Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia25 września 200823:41

Wiatraki - podróżnicza zadyma

Wiatraki - podróżnicza zadyma - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Od 24 do 26 października potrwają piąte raciborskie WIATRAKI. To festiwal gromadzący podróżników, exploratorów, stopowiczów, gawędziarzy, alpinistów, wędrowców, odkrywców, grotołazów, żeglarzy, ludzi z wiatrem we włosach…

Impreza tradycyjnie odbędzie się w Strzesze. - Chcemy zaprosić do Raciborza na kilka dni cały świat, chcemy by na tych kilka dni stał się on Mekką ludzi, dla których słowo podróż ma wyjątkowe znaczenie. Dzięki slajdom, opowieściom, relacjom, wystawom i filmom jest to możliwe. Zobaczycie – mówią organizatorzy. Dlaczego zorganizowali festiwal w Raciborzu? - Dlatego, że pochodząc stąd i mieszkając właśnie tu, chcemy wzbogacić nasze miasto i jego mieszkańców o ciekawa imprezę. Uwielbiamy też gościć u siebie wspaniałych ludzi: zarówno gości - prelegentów, jak i ciekawą świata publiczność. Po drugie, chcemy też Racibórz – piękne, urocze i ciekawe miasteczko, położone nieco na uboczu - pokazać na zewnątrz. A komu innemu go pokazywać, jak nie podróżnikom – ludziom potrafiącym zachwycić się pięknem tego co wokół nich? Wszak to oni będą jego najlepszymi i najautentyczniejszymi ambasadorami w Polsce i na świecie...

Wśród gości festiwalu znajdują się ludzie oryginalni, ciekawi, często bardzo znani: himalaiści, odkrywcy, żeglarze, utalentowani dziennikarze, reporterzy i fotografowie. Ludzie, których opowieści, slajdy i filmy mówią nie tylko o dalekich krainach, ale i o sile ducha, woli walki, chęci odkrywania i zdobywania... Słowem: o życiu i wielkości człowieka!

W latach 2004 - 2007, wśród gości festiwalu znaleźli się ludzie takiego formatu jak Krzysztof Wielicki, Wojciech Cejrowski, Andrzej Urbanik, Ryszard Pawłowski, kpt. Waldemar Mieczkowski, David Kaszlikowski, Piotr Pustelnik, Michał Kochańczyk, Marek Tomalik, Piotr Opacian, Marek Kalmus, Zbyszek Piotrowicz, Katarzyna Mazurkiewicz, Jacek Teler, Piotr Morawski, Zbyszek Borys, Dominik Bac i Sławomir Skalmierski (załoga słynnego S/Y „Stary”), Łukasz Pająk. A także wielu innych – mniej nam znanych, ale nie mniej wspaniałych! Grały zespoły: Stare dobre małżeństwo, Dikanda, Żywiołak, Wolna Grupa Bukowina, Forann, Folkoperacja…

Raciborski Festiwal Podróżniczy - 24-26 października

Piątek, 24 października

Blok Szkolny

08.30 - Wojciech Grzesiok: "Patagonia - wertykalny koniec świata"

10.00 - Leszek Szczasny: "Syria: starożytność i ramadan z dyktaturą w tle"

11.30 - Dawid Wacławczyk: "Kambodża - Laos - Tajlandia"

18.00 - oficjalne otwarcie V Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego WIATRAKI

GOŚCIE SPECJALNI: Asia i Edi Pyrek "Wyprawy na drugą stronę lustra - rzecz o duchach, magii, rytuałach i poszukiwaniu mocy"

19.00 - Wyprawa MOTOSYBERIA.COM (film)

20.00 - koncert zespołu SOOMOOD

Sobota, 25 października

13.00 - ROWEROWA MASA KRYTYCZNA (akcja stowarzyszenia ASK) - spotkanie koło baru KLEPKA - przy rondzie Opawska / Łąkowa

