Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 czerwca 201614:21

Politechnika Śląska we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną uruchamia pierwsze w Polsce studia dualne

Politechnika Śląska we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną uruchamia pierwsze w Polsce studia dualne  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

30 absolwentów szkół średnich w nowym roku akademickim będzie miało szansę rozpocząć kształcenie w ramach pierwszych w Polsce studiów dualnych na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, które na Wydziale Mechanicznym Technologicznym uruchomi Politechnika Śląska. Realizowany w ramach Regionalnej Sieci K2 projekt „Talenty Inżynierskie Sieci K2”, który ma być sposobem na dopasowanie umiejętności inżynierów do wymagań inwestorów, koordynuje na Śląsku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE S.A.). 

Dopływ na rynek pracy wykształconych zgodnie z oczekiwaniami inwestorów katowickiej strefy inżynierów ma zapewnić inicjatywa „Talenty Inżynierskie Sieci K2”, realizowana w ramach rozwijanej od marca 2015 roku Regionalnej Sieci K2, której założycielem jest Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, a działalność koordynuje KSSE S.A. Spotkanie inaugurujące inicjatywę „Talenty Inżynierskie Sieci K2” odbyło się w czwartek, 16 czerwca br., w siedzibie Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

– Dualny program kształcenia to wartość dla inwestorów, gdyż ich przedsiębiorstwa zasili kadra o wysokich kompetencjach skrojonych na miarę ich potrzeb, a równocześnie także dla studentów, którzy wiedzę teoretyczną - zdobywaną w salach wykładowych - będą przez cały okres studiów konfrontowali z najnowocześniejszym, praktycznymi rozwiązaniami inżynierskimi, wykorzystywanymi w globalnych firmach sektora automotive działających na terenie strefy oraz poza nią, takich jak Tenneco Automotive Polska, Nexteer Automotive Poland, Electropoli Poland, czy Instytucie Badań i Rozwoju Motoryzacji Bosmal – mówi Piotr Wojaczek, prezes KSSE S.A.

Inicjatywa „Talenty Inżynierskie Sieci K2”, skierowana jest do tegorocznych absolwentów szkół średnich o dużym potencjale rozwoju na kierunkach technicznych, z predyspozycjami do pracy na stanowiskach inżynierskich i kierowniczych. Projekt będzie realizowany we współpracy z Wydziałem Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej, w ramach nowo uruchamianego kierunku Mechanika i Budowa Maszyn o profilu praktycznym, który będzie prowadzony w trybie studiów dualnych.

– Absolwenci kierunków studiów, prowadzonych na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej, znajdą zatrudnienie w poszukującej specjalistów branży automotive i będą pracować dla takich marek jak BMW, czy PSA (Peugeot Citroen). Katowicka strefa jest ekspertem w przyciąganiu na Śląsk firm branży motoryzacyjnej na tej bazie rozwinęła się nasza współpraca w zakresie prowadzenia studiów dualnych, ale nie tylko. Współpracujemy również z KSSE oraz firmami do niej należącymi w zakresie badań naukowych, często wypracowując wspólnie innowacyjne rozwiązania – mówi Anna Timofiejczuk, prodziekan ds. Organizacji i Rozwoju na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej.

Zajęcia praktyczne oraz staże realizowane w ramach studiów dualnych kierunku Mechanika i Budowa Maszyn odbywać się będą we współpracy z inwestorami wchodzącymi w skład klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing oraz firmami zewnętrznymi. Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing to inicjatywa KSSE S.A. realizowana wspólnie z i na rzecz przedsiębiorstw działających głównie w branży motoryzacyjnej i instytucji z nią współpracujących.

– Program „Talenty Inżynierskie Sieci K2” oraz studia dualne dla kierunku Mechanika i Budowa Maszyn to przedsięwzięcie unikalne nie tylko w skali regionu, lecz także kraju. Głównie ze względu na uczestnictwo kilkunastu firm, które angażując się w program wzięły na siebie odpowiedzialność za efekty kształcenia, zobowiązując się do wdrożenia standardów będących gwarantami jej jakości, m.in. realizowania staży w oparciu o ujednolicony program, wypłacania wynagrodzenia i stypendiów w czasie nauki i prowadzenia ewaluacji w ramach zaprojektowanego przez nas systemu. Chcemy podziękować firmom, które nam zaufały i wyraziły gotowość do współpracy czego wyrazem jest podpisanie listów intencyjnych pomiędzy klastrem, KSSE i władzami wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki. Czekamy na osoby zainteresowane rozwojem pod okiem specjalistów firm sektora automotive, które posiadają zaawansowane technologie i procesy – mówi Katarzyna Konarska-Błaszczyk, wiceprezes spółki Landster realizującej program oraz będącej współzałożycielem Klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing i Sieci K2.

Uczestnicy inicjatywy rozpoczną naukę w nowym roku akademickim. Od października do grudnia 2016 roku zaplanowano zajęcia na uczelni – kształcenie odbywać się będzie pod okiem kadry Wydziału Mechanicznego Technologicznego i specjalistów firm uczestniczących w programie, po czym przez dwa miesiące studenci będą zdobywać wiedzę praktyczną, na stażach u pracodawców. Semestr wiosenny zostanie podobnie podzielony: w okresie od marca do maja 2017 roku trwać będzie nauka, a od czerwca do września 2017 roku kontynuowane będą staże u pracodawców. Staże realizowane będą w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie, a każdemu uczestnikowi przysługiwać będę prawa do wynagrodzenia i urlopu.

Po ukończeniu nauki, oprócz dyplomu, absolwenci studiów dualnych otrzymają Certyfikat Kompetencji Sieci K2. Koordynatorzy projektu zapewnią absolwentom również wsparcie w zaplanowaniu Indywidualnej Ścieżki Kariery w firmach uczestniczących w projekcie, zainteresowanych wykorzystaniem ich zawodowego potencjału.

W inauguracji inicjatywy uczestniczyło kilkudziesięciu absolwentów szkół średnich m.in. z Piekar, Zabrza i Lublińca. Pierwsi zdecydowali się już na podjęcie studiów dualnych.

– Jesteśmy zdecydowani na udział w programie „Talenty Inżynierskie Sieci K2”. Program to dla nas duża szansa na rozwój i zdobycie pracy, w odróżnieniu od studiów które kształcą jedynie teoretycznie i po ich zakończeniu zostaje się jedynie z dyplomem. Tutaj będziemy mogli zdobywać praktyczne doświadczenie i co ma niebagatelne dla studentów znaczenie, staże wiążą się z możliwością zarobienia pieniędzy – komentowali Łukasz Leszczyński i Paweł Gicała z Zespołu Szkół nr 10 w Zabrzu, którzy podjęli decyzję o udziale w rekrutacji do programu „Talenty Inżynierskie Sieci K2”.

– Kluczowym elementem programu są miejsca pracy. Atutem studiów jest możliwość zdobycia praktycznej wiedzy i pracy w firmach, które uczestniczą w projekcie – dodał Paweł Doleżych, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Lublińcu.

Nabór do programu jest nadal otwarty. Rekrutację uczestników do programu „Talenty Inżynierskie Sieci K2” prowadzi Centrum Kariery K2.

Regionalna Sieć K2 - za tą nazwą kryje się skrót pojęć Kariera i Kompetencje – to projekt, który ma dostosować umiejętności pracowników do rzeczywistych potrzeb pracodawców. Mowa tu o młodzieży uczącej się zarówno w szkołach zawodowych i technikach, ale też studentach, którzy dzięki nauce dualnej już na studiach zetkną się w praktyce z najnowocześniejszymi na świecie technologiami produkcyjnymi, na których bazują inwestorzy działający w Polsce. Na Śląsku chodzi o firmy zlokalizowane na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która poprzez Program K2 chce zapewnić swoim inwestorom najlepiej wykształconych pracowników, których w związku
z ciągle nowymi projektami zaczyna brakować.

***
Rekrutację uczestników do programu „Talenty Inżynierskie Sieci K2” prowadzi Centrum Kariery K2.
Informacje dostępne są telefonicznie (33) 488 00 38 lub mailowo: ewa.brodzinska@landster.pl.

###
O Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A.:

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE S.A.) jest według Financial Times jedną z dwóch najlepiej rozwiniętych Specjalnych Stref Ekonomicznych na świecie. KSSE S.A. jest również liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych – ponad 220 firm polskich i zagranicznych realizuje tu swoje inwestycje, które na dzień dzisiejszy warte są ponad 24 miliardy złotych i dają zatrudnienie ponad 60 tysiącom osób.

KSSE S.A. zajmuje ponad 2 tys. hektarów, na obszarze 42 gmin w województwach śląskim, opolskim i małopolskim. Większość 
z nich położona jest w pobliżu międzynarodowych korytarzy transportowych: wschód-zachód (Lwów-Wrocław-Berlin) i północ-południe (Gdańsk-Cieszyn-Bratysława) oraz węzła autostrad A1 i A4.

Więcej informacji na stronie: http://ksse.com.pl/

Autor: Materiał nadesłany,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności26 marca 202409:45

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202409:36

Jazda na zderzaku zakończona kolizją

Jazda na zderzaku zakończona kolizją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202414:45

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Reklama
Aktualności26 marca 202422:16

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w wielu domach już na ostatniej prostej. Raciborskie parafie zachęcają w tym czasie do skorzystania z sakramentu pokuty.

opr. J.P.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.