Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja22 września 201409:14

Czego nie pamiętam, to wymyślam

Czego nie pamiętam, to wymyślam  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Andrzej Stasiuk, prozaik, poeta, krytyk literacki i dramaturg. Niegdyś wyrzucany ze szkół, odsiadujący wyrok za dezercję, dziś dojrzały i ceniony twórca, laureat wielu prestiżowych nagród (m.in. nagrodą Fundacji im. Kościelskich, 1995) przyjeżdża do Raciborza. 

Zadebiutował w 1992 roku zbiorem opowiadań „Mury Hebronu”, które są obrazkiem z życia w więzieniu. Z jednej strony brutalny naturalizm, przemoc, siła, z drugiej liryczne opisy i oryginalny język sprawiły, że został dostrzeżony i doceniony. Wiele razy nominowany do Literackiej Nagrody Nike, otrzymał ją w 2005 roku za podróżniczą książkę „Jadąc do Babadag”. Jest autorem takich dzieł jak m. in.  "Dukla", "Taksim", "Dziennik pisany później" czy "Grochów". Na podstawie „Opowieści galicyjskich” został nakręcony film pod tytułem „Wino truskawkowe”.
Dlaczego został pisarzem? Ponieważ zawsze chciał nim być. Powiedział kiedyś, że w młodości nie przychodziło mu do głowy, iż mógłby zajmować się czymkolwiek poza pisaniem i życiem. Robi to dla siebie, nie przejmując się opinią publiczną. Pisze ciągle, ponieważ uważa, że żadna książka nie potrafi opisać ani nazwać świata tak, jak byśmy pragnęli i trzeba zaczynać następną i następną… W przerwach między pisaniem ucieka w świat podróży. Odwiedził Rumunię, Ukrainę, Węgry, Słowację, a także polskie Bieszczady, gdzie mieszkał przez długie lata. To stamtąd „przywozi” genialną prozę podróżniczą, pełną bogatych w szczegóły opisów, jaki i egzystencjalnych spostrzeżeń nakreślonych wyrazistym językiem. Poza domem nie przebywa jednak dłużej niż trzy tygodnie. Przy zbyt długiej podróży głupieję, muszę wtedy wrócić do domu i się zresetować – przyznał Stasiuk. Na stałe więc osiadł w Wołowcu, skąd wraz żoną, Moniką Sznajderman prowadzi Wydawnictwo Czarne, specjalizujące się w literaturze faktu, reportażu, eseistyce oraz polskiej i światowej prozie.

W twórczości A. Stasiuka króluje ewidentnie stan podróży, przemieszczanie i ciągły ruch niezależnie od tego, czy są to książki utrzymane w nurcie prowincji beskidzkiej, środkowoeuropejskich podróży, czy też opowiadające o życiu warszawskim. Niektórzy nawet twierdzą, że pisarz stworzył nowy gatunek literacki, jakim jest dziennik włóczęgi, esej włóczykija. Stasiuk nazwał go bardziej dosadnie fikcyjnym reportażem - czego nie pamiętam, to wymyślam – powiedział, w jednym z programów telewizyjnych. Faktem jest jednak, że w większości utworów nawiązuje do bogatej tradycji literackiej, podając ją jednak czytelnikowi w bardzo specyficznej formie. Może właśnie dlatego, mimo braku kierunkowego wykształcenia, stał się dla wielu autorytetem, oryginałem i geniuszem słowa.

Miło jest nam poinformować, że Andrzej Stasiuk będzie gościł w Bibliotece w Raciborzu na spotkaniu autorskim, które odbędzie się 29 września, o godzinie 18:00

Autor: Marta Rajchel, m.rajchel@biblrac.com.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.