Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 listopada 202119:44

Sklonowane dzieci, spór o Enej, płaczące pielęgniarki i zamkowy raport. Temperatura na sesjach powiatu rośnie

Sklonowane dzieci, spór o Enej, płaczące pielęgniarki i zamkowy raport. Temperatura na sesjach powiatu rośnie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Blisko cztery godziny trwała dziś sesja Rady Powiatu. Punkty zapalne dotyczyły koncertów na raciborskim zamku, zamkowej komisji a także szpitala.

Dyskusję wokół zamkowych koncertów (wystąpi szereg kapel góralskich, Zakopower, Golec uOrkiestra, Trebunie Tutki, Stanisław Soyka) rozpoczęła radna Elżbieta Biskup (PiS). Jej zdaniem zamkowy jarmark był okazją, by urządzić koncert z okazji 25-lecia kariery scenicznej Ani Wyszkoni. Starosta Grzegorz Swoboda przyznał, że to wybitna artystka, ba!, jego koleżanka ze szkoły w Tworkowie, ale akurat na wybór gwiazd nie miał wpływu. Jarmark współorganizuje Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach i to tam zapadły decyzje.

W gabinecie marszałka wybrano więc m.in. Enej, który tymczasem budzi szereg kontrowersji wśród Kresowiaków, upatrujących w nazwie grupy nawiązania do pseudonimu wysokiego rangą oficera UPA, Petro Olijnyka. O tym, że Enej na zamku został źle przyjęty w środowisku raciborskich kresowiaków, w tym za słowa z tekstów swoich piosenek, mówił badacz Kresów i kresowy podróżnik radny Ryszard Frączek (Oblicza dla Ziemi Raciborskiej, w Radzie Powiatu z listy PiS), zapowiadając, że na koncert nie przyjdzie. Radny Adrian Plura - cytując znalezione podczas sesji informacje w mediach internetowych - przekazał, że zespół występował w TVP Kurskiego, sam zaprzeczył swoim związkom z UPA, a w składzie ma również Polaków. - Przekroczyliśmy pewną granicę - skwitował Plura, tocząc potem dyskusje z radnym Frączkiem o Kresach i Ukrainie, wzmiankując coraz liczniejszą diasporę ukraińską w powiecie raciborskim.

Długa dyskusja dotyczyła prac słynnej komisji zamkowej, a dokładnie kto i kiedy i dlaczego nie przekazał raportu oraz prezentacji z zamkowego posiedzenia i czy blisko 20 mln zł na słodownię to dobry pomysł. Bronił go starosta, krytykowali radni Frączek (użył nawet słowa granda) i Franciszek Marcol, obaj z PiS. Marcol wskazał, że za takie pieniądze należało rozwiązać ważniejsze jego zdaniem zadania drogowe i oświatowe. Potem – ostrzegał – takiego rządowego wsparcia może już nie być.

Rademu Marcolowi dostało się od dyrektora szpitala Ryszarda Rudnika. Szef lecznicy, w charakterystycznym dla siebie kowbojskim stylu, uznał za niedopuszczalną sytuację taką, jak na ostatniej komisji zdrowia, gdzie jego zaskoczona zastępczyni musiała odpowiadać na pytania w obecności podwładnych sobie pielęgniarek. Rudnik mówił, że o pytaniach szpital powinien być uprzedzany, by się przygotować na odpowiedzi, a Marcol, że panie ze szpitala bały się przyjść na komisję, były roztrzęsione i zapłakane, a przecież radni są od tego, by wsłuchiwać się w głos ludu. Dyrektor diagnozował, że na komisji robi się dziwny zwyczaj omawiania pomysłów radnej Elżbiety Biskup przy aprobacie przewodniczącego Marcola, przy tworzeniu złudnego wrażenia, iż radna może w ten sposób coś załatwić w kwestii wynagrodzeń czy obsady. Radny Marcol z kolei argumentował, że na komisji zdrowia od dawna przecież omawia się sprawy bieżące szpitala, a problemy pielęgniarek to nic innego jak aktualne problemy Gamowskiej. - Pana zastępczyni zresztą dobrze sobie poradziła - uznał szef tego gremium.

