Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 września 201115:11

Marcinkiewicz żąda merytorycznej debaty na temat gazu łupkowego

Marcinkiewicz żąda merytorycznej debaty na temat gazu łupkowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Polscy Eurodeputowani Bogdan Marcinkiewicz i Andrzej Grzyb rozpoczynają dzisiaj w Parlamencie Europejskim kampanię mającą na celu wywołanie otwartej i merytorycznej dyskusji na temat eksploatacji gazu łupkowego.

W poniedziałek politycy ze wszystkich krajów zrzeszonych we wspólnocie otrzymają list pod którym podpisał się także wiceprzewodniczący PE Alejo Vidal-Quadras.

Autorzy tekstu przedstawiają między innymi prognozy dotyczące zużycia gazu na świecie w perspektywie 2035 roku, które ma wzrosnąć o 50 procent. Posłowie podważają też kłamliwe ich zdaniem tezy zawarte w wydanym 6 czerwca br. oświadczeniu pisemnym nr 32., w którym gaz łupkowy, a przede wszystkim sposób jego eksploatacji został przedstawiony jako bardzo szkodliwy dla środowiska naturalnego.

- Wydane w dniu 6 czerwca br. oświadczenie pisemne nr 32, to przykład negatywnej kampanii, która jest skierowana przeciwko projektom poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego. Na dodatek oparta jest o nierzetelne informacje – mówi jeden z autorów listu Bogdan Marcinkiewicz.

- Debata na forum UE na temat gazu łupkowego jest potrzebna, jednakże powinna być to debata merytoryczna. Musi opierać się na rzetelnie udokumentowanych faktach - dodaje.

Tłumaczenie załączonego listu rozesłanego do wszystkich polityków wszystkich krajów wspólnoty

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energii z 6 czerwca 2011 r. w perspektywie do 2035 r. światowe zapotrzebowanie na gaz ma wzrosnąć o ok. 50% w stosunku do poziomu z 2010 r. Eksperci MAE uważają, ze gaz niekonwencjonalny odegra istotną rolę w kształtowaniu bilansu energetycznego świata w perspektywie długookresowej.

Ważne zatem jest by państwa członkowskie UE wspierały działania mające na celu bezpieczne i zrównoważone wydobycie gazu z źródeł niekonwencjonalnych, w tym gazu łupkowego. Ochrona środowiska powinna być traktowana jako kluczowy element przy poszukiwaniu i wydobywaniu gazu łupkowego. Dobre prawo środowiskowe, oraz istniejące instytucje i mechanizmy kontroli i nadzoru zarówno w Polsce, jak i w całej UE zapewniają bezpieczeństwo poszukiwań i wydobycia.

Debata na forum UE na temat bezpieczeństwa prowadzenia prac poszukiwawczych i wydobywczych gazu łupkowego jest potrzebna, jednakże powinna być to debata merytoryczna i powinna opierać się na faktach i badaniach naukowych, a nie na uprzedzeniach i nieuzasadnionych obawach.

W dobie globalnego kryzysu wkład niekonwencjonalnych źródeł energii może być środkiem zwiększenia konkurencyjności UE oraz bezpieczeństwa dostaw.

Jesteśmy zdania, że wprowadzenie moratorium na wydobycie i eksploatację gazu łupkowego, jak postulowali autorzy oświadczenia pisemnego nr 32, jest przedwczesne i szkodliwe dla Europy. Przeciwnie, bieżące działania poszukiwawcze stanowią doskonałą okazję do zbierania danych oraz rozwoju rodzimych technologii i rozwiązań skutecznie chroniących środowisko podczas wydobycia gazu z alternatywnych źródeł energii.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.