Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia3 października 201815:35

Dlaczego należy kastrować i sterylizować zwierzęta?

Dlaczego należy kastrować i sterylizować zwierzęta? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kastracja/sterylizacja to bezpieczny zabieg chirurgiczny wykonywany u kotów i psów nie tylko po to, aby zapobiec ich niekontrolowanemu rozmnażaniu, ale także z troski o zdrowie ulubieńca. Ma on bowiem wiele zalet, dzięki którym pupil może żyć o wiele dłużej. Co więcej, jego przeprowadzenie świadczy o odpowiedzialności opiekuna i jego rozwadze.

Na czym polega kastracja/sterylizacja?

U samic ten zabieg polega na usunięciu jajników oraz macicy, przez co zwierzak na stałe traci możliwość rozmnażania się. Z kolei u samców usuwa się jądra poprzez nacięcie na worku mosznowym. Sterylizację przeprowadza się u kotek oraz suk, a kastracja dotyczy kocurów i psów. U kotów najlepiej zdecydować się na operację między 6. a 12. miesiącem życia, z kolei suki można sterylizować już od 3. miesiąca, a psy kastrować od 7. Na szczęście zabieg ten nie wypływa na rozwój zwierzaków, ponieważ kierują się one wyłącznie instynktem i nie planują wcześniej rozmnażania. Dopiero po urodzeniu budzi się w nich instynkt macierzyński, więc kotka czy suka nie czuje potrzeby posiadania młodych, jeżeli zostanie wysterylizowana odpowiednio wcześnie.

Zalety kastracji/sterylizacji

W przypadku kotów wpływ na zdrowie jest ogromny, dlatego warto wykonać ten zabieg jak najszybciej. Uchroni on pupila nie tylko przed niechcianym rozrodem, ale także licznymi komplikacjami, które mogą się z nim wiązać. Co więcej, zmniejsza agresję u kocurów, eliminuje oznaczanie terenu przez futrzaka, zmniejsza chęć oddalania się od domu czy powstawanie zakażeń macicy i zmian nowotworowych u kotek. Ich sterylizacja usuwa także problem męczących i wyczerpujących rui. Dla psów zabieg ten jest ważny z kilku powodów – zapobiega ciążom i rodzeniu się nadprogramowych szczeniąt, które nie mają szans na przeżycie i najczęściej oddawane są do schronisk lub porzucane. Bezpańskie i bezdomne psy to ogromne zagrożenie, ponieważ mogą przenosić choroby i przejawiać agresję wobec człowieka. Ponadto kastracja i sterylizacja zmniejsza chęć ucieczek oraz sprawia, że samce są mniej agresywne, a u suk nie pojawia się ciąża urojona i towarzyszące jej objawy. Zabieg ten zmniejsza też szanse na rozwój nowotworów jąder i jajników oraz gruczołów mlekowych.

Jak przygotować zwierzaka do zabiegu?

Na początku warto porozmawiać z weterynarzem o przebiegu operacji. Zwierzę na ok. 12-18 godzin przed zabiegiem nie powinno jeść (musi mieć jednak stały dostęp do wody!) i zbytnio się przemęczać. Dobrze wykonać też badania dodatkowe, które wykluczą inne schorzenia (np. uniemożliwiające podanie futrzakowi znieczulenia). Po samej operacji pies i kot musi otrzymywać wysokiej jakości karmę (np. taką jak karma Acana), gdyż może mieć nieco obniżony apetyt z powodu stresu i znieczulenia. Dobrze też zapewnić mu spokój i dać odpocząć.

Autor: materiał partnerski, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.