Dodajmy, że zdaniem pielęgniarek dyżury powinny mieć większą obsadę, zdaniem dyrektora spełniają stawiane przepisami minima.

- Mam wrażenie, że nie chodzi o to, by pomóc, ale by było to mocne PR-owo - wtrącił swoje trzy grosze lider Razem dla Ziemi Raciborskiej Tomasz Cofała, któremu wcześniej zarzucono, że sam wydzwaniał do pielęgniarek z obietnicą załatwienia sprawy.

Nieco senne i krótkie ostatnio sesje Rady Powiatu nabierają rumieńców, bo i kadencja ma już półmetek za sobą. Wśród opozycjonistów z PiS wciąż aktywny jest Tomasz Kusy i radna Biskup, sprawom zamku chce się bliżej przyjrzeć radny Franciszek Marcol, którego zdaniem pieniądze należało wydać w rozsądniejszy sposób, a temperaturę obrad podgrzewa swoimi wystąpieniami Ryszard Frączek. Wciąż też podnosi kwestię rzekomej sprzedaży zamku prywatnej osobie i choć starosta zaprzecza jakiejkolwiek prywatyzacji, to po wysłuchaniu radnego Frączka można odnieść wrażenie, że coś jednak jest na rzeczy. Frączek zapewnił, że będzie zadawał precyzyjne pytania na piśmie.

Bogatszy z tej sesji wyszedł starosta Grzegorz Swoboda. 20 radnych zagłosowało za znaczną podwyżką jego pensji, w maksymalnych granicach. Sam Swoboda opuścił na ten czas obrady, dziękując potem za hojność rajców, co odczytał osobiście jak wyraz uznania. - Należy się panu - skwitował Frączek, nawiązując do szalejącej inflacji i dając jasno do zrozumienia, że forum rady powiatu, to co prawda nie miejsce, by się nawzajem obrażać czy okazywać brak szacunku, ale też nie klub wzajemnej adoracji, w którym wszyscy poklepują się po plecach. - Wy jesteście jak sklonowanie dzieci, zawsze głosujecie tak samo - ocenił postępowanie rządzącej koalicji Razem dla Ziemi Raciborskiej i PO.

Nie wszyscy jednak dobrze czują się w tym politycznym fermencie i słownych utarczkach, czego dowodem są dzisiejsze emocjonalne wystąpienia członkini zarządu Ewy Lewandowskiej (PO), szefowej zamkowej komisji, która prosiła, by przestać już "odmieniać jej nazwisko przez wszystkie przypadki". Chodziło o wspomniany raport i prezentację z zamku, z którym rajcy PiS nie mieli okazji się zapoznać, tak jakby sobie tego życzyli. - Mam wrażenie, że pytacie, ale nie pytacie - bronił swojej podwładnej starosta, a przewodniczący Rady Powiatu Adam Wajda, kiedy wywiązała się niekontrolowana dyskusja, musiał mocniej chwycić za ster oświadczając, że póki co, to on jeszcze udziela tu głosu.

Grzegorz Swoboda tradycyjnie dużo mówił o dynamicznym rozwoju powiatu, szerokim froncie robót drogowych, trudzie pracowników, pisanych na czas projektach i braku sił przerobowych do tego, by robić jeszcze więcej. Zaprzeczył kolejny raz sugestiom, że niezdrowo rywalizuje z miastem, zapewniając o dobrych relacjach z prezydentem Dariuszem Polowym, u którego - trzymając się bożonarodzeniowego klimatu - kolęduje teraz za pieniędzmi na szpital, gdzie trwa remont parkingu, a trzeba jeszcze odnowić lądowisko dla śmigłowców. Lecznica zapłaciła miastu 800 tys. zł podatku od nieruchomości. Grzegorz Swoboda chciałby je odzyskać, na co ponoć jest duża szansa.

