wojciech Kałuża.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele samorządów, na terenie których przewiduje się przeprowadzenie Kanału Śląskiego: wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie, reprezentanci rad gmin, powiatów oraz sejmików wojewódzkich: opolskiego, śląskiego, małopolskiego. Zaproszono także m.in. przedstawicieli Zespołu doradczego działającego przy Marszałku Województwa Śląskiego, Lasów Państwowych, PGW Wody Polskie oraz innych instytucji.

Podczas sesji plenarnej przedstawiono informacje o stanie przygotowania Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz omówiono kwestię Kanału Śląskiego w relacji do wizji rozwoju województwa śląskiego. W ramach sesji roboczej dyskutowano m.in. nad uwarunkowaniami rozwoju portów rzecznych, przedstawiono koncepcję przebiegu tras i budowy Kanału Śląskiego oraz przeprowadzono weryfikację wstępnych wariantów trasy Kanału.Podczas konferencji został także zaprezentowany projekt ODRAzu widać kulturę Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach jako element związany z promocją idei żeglownej Odry wśród społeczeństwa. Celem tego szerokiego projektu jest rewitalizacja zainteresowania kulturowym, turystycznym, edukacyjnym oraz społecznym aspektem rzeki Odry i Kanału Gliwickiego w województwie śląskim.

Przypomnijmy, że 6 marca 2017 r. Prezydent RP podpisał akt ratyfikacji europejskiego porozumienia o głównych śródlądowych drogach wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN). Polska tym samym zobowiązała się do odbudowy wodnych dróg śródlądowych i włączenia ich w system europejski. Stało to się podstawą do rozpoczęcia prac nad rządowymi programami dla Odry i Wisły. (źródło: slaskie.pl).

Autor: Rzeczpospolita, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności26 marca 202409:45

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
36
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Aktualności26 marca 202422:16

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w wielu domach już na ostatniej prostej. Raciborskie parafie zachęcają w tym czasie do skorzystania z sakramentu pokuty.

opr. J.P.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 marca 202423:13

Raciborskie samorządy dostały wsparcie na drogi dojazdowe do gruntów rolnych

Raciborskie samorządy dostały wsparcie na drogi dojazdowe do gruntów rolnych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Wręczono kolejne umowy na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych w naszym regionie. Do gmin z subregionów centralnego i zachodniego trafi łącznie ok. 8 mln zł. Pieniądze otrzymały: Pietrowice Wielkie, Kornowac, Racibórz i Powiat Raciborski.

ŚlUM
Reklama
Sport26 marca 202408:52

Jakubowski i Iwanowski mistrzami Polski w zapasach

Jakubowski i Iwanowski mistrzami Polski w zapasach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Aktualności27 marca 202409:42

Kuźnia Raciborska. Niebezpieczna pamiątka po II wojnie światowej

Kuźnia Raciborska. Niebezpieczna pamiątka po II wojnie światowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.