Rolnicy z powiatu raciborskiego dostaną państwową ziemię

10 maja rolnicy z powiatu raciborskiego pojechali do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rozmowy w temacie ziemi Skarbu Państwa, która w czerwcu 2023 roku zostanie uwolniona z obecnej umowy dzierżawy i trafi do ponownego rozdysponowania w formie ponownej dzierżawy.
Przyjęte zaproszenie
- Spotkanie to efekt zaproszenia członków Komitetu „Państwowa Ziemia dla Rolników 2023” na Zamku Piastowskim 18 marca 2022 roku ze strony wiceministra rolnictwa Norberta Kaczmarczyka. Komitet pod przewodnictwem Łukasza Mury, a zarazem radnego powiatu raciborskiego z Gminy Krzyżanowice, zorganizował wyjazd i powołał delegację, w skład której weszły następujące osoby: gm. Krzyżanowice - Łukasz Ryborz, Henryk Fichna; gm. Krzanowice – Krystian Kretek, Henryk Kretek; gm. Rudnik - Rafał Maińczyk, Sebastian Jarosz, Franciszek Piperek; gm. Pietrowice Wielkie – Martin Malcharczyk (radny Gminy),
Racibórz – Jan Płaczek - informuje Ł. Mura.
Owocne spotkanie z inicjatywy wiceministra Michała Wosia
Ministerstwo reprezentował wiceminister Norbert Kaczmarczyk. Na spotkaniu był przedstawiciel Centrali Generalnej KOWR-u i pozostali resortowi pracownicy. Rolnikom na spotkaniu towarzyszył poseł ziemi raciborskiej Michał Woś, który - jak to określili rolnicy - jest gwarantem właściwego przebiegu całej sprawy. Warto podkreślić, że jako jedyny parlamentarzysta z naszego okręgu pochylił się nad przyspieszeniem prac i zaangażowaniem odpowiednich instytucji.
Stanowisko Ministerstwa
Przyjechaliśmy na to spotkanie z określonymi oczekiwaniami co do postępu w ww. sprawie. Nasz komitet działa w interesie gospodarstw rodzinnych i swoje działania opiera na art. 23 Konstytucji RP i art. 24 Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, który mówi wprost, iż „w pierwszej kolejności nieruchomość rolna powinna trafić dla gospodarstw rodzinnych”. Działamy przy wsparciu Śląskiej Izby Rolniczej i NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych Województwa Opolskiego. W czerwcu 2023 roku kończy się obecna umowa dzierżawy obecnemu dzierżawcy. Rolnicy zostali poinformowani, że założenia wynikające ze wcześniejszych ustaw zostaną zrealizowane tj. nie ma możliwości na przedłużenie umowy dzierżawy obecnemu dzierżawcy, a ziemia trafi do ponownego rozdysponowania. Ponadto nie są prowadzone żadne prace nad zmianą przepisów. Warto podkreślić, iż w Polsce 675 spółek zrealizowało założenia ustawowe i wyłączyły 30% ziemi Skarbu Państwa na rzecz rolników indywidualnych, a tym samym nabyły prawo przedłużenia dzierżawy na wiele lat. Natomiast 409 spółek nie zrealizowało tego zapisu (w tym spółka działająca na terenie powiatu raciborskiego), w związku z czym jest zobligowana do oddania ziemi.
Co będzie się działo dalej…
Po zbiorach jesienią 2023 roku ziemia wróci do zasobu KOWR-u, który to rozdysponuje nieruchomości zgodnie z mającą powstać koncepcją podziału. Mamy zapewnienie ze ziemia powinna zostać rozdysponowana w przetargach ograniczonych (czyli takich tylko dla rolników) w kawałkach o powierzchni ok. 150 % średniej powierzchni gospodarstw w województwie śląskim podanej przez GUS tj. ok. 15 ha. Będzie również ograniczenie mówiące o tym, iż 1 rolnik będzie mógł wygrać tylko 1 przetarg. Okres na jaki zostanie rozdysponowana ziemia to ok. 12 lat. Takie założenia zadowalają naszych rolników i są do przyjęcia.
Odpowiedzialność społeczna za zaufanie w wyborach
Jako przewodniczący komitetu, a zarazem pełniący mandat radnego powiatowego zaproponowałem, aby KOWR uwzględnił również potrzeby lokalnej społeczności tj. zabezpieczył odpowiednią powierzchnię pod zbiorniki przeciwpowodziowe zabezpieczające przed zalaniem wsi. Chodzi tu przykładowo o obszar w Gminie Krzyżanowice przy wjeździe do Nowej Wioski, gdzie w czasie ubiegłorocznej powodzi „woda sama wskazała”, gdzie taką inwestycję ulokować. Wszystko zależy jednak od inicjatywy i zaangażowania włodarza, bo z naszej strony wola jest. Padła również propozycja, aby grunty nie nadające się pod uprawę (np. po byłych zabudowaniach PGR-owskich) przeznaczyć na tereny inwestycyjne w celu umożliwienia rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz