Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 marca 202219:46

Czy Rosjanie omijają sankcje poprzez kryptowaluty?

Czy Rosjanie omijają sankcje poprzez kryptowaluty? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Wraz z pierwszymi pociskami spadającymi w Ukrainie, na Rosję zaczęły "spadać" coraz mocniejsze sankcje gospodarcze. Szybko zaczęły odczuwać je rosyjskie firmy oraz banki, a także zwykli obywatele. Tak drastyczny wstrząs skierował wzrok obywateli Rosji na kryptowaluty. Czy wraz z rozpoczęciem konfliktu i nałożeniem pierwszych sankcji zaczęły one być wykorzystywane do omijania międzynarodowych sankcji?

Czy kryptowaluty pozwalają omijać sankcje gospodarcze?

Z pewnością mogą być pewnym sposobem na unikanie ograniczeń w transferze wartości i handlu. Odcięcie rosyjskich banków od systemu SWIFT w znaczący sposób wpłynęło na handel międzynarodowy całej gospodarki tego kraju. Następnego dnia można było zaobserwować dość silny wzrost ceny Bitcoina. Także w kolejnych dniach utrzymywała się ona na stabilnych poziomach lub rosła. Czy mógł być to efekt wzmożonego popytu ze strony Rosjan? Całkiem możliwe. Zwłaszcza, że wcześniej Białoruś czy Korea Północna posługiwała się już technologią blockchain oraz kryptowalutami aby unikać amerykańskich sankcji.

Anonimowość oraz szyfrowanie transakcji, a także decentralizacja to immanentne cechy tej technologii. Niestety idealnie pasują także do realizacji zadań niezgodnych z prawem lub je omijających. Tak zdarzało się dość często przy zakupie broni lub nielegalnych przedmiotów. Bitcoin dzięki swojej anonimowości oraz szyfrowanych transakcjach był idealnym środkiem płatniczym. Z drugiej jednak strony z pewnością większość rosyjskich firm oraz instytucji nie była w stanie w tak krótkim czasie przenieść wszystkich transakcji i wykonać ich za pomocą kryptowalut. Podobnie z pewnością było w przypadku oligarchów i najbogatszych Rosjan. Zwłaszcza, że posiadali oni liczne nieruchomości, jachty oraz samochody, które w pierwszych dwóch tygodniach wojny były rekwirowane.

sankcje-rosja-bitcoin

Czy giełdy kryptowalutowe pomogły w łatwym dostępie do tego rynku dla osób objętych sankcjami?

Wiele spośród giełd kryptowalut działała w normalny sposób czyli po weryfikacji pozwalały użytkownikowi na wykonywanie transakcji. Były jednak też takie, które zablokowały konta i nowe rejestracje użytkowników pochodzenia rosyjskiego. Jednakże mnogość i dostępność szyfrowanych walut elektronicznych spowodowała, że z dużym prawdopodobieństwem sporo oligarchów i krezusów rosyjskich zdeterminowanych do ochrony swojego majątku, uciekło na ten rynek. Potwierdzeniem mogą być stabilnie utrzymujące się trendy wzrostowe na większości najbardziej znanych projektów jak np. Ethereum (ETH), Ripple (XRP). Bardzo zyskiwał także projekt Terra Luna, który już chwilę po wybuchu konfliktu gwałtownie zaczął iść w górę.

W jakie aktywa uciekają Rosjanie obejmowani sankcjami?

Zamrażanie aktywów, gotówki, konfiskowanie luksusowych jachtów oraz nieruchomości oligarchów związanych z Władimirem Putinem to codzienność w ostatnich tygodniach. Ci z nich, którzy większą atencją darzyli szyfrowane waluty cyfrowe, z pewnością częściowo przeniosło tam swoje aktywa. Co jednak z tymi, którzy mieli bardziej indyferentne lub ambiwalentne podejście do Bitcoina i kryptowalut? Część z nich mogła lokować swój majątek także w złoto, które zawsze zyskuje na wartości w trakcie takich wydarzeń. W pewnym sensie jest ono anonimowe gdyż można je nabywać w formie fizycznej. Możliwe, że część bogaczy rosyjskich uciekała także w inne metale szlachetne jak chociażby srebro. Czy zainteresowanie walutami elektronicznymi oraz metalami szlachetnymi w Rosji będzie miało charakter efemeryczny i szybko zaniknie po wojnie? Tego dokładnie nie wiemy ale może tak być. W tym momencie jednak możemy obserwować przedłużenie się "hossy" na tych aktywach mimo "zakręcania kurka" z dodrukiem klasycznych walut fiducjarnych FIAT.

bitcoin-zloto-sankcje

Waluty fiducjarne FIAT, wojna, a kryptowalut

Większość walut FIAT krajów wschodniej Europy w ostatnich tygodniach traciła na wartości. Zarówno Rubel, Hrywna jak i polski złoty. W pośpiechu wiele osób skupowało z rynku kryptowaluty licząc na to, że będą solidniej trzymały wartość niż ich rodzima waluta. Tak też się stało i mogło to być kolejnym impulsem do wzrostów oraz utrzymania wartości poszczególnych projektów opartych o technologię blockchain. Rosła cena zarówno dolarów jak i Euro w stosunku do walut wschodnio-europejskich. Podobnie sytuacja wyglądała z tzw. stablecoinami jak Tether (USDT) czy USDC, które są trwale powiązane z kursem dolara amerykańskiego.

