Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 maja 202214:20

Mapa cieplna – czym jest heatmap i jak pomaga prowadzić sklep online?

Mapa cieplna – czym jest heatmap i jak pomaga prowadzić sklep online? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że klienci kupują akurat w Twoim sklepie internetowym? Wielu z nas nie przykłada wagi do tych informacji, tak długo jak sprzedaż idzie dobrze. Tymczasem doświadczenie pokazuje, że wiedza na temat zachowania użytkowników Internetu może być kluczowa w sferze rozwoju własnego biznesu. Z pomocą przychodzi unikatowe narzędzie, którego nazwa to mapa cieplna (z angielska heatmap). W poniższym artykule opowiemy, o co właściwie chodzi z tą mapą. Czym jest i jak może pomów w prowadzeniu sklepu online?

Czym jest mapa cieplna?

W wielkim skrócie: mapa cieplna to graficzna reprezentacja zmienności danych przy wykorzystaniu kolorów, ich różnych poziomów nasycenia i odcieni. Dziś najbardziej nowoczesne platformy do budowy stron internetowych powinny oferować takie rozwiązanie w swoich usługach. Załóż sklep internetowy Zyro i zyskaj dostęp do najbardziej wyjątkowej mapy cieplnej dla swojej strony.

Warto wspomnieć, że twórcą pojęcia heatmap już w latach 90. ubiegłego wieku był Cormac Kinney, projektant oprogramowania. Wówczas narzędzie to przydawało się inwestorom giełdowym podczas interpretacji danych handlowych. Traderzy mogli dzięki temu łatwo zwizualizować najlepsze szanse na kupno i sprzedaż aktywów.

W dzisiejszych realiach mapa cieplna jest wykorzystywana przez administratorów oraz właścicieli stron internetowych. Znalazła szczególne zastosowanie w dziedzinie e-commerce, gdzie używa się jej do analizy nawyków konsumenckich. To właśnie relacja pomiędzy narzędziem heatmap a sklepami internetowymi interesuję nas dziś najbardziej.

Mapa cieplna w e-commerce – jak z niej korzystać?

mapa_cieplna

Źródło: https://zyro.com/pl/ai/heatmap

Warto zaznaczyć, że mapa cieplna może być wykorzystywana do obserwacji następujących aktywności użytkowników:

• Miejsca, gdzie odwiedzający stronę kliknęli kursorem lub stuknęli palcem.

• Okolice, wokół których „wędrował” kursor myszki.

• Miejsce, do którego najniżej „scrollował” użytkownik strony.

Kiedy zaczynasz używać heatmapy, musisz przyzwyczaić się do specyficznej kolorystyki tego narzędzia. Im częściej klikane jest dane miejsce na stronie, tym intensywniejszy odcień będzie je reprezentował na mapie. Dzięki temu masz możliwość obserwacji i analizy tego, w jaki sposób zachowują się wizytujący sklep. 

Wszystko super, tylko co właściwie masz zrobić z taką mapką?

Czy heatmap w sklepie online to przydatne narzędzie?

Mapy cieplne mogą być przydatnym narzędziem, które pomoże Ci zrozumieć ruch w witrynie i odpowiednio zoptymalizować swoją stronę internetową. Jeżeli zaimplementujesz taką funkcję na stronie swojego sklepu internetowego, zyskasz możliwość testowania określonych obszarów witryny. Bez tego trudno wyobrazić sobie, co kieruje klientami podczas wizyt i zakupów.

Heatmapę można wykorzystać do zrozumienia funkcjonalności kluczowych obszarów sklepu, jak chociażby linków i banerów. Sprawdzisz, jak chętnie użytkownicy klikają w zachęcające do określonych operacji przyciski na stronie. Jednocześnie dowiesz się, które fragmenty Twojej witryny są mniej istotne i nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. 

Co więcej, mapa cieplna pozwala Ci zidentyfikować treści, jakich brakuje na Twojej stronie. Zebrane w ten sposób informacje w jasny sposób wskazują na intencje użytkownika oraz jego zachowanie.

