Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes27 września 201819:21

Raciborskie święto teatru na jubileusz TETRAEDRU

Raciborskie święto teatru na jubileusz TETRAEDRU - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W dniach 5 -7 października w Raciborskim Centrum Kultury na miłośników teatru czeka nie lada gratka: z okazji nie tak dawno minionego jubileuszu 25-lecia Teatru TETRAEDR organizujemy I OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY – informuje RCK. 

Gospodynią tego święta i głównym jubilatem będzie reżyserka i twórczyni teatru, Grażyna Tabor. TETRAEDR od lat należy do ścisłej czołówki teatrów niezależnych w Polsce i wielokrotnie zdobywał laury na festiwalach i przeglądach w całym kraju. Przyszła pora, aby korzystając z własnego dorobku i kontaktów z offowymi scenami w Polsce zaprezentować to, co najlepsze w polskim teatrze współczesnym. Festiwal będzie także okazją do spotkań uczestników wielu składów raciborskiego teatru.

Festiwal odbywać się będzie głównie w murach Raciborskiego Centrum Kultury, ale też i w innych przestrzeniach Miasta, w tym na raciborskim rynku oraz w kawiarni Tęczowa. Wystąpią m.in.: Teatr Brama z Goleniowa, Teatr Figur z Krakowa, Teatr Zatrzymać Obrotówkę z Krakowa, Teatr Monitoring z Jastrzębia-Zdroju… I oczywiście raciborski Tetraedr! Będziemy oglądać (spektakle i wystawę), bawić się na potańcówce z zespołem Rube Świnie, śpiewać na koncercie stworzonym przez raciborzan, spacerować po miejscach nieoczywistych i tajemniczych oraz wspominać wspólne występy! To będą niezapomniane trzy dni festiwalowe wypełnione wydarzeniami nie tylko teatralnymi, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Inicjatywę oczywiście zamierzamy kontynuować w następnych latach.

Pamiętajmy: 5-6-7 października. Obecność obowiązkowa!

WARSZTATY TEATRALNO - MUZYCZNE
Prowadzenie: DANIEL JACEWICZ i TEATR BRAMA
6 października 2018 – godz.10.00 - 13.00
RCK RDK, ul. Chopina 21
Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych, którzy chcą udoskonalić swój warsztat aktorski, wokalny i muzyczny.

DANIEL JACEWICZ jest reżyserem teatralnym, aktorem, animatorem kultury, instruktorem teatralnym. W 1996 roku założył w Goleniowie i do dziś prowadzi alternatywny Teatr Brama, łączący działalność artystyczną, edukacyjną oraz kulturotwórczą. Pomysłodawca i główny realizator Goleniowskich Spotkań Teatralnych BRAMAT oraz Festiwalu Młodości Teatralnej ŁAKNIENIA. Wieloletni animator lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych działań i projektów teatralnych, laureat głównych nagród na większości festiwali teatralnego offu w kraju. Autor kilkudziesięciu premier m.in. spektakli: Zabawa (2000), Gaz (2003), My (2007), Uczucie w dźwięku (2009). Współtwórca działań artystycznych realizowanych wspólnie m.in. z Perem Spildra Borg, Artim Grabowskim, Teatrem CHOREA, Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Stajnia Pegaza z Sopotu. Pomysłodawca wielu inicjatyw współpracy między twórcami i ośrodkami sztuki zarówno o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim (m.in. Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna, współpraca ze szczecińskim Teatrem Kana, Ośrodkiem Poszukiwań Twórczych w Strzelewie), jak i międzynarodowym (projekty realizowane z Teatrem Stella Polaris z Norwegii, ośrodkami w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, na Ukrainie, w Peru, w Stanach Zjednoczonych, obecnie także z Odin Teatret z Danii). Lider Ośrodka Teatralnego, od 2012 roku działającego we własnej siedzibie w Goleniowie, gdzie realizowane są cykliczne działania programowe kierowane przede wszystkim do społeczności lokalnej (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy), promujące jednocześnie wielokulturowość – Teatr Brama co roku przyjmuje wolontariuszy w ramach Europejskiego Wolontariatu.

