Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 lipca 202210:01

Dowalanie Ruskim. Kolejny akt wandalizmu na cmentarzu przy Odrostradzie

Dowalanie Ruskim. Kolejny akt wandalizmu na cmentarzu przy Odrostradzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wandale przychodzą tu albo z młotem, albo z puszką sprayu, albo płachtą, na której napisano "Okupanci". Pomnik na cmentarzu żołnierzy sowieckich to już dyżurne miejsce okazywania sprzeciwu wobec Rosji. Niedawno z pomnika zdjęto tablicę, bo znów ktoś spaskudził ją farbą.

Cmentarz żołnierzy sowieckich przy ul. Reymonta, w miejscu dawnego parku miejskiego podarowanego raciborzanom przez fabrykanta cygar Domsa, znajduje się pod opieką ratusza. Przez lata, 31 marca, przychodzili tu uczniowie, działacze partyjni i przedstawiciele władz, by złożyć hołd - jak brzmiał napis - oswobodzicielom.

W 1990 r. historycy przestali mówić o wyzwoleniu Raciborza w 1945 r., przyjmując formułę "zakończenia walk" o niemieckich wówczas Ratibor. Radziecki komendant przekazał miasto Polakom 12 maja, niestety celowo spalone i rozgrabione.

Mit wyzwoleńczej misji Armii Czerwonej na późniejszych tzw. Ziemiach Odzyskanych wzmacniano w czasach PRL-u na tyle mocno, że jeszcze długie lata po 1990 r. raciborscy działacze lewicy przychodzili tu z kwiatkami, powtarzając podczas przemówień propagandowe bzdury i brednie. Dziś nikt już nie zapala tu zniczy.

30 marca 2001 r., na spotkaniu w Urzędzie Miasta z udziałem przedstawicieli władz, mniejszości niemieckiej oraz lokalnych historyków i kombatantów, dzień 31 marca ustanowiono oficjalnie Dniem Zakończenia Walk o Racibórz. Jednocześnie zdecydowano, że 9 maja będzie Dniem powrotu Raciborza do Polski. Od lat władze jednak nie świętują powrotu Raciborza do polskiej Macierzy.

31 marca 2012 r. grupa podpisująca się jako delegaci z Raciborza powiesiła na pomniku płótno z napisem "okupanci". - Płótno z napisem okupant przywiesiliśmy w dniu 31 III 2012 r. na pomniku armii sowieckiej po to, by domagać się usunięcia monumentu wstydu z Raciborza. Dość już udawania, że czekiści z Kremla byli naszymi wybawcami - tłumaczyli naszej redakcji "delegaci z Raciborza".

Czytaj: Tak będzie ze wszystkimi! Sowieckie zbrodnie w Raciborzu 1945 r.

- To nie wyzwoliciele, lecz brutalni najeźdźcy są uczczeni tym pomnikiem hańby. Wypędzili okupanta hitlerowskiego, lecz sami byli nie lepszym okupantem - szczególnie tu, na ziemi śląskiej, traktowanej jako zdobycz na III Rzeszy, rabowali, gwałcili i niszczyli bez opamiętania. Stalin dokonał swojej zemsty za klęskę 1920 roku, mordując Polaków jeszcze przed II wojną światową, wkraczając Armią Czerwoną 17 września do Polski, a następnie niszcząc Polskę podczas rzekomego wyzwolenia. I oto Stalin mści się na nas ponownie - niewiedzą polskich obywateli, przyzwyczajeniem do pomników najbardziej zbrodniczej ideologii: komunizmu. Nie odmawiamy pochówku żołnierzom armii sowieckiej. Oni sami szli często przed karabinami NKWD, gotowego strzelać im w plecy. Sprzeciwiamy się jednak pomnikom i miejscom pamięci, wykorzystywanym do czczenia II okupacji. Obelisk jest częścią cmentarza, lecz umieszczony na nim napis: "swoim oswobodzicielom" obnaża ignorancję Polaków, obraża ofiary komunizmu. Ten pomnik trzeba usunąć, wraz z napisem, jak najprędzej. Polska zasługuje na wolność, prawdę i upamiętnianie prawdziwych bohaterów - wyjaśniali.

W 2014 r. Prezydium Rady Ochrony Pamięci i Męczeństwa przeznaczyło 23 tys. złotych na prace renowacyjno-remontowe pomnika głównego z zastąpieniem godła ZSRR, sierpa i młota, symbolem gwiazdy oraz nowym napisem odnoszącym się bezpośrednio do pochowanych żołnierzy. Napis brzmi teraz: "Na tym cmentarzu spoczywa 295 oficerów i żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w 1945 r. Cześć ich pamięci". Estetyczną formę obelisku obłożonego kamiennymi płytami zastąpiono czymś co przypomina coś na kształt rakiety po termomodernizacji.

