Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia1 sierpnia 201810:00

Dereń jadalny - właściwości lecznicze, zastosowanie i uprawa

Dereń jadalny - właściwości lecznicze, zastosowanie i uprawa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Właściwości lecznicze derenia jadalnego cenione są od wieków. Roślina ta ma swoje szerokie zastosowanie w lecznictwie alternatywnym – m.in. jako środek leczący anemię. Współczesna medycyna naturalna wykorzystuje owoce derenia również w problemach żołądkowych. Na tym lista zastosowania tej rośliny się nie kończy – zobacz, na co pomaga i jak uprawiać derenia we własnym ogrodzie.

Owoce derenia jadalnego – właściwości lecznicze

Owoce derenia jadalnego bogate są w cenne dla zdrowia pierwiastki mineralne, takie jak żelazo, miedź, cynk, fosfor, wapń czy potas. Ponadto zawierają flawonoidy, kwasy organiczne, beta-karoten, pektyny, garbniki oraz witaminy (C, P i A). Odmiany czerwone z kolei zawierają antocyjany (przeciwutleniacze).

Dereń – na anemię, problemy żołądkowe i choroby nerek

Dereń słynie przede wszystkim z wysokiej zawartości żelaza w swoim składzie, dlatego polecany jest osobom zmagającym się z anemią oraz kobietom, których miesiączki są obfite.
W medycynie alternatywnej dereń stosowany jest także na dolegliwości żołądkowe – a to za sprawą zawartości kwasów organicznych oraz fitoncydów. Działają one bowiem przeciwzapalnie i ściągająco. Z kolei garbniki będące jednymi ze składowych owoców derenia, wykazują działanie zapierające, przez co stosuje się je w kolkach żołądkowych czy przy biegunkach (w formie wywaru). Dereń polecany jest także we wspomaganiu odchudzania, ponieważ usprawnia przemianę materii. Dereń działa ponadto moczopędnie, przez co zaleca się jego stosowanie w przypadku chorób nerek.

Jakie jeszcze właściwości lecznicze mają owoce derenia?

Dereń stosowany jest także jako środek przeciwko przeziębieniom i gorączkom. Skutecznie podnosi odporność organizmu. Słynna dereniówka (nalewka z derenia) wykorzystywana jest z kolei w formie leku na podagrę. Medycyna alternatywna traktuje owoce rośliny również jako środek łagodzący migreny, bóle reumatyczne czy artretyzm. W stomatologii natomiast wykorzystuje się gałązki derenia jako preparat do czyszczenia zębów.
Współczesne badania dowiodły również, że dereń wykazuje działanie przeciwnowotworowe dzięki zawartości antocyjanów – które ponadto zapobiegają rozwojowi stanów zapalnych. Składnik ten wpływa również pobudzająco na wydzielanie insuliny.

Jak wykorzystać owoce? Dereń jadalny w kuchni

Owoce derenia można stosować zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. W kuchni wykorzystuje się je jako składnik sosów, dżemów, chutney, syropów, nalewek czy likierów.

Dereń jadalny w ogrodzie

Dereń jadalny to drzewo idealne do małych ogrodów – dorasta maksymalnie do 8 m wysokości. Posiada wniesiony pokrój, a liście są eliptyczne i układające się naprzemianlegle. Dereń może być traktowany jako roślina dekoracyjna – szczególnie wczesną wiosną (podczas kwitnienia – dereń tworzy żółte kwiaty) oraz jesienią (podczas owocowania – owoce są czerwone).

Jak uprawiać dereń jadalny?

Dereń jadalny nie ma wielu wymagań glebowych czy świetlnych. Najlepiej jednak będzie owocować na stanowiskach słonecznych oraz osłoniętych od wiatru. Więcej wskazówek, dzięki którym owocowanie będzie bardziej obfite, znajdziesz w artykule o uprawie derenia jadalnego – sprawdź.

Dereń toleruje nawet gleby ciężkie. Preferuje natomiast obojętne lub lekko zasadowe pH gleby. Roślina nie może być uprawiana w zastoju wody, ale należy utrzymywać stałą wilgotność, dlatego podłoże powinny być dobrze przepuszczalne.

Dereń jadalny w ogrodzie – uprawa krok po kroku

1. Sadzenie
Krzew do sadzenia powinien mieć ok. 1,5 m wysokości. Przed zasadzeniem należy skrócić gęsto rozgałęzione korzenie o ok. 1/3 długości.

2. Podlewanie
Dereń dobrze znosi suszę, jednak może to mieć zły wpływ na obfitość owocowania. Dlatego jeśli chcemy wykorzystywać owoce rośliny, należy ją regularnie nawadniać.

3. Nawożenie
Dereń nie potrzebuje wielu składników odżywczych – wystarczy jednorazowe zaaplikowanie dawki kompostu na wiosnę.

4. Przycinanie
Dereń może być także potraktowany jako roślina na żywopłot, którą należy formować. Tutaj najważniejszy jest kształt korony, a nie gęstość ugałęzienia. Dereń znosi dość dobrze przycinanie, ale będzie owocować i kwitnąć także bez tych zabiegów.

5. Ochrona przed mrozem
Dereń jadalny należy do grupy roślin odpornych na mróz, przez co może przetrwać zimę nawet bez ochrony. Mimo wszystko warto wysypać ściółkę wokół pnia drzewa, aby zapewnić korzeniom izolację.

Dereń jadalny: polecane odmiany

Do najbardziej polecanych odmian derenia jadalnego, zaliczają się 'Aurea', 'Jolico', ‘Pionier’, 'Violacea' oraz ‘Golden Glory’. Ostatnia z odmian ma duże i bardzo smaczne owoce, przez co jest bardzo chętnie wybierana do uprawy w przydomowym ogrodzie.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 kwietnia 202407:19

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Sport18 kwietnia 202409:01

Junior Trening Racibórz zaprasza na piłkarskie wakacje

Junior Trening Racibórz zaprasza na piłkarskie wakacje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Junior Trening - Rozwój Młodego Piłkarza
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202409:03

Wyciek paliwa przy Wojska Polskiego

Wyciek paliwa przy Wojska Polskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.