Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja12 października 201813:14

Czytelnie pękały dawniej w szwach. Historyczny spacer po raciborskich bibliotekach

Czytelnie pękały dawniej w szwach. Historyczny spacer po raciborskich bibliotekach  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zakład Karny, Polna, Warszawska i Słoneczna. Filia nr 7 raciborskiej biblioteki długo szukała idealnej lokalizacji. Zapraszamy do lektury i obejrzenia archiwalnych, unikatowych zdjęć w ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoją bibliotekę” z okazji 70-lecia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu! 

11 maja 1968 roku na mocy porozumienia pomiędzy przedstawicielami Miejskiej Biblioteki Publicznej a kierownictwem Zakładu Karnego w Raciborzu uruchomiono na bazie istniejącego zakładowego księgozbioru filię biblioteki obsługującą rozbudowującą się dzielnicę wzdłuż ulicy Opawskiej - Nowe Zagrody, która jednocześnie służyć miała funkcjonariuszom zakładu i ich rodzinom. Uroczystość otwarcia uświetniona została spotkaniem autorskim z niezwykle popularnym wówczas pisarzem Stanisławem R. Dobrowolskim. Filia od początku prowadziła działalność w „cywilizowanych” warunkach, co, jak pamiętamy z historii poprzednich oddziałów, nie było wtedy takie oczywiste. Przestronna, jasna wypożyczalnia i wygodny kącik czytelniczy umieszczono w budynku świetlicy zakładowej usytuowanej w mini-parku. Filia oprócz rozmaitych prac kulturalnych, typu: popularne gazetki, wystawki, spotkania autorskie, wprowadziła jeszcze w latach 60. lekcje biblioteczne, najpierw dla dzieci pracowników Zakładu Karnego spędzających półkolonie w budynku świetlicy a następnie dla szerszego grona młodych użytkowników biblioteki. Dość szybko, bo już w końcówce lat 70. lokal przestał spełniać wymogi rosnącej liczby czytelników.

Nowe lokum dla fili znaleziono w 1982 w budynku RAFAKO przy ulicy Polnej. Lata świetności biblioteki zakończyły się wraz z następnymi przeprowadzkami, najpierw na ul. Warszawską 32 w 1994 roku a niespełna 8 lat później do budynku żłobka przy ulicy Słonecznej 9, gdzie funkcjonowała do 2008 roku. Tu, w otoczeniu przedszkoli, filia postawiła na pracę z najmłodszymi dziećmi, organizując ciekawe lekcje biblioteczne np. „Światowy Dzień Pluszowego Misia”, „Pisanki, zajączek i… czyli zwyczaje wielkanocne” oraz „Święta Bożego Narodzenia” połączone z wykonywaniem przez dzieci ozdób choinkowych i wspólnym ubieraniem choinki. Specjalnością filii stały się także Turnieje Przedszkolaków i konkursy sportowe. Warto wspomnieć również o zaangażowaniu w pracę filii „zawodowej” wróżki (w tej roli jedna z bibliotekarek) wychodzącej do milusińskich i czytającej im baśnie.

Kolejni pracownicy filii: Eryka Włoszek, Klara Kozubek, Maria Stroka – Libowska, Tadeusz Fabin, Maria Machowska, Jolanta Kamińska, Teresa Kornak i Weronika Paszek. Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoja bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Przybliżymy w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

#biblioteka

Autor: Biblioteka Racibórz , redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.