Jeszcze w tym samym 2014 r., w maju, nieznani sprawcy rozbili trzy tablice na pomniku. Zareagował rosyjski MSZ. Ówczesny rzecznik resortu Aleksandr Łukaszewicz poinformował, że do "aktu wandalizmu doszło w nocy z 18 na 19 maja; na pomniku zostały rozbite tablice".

- W związku z incydentem ambasada Rosji w Warszawie i konsulat generalny w Krakowie skierowały protesty do polskich władz centralnych i lokalnych, żądając podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia oraz ustalenia i ukarania winnych - przekazał polskim mediom Łukaszewicz.

Spokój trwał pięć lat. W marcu 2019 r. na pomniku pojawiły się niewybredne rysunki. Zbezczeszczono dwa groby. - Były tam rysunki i obraźliwe napisy - informował rzecznik policji, kom. Mirosław Szymański. Policja wykonała dokumentację i powiadomiła Urząd Miasta. Gmina natychmiast zleciła usunięcie malunków. Niestety, konieczne było częściowe skucie tynku. O sprawie powiadomiono polski MSZ.

Co znajdowało się na pomniku i grobach? - Przejeżdżając dziś rano koło tego pomnika zauważyłem, że został on ponownie zbezczeszczony - u jego podstawy jakiś niewątpliwy "patryjota" wymalował dużego fallusa - powiadomił nas w wówczas jeden z Czytelników.

Wczoraj, 27.07., czytelnik powiadomił nas, że z pomnika zdjęto tablicę. Jak wyjaśnia rzeczniczka raciborskiego magistratu, Lucyna Siwek, nieznani sprawcy pomalowali ją farbą. Konieczne było czyszczenie. Po jego zakończeniu wróci na swoje miejsce.

W galerii archiwalne zdjęcia dewastacji od 2012 r.

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności14 sierpnia 202209:47

Masy błota po ulewach w Raciborzu i Pawłowie

Masy błota po ulewach w Raciborzu i Pawłowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
red., fot. Filip Sulski, OSP Pawłów
Reklama
Aktualności14 sierpnia 202212:47

Ogórki omy Hildy spod Raciborza z prestiżową nagrodą

Ogórki omy Hildy spod Raciborza z prestiżową nagrodą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Zagroda na Pograniczu
Reklama
Reklama
Sport14 sierpnia 202222:18

Derby Gminy Krzyżanowice. Tworków wciąż na tronie [FOTO]

Derby Gminy Krzyżanowice. Tworków wciąż na tronie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Krzyżanowice:

Lepszej inauguracji sezonu dla obu ekip kibice Tworkowa i Krzyżanowic nie mogli sobie wymarzyć. Los tak zestawił terminarz III grupy klasy okręgowej, że obie drużyny spotkały się już w pierwszej kolejce.

(greh)
Reklama
Aktualności14 sierpnia 202217:28

Strażackie święto w Siedliskach. Kozi na tronie [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto w Siedliskach. Kozi na tronie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Ochotnicy z Rudy Kozielskiej wystawili dziś do gminnych zawodów dwie drużyny i to się opłaciło - drugi skład o włos pokonał gospodarzy z Siedlisk, zdobywając bilet na wrześniowe zawody powiatowe i puchar kibicującego na zawodach burmistrza Pawła Machy.

red., fot. waw, Agata Bartoń, Laura Motyka-Gola
Reklama
Reklama
Sport14 sierpnia 202219:02

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami pierwsza kolejka sezonu 2022/2023 na szczeblu Podokręgu Racibórz. Już od początku piłkarskich zmagań nie brakuje emocji. Sprawdź, kto udanie rozpoczął sezon, a kto zaliczył falstart.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport14 sierpnia 202222:14

Pewne zwycięstwo Naprzodu z Borucina [FOTO]

Pewne zwycięstwo Naprzodu z Borucina [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Sport14 sierpnia 202222:14

B klasa. Kobylski Płomień niestraszny Ocicom [FOTO]

B klasa. Kobylski Płomień niestraszny Ocicom [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Katarzyna Kubik
Kultura i edukacja14 sierpnia 202222:36

Między wschodem a zachodem. Tara Gayan na bulwarach [FOTO i WIDEO]

Między wschodem a zachodem. Tara Gayan na bulwarach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Grupę tworzy troje utalentowanych muzyków: Agnieszka Mendel, Maciej Hanusek i Michał Brańka. Zagrali pierwszy raz w Raciborzu, choć Maciej to raciborzanin, znany w naszym mieście z różnych przedsięwzięć artystycznych.

red.
Biznes14 sierpnia 202209:35

Tauron z Rafako naprawiają i rozmawiają

Tauron z Rafako naprawiają i rozmawiają - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowe Tauron
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.