TEATR BRAMA - działania artystyczne opierają głównie na autorskich pomysłach, które często komentują i reagują na otaczającą aktorów rzeczywistość. Brama ma za sobą ok. sześćset występów w Goleniowie i różnych miastach Polski, Niemiec, Norwegii, Łotwy, USA, Grecji, Hiszpanii, Ukrainy oraz Peru. Jest laureatem najważniejszych polskich festiwali teatru alternatywnego, m.in: Łódzkich Spotkań Teatralnych (2003 i 2008), Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Studenckich w Teatrze STU w Krakowie (2001 i 2002), Barbórkowych Spotkaniach Teatralnych w Dąbrowie Górniczej, Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu. W 2009 roku Brama zajęła II miejsce w konkursie Dolina Kreatywna, organizowanym przez Telewizję Polską. Brama gościła również m.in. na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, Kontrapunkcie w Szczecinie, Zero Budget Festival we Wrocławiu, Malcie w Poznaniu, Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie i Gardzienicach, Reminiscencjach w Krakowie, podczas Spotkań Młodego Teatru OKNO w Szczecinie oraz festiwalu Yuyaykunaypac Arte y Memoria w Villa el Salvador w Peru. Teatr Brama prezentował także swoje spektakle w Teatrze Ósmego Dnia, Studium Teatralnym, Instytucie Grotowskiego, Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Scenie Off de Bicz czy Teatrze Kana.

Zapisy na warsztaty do 5 października: nr tel. 32 412 32 40, e-mail: sekretariat@rck.com.pl. Koszt warsztatu 40 zł (kasa RCK RDK – nr tel. 32 412 32 45)

Program wydarzeń [tutaj]

WARSZTATY TEATRALNE
Prowadzenie: Marek Kościółek i Teatr KRZYK (Maszewo)
7 października, godz.10.00 – 13.00
RCK RDK, ul. Chopina 21

MAREK KOŚCIÓŁEK jest reżyserem, aktorem, społecznikiem, politologiem i pedagogiem. Ukończył Akademię Praktyk Teatralnych Gardzienice, podyplomowe studia Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. W 2002 roku założył Teatr Krzyk. Organizuje ogólnopolskie festiwale teatralne oraz współtworzy międzynarodowe akcje społeczno - kulturalne. Współpracuje z artystami niezależnymi z Niemiec, Ukrainy, Albanii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii Azerbejdżanu, Rosji i Białorusi. Od 2002 roku prowadzi warsztaty teatralne w Polsce i Europie. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwalach oraz otrzymał nagrody w dziedzinie teatru alternatywnego. Występował m.in. na: Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Międzynarodowym Campusie Artystycznym FAMA, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „MALTA” i Ogólnopolskim Festiwalu „Windowisko”. Jest współtwórcą działań artystycznych realizowanych we współpracy z Fundacją Dobra Wola z Krakowa, Pracownią Alternatywnego Wychowania z Łodzi, Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gryficach, a także współtwórcą idei Zachodniopomorskiej Ofensywy Teatralnej. W 2013 roku założył grupę teatralną Ujście w Świnoujściu. Obecnie zajmuje się działaniami związanymi z teatrem legislacyjnym.

TEATR KRZYK założony został przez Marka Kościółka, ówczesnego aktora Teatru Brama. Grupa, posługuje się językiem scenicznej wypowiedzi opartym na silnych kontrastach, rytmach, fizyczności i zespołowości. Scenariusze są zawsze autorskie, często odpowiadają na bieżące problemy społeczno-polityczne. Pierwsze spektakle Krzyku były dla publiczności szokujące i odrzucające w swojej intensywności. Tym niemniej przez lata grupa wpisała się w środowisko lokalne, pracując ze środowiskami defaworyzowanymi: niepełnosprawnymi, seniorami, dziećmi z domów dziecka i zakładów poprawczych. Wielokrotnie nagradzana w Polsce i pokazująca się za granicą, jest dziś jedną z lepiej rozpoznawalnych marek teatru alternatywnego, teatrem chętnie zapraszanym i częstym gospodarzem warsztatów – w tym za granicą, m.in. w Iranie, Albanii i na Ukrainie.

Zapisy na warsztaty do 5 października: nr tel. 32 412 32 40, e-mail: sekretariat@rck.com.pl. Koszt warsztatu 40 zł (kasa RCK RDK – nr tel. 32 412 32 45)

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.