Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 maja 202209:24

Z redakcyjnej poczty. Strażacy pokazali, że mały most jest potrzebny

Z redakcyjnej poczty. Strażacy pokazali, że mały most jest potrzebny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- W ten weekend UM Racibórz ze smakiem otworzył lewobrzeżne bulwary dla mieszkańców. Kolejny etap oswajania miasta z rzeką mamy za sobą. Mam na myśli oswajania z akcentem turystyczno-relaksacyjnym Odry. O powodziach w mieście już powinniśmy zapomnieć - tak przynajmniej mówią politycy - pisze Artur Wierzbicki, radny powiatowy Platformy Obywatelskiej.

Tymczasowy most pontonowy postawiony przed uroczystością przez strażaków [od red. ochotników z Opolszczyzny] bardzo mnie ucieszył. Umożliwił przejście na prawobrzeżne bulwary i udowodnił potrzebę takiej inwestycji. Pontonowy most niekoniecznie jest oczekiwany. Warto pochylić się nad takim, pod którym zmieszczą się małe łodzie motorowe WOPR lub kajaki.

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze trochę przemodelował nam bieg rzeki. Większość wody rzecznej przepływa teraz kanałem Ulga, niż przez koryto rzeki w mieście. Za jakiś czas ktoś pewnie wpadnie na pomysł, by miejski odcinek nazwać Starą Odrą, a tym samym kanał Ulga zostanie ochrzczony mianem: Odra. Przyjedzie telewizja i postawi się jakiś pomnik. Pieśń (niedalekiej) przyszłości.

Wrócę do tej Odry między bulwarami i koło Zamku Piastowskiego w Raciborzu. W 2013 roku za sprawą stowarzyszenia Nasze Miasto pojawiły się pomysły na ożywienie centrum miasta. Jeden z panów architektów, którego nazwiska teraz nie wspomnę, przedstawił wizję spinacza łączącego starówkę z zamkiem. Tym spinaczem miał być most rowerowo-pieszy nad Odrą, który łączył wały na wysokości pomnika Matki Polki i zamku. Super pomysł.

Słowa to jedno, a obrazek dla urzędnika, który ma dać zgodę na budowę. to drugie. Nie należałem do tego stowarzyszenia, ale potrafiłem zwizualizować pomysł, który był pokazany w mediach. Między wałami mamy około 100 metrów w linii ciągłej. Duże wyzwanie inżynierskie. W każdym razie o nowym moście mówiono jeszcze zanim skrystalizowały się pomysły na bulwary.

Stosunkowo niedawno, miasto zleciło "Opracowanie koncepcji budowy kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Odrą" o długości kładki 90 m. Około roku 2019 przedstawiłem też koncepcję, aby kładka rowerowo-piesza połączyła tylko powstałe bulwary po obu stronach rzeki i przechodziła nisko w międzywale.

Inżyniersko podchodząc do zagadnienia, był pomysł na "spinacz", potem powstały koncepcje, projekty i na tym się skończyło, bo drogo. Jest jeszcze jedna ścieżka rozwiązywania problemów technicznych: prowizoryczne rozwiązania. Rozwiązania, które w tani sposób rozwiązują jakiś problem i sprawdzają potrzeby. Właśnie, ktoś podczas otwarcia lewobrzeżnych bulwarów wpadł na pomysł, by połączyć dwa brzegi mostem pontonowym. Super pomysł.

W sobotę i w niedzielę most pontonowy stał się hitem. Masy ludzkie przechodziły nim. Były też panie na szpilach i kobiety z wózkami dziecięcymi. Mały most obronił się. Jest potrzebny! Wiem, że teren należy do agencji rządowej Wody Polskie. Bez nich nic się zrobi. Jednak proponuję łaskawym okiem spojrzeć na koncepcję małej kładki, która połączy brzegi oddalone od siebie o 30 metrów, na poziomie bulwarów. Most, pod którym, zmieszczą się jednostki pływające, które do tej pory tu pływały. Kajaki. Pływadła. Łodzie podwodne. Kto je tam zliczy?

Miało być 90 metrów, a może być 30 metrów. Wychodzi, że inwestycja tańsza o 60%. Będzie jeszcze tańsza, bo duża kładka potrzebuje podparcia na swojej długości. Przęsła z fundamentem to znaczny koszt inwestycji. Można powiedzieć, że mała kładka podczas powodzi będzie przeszkodą podwodną dla łodzi ratunkowych. Można tak powiedzieć, ale powódź nie powinna się już zdarzyć. Przypomnę, że mamy zbiornik, który nieraz był uroczyście otwierany.

Zresztą lekka konstrukcja kładki może być demontowana. Powodzie rzeczne są sygnalizowane przez naturę. Wspaniałe bulwary powinny być połączone na wysokości poziomu bulwarów, a nie gdzieś wysoko na linii wałów. Wygląda, że opieszałość urzędniczo-finansowa od 2013 roku wyszła na dobre. Mamy bulwary, potężny zbiornik przeciwpowodziowy i strażaków, co pokazali ciekawe rozwiązanie.

Pomysłów na "spinacze" lewego i prawego brzegu rzeki było wiele. Ja do swojego się nie przywiązałem. Jednak może warto zrewidować podejście do wielkich inwestycji, kiedy most pontonowy położony na wodzie już bardzo ułatwia życie mieszkańcom. Z przekąsem powiem, że Zamek Piastowski przez chwilę był bliżej centrum miasta, a może to centrum miasta było bliżej zamku.

Kto ma postawić most? Nie przesadzam. Dla ułatwienia tej kwestii napiszę, że inwestor przecina wstęgi przed obiektywami kamer i nadaje nazwę inwestycji.

Z mostu skorzystają mieszkańcy, turyści, wyborcy i sprytni inwestorzy. Piszę to, by też pomysł na małą kładkę brać pod uwagę przy rozmowach z Wodami Polskimi.

Autor: materiał nadesłany/Artur Wierzbicki, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 czerwca 202216:37

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO]

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zderzenie dwóch pociągów na stacji w czeskim Bohumínie, tuż przy granicy z Polską.

red., fot. dicr.cz
Reklama
Aktualności26 czerwca 202212:32

Asfalciarnia i teren w Studziennej – mieszkańcy sobie nie życzą!

Asfalciarnia i teren w Studziennej – mieszkańcy sobie nie życzą! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
(greh), fot. w galerii Jan Ptak, zdjęcie główne UM Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności25 czerwca 202216:31

Ślub na Odrze w Turzu. Udzielił go burmistrz i kapitan Paweł Macha [FOTO i WIDEO]

Ślub na Odrze w Turzu. Udzielił go burmistrz i kapitan Paweł Macha [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Beata Mróz i Dariusz Machalewski powiedzieli sobie dziś TAK przed burmistrzem Kuźni Raciborskiej Pawłem Machą. Ceremonia odbyła się na łodzi odrzańskiej w Turzu, w trakcie 23. Pływadła. Małżeństwo zna się już 37 lat.

(waw)
Aktualności25 czerwca 202201:13

Gitarzysko i pływadła w Raciborzu [FOTO]

Gitarzysko i pływadła w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 25.06., spod mostu Zamkowego wyruszy XXIII Pływadło na tradycyjnej trasie z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla z tradycyjnym też przystankiem w Turzu, gdzie w tym roku dojdzie do szczególnego wydarzenia.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 czerwca 202218:05

Raciborskie Holi Święto Kolorów

Raciborskie Holi Święto Kolorów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. w, Robert Ambroziewicz
Aktualności27 czerwca 202209:20

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W AMG Railing sp. z o.o. projektujemy i produkujemy światowej klasy balustrady całoszklane, szczebelkowe i poręcze.

