Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia21 lipca 201020:32

Grunwald oczami turysty i rycerza

Grunwald oczami turysty i rycerza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Tegoroczne jubileuszowe obchody bitwy pod Grunwaldem zostały zorganizowane z rozmachem. Świetne spoty reklamowe, billboardy i szum medialny przyciągnęły na pola grunwaldzkie ogromne rzesze uczestników i widzów. Turyści ocenili imprezę jako kompletną klapę pod względem logistycznym, ale...

... większość rycerstwa doceniła trud organizatorów i przez prawie dwa tygodnie bawiła się dobrze w swych obozach historycznych.

W tym roku na polach Grunwaldu stacjonowało ponad 6000 odtwórców późnego średniowiecza, posiadających identyfikatory upoważniające do poruszania się po obozowisku rycerskim. Wśród nich byli również raciborzanie – płatnerz Robert z żoną Patrycją  reprezentowali obóz rzemieślników i kupców, a jedna z raciborskich nauczycielek była sekretarzem Chorągwi Mazowieckiej Księcia Janusza.

Należy zaznaczyć, iż  w bitwie uczestniczyło ok. 2200 rycerzy oraz tzw. pojek (dziewcząt, które dostarczały wodę dla spragnionych wojów). Pokaźną grupą byli także rycerze konni, kaskaderzy, artylerzyści i łucznicy. Bitwę obejrzało na żywo ok. 150 tysięcy widzów, choć różne źródła podają zróżnicowane dane. Trudno zliczyć tłumy, które rotacyjnie zwiedzały wszystkie imprezy towarzyszące.

Na pewno niepożądanym gościem był upał, który od dwóch tygodni panował na polach grunwaldzkich.  Był utrapieniem zarówno dla rycerstwa zapuszkowanego w kilkudziesięciu kilogramach zbroi, a także dla turystów, którzy mieli ograniczony dostęp do bieżącej wody. Wszechobecne kolejki do toalet i kramów z napojami zniechęcały rzesze widzów do tej imprezy, nie wspominając o utrudnieniach w ruchu drogowym na długości 70 km wokół Grunwaldu. Dla  przeciętnego turysty udział w imprezie będzie się kojarzył właśnie z tymi uprzykrzającymi życie niedogodnościami.

Spróbuję jednak pokazać Grunwald z punktu widzenia uczestnika obozu historycznego.  Za część historyczną był odpowiedzialny Krzysztof Górecki z zamku gniewskiego, który otoczył się ekipą współorganizatorów, odpowiedzialnych za poszczególne przedsięwzięcia. Załatwienie drewna, słomy i innych rzeczy niezbędnych do życia w obozie nie było kłopotem. Przepływ informacji oraz zaplecze medyczne, przeciwpożarowe i sanitarne – było bez problemowe w porównaniu z ubiegłymi edycjami inscenizacji. Warto zaznaczyć, iż obozowisko historyczne powiększyło się dwukrotnie, wzbogacono też program artystyczny.

Oprócz sobotniego zalewu turystów, ważnym dniem był czwartek, 15 lipca, w którym na Grunwald przybyli prezydenci Polski i Litwy oraz rzesze dyplomatów. Kilkanaście lądowań helikopterów oraz przejazd wozów dyplomatycznych otoczonych policjantami i funkcjonariuszami BOR-u, na długi czas sparaliżowały możliwość poruszania się po terenie obozowiska, jednakże panował porządek oraz zapewniono wszelkie względy bezpieczeństwa.

Uważam, że warto zawitać na Grunwald jako uczestnik historyczny. Należy spełniać wszelkie wymagania sprzętowe, zachować autentyzm ubioru z epoki, posiadać namiot historyczny i sprzęt obozowy oraz wpisać się na listę mieszkańców poszczególnych chorągwi – czy to polskich, czy krzyżackich.  Wówczas obejrzy się obchody Dni Grunwaldu z innego punktu widzenia. A w czasie sobotniego napływu turystów zasiąść w jednym z obozów rycerskich w lasku, napić się chłodnego piwa i zjeść jadło z kociołka znajdującego się na ognisku. I obserwować imprezę zza drewnianej bramy strzeżonej przed turystami przez chorągwianych strażników.

E.Wa

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
71
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.