Parafrazując znane powiedzenie, heatmapy pozwalają upiec aż trzy pieczenie na jednym ogniu:

1. Co się klika.

2. Co się nie klika.

3. Czego brakuje na stronie.

Im więcej danych uda Ci się zebrać dzięki mapom cieplnym, tym skuteczniejsza będzie ich funkcjonalność. Na podstawie zgromadzonych informacji możesz później podejmować bardziej trafne decyzje odnośnie rozwoju swojego sklepu internetowego. Przydatność narzędzia w e-commerce jest więc niepowtarzalna.

W jaki sposób analizować dane z heatmapy?

mapka

Źródło: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/osoba-uzywajaca-ipada-35550/

Mapy cieplne pozwalają dostrzec obszary, z którymi internauci najczęściej wchodzą w interakcję. Te swoiste „gorące punkty” pokażą Ci, jak klienci czytają treść na Twojej stronie (np. od lewej do prawej strony) lub jak użytkownicy mobilni przewijają stronę w dół.

Korzystasz z przycisków typu CTA? Dzięki heatmapie dowiesz się, w jaki sposób użytkownicy się na nich skupiają. Jeżeli częściej wybierają te, które znajdują się po prawej stronie witryny, umieść tam najważniejsze informacje, które chcesz pokazać swoim klientom. Pamiętaj, żeby zawsze dostosowywać pozycjonowanie elementów na podstawie analizy mapy cieplnej.

Co więcej, niezbędne jest nie tylko zidentyfikowanie obszarów, na których klienci skupiają uwagę. Równie ważne okazuje się znalezienie punktów, które nie przyciągają uwagi użytkowników. Dzięki takiej obserwacji uzyskasz wiedzę, na podstawie której wymyślisz nowe sposoby na optymalizację sklepu internetowego.

Analizując mapy ciepła, możemy określić:

• Jak priorytetyzować elementy strony, które powinny być atrakcyjniejsze dla klienta.

• Zidentyfikować elementy projektu, które odwracają uwagę użytkownika od zamierzonego celu strony.

• Skorygować wszelkie konkurujące ze sobą linki i usunąć wszystko to, co rozprasza uwagę podczas konwersji. 

• Dodać dalsze informacje tam, gdzie mapa cieplna wskazuje, że klienci szukają dodatkowych informacji.

Mając tak potężne narzędzie analityczne w branży e-commerce, można znacznie przyspieszyć i ułatwić konwersję. Celem sklepu internetowego powinno być przekonanie potencjalnego klienta to zakupu. Jeżeli w odpowiedni sposób wykorzystasz wiedzę wynikającą ze wzorców zachowania użytkowników, wówczas zyskasz przewagę nad konkurencją.

W jaki sposób wprowadzać zmiany na podstawie map cieplnych?

No dobrze, wiesz już, co to jest mapa cieplna i do czego służy. Masz też ogólne pojęcie na temat istoty analizy zebranych danych. Pora zastanowić się, jak wyglądać powinna implementacja zmian w sklepie internetowym przy wykorzystaniu zebranych analiz.

Doświadczenie pokazuje, że mapa cieplna może być dodatkowo przydatna, gdy połączy się ją z innymi formami obserwacji zachowania użytkowników. Mowa tutaj o śledzeniu nawyków przy pomocy ciasteczek cookies, analizie czasu spędzonego na stronie, a nawet bezpośrednim feedbacku ze strony odbiorców. Na podstawie kompletu informacji możesz przejść do działań, jakie mają na celu pełnowymiarową optymalizację sklepu e-commerce.

Najlepiej wdrażać różnego rodzaju testy A/B, które polegają na porównaniu dwóch wersji sklepu online. Gdy wprowadzisz istotne zmiany i zaprezentujesz nową stronę swoim klientom, sprawdź, jak zmienią się ich przyzwyczajenia. Zestaw heatmapy obu wersji sklepu, co przyczyni się do poszerzenia wiedzy na temat zoptymalizowanych elementów strony.

Warto pamiętać, że wprowadzanie zmian na podstawie map cieplnych to tak naprawdę stała analiza aktualizacji. Wprowadzenie nowości nie może kończyć się oczekiwaniem na automatyczne zwiększenie konwersji, gdyż ważne są dalsze obserwacje zachowania klientów. Tylko na podstawie właściwych testów i porównań możesz zyskać całościowy i pełnowartościowy obraz tego, jak Twój sklep generuje przychody w sieci.

Czy warto stosować heatmapy? Podsumowanie

W dzisiejszym świecie zakupów online, korzystanie z mapy cieplnej powinno być standardem dla wszystkich uczestników branży e-commerce. Zacznij identyfikować „najgorętsze” i „najzimniejsze” miejsca na swojej stronie, żeby móc trafniej optymalizować jej zasoby pod kątem zachowania użytkowników. Wkrótce przekonasz się, że tego typu narzędzia pozwolą na jeszcze skuteczniejszą konwersję.

Stwórz własny sklep internetowy w wygodnym kreatorze stron www, gdzie narzędzie AI heatmap znajdziesz w zestawie. To o wiele wygodniejsza opcja, ponieważ wszystkie opcje analityczne znajdziesz wtedy w jednym miejscu. Dzięki temu, potencjalna edycja strony stanie się jeszcze bardziej komfortowa i lepiej ukierunkowana na dośw

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 czerwca 202216:37

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO]

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zderzenie dwóch pociągów na stacji w czeskim Bohumínie, tuż przy granicy z Polską.

red., fot. dicr.cz
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:20

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W AMG Railing sp. z o.o. projektujemy i produkujemy światowej klasy balustrady całoszklane, szczebelkowe i poręcze.

 

materiał partnerski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 czerwca 202216:24

Po Wosiówce Swobodówka? Radny Bolik pytał o północno-zachodnią obwodnicę Raciborza

Po Wosiówce Swobodówka? Radny Bolik pytał o północno-zachodnią obwodnicę Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Powiat:

Po tym jak Eko-Okna nie zgodziły się na finansowanie przebiegu północno-zachodniej obwodnicy Raciborza w przebiegu od Rudnika to Żerdzin, istnieje ryzyko, że rząd cofnie 72 mln dotacji na to przedsięwzięcie. Problem poruszył na sesji Rady Powiatu radny Szymon Bolik z PiS.

(waw)
Aktualności28 czerwca 202217:53

Komisja rewizyjna negatywnie o wykonaniu budżetu Raciborza. Może to otworzyć drogę do referendum

Komisja rewizyjna negatywnie o wykonaniu budżetu Raciborza. Może to otworzyć drogę do referendum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
32
Powiat:

Komisja Rewizyjna Rady Miasta negatywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Raciborza za 2021 rok oraz wniosła o nieudzielenie prezydentowi Dariuszowi Polowemu absolutorium. Jeśli większość radnych będzie ZA otworzy to drogę do referendum w sprawie odwołania prezydenta.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202216:25

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Żyje się tylko raz - ten hit w ramach letniej Summer Party zabrzmi w ośrodku wypoczynkowym już 2 lipca.

red.
Reklama
Kultura i edukacja28 czerwca 202209:02

Raciborskie bulwary utoną w kubańskich rytmach

Raciborskie bulwary utoną w kubańskich rytmach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
RCK, fot. arch. portalu
Aktualności28 czerwca 202214:58

Raciborska porodówka zaprasza na dzień otwarty

Raciborska porodówka zaprasza na dzień otwarty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zespół Oddziału Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Rejonowego w Raciborzu wraz z Dyrekcją Szpitala i Starostwem Powiatowym przygotowują „Dzień Otwarty Raciborskiej Porodówki”. Impreza odbędzie się w sobotę 16.07.2022 r. w godzinach 10:00-18:00.

Szpital Rejonowy
Aktualności27 czerwca 202209:40

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwanaście interwencji odnotowali strażacy z PSP i okolicznych jednostek OSP w okresie od piątku do niedzieli. Wśród nich znalazły się działania związane z tlenkiem węgla, plamami oleju i zwierzęciem w opresji. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202216:54

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania!

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nie tylko szanty i pływadła, ale także książki były bohaterami tegorocznego Festiwalu Górnej Odry w Raciborzu! Dlatego też raciborska biblioteka włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia.

Biblioteka Racibórz, fot. główne Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202214:21

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Myślisz o czymś wyjątkowym? Chcesz poczuć klimat surowego Kaukazu, poznać smak wybornych win z Kachetii, zwiedzić skalne miasta i zobaczyć półmrok starych monastyrów? Poznaj z nami Gruzję i Swanetię.

materiał partnerski
Reklama
Aktualności27 czerwca 202212:04

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin!

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zabytkowa Leica z legendarnej serii O Oskara Barnacka sprzedana za 15 mln dolarów! To najdroższy aparat w historii fotografii! Niewielu pamięta, że markę Leica współtworzył wybitny konstruktor obiektów Max Berek z Raciborza.

opr. waw, fot. Leitz Photographica Auction
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202210:24

Dodatkowe miliony na Raciborską Alma Mater

Dodatkowe miliony na Raciborską Alma Mater - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
materiał nadesłany/Biuro Poselskie M. Wosia
Reklama
Aktualności28 czerwca 202211:56

Lipiec w Krainie Janosika!

Lipiec w Krainie Janosika! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Klub Podróżnika ORINOKO zaprasza na letnią wycieczkę śladami Juraja Janosika na Słowacji. W programie m. in. słynne Janosikowe Diery w Terchovej, spływ Wagiem oraz urokliwa wieś Cičmany!

 

materał partnerski
Aktualności28 czerwca 202215:03

Przydomowa oczyszczalnia – rusza pilotażowy program WFOŚiGW w Katowicach

Przydomowa oczyszczalnia – rusza pilotażowy program WFOŚiGW w Katowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Od 1 lipca 2022 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpocznie przyjmowanie wniosków w ramach Pilotażowego Programu „Przydomowa oczyszczalnia”. Jest on skierowany do właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości na terenie województwa śląskiego. Dotacja wyniesie do 8 tys. zł, a na cały Program Fundusz przeznaczy 1 mln zł. Wnioski można składać do końca tego roku.

WFOŚiGW, fot. biologiczni.pl
Aktualności27 czerwca 202216:30

Praca dla specjalisty ds. sprzedaży

Praca dla specjalisty ds. sprzedaży - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Firma Hermon z siedzibą w Raciborzu zatrudni: Specjalista ds. sprzedaży

materiał partnerski
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport28 czerwca 202219:43

Kolejny rajd rowerowy już w niedzielę

Kolejny rajd rowerowy już w niedzielę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
OSiR Racibórz, fot. pexels.com/Mabel Amber
Reklama
Sport28 czerwca 202210:06

Gorący weekend z Runmageddonem

Gorący weekend z Runmageddonem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał prasowy
Aktualności29 czerwca 202209:36

Samorządy w szoku. Dowiedziały się, ile ma kosztować prąd w 2023 r.

Samorządy w szoku. Dowiedziały się, ile ma kosztować prąd w 2023 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Polska:

Prezydenci, burmistrzowie i starostwie, którzy pod przewodnictwem Kędzierzyna-Koźla tworzą grupę zakupową, dowiedzieli się właśnie, ile ma kosztować energia elektryczna w 2023 r. W grupie jest też powiat raciborski.

red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Nasz Racibórz 03.06.2022
7 czerwca 202219:58

Nasz Racibórz 03.06.2022

Nasz Racibórz 27.05.2022
1 czerwca 202219:57

Nasz Racibórz 27.05.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.