Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja15 września 202121:52

Koncert organowy Marcina Knury i Mariusza Wyciska [FOTO i WIDEO]

Reklama
Racibórz:

Dwaj mieszkańcy naszego powiatu zagrali dziś (15.09.) w kościele farnym w Raciborzu w ramach XXXIV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai.

Marcin Knura - urodził się w 1998 roku w Raciborzu. Jest absolwentem klasy fortepianu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki w Raciborzu oraz klasy organów Elżbiety Włosek-Żurawieckiej w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku (dyplom z wyróżnieniem). W roku 2021 ukończył z oceną celującą studia licencjackie na Wydziale Instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. UMFC dra hab. Jarosława Wróblewskiego i dra Wojciecha Bednarskiego; z powodzeniem zdał egzamin wstępny na studia magisterskie. Studiuje także na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Ogólnopolskie konkursy organowe dla uczniów szkół muzycznych II stopnia, w których otrzymał tytuł laureata to, m.in.: VII Ogólnopolski Konkurs Organowy w Krasnobrodzie (2014, I m.), IV i V Ogólnopolski Konkurs Organowy im. Mariana Sawy w Warszawie (2015, I m.; 2017, I m.), XII i XIII Białostocki Festiwal Młodych Organistów (2015, I m.; 2016, II m.), VIII Krakowski Konkurs Młodych Organistów (2015, II m.), Ogólnopolski Konkurs Organowy Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (2016, Grand Prix), VIII Ogólnopolski Konkurs Organowy w Olsztynie (2017, I m.).

Od 2015 roku jest corocznym uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Organowego „Iuniores Priores Organorium Seinensis”. W latach 2016 i 2020 brał udział w Północnoirlandzkim Międzynarodowym Konkursie Organowym w Armagh, do którego kwalifikacje odbywają się na podstawie nadesłanych nagrań. W roku 2018 był półfinalistą X Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku.

Koncertował w ramach festiwali w Polsce, na Litwie oraz w Irlandii Północnej. Za wyniki w nauce i osiągnięcia artystyczne otrzymał dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Województwa Śląskiego.

Swój warsztat artystyczny doskonalił biorąc czynny udział w kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez wybitnych profesorów, takich jak: Thierry Escaich, David Titterington, Józef Serafin, Jarosław Wróblewski, Julian Gembalski, Hans Fagius, Bernhard Haas, Gerhard Gnann, Johannes Geffert oraz w kursach improwizacji profesorów Wolfganga Seifena i Sylvaina Pluyaut.

Mariusz Wycisk - urodził się w 1999r. w Raciborzu. Pochodzi z Kuźni Raciborskiej. Rozpoczął naukę muzyki w 2007r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki w Raciborzu, w klasie akordeonu mgr Teresy Kwiatkowskiej. W 2012r. Zdobył II miejsce w „Wojewódzkim Konkursie Akordeonowym Uczniów Szkół Muzycznych I i II Stopnia” odbywającym się w Raciborzu. Ukończył tę szkołę z wyróżnieniem. Z rokiem ukończenia klasy akordeonu (w 2012r.) zdał egzamin wstępny do klasy organów mgr Elżbiety Włosek – Żurawieckiej w PSM w Raciborzu, a po roku nauki przystąpił do egzaminu wstępnego do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rybniku, gdzie kontynuował naukę w klasie organów mgr Elżbiety Włosek – Żurawieckiej.

Już od 2014r. zdobywał czołowe miejsca biorąc udział w licznych konkursach organowych. Również pierwsze miejsce zdobył w I Transgranicznym Konkursie Organowym w Raciborzu, gdzie zdobył też wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu Feliksa Nowowiejskiego. W odbywającym się w październiku 2018r. Międzynarodowym Konkursie Organowym Petra Ebena w Opawie (Czechy) dostał się jako jedyny z Polski do drugiego etapu, w którym osiągnął wysokie noty. Jego znaczącym osiągnięciem konkursowym jest zdobycie Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Organowym Centrum Edukacji Artystycznej w kwietniu 2019r. W tym samym roku ukończył PSM IIst. im.K. i A. Szafranków w Rybniku w klasie organów mgr Elżbiety Włosek-Żurawieckiej.

Uczestniczył w kursach interpretacji i improwizacji prowadzonych przez uznanych organistów z Polski i zagranicy oraz w corocznych koncertach festiwalowych w cyklu Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Raciborzu i Rybniku oraz w innych koncertach okolicznościowych w naszym kraju. Został czterokrotnie odznaczony tytułem Rybnickiego Prymusa przez Prezydenta Miasta Rybnika, uzyskał stypendium Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia artystyczne, również za swoje osiągnięcia został trzykrotnie stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Również decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu otrzymał w bieżącym roku stypendium z programu „Młoda Polska”. Obecnie studiuje pod kierunkiem prof.Juliana Gembalskiego oraz as. Daniela Strządały w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Program koncertu

Mariusz Wycisk:
1. J. S. Bach - Toccata i fuga d-moll BWV 538
2. J. P. Sweelinck - Ballo del Granduca
3. L. J. A. Lefébure-Wély - Chœur de Voix humaines
4. M. Dupré - Preludium i fuga g-moll op. 7 nr 3

Marcin Knura:
1. J. S. Bach - Preludium i fuga e-moll BWV 548
2. R. Schumann - Szkic c-moll z op. 58
3. M. Dupré - Szkic e-moll z op. 41
4. O. Messiaen - Dieu parmi nous z cyklu La Nativité du Seigneur

Autor: Jan Ptak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 grudnia 202208:54

Smutne wieści z raciborskiej palestry. Zmarł mec. Werner Gruszka

Smutne wieści z raciborskiej palestry. Zmarł mec. Werner Gruszka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Autor wspomnienia Ryszard Frączek
Aktualności5 grudnia 202221:09

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś jeszcze bankowiec, a od nowego roku właścicielka agencji eventowej Artegoma wygrała dziś, 05.12., konkurs na najlepszy raciborski biznesplan.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202220:26

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym!

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Bunt na terenie przywięziennej hali produkcyjnej, odbicie zakładnika oraz pożar samochodu na terenie Zakładu Karnego w Raciborzu. Tak właśnie wyglądały czwartkowe ćwiczenia w raciborskiej jednostce.

mat. prasowy ZK/tekst i foto: st. szer. Justyna Poznakowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 grudnia 202213:12

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 7 grudnia, siedem par odebrało z rąk włodarza Raciborza medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez Prezydenta RP.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności6 grudnia 202222:53

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

W magiczny świąteczny nastrój mieszkańców Bojanowa w gm. Krzanowice wprowadziło spotkanie ze św. Mikołajem, zorganizowane 5 grudnia przez Radę Sołecką w miejscowym domu kultury.

fot. Nina Perek
Reklama
Aktualności7 grudnia 202209:13

Raport 998. Zadymienie w mieszkaniu przy Kanałowej

Raport 998. Zadymienie w mieszkaniu przy Kanałowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Sport5 grudnia 202212:40

OSiR zaprasza na turniej kręglarski

OSiR zaprasza na turniej kręglarski - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Sport6 grudnia 202220:33

Siatkarskie mikołajkowe zmagania raciborskich szkół

Siatkarskie mikołajkowe zmagania raciborskich szkół - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/J. Hyjek
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.