Telegraf | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Znów pojedziemy pociągiem do Wisły
W grudniu możliwe będą podróże koleją do Wisły. Dzięki pracom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na trasie Chybie – Skoczów, dostęp do pociągów zwiększy nowy przystanek Skoczów Bajerki i przebudowane perony na pozostałych przystankach. Kontynuowane będą prace od Goleszowa do Cieszyna. Inwestycja za 460 mln zł jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach RPO województwa śląskiego.
Od 13 grudnia skróci się czas dojazdu z Katowic do Wisły Głębce o ok. 10 min. Pasażerowie skorzystają też z nowego przystanku Skoczów Bajerki, co wpłynie na zwiększenie dostępności do kolei. Nowe perony na stacjach Pierściec i Skoczów oraz na przystankach Chybie Mnich i Zaborze czekają już na przyjęcie podróżnych. Pociągi między Chybiem a Skoczowem pojadą po nowych torach. Kończą się odbiory techniczne na szlaku Pierściec – Skoczów i w stacji Skoczów oraz przebudowa sieci trakcyjnej na odcinku Pierściec – Skoczów.
Pociągi będą kursowały do Wisły Głębce do marca 2021 roku. W kolejnym etapie będą kontynuowane prace na odcinku między Skoczowem a Wisłą Głębce. Od Goleszowa do Cieszyna i w stacji Cieszyn prace cały czas będą kontynuowane.
Wykonawca przebudował obiekty na odcinku Bronów – Skoczów. Zakres robót objął m.in. most na Wiśle w Skoczowie. Między Bronowem a Skoczowem położono 14 km nowych torów. Wymieniono rozjazdy w Bieniowcu oraz na stacjach Pierściec i Skoczów. Prace postępują na linii Goleszów – Cieszyn oraz w stacji Cieszyn. Usunięto już stare tory i elementy sieci trakcyjnej. Przebudowywane są przystanki i obiekty inżynieryjne. W grudniu podróżni skorzystają z nowego peronu na stacji Cieszyn.
Budowane jest lokalne centrum sterowania w Skoczowie. To miejsce, z którego dyżurni ruchu wspierani przez nowoczesne systemy komputerowe, będą obsługiwać stacje Pierściec, Skoczów, Goleszów, Ustroń, Ustroń Polana i Wisła Uzdrowisko. Nowoczesne urządzenia zapewnią bezpieczniejsze i sprawniejsze podróże oraz przewóz ładunków.
Efektem inwestycji będzie poprawa kolejowego połączenia południa Polski z Beskidem Śląskim. Po zakończeniu wszystkich prac - z Katowic do Wisły Głębce dojedziemy szybciej, w ok. 1h 40 min, czyli o ponad pół godziny szybciej niż dotychczas. Składy pasażerskie przyspieszą, będzie mogło kursować więcej pociągów. Relacje pasażerskie będą między Goleszowem a Cieszynem. Pasażerowie korzystają z nowych przystanków Skoczów Bajerki i Ustroń Brzegi. Przebudowa obejmie 23 perony. Wszystkie będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
W ramach projektu zostaną wymienione prawie 52 km torów oraz sieć trakcyjna. Nowe rozjazdy oraz urządzenia zwiększą przepustowość linii. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na 80 przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach dla pieszych. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w grudniu 2021 roku. Wartość inwestycji to prawie 460 mln złotych, z czego 85% pochodzi z RPO województwa śląskiego. Przebudowa sieci trakcyjnej na szlakach pomiędzy stacjami na odcinku Bronów – Wisła Głębce zostanie sfinansowana ze środków budżetowych.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
COViD-19. Raport dla Raciborza i powiatu raciborskiego [22.01.2021]
6 640 w Polsce, 488 na Śląsku, 6 w powiecie raciborskim - to bilans z najnowszych raportów. W ciągu doby wykonano ponad 45,1 tys. testów.
Więcej »Kolejne zatrzymanie nietrzeźwego rowerzysty
Dużą nieodpowiedzialnością wykazał się kolejny mężczyzna, który wczoraj, 21.01., około godziny 17.40 jechał pijany rowerem. Dzięki czujności mundurowych z kuźniańskiego komisariatu został zatrzymany w Kuźni Raciborskiej na ulicy Kozielskiej.
Więcej »Nowy most za żwirowniami na Ostrogu [FOTO]
Przeprawa na starej Odrze umożliwiająca przejazd z Ostroga w kierunku Proszowca i Miedoni to element budowanej wschodniej obwodnicy miasta. Tak dziś wygląda stan zaawansowania prac od strony ścieżki rowerowej na wałach przy parku Zamkowym.
Więcej »Temat nie jest łatwy. Sprawa żłobka na komisji gospodarki
Projekt budowy nowego miejskiego żłobka budzi sprzeciw wśród właścicieli prywatnych placówek. Jak twierdzą, druga publiczna placówka przekreśli sens prowadzenia ich biznesów.
Więcej »Kraska: na koniec stycznia ograniczymy liczbę łóżek covidowych do 28 tys. Co z Raciborzem?
Na koniec stycznia ograniczymy liczbę tzw. łóżek covidowych, przeznaczonych dla zakażonych koronawirusem do 28 tys. – poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dalszy plan zakłada zejście do poziomu 25 tys. – podał. Czy dotyczy to również Raciborza? Zapytaliśmy dyrektora Ryszarda Rudnika.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |