Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia18 lipca 201809:06

Niegrzeczne dziecko? Czy na pewno? Kilka słów o terapii metodą Tomatisa

Niegrzeczne dziecko? Czy na pewno? Kilka słów o terapii metodą Tomatisa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Często słyszysz, że Twoje dziecko jest niegrzeczne? Sam/a widzisz, że wyłącza się czasami z normalnego funkcjonowania, nikogo nie słucha, źle się zachowuje? Być może Twoje dziecko ma problemy z uwagą słuchową. Przeczytaj dalszą część artykułu.

W poniższym artykule przedstawimy metodę Tomatisa, czyli zespołu półprocedur pedagogiczno-terapeutycznych nazywanych stymulacją audio-psycho-lingwistyczną lub słuchową stymulacją sensoryczną.

Gdy uważasz, że Twoje dziecko jest niegrzeczne, nikogo nie słucha, wyłącza się z normalnego funkcjonowania, a od nauczycieli słyszysz ciągle: wolno pracuje, bez powodu się złości, ciągle się wierci, nie skupia się na zajęciach, słabo czyta, przeszkadza innym, źle się zachowuje, brzydko pisze, nie słucha, to nie czekaj tylko znajdź przyczynę tych problemów i pomóż własnemu dziecku. Właśnie z takimi wyżej wymienionymi problemami często zmagają się dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a nawet młodsze. Przyczyną takich problemów mogą być zaburzenia uwagi słuchowej.

Czym jest uwaga słuchowa? Jest to zdolność dziecka do właściwej interpretacji bodźców. Jeśli ta zdolność jest zaburzona, dziecko nie potrafi prawidłowo odczytywać komunikatów mu przekazywanych. Tym zespołem zaburzeń zajął się francuski otolaryngolog i foniatra prof. Alfred Tomatis. W Polsce terapia ta bardzo zyskuje na popularności. Tomatis całą swoją karierę medyczną poświęcił badaniom nad związkiem pomiędzy słuchem, głosem, mową i językiem. Na podstawie zależności i różnic między słuchaniem, słyszeniem i lateralizacją słuchową opracował wysoce skuteczną metodę leczenia problemów słuchowych, która oddziałuje na plastyczność połączeń nerwowych odpowiedzialnych za analizę dźwięków, motorykę, równowagę, koordynację, język, mowę, komunikację i emocje. Dla kogo ta terapia? Terapia szczególnie przeznaczona jest dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych mających:

- stany lękowe i podwyższonego napięcia
- problemy z koncentracją i uwagą
- fobie i trudności szkolne
- dysfunkcje związane z motoryką małą i dużą
- dysleksję, dysgrafię, dyskalkulię
- niską samoocenę
- zaburzenia językowe (jąkanie, zaburzenia artykulacji, brak mowy)
- trudności z nauką języków
- zaburzenia emocjonalne
- problemy w rodzinach adopcyjnych, zastępczych
- MDP - Mózgowe Porażenie Dziecięce
- ADHD, ADD - zaburzenia koncentracji uwagi
- zaburzenia ze spektrum autyzmu
- zespół Downa i inne zespoły genetyczne, Asperger
- stres, depresję.

Dlatego osoby z takimi zaburzeniami mogą wykazywać:

- brak komunikacji z otoczeniem
- odbieranie odgłosów (trzaskanie drzwiami, gwar, szum morza, głośna muzyka) postrzegane jako dźwięki agresywne.
- brak zaklimatyzowania się w grupie rówieśniczej

Dlatego najczęstsze efekty terapii to:

Lepsza koncentracja uwagi, poprawa pamięci, lepszy kontakt wzrokowy, poprawa motoryki małej i dużej, lepsza kontrola własnych wypowiedzi, poprawa płynności mowy i czytania na głos, zmniejszenie nadaktywności ruchowej, otwarcie na kontakt z innymi, zwiększenie motywacji do nauki, szybka nauka języków obcych, poprawa zdolności matematycznych, zmniejszenie przygnębienia i depresji, bogatsze słownictwo, lepszy słuch. Efekty terapii u osób ze spektrum autyzmu: Poprawa kontaktu wzrokowego z rozmówcą, poprawa kontaktu z matką i otoczeniem, poprawa zachowań społecznych, zmniejszenie wrażliwości na bodźce sensoryczne, odblokowanie i poprawa percepcji mowy, zmniejszenie nadpobudliwości i agresji, poprawa koordynacji, równowagi i napięcia mięśniowego, zanikanie zachowań nawykowych (klaskanie, zgrzytanie zębami).

Na czym polega terapia?

Diagnoza - badanie uwagi słuchowej za pomocą skalibrowanego specjalnie pod metodę Tomatisa audiometru. Przeprowadza się 4 testy - przewodnictwo kostne, przewodnictwo powietrzne, dyskryminacja wysokości dźwięków oraz lateralizacja słuchowa.

Faza pasywna (bierna) - stosuje się muzykę Mozarta i chorały gregoriańskie oraz wysoko przefiltrowany głos matki. Muzyka gregoriańska wycisza i reguluje oddech. Pobudza pasmo słuchowe odpowiedzialne za aktywność przedsionka. Filtrowana muzyka i głos matki ma dokonać próby uzyskania u dziecka doświadczenia słuchowego z okresu życia płodowego.

Faza aktywna - polega na mówieniu do mikrofonu i słuchaniu własnego głosu w słuchawkach powietrzno-kostnych. W stymulacji stosuje się odpowiednie nagrania fonetyczne, piosenki, a także teksty czytane przez matkę. Długość każdej fazy jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta. Ta metoda jest stosowana w wielu placówkach na całym świecie. Metodę Tomatisa stosuje się wspomagająco. Stwarza ona nowe możliwości, lecz w pełnym ich wykorzystaniu muszą pomóc dziecku specjaliści: logopeda, pedagog, psycholog. Ich praca z dzieckiem po przebytej terapii metodą Tomatisa jest znacznie skuteczniejsza.

Gdy Twoje dziecko wykazuje takie objawy przyjdź do naszego gabinetu. RADOŚĆ SŁUCHU ul. Ocicka 7 Racibórz tel. 692-197-761

Przeczytaj więcej na naszej stronie internetowej www. radoscsluchu.pl

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności26 marca 202409:45

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
36
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202422:16

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w wielu domach już na ostatniej prostej. Raciborskie parafie zachęcają w tym czasie do skorzystania z sakramentu pokuty.

opr. J.P.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 marca 202423:13

Raciborskie samorządy dostały wsparcie na drogi dojazdowe do gruntów rolnych

Raciborskie samorządy dostały wsparcie na drogi dojazdowe do gruntów rolnych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Wręczono kolejne umowy na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych w naszym regionie. Do gmin z subregionów centralnego i zachodniego trafi łącznie ok. 8 mln zł. Pieniądze otrzymały: Pietrowice Wielkie, Kornowac, Racibórz i Powiat Raciborski.

ŚlUM
Reklama
Sport26 marca 202408:52

Jakubowski i Iwanowski mistrzami Polski w zapasach

Jakubowski i Iwanowski mistrzami Polski w zapasach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Aktualności27 marca 202409:42

Kuźnia Raciborska. Niebezpieczna pamiątka po II wojnie światowej

Kuźnia Raciborska. Niebezpieczna pamiątka po II wojnie światowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.