13.00 - 15.00 Wyścig Slajdów Podróżniczych - zgłoszenia: dawid(małpa)rac.pl

15.00 - Anna Piasek: "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego - Australia" (film)

16.00 - Romek i Jonasz Zańko: "Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia w teczkę" (autostopem przez Rosję, do Mongolii, Chin i do Tybetu)

17.00 - Lech Flaczyński: "Z czekanem i pagajem - Alaska 2007"

18.00 - Marta i Wojciech Grzesiok: "Kirgizja - marzenie o własnej górze"

19.00 - Anna i Jakub Urbańscy: "Ludzie, duchy, drzewa - wśród łowców głów z plemienia Asmat"

20.00 - pokaz akrobacji rowerowych i fire-show (ekipy raciborskie)

20.30 - CELTIC MOTION PROJEKT - widowisko grup Beltaine (muzyka) i Glendalough (taniec)

22.30 - Zbigniew Piotrowicz - Nocny Blok Filmowy /autorski wybór filmów z Przeglądu Filmów Górskich - Lądek Zdrój 2008

Niedziela, 26 października

10.00 - RACIBORSKI KLUB KAJAKOWY "JOOONYYY" zaprasza: "Spływ Odrą" na odcinku RAFAKO (zbiórka) - ZAMEK

15.00 - Niedzielny Blok Filmowy najlepsze filmy z Przeglądu Filmów Górskich - Lądek Zdrój 2008

18.00 - Dominik Włoch: "Piesza pielgrzymka z Gdańska do Jerozolimy"

19.00 - AINU - SHOW (koncert)

Sylwetki podróżników:

Asia Pyrek

Muzyk, podróżnik, fotograf (laureat pierwszego konkursu fotograficznego "National
Geographic"), współautor dwóch książek (ostatnia dla National Geographic - "Wszyscy jesteśmy Indianami"), montażysta, kompozytor muzyki filmowej (TVP, Arte, Discovery). Od lat zajmuje się numerologią i szkoleniem. Tancerka Słońca zaadoptowana przez kanadyjskie plemię Czarnych Stóp.


Edi Pyrek

Podróżnik, autor 6 książek (ostatnia dla National Geographic), filmowiec (własne programy podróżnicze w TVP i w "Discovery"), autor filmów dokumentalnych, trener,coach pracujący z premierami, ministrami i szefami firm, przez lata zajmował się marketingiem politycznym i narracyjnym, terapeuta, stały współpracownik "National Geographic" i "Marketing & More". Pracował także jako negocjator pokojowy pomiędzy szefami afgańskich klanów po 9.11, a ostatni szkoli przyszłe "gwiazdy estrady" w programie "Fabryka Gwiazd". A co najważniejsze Tancerz Słońca zaadoptowany przez kanadyjskie plemię Czarnych Stóp.

Anna Urbańska i Jakub Urbański

Absolwenci Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, a obecnie doktoranci Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Oprócz pracy laboratoryjnej zajmują się profesjonalnie fotografią. Od 1999 roku, w trakcie dziesięciu samodzielnie zorganizowanych wypraw odwiedzili kilkanaście krajów, starając się dotrzeć w rejony mało uczęszczane przez turystów: Azji Południowo-wschodniej (Birma, Laos, Kambodża, Wietnam, Tajlandia, Indonezja, Malezja, Hong Kong i Singapur), Rejonu Subkontynentu Indyjskiego (Nepal, Indie [Rajastan, Ladakh, Himachal pradesh, Tamil Nadu, Północ kraju] , Sri Lanka, Bangladesz), Ameryki Łacińskiej (Gwatemala, Meksyk, Belize), Afryki (Ghana). Oprócz tego podróżuja po Europie... Dostarczone przez nich informacje wykorzystane zostały w przewodnikach Lonely Planet: Bangladesh, Laos, Sri Lanka.