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 września 202210:27

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności2 października 202209:15

Tauron podpowiada jak o 30 proc. zmniejszyć zużycie energii

Tauron podpowiada jak o 30 proc. zmniejszyć zużycie energii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowe Tauron, fot. pixabay.com/ColiN00B
Aktualności1 października 202219:34

Raciborski Hubertus. Parada i gonitwa [FOTO i WIDEO]

Raciborski Hubertus. Parada i gonitwa [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Drugi z trzech Hubertusów w powiecie raciborskim odbył się dziś w Raciborzu. Organizatorem była Huzarska Dolina Ludwika Gorczycy.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności2 października 202213:13

Zmarł ks. Ernst Krzyżok z Raciborza-Miedoni

Zmarł ks. Ernst Krzyżok z Raciborza-Miedoni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło zdjęcia: der-farang.com
Reklama
Aktualności30 września 202211:23

Zbadano szczątki Łokietka. Król po matce miał raciborskie korzenie

Zbadano szczątki Łokietka. Król po matce miał raciborskie korzenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
onet.pl, fot. Projekt badań nieinwazyjnych pochówku Władysława Łokietka
Kultura i edukacja1 października 202221:31

XI Gala Skazy. Święto tańca w RCK [FOTO i WIDEO]

XI Gala Skazy. Święto tańca w RCK [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot./wideo K. Kubik, wideo M. Waw
Reklama
Reklama
Aktualności1 października 202215:46

Motorowe pożegnanie sezonu w Zabełkowie [FOTO i WIDEO]

Motorowe pożegnanie sezonu w Zabełkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Ford T rocznik 1913 z muzeum Forda w Będzinie był dziś ozdobą zlotu pojazdów zabytkowych w Zabełkowie. Wydarzenie zakończyło sezon na pograniczu.

red.
Reklama
Aktualności30 września 202210:10

Koncerty, spektakle, wystawy, zawody - październik w Raciborzu [KALENDARIUM]

Koncerty, spektakle, wystawy, zawody - październik w Raciborzu [KALENDARIUM] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

40-lecie Universe, Andrzej Sikorowski z córką, Wiatraki, ostrawscy filharmonicy, spektakl Goło i wesoło - to tylko niektóre atrakcje w październikowym kalendarium.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Aktualności30 września 202211:39

Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym - znamy najlepszych

Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym - znamy najlepszych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Sport2 października 202217:04

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie mijającego weekendu nie brakowało sportowych emocji. Postarali się o nie piłkarze, koszykarki oraz siatkarze występujący w RLPS. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności1 października 202208:16

Dzień Seniora: Promyk słońca w Domu św. Notburgi

Dzień Seniora: Promyk słońca w Domu św. Notburgi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Aktualności30 września 202213:41

Drezno, Wiedeń, Brno, Nikiszowiec a może Gdańsk? – zobacz najpiękniejsze Jarmarki Świąteczne!

Drezno, Wiedeń, Brno, Nikiszowiec a może Gdańsk? – zobacz najpiękniejsze Jarmarki Świąteczne! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wiedeń to absolutna klasyka jarmarków bożonarodzeniowych. Nikiszowiec jest za to bliżej i chwali się ciekawymi atrakcjami kulturalnymi i kulinarnymi. Brno jest stolicą regionu morawskiego. Drezno czaruje pięknem architektury, smakiem Christstollen i… ma najlepsze grzańce! Gdańsk cieszy się najpiękniejszym z jarmarków w Polsce, a jego największym atutem jest położenie nad morzem. 

materiał partnerski
Reklama
Reklama
Aktualności30 września 202211:48

Czwartkowe spotkania w Muzeum coraz popularniejsze

Czwartkowe spotkania w Muzeum coraz popularniejsze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Marek Krakowski/Muzeum w Raciborzu
Sport30 września 202206:51

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Sport1 października 202221:32

Ruch rozbił rezerwