Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja2 września 201910:35

Wiersze Tuwima dla dzieci - zwierzątka i pochwała współpracy

Wiersze Tuwima dla dzieci - zwierzątka i pochwała współpracy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Julian Tuwim to polski pisarz z okresu międzywojennego, którego twórczość obejmuje ogromną ilość wierszy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych czytelników. Mimo upływu lat jego utwory nie straciły na aktualności. Wręcz przeciwnie, wciąż ujmują bystrością, talentem literackim autora i jego oryginalnym poczuciem humoru. Oprócz zasług dla polskich kabaretów i artykułów do czasopism, Tuwim pozostawił po sobie niezwykle żywotną spuściznę literacką w postaci wierszy dla dzieci, na którym wychowuje się obecnie czwarte już pokolenie. Każdy z nich jest przykładem zabawy językiem polskim poprzez zastosowanie różnorakich środków stylistycznych, m.in. wyrazów dźwiękonaśladowczych, dzięki czemu czytanie niektórych jego wierszy na głos może stanowić znakomitą lekcję wymowy i dykcji. Dodatkowo, niosą ze sobą przesłanie i przekazują młodym ludziom wiedzę o świecie.

"Rzepka" - współpraca daje korzyści

Przezabawny utwór pt. "Rzepka" opowiada historyjkę o dziadku-ogrodniku, który postanowił wydobyć z ziemi warzywo, doglądane od dłuższego czasu. Niestety, prawdopodobnie z powodu ogromnych rozmiarów i silnego umocowania w ziemi tytułowego warzywa, dziadek nie jest w stanie dokonać tego samodzielnie. Prosi więc o pomoc babcię, która pomaga mu poprzez złapanie go od tyłu i tym samym spotęgowanie siły, która może wyciągnąć rzepkę, jednak i to okazuje się niewystarczające. Następnie przychodzi wnuczek. Lecz i jego trud jest daremny. W tym momencie przychodzi pora zaproszenia do współpracy naszych "braci mniejszych"-zwierząt. Kolejno pojawiają się: kot, pies, kura, bocian, żaba oraz ptak kawka. W końcu, wspólnym wysiłkiem całe towarzystwo wyciąga rzepkę z ziemi, wpadając na siebie nawzajem. Warto zauważyć, iż do pomocy garną się zwierzęta, które w powszechnej opinii są sobie raczej wrogie-koty najczęściej nie pałają sympatią do psów, a żaby uchodzą za ulubiony przysmak bocianów. Nikt nie odmawia udziału w zadaniu. Współpraca i przezwyciężenie barier pomagają osiągnąć zamierzony cel. Być może, po wyrwaniu smakowitego warzywa, całe towarzystwo "schrupało rzepkę z kawałkiem chlebka", co stanowiłoby zasłużoną nagrodę za wspólny wysiłek.

"Ptasie Radio" - od nerwów do bijatyki

Zupełnie inną historię opowiada inny słynny wiersz dla dzieci tegoż autora pt. "Ptasie Radio", chociaż możemy się w nim dopatrzeć podobnego przekazu, co w przypadku "Rzepki". Tym razem głównymi bohaterami są jedynie zwierzęta-ptaki. Ma odbyć się audycja, w której uczestniczyć będą ptaki specjalne przybyłe na tę okazję. Narada dotyczyć będzie ważnych tematów dotyczących mieszkańców lasu. Autor kolejno wylicza gatunki ptaków. Wyliczanka ta wskazuje na ogromną różnorodność gatunków przybyłych gości. Jednak już na początku pojawiają się bariery w porozumiewaniu się między uczestnikami narady. Przemowa słowika nie spodobała się wróblowi, któremu było brzmienie i znaczenie jego odgłosów. W odpowiedzi na to zaczął wydawać własne dźwięki, co znowu zirytowało koguta, który włączył się do rozmowy głośnym "kukuryku". Ponieważ brzmienie odgłosów koguta podobne jest do tych wydawanych przez kukułkę, ta poczuła się urażona, co doprowadziło do gwałtownej reakcji dzięcioła, w następnej kolejności wzajemnych pretensji czajki i przepióreczki. W końcu agresywna wymiana zdań zamienia się w bijatykę między wszystkimi ptakami zgromadzonymi w siedzibie ptasiego radia, co kończy się interwencją ptasiej milicji. 

Porównanie ptasiego zgiełku i wyciągania rzepki

Chociaż na pierwszy rzut oka mogą się wydawać zupełnie różne, to obydwa utwory łączy poruszany temat-współpracy i zrozumienia. W pierwszym rodzina oraz gatunki zwierząt, uznawane powszechnie za wrogie wobec siebie, potrafią odstawić na bok dzielące je różnice i uczestniczyć we wspólnym wysiłku, który zakończy się sukcesem. Natomiast w drugim mamy do czynienia z odwrotną sytuacją-brak nawiązania porozumienia doprowadza w końcu do bijatyki. Przekaz ten jest mądry i niezwykle pouczający dla młodych, wkraczających dopiero w życie czytelników, którzy niejednokrotnie w życiu będą musieli podjąć decyzje o nawiązaniu współpracy z innymi osobami w celu wykonania określonych zadań.

 

 

Autor: materiał partnerski, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności22 kwietnia 202409:31

Czarny dym przy Stalmacha

Czarny dym przy Stalmacha - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Czytelniczka
Aktualności22 kwietnia 202410:12

Mężczyzna z rozbitą głową na chodniku przy Bosackiej

Mężczyzna z rozbitą głową na chodniku przy Bosackiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.