Od trzech lat jeżdżą na Papuę. W czasie blisko miesięcznej wyprawy przez bagna namorzynowe południa wyspy, jesienią 2006 roku zgromadzili pokaźną kolekcję etnograficzną plemienia Asmat, obejmującą przedmioty codziennego użytku, broń, ozdoby i obiekty ceremonialne (kolekcja ilustrowana ich zdjęciami eksponowana jest od sierpnia br. w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, przy ulicy Freta 5). W 2007 roku przebyli bagienny płaskowyż Ellit w centralnym masywie górskim, by dotrzeć do terenów plemienia Yali i udokumentować uroczystości plemienne związane z pogrzebem wodza. W 2008 roku za osiągnięcia podróżnicze i "etnograficzno-fotograficzne pasjonujące podróże na Papuę" otrzymali prestiżową nagrodą podróżniczą KOLOS 2007. Ich zdjęcia (na ogół jako ilustracja do artykułów) ukazywały się w prasie (m.in. Focus, Polityka, Sukces, Poznaj Świat) i na stronach internetowych (Polskie Radio On-line), prezentowane były także w ramach pokazów slajdów podróżniczych i wystaw.

W 2003 roku otworzyli pierwszą autorską wystawę fotografii "Północny Laos - tajemnicze plemiona Złotego Trójkąta", rok później kolejną "Bangladesz - królestwo miliona riksz". W 2006 roku w Galerii Nusantara Muzeum Azji i Pacyfiku odbył się wernisaż pierwszej wystawy poświęconej plemionom Papui -"Potomkowie łowców głów".

Ich zdjęcia były nagradzane i wyróżniane na międzynarodowych konkursach fotograficznych m.in. Diapol2004 oraz prestiżowym Pilsener Urquell International Photo Awards 2006 oraz 2008.

Więcej o Ance i Kubie: www.foto-fabryka.com

Lech Flaczyński

Z zawodu tłumacz, z zamiłowania alpinista i podróżnik, startuje w maratonach MTB, pływa składaną kanadyjką po rzekach świata. Pierwsze doświadczenia zdobywał w 2005 roku na Alasce, spływając w 59 dni 3000 km Yukonem. W 2007 r. jako pierwszy Polak przepłynął drugą co do długości rzekę Alaski - Kuskokwim River. W swoich wyprawach łączy z powodzeniem dwa żywioły - góry i wodę, wspinanie na trudne i wysokie szczyty oraz spływy dzikimi i niedostępnymi rzekami. Nad tropiki przedkłada daleką północ, znajdując tam odskocznię od szarej codzienności.

Wojciech Flaczyński

Pasję do wspinania i podróży zaszczepił w nim ojciec, on zaraził ojca kolarstwem górskim. Szuka przygód i wrażeń w górach, sprawdza granice swych możliwości w karkołomnych wyścigach MTB, nurkuje, pływa na desce. Wraz z ojcem realizuje ambitne wyprawy - w końcu "niedaleko pada jabłko od jabłoni".

Romek i Jonasz Zańko

W świecie podróżniczym Romek znany jest ze swych kosmicznie nierealnych podróży z synem Jonaszem. Wspólnie zwiedzają świat, podróżując w zasadzie bez pieniędzy, zaliczając najbardziej dziwne przygody, jak choćby trafienia do więzień na Sachalinie czy w Turcji (za rysowanie obrazków na ulicy). W wolnych od wycieczek chwilach Romek grubas i ladaco, stara się podróżować w świecie niezwykłych twórców. Prowadząc "Fundację Pod Sukniami" prezentuje twórczość z kręgu sztuki art brut, "sztuki zwanej naiwną" - twórczość osób, które na co dzień postrzegane są jako niepełnosprawne upośledzone. Wynajduje współczesnych Nikiforów. Jest jedną z najbardziej aktywnych osób w tym środowisku. Jego działalność nie ogranicza się tylko do promocji sztuki. Często otacza współpracujących z nim artystów codzienną opieką. Pomaga w sprawach bytowych, dba o ich interesy, organizuje im zajęcia.