Ucieczka przed sankcjami nie tylko poprzez kryptowaluty.

Jednym z bardziej powszechnych sposobów oligarchów oraz ich rodzin na ucieczkę przed sankcjami było przenoszenie majątku i jachtów do tzw. rajów podatkowych w różnych zakątkach świata. Oprócz tych najbardziej znanych jak Malediwy czy Seszele albo Barbados i Bahama, Rosjanie wybierają także takie bardzo egzotyczne, gdzie ich majątek będzie jeszcze trudniejszy do odnalezienia. Wśród nich są np. Sint-Maarten, Curaçao, Vanuatu, Antigua i Barbuda oraz Bahrajn ze stolicą w Manama, a także Wyspy Cooka (stolica Avarua) czy nawet Anguilla. To sprawia, że odnalezienie części ich majątków jest bardzo trudne, żeby nie powiedzieć, że niemożliwe.

Jeśli interesuje was tematyka kryptowalut, giełd oraz projektów opartych o technologię blockchain, a także aktualności i ciekawostki z nimi związane to koniecznie odwiedźcie już teraz stronę internetową https://gielda-kryptowaluty.pl/

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 maja 202208:25

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Unibep S.A. - jeden z największych generalnych wykonawców w kraju - świętowała wczoraj oficjalne otwarcie biura w Raciborzu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu prezesów firm, które już dziś współpracują z Unibep S.A. Była to dobra okazja do szerszego przedstawienia oferty spółki oraz do wymiany doświadczeń związanych z budownictwem energetyczno-przemysłowym. 


 

 

Unibep SA
Reklama
Aktualności27 maja 202213:20

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO]

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

O godzinie 10.00 w zamkowej kaplicy św. Tomasza Becketa została odprawiona została Msza Święta w intencji pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, ich rodzin oraz emerytów. Po Mszy św., na zamkowym dziedzińcu odbył się uroczysty apel.

red., fot. (greh), Katarzyna Kubik, wideo: (greh)
Aktualności27 maja 202212:08

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Racibórz:

Formalne zniesienie epidemii otworzyło drogę do walnego zgromadzenia członków.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności28 maja 202217:35

Bębniarze i cyrkowcy - bulwary oficjalnie otwarte [WIDEO]

Bębniarze i cyrkowcy - bulwary oficjalnie otwarte [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

To ostatni etap trwającego już dekadę procesu zbliżania miasta do Odry. Lewostronne bulwary były co prawda gotowe już w grudniu, ale z oficjalnym otwarciem poczekano na lepszą aurę, która umożliwia organizację imprez w plenerze.

(waw)
Reklama
Aktualności27 maja 202205:16

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 maja 202208:00

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na trop przestępczej działalności w 2015 roku wpadli policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach. Sprawa dotyczy naszego regionu. Trafiła na wokandę rybnickiego Sądu Okręgowego.

KWP Katowice
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202212:28

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za sprawą liczącej sobie 2800 lat mumii Egipcjanki z naszego Muzeum, Racibórz zagościł dziś w programie Dzień Dobry TVN.

fot. raciborz.pl
Aktualności28 maja 202210:45

Święto samorządowców w Belwederze z raciborskim akcentem

Święto samorządowców w Belwederze z raciborskim akcentem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął wczoraj, 27.05., udział w uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Wręczył ordery i odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego.

KPRP, fot. Dawid Wacławczyk/FB
Reklama
Aktualności27 maja 202218:05

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Z okazji Dnia Matki uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Raciborzu, przy współorganizacji Raciborskiego Centrum Kultury, zaprosili 26 kwietnia swoje mamy i opiekunów na występ artystyczny do Raciborskiego Centrum Kultury.

materiał nadesłany WTZ
Aktualności28 maja 202212:08

Konna procesja na św. Urbana w Łubowicach

Konna procesja na św. Urbana w Łubowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Kraina pałaców i zieleni - tak określa się lewobrzeżne tereny gminy Rudnik. Dziś odbywa się tu procesja na św. Urbana.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202218:37

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

„Rudnickie Jabłonki” z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudniku nie dają o sobie zapomnieć. Tym razem „spektakularny sukces” to mało powiedziane! Dlaczego? Otóż 156 tysięcy złotych wpłynie na konto Rudnickiego Koła Gospodyń Wiejskich na realizację przygotowanego przez panie projektu pt. „Nie marnuję – Wykorzystuję! Rudniczanki na Tropie”.

materiał nadesłany
Sport27 maja 202205:22

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Aktualności28 maja 202211:01

Targ staroci w Pietrowicach Wielkich i walizka z Orient Expressu

Targ staroci w Pietrowicach Wielkich i walizka z Orient Expressu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Majowa edycja pietrowickiego targu staroci i targu końskiego miała nieco mniej sprzedających, ale za to wśród oferowanych przedmiotów można było dostrzec kilka ciekawostek.

red.
Aktualności27 maja 202218:49

Kasprowicz z SERCA - wspomnijmy to jeszcze raz

Kasprowicz z SERCA - wspomnijmy to jeszcze raz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wczorajsze (26.05.) wydarzenie w obiektywie Jana Ptaka i reportażu Raciborskiej Telewizji Kablowej.

fot. Jan Ptak, wideo RTK
Reklama
Reklama
Sport28 maja 202211:13

Już pływam - finałowa runda w H2Ostróg

Już pływam - finałowa runda w H2Ostróg - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po roku podstawowej nauki pływania w raciborskich szkołach w klasach 1-3, dziś, 28 maja, przyszedł czas na podsumowanie.

red.
Aktualności28 maja 202219:07

W gminie Krzyżanowice wspomnieli wielkich kompozytorów

W gminie Krzyżanowice wspomnieli wielkich kompozytorów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Po pandemicznej przerwie do kalendarza imprez w gminie Krzyżanowice wrócił tradycyjny koncert ku czci Ludwiga van Beethovena oraz Franciszka Liszta.

ŁB/UG
Reklama
Sport28 maja 202211:23

4. Bieg Małego Polaka im. Cichociemnych [FOTO i WIDEO]

4. Bieg Małego Polaka im. Cichociemnych [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Ponad sześćdziesiąt zawodników stanęło na starcie cyklicznej imprezie biegowej dla dzieci i młodzieży zorganizowanej przez raciborskie Stowarzyszenie ReStart wspólnie z Zakładem Poprawczym i Raciborkami OCR.

red., fot. Jan Ptak
Aktualności28 maja 202213:10

Biblioteka i partnerzy zaprosili małych raciborzan na Dzień Dziecka [FOTO i WIDEO]

Biblioteka i partnerzy zaprosili małych raciborzan na Dzień Dziecka [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przed południem na Kasprowicza zrobiło się gwarno. Dla małych raciborzan był to przedsmak Dnia Dziecka.

red.
Sport27 maja 202212:21

Kolejny weekend lekkoatletycznych zmagań w Raciborzu

Kolejny weekend lekkoatletycznych zmagań w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W najbliższy weekend 28-29 maja odbędą się Lekkoatletyczne Mistrzostwa Śląska seniorów, młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych, których organizatorami są Śląski Związek Lekkiej Atletyki w Katowicach, Miasto Racibórz, OSiR Racibórz, Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, oraz MKS - SMS "Victoria" Racibórz.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności28 maja 202213:25

Z bizneswoman po średniowiecznym Raciborzu - premiera drugiego questu [WIDEO]

Z bizneswoman po średniowiecznym Raciborzu - premiera drugiego questu [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś premiera drugiego raciborskiego questu, którego bohaterką jest Ofka Piatówna, słynna raciborska dominikanka, przeorysza klasztoru św. Ducha, o które mówią, że była bizneswoman wieków średnich. Mniszka oprowadzi graczy po dawnym Ratibor.

red.
Aktualności28 maja 202217:48

Trener Piotr Morka o królowej sportu, która przyciąga coraz więcej młodych osób w Raciborzu

Trener Piotr Morka o królowej sportu, która przyciąga coraz więcej młodych osób w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Doświadczony szkoleniowiec ZSOMS i raciborskiej Victorii, przy którym swoje pierwsze kroki stawiała Justyna Święty-Ersetic, widzi świetlaną przyszłość dla lekkiej atletyki w naszym mieście. Mamy bazy i świetnych trenerów.

(waw)
Reklama
Aktualności27 maja 202219:04

Uroczysty wojskowy capstrzyk w Kuźni Raciborskiej [WIDEO]

Uroczysty wojskowy capstrzyk w Kuźni Raciborskiej [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Wczoraj (26.05.) wieczorem, po raz drugi na Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej 6 Batalion Powietrznodesantowy z Gliwic zorganizował uroczysty capstrzyk.

wideo RTK, fot. główne FB/6 Batalion Powietrznodesantowy, Sebastian Brzezina
Sport28 maja 202219:56

Krzanowice-Lubomia. Nam strzelać nie kazano [FOTO]

Krzanowice-Lubomia. Nam strzelać nie kazano [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

W jednym z meczów XXX kolejki klasy okręgowej Podokręgów Racibórz i Rybnik naprzeciw siebie stanęły zespoły z dolnej strefy tabeli.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.