 

materiał partnerski
Reklama
Aktualności26 czerwca 202208:25

Z zarośniętego wąwozu powstała Wesoła Dolina z siłownią

Z zarośniętego wąwozu powstała Wesoła Dolina z siłownią - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło UM Racibórz, fot. FB D. Wacławczyk/wiceprezydent Raciborza
Aktualności25 czerwca 202213:08

Raciborskie Pływadło z lotu ptaka [FOTO i WIDEO]

Raciborskie Pływadło z lotu ptaka [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Ujęcia z drona pokazujemy dzięki uprzejmości Patryka Głowacza, a można nich zobaczyć nie tylko wodniacką imprezę, ale i nowe zagospodarowanie terenu bulwarów nadodrzańskich.

fot. Patryk Głowacz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:40

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwanaście interwencji odnotowali strażacy z PSP i okolicznych jednostek OSP w okresie od piątku do niedzieli. Wśród nich znalazły się działania związane z tlenkiem węgla, plamami oleju i zwierzęciem w opresji. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Sport26 czerwca 202217:04

Trzy dni piłkarskiej rywalizacji. Górki Cup 2022 za nami [FOTO]

Trzy dni piłkarskiej rywalizacji. Górki Cup 2022 za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Na rozpoczęcie wakacji, przez trzy dni na kompleksie sportowym przy ul. Ofiar Oświęcimskich w Górkach Śląskich nie brakowało sportowej rywalizacji, ale i dobrej zabawy. Odbyła się bowiem kolejna edycja turnieju Górki Cup pod patronatem wiceministra Michała Wosia, który wręczył nagrody najlepszym.

opr. (greh), fot. Wojciech Marszołek
Aktualności25 czerwca 202209:23

Recital dyplomowy Izabeli Jarzombek w kościele NSPJ

Recital dyplomowy Izabeli Jarzombek w kościele NSPJ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Bach, Mendelssohn Bartholdy, Böhm - kompozycje tych mistrzów wypełniły wczorajszy (24.06.) koncert Izabeli Jarzombek z klasy organów prof. Władysława Szymańskiego (Akademii Muzyczna w Katowicach) w kościele przy ul. Warszawskiej.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności25 czerwca 202220:06

Elvis z Lyonu w Pietrowicach Wielkich

Elvis z Lyonu w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Półeczka na płyty CD przywieziona z Francji to jeden z ciekawszych przedmiotów, jaki może było dziś wypatrzeć wśród staroci i szpargałów na targu w Pietrowicach Wielkich.

red.
Aktualności26 czerwca 202209:29

Cuda i dziwy na plaży w Łubowicach [FOTO]

Cuda i dziwy na plaży w Łubowicach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło: lubowice.pl
Reklama
Aktualności25 czerwca 202209:05

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem [LISTA RZECZY ZABRONIONYCH]

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem [LISTA RZECZY ZABRONIONYCH] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Wracając z urlopu, zamiast do pracy możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić.

KAS Katowice
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności25 czerwca 202212:45

Liga jednorożca. Zawody konne w Łubowicach

Liga jednorożca. Zawody konne w Łubowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności27 czerwca 202214:21

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Myślisz o czymś wyjątkowym? Chcesz poczuć klimat surowego Kaukazu, poznać smak wybornych win z Kachetii, zwiedzić skalne miasta i zobaczyć półmrok starych monastyrów? Poznaj z nami Gruzję i Swanetię.

materiał partnerski
Aktualności27 czerwca 202216:54

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania!

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nie tylko szanty i pływadła, ale także książki były bohaterami tegorocznego Festiwalu Górnej Odry w Raciborzu! Dlatego też raciborska biblioteka włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia.

Biblioteka Racibórz, fot. główne Jan Ptak
Aktualności27 czerwca 202212:04

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin!

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zabytkowa Leica z legendarnej serii O Oskara Barnacka sprzedana za 15 mln dolarów! To najdroższy aparat w historii fotografii! Niewielu pamięta, że markę Leica współtworzył wybitny konstruktor obiektów Max Berek z Raciborza.

opr. waw, fot. Leitz Photographica Auction
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Nasz Racibórz 03.06.2022
7 czerwca 202219:58

Nasz Racibórz 03.06.2022

Nasz Racibórz 27.05.2022
1 czerwca 202219:57

Nasz Racibórz 27.05.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.