Podczas wieloletniej działalności namówił Kazika z Kultem na występ z rockowym zespołem Na Górze, który z niepełnosprawnymi mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie koło Piły założył ich instruktor Wojciech Retz. To właśnie w galerii Pod Sukniami Wojtek Waglewski z Mateuszem Pospieszalskim z VooVoo czytali po raz pierwszy podsunięte im przez Romka słynne później "Kokoryny" - opowiadania pisane przez młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych w Krakowie, z których powstał spektakl z Janem Peszkiem i słynna płyta Voo Voo "Muzyka ze słowami".

Jest laureatem prestiżowej nagrody Fundacji Popierania Kultury Polskiej Polcul, ustanowionej w Australii przez nieżyjącego już Jerzego Bonieckiego, pisarza i dziennikarza, która w latach 80’ wyróżniała osoby z ruchu solidarnościowego, a po zmianach ustrojowych wręczana jest osobom zaangażowanym w tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, które swoją postawą propagują tolerancję, szacunek dla innych.

Wojciech Grzesiok

Trener outdoor, alpinista, wspinacz, instruktor wspinaczki, snowboardzista. Studiował na Politechnice Śląskiej i w École Nationale Supérieure des Minesde St-Étienne. Trener specjalizujący się w prowadzeniu zajęć outdoor nastawionych na nauczanie efektywnej pracy zespołowej. Od 5 lat prowadzi wieloosobowe wyprawy na czterech kontynentach od Azji Środkowej po Amerykę Północną i Południową. Współautor pierwszych wejść na przełęcze i szczyty w górach Tien-Shan. Autor nowych dróg wspinaczkowych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Autor polskiej drogi na La Cabeza del Iztaccíhuatl w Meksyku. Podczas prowadzonych wypraw wielokrotnie zdobył Mont Blanc.

Publikuje w pismach o tematyce turystycznej i górskiej (Góry, Globtroter). Medalista Akademickich Mistrzostw Polski w Koszykówce. Laureat programu Młody Ambasador Lyonu i St-Étienne. Zdobywca jednej z najtrudniejszych gór świata - Fitz Roy w Patagonii. Nominowany do prestiżowej nagrody "Kolosy 2007" za cykl podróży do Kirgizji. Pomysłodawca i lider wyprawy "Bajkał Wpław" - pierwszej próby opłynięcia wpław jeziora Bajkał. Urodzony optymista, który zaraża tą przypadłością całe otoczenie!

Dominik Włoch

Wolontariusz, student resocjalizacji, pielgrzym. Człowiek o uśmiechniętej twarzy i pogodnym sercu. Pielgrzymować zaczął jako dwunastolatek z mamą i rodzeństwem do Częstochowy. Dziś spełnia swoje marzenia, choć są one inne niż marzenia większości "tradycyjnych podróżników". Najpierw chciał pojechać do Afryki i jako wolontariusz pracować w Nairobi z dziećmi ulicy. Wziął urlop dziekański, ale wyjazd nie wypalił. Zaczął więc realizować następne: pokonanie trzech szlaków średniowiecznych pielgrzymów. W 2004 r. był u grobu św. Jakuba w Santiago de Compostella, w 2005 r. u grobu św. Piotra w Rzymie. W roku 2007 dokonał rzeczy na pozór niemożliwej: dotarł na piechotę z Nowego Portu (dzielnica Gdańska) do grobu Jezusa w Jerozolimie, będąc pierwszym Polakiem w historii, który odbył taką pielgrzymkę pieszo w całości. Na tym jednak nie poprzestaje. W tym roku doszedł do Medjugorie. A następne cele pielgrzymek ciągle przed nim…

Anna Piasek

Absolwentka reżyseri WRiTV w Katowicach, debiutowała w roku 2001dokumentem "Dwie takie same" w TVP 1, pracowała dla TVN, pisała scenariusz filmowy "Londyn", jest laureatką Laboratorium Filmowego, odbyła stypendium pisf 2006. Od 2007 roku współpracuję z Discovery-Historia-TVN w Krakowie. "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego" to jej pierwszy film dla tej stacji. W tej chwili przygotowuje trzy następne i "siedzi na walizkach" przed wyprawą do Ameryki Południowej.

