Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia4 czerwca 201815:35

Koła łańcuchowe jako części do maszyn

Koła łańcuchowe jako części do maszyn - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W budowie wielu maszyn i konstrukcji ogromną rolę odgrywają koła łańcuchowe, zwane również zębatymi. Występują one w kilku typach, zróżnicowanych pod względem sposobu przygotowania, a także materiału.

Na wstępie warto podkreślić, że koła łańcuchowe są najważniejszymi elementami tak zwanych przekładni łańcuchowych, które jako części do maszyn można znaleźć w wielu urządzeniach. Ich główne zadanie polega na przenoszeniu generowanej mocy. Wszystko to sprawia, że tak ważne jest prawidłowe dobranie omawianych produktów.

Koła łańcuchowe – rodzaje

Podział dostępnych na rynku rozwiązań dotyczy przede wszystkim stylu, w jakim wykonane zostały koła. Są one dobierane w zależności od tego, do jakich maszyn są tworzone, a także jakie mają spełniać zadania. Biorąc to wszystko pod uwagę, możemy wymienić:

  • koła łańcuchowe z piastą – mogą być obracane przy nieruchomym wale, na którym są osadzane. Często piasta jest przedłużana po jednej stronie lub wyposażana w specjalną śrubę,
  • koła łańcuchowe bez piasty – w tym przypadku mamy do czynienia ze standardowym otworem technologicznym, który jest osadzany na wale. Tego typu koła najczęściej stosuje się w przenośnikach i napędach łańcuchowych,
  • koła łańcuchowe z utwardzanymi zębami – stosowane jako części do maszyn intensywnie użytkowanych,
  • koła łańcuchowe z łożyskiem lub otworem.

Warto podkreślić, że na rynku funkcjonuje również inny podział, w ramach którego możemy wymienić koła jednorzędowe, dwurzędowe oraz trzyrzędowe. Co ważne, w każdej przekładni łańcuchowej znajdują się koła o charakterystyce czynnej i biernej.

Zastosowanie kół łańcuchowych

Jak już wspomnieliśmy, omawiane produkty tworzą przekładnie łańcuchowe (składa się ona z co najmniej dwóch kół zębatych). Podczas pracy zazębiają się ze specjalnym łańcuchem, który odpowiada za funkcjonowanie całego mechanizmu.

Koła to główne części do maszyn przemysłowych, wózków widłowych, wciągarek, giętarek, pilarek, przenośników, a także wielu innych urządzeń, w których pełnią rolę napędów. To jednak nie wszystko, ponieważ koła łańcuchowe stosowane są nie tylko w przemyśle. Spotkać można je również między innymi w:

  • rowerach – stosowane są tylne i przednie zębatki, które umożliwiają przekazywanie energii zapewniającej ruch rowerów,
  • maszynach rolniczych,
  • samochodach – pełnią rolę elementów rozrządu,
  • skuterach dwukołowych,
  • kinematografii – znajdują się między innymi w kamerach i projektorach filmowych.

Wykonanie kół łańcuchowych

Omawiane części do maszyn charakteryzują się zawsze nieparzystą liczbą zębów –uzależniona jest ona jednak od stosowanego łańcucha oraz wielkości samych kół. Warto podkreślić, że o ile koła łańcuchowe nie wyróżniają się specjalnie skomplikowaną konstrukcją, ich produkcja odbywa się przy użyciu specjalistycznych maszyn CNC, o bardzo precyzyjnym działaniu.

W procesie produkcyjnym wykorzystuje się różne materiały, dostosowane w zależności od tego, w jakich maszynach koła będą stosowane, a także jakie dokładnie zadania mają spełniać. Wszystko to sprawia, że możemy wymienić koła wykonane ze stali węglowej, hartowanej powierzchniowo, stopowej, tworzyw sztucznych oraz z tak zwanego żeliwa szarego. Poza doborem odpowiedniego tworzywa, niezwykle ważne jest również dopasowanie kół pod względem twardości – w tym celu wykorzystywana jest specjalna skala Rockwella.

Warto podkreślić również to, że produkowane koła zębate, w zależności od zastosowania, muszą spełnić kilka zasadniczych kryteriów. Te zaś związane są przede wszystkim z odpornością na:

  • skrajne temperatury,
  • wilgoć,
  • intensywne zanieczyszczenia.

Koła łańcuchowe od wielu lat są szeroko wykorzystywane w przemyśle i nie tylko. Do tej pory żadna technologia nie potrafi ich zastąpić. Związane jest to między innymi z wieloma ich zaletami, wynikającymi ze specjalistycznej konstrukcji kół.

Są one praktycznie bezobsługowe, potrafią również przenosić ciężary na spore odległości (nawet na kilka metrów). Co ważne, skutecznie redukują poślizgi i szarpnięcia. W przypadku przeprowadzania odpowiednich prac konserwacyjnych, charakteryzują się także długą żywotnością. Wszystko to sprawia, że ich zastosowanie jest tak szerokie.

TWP Sp. z o.o.

Kościuszki 34

47-400 Racibórz

tel. 784 750 675

tel. 784 750 275

Autor: artykuł partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.