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny jest 33-letnim raciborzaninem, z wykształcenia politologiem i filozofem (UJ), a z zamiłowania artystą, społecznikiem i podróżnikiem.
Stopniowo rozszerza zakres swoich wypraw. Zjeździł dokładnie Europę (i zachodnią, i wschodnią), a ostatnio zaczął penetrować Bliski Wschód (Turcja, Syria).
Jako że podróżuje autostopem i bardzo niskobudżetowo, jest żywym dowodem na to, że "chcieć to móc“. Dociera w głąb danej kultury, starając się zrewidować związane z nią stereotypy.

Dawid Wacławczyk

Podróżnik - amator, działacz kulturalny, pilot wycieczek, barman, dziennikarz… Przejechał autostopem Niemcy, Francję i Holandię (1998-2000). Wspólnie z Marcinem Kazubskim zdobył Mont Blanc (1997), żeglował po wyspach Grecji i zdobył Olimp (szczyt główny: Mytikas, 1999). W roku 2000 był uczestnikiem wyprawy naukowej etnologów i dziennikarzy UŚ i UJ "Mongolia - Chiny - Tybet". W roku 2001 przejechał dookoła Hiszpanię, nie zapominając o zaatakowaniu słynnych wiatraków w Consuergny (La Mancha), w roku 2002 wspólnie z Izą Plur zwiedził północne Indie i Nepal, odbywając trekking do bazy pod Annapurną. W roku 2007 wspólnie z przyjaciółmi z Grupy Rosynant odbył podróż do Kambodży, Laosu i Tajlandii.

Jako dziennikarz i redaktor współpracuje z różnymi magazynami kulturalnymi, podróżniczymi i studenckimi, publikując teksty i reportaże - począwszy od relacji z imprez sportowych, poprzez różnego rodzaju raporty problemowe, skończywszy na relacjach z własnych podróży. Pisał lub pisze do: Eurostudenta, Magazynu Studenckiego "Motyw", Parkour, Extremium, Semestru, Dziennika Polskiego, Zalewu Kultury, Almanachu Prowincjonalnego, Fashion, portalu Travelbit.pl i in.

Na co dzień żyje i mieszka w Raciborzu, gdzie kieruje pracami Stowarzyszenia Artystów i Podróżników "Grupa Rosynant", organizuje Festiwal Podróżniczy WIATRAKI, prowadzi biuro turystyczne "Orinoko - Art & Travel" i artystyczno-podróżniczy pub "Koniec Świata", w którym funkcjonuje fotograficzna galeria podróżnicza i gdzie odbywają się cykliczne pokazy slajdów i koncerty "muzyki drogi".

Wśród atrakcji festiwalowych: cykl spotkań z podróżnikami, explorerami i dziennikarzami podróżniczymi, slajdowiska, reportaże, reportaże filmowe, filmy długometrażowe o tematyce górskiej, stoiska promocyjne (książki, albumy, przewodniki), stoiska handlowe: biżuteria orientalna, piwo ukraińskie, losowanie nagród ufundowanych przez sponsorów, konkursy z nagrodami dla dzieci, bacówka festiwalowa – a w niej raciborskie przysmaki: kawa po chińsku i arabsku, schroniskowa szarlotka z lodami, herbatka góralska, domowe ciasta raciborskich podróżniczek i domowe konkrety, stoisko z promocyjnymi cenami literatury: książki wydawnictw National Geographic, „Bezdroża”, książki alpinistów, kalendarze górskie itp. Uwaga – dzięki pomocy sponsorów, w tym roku wstęp na wszystkie slajdowiska, filmy i na koncerty będzie bezpłatny.

Kontakt: Dawid Wacławczyk: 502 557 238, Dawid@rac.pl, Michał Fita: 693 155 007, fita.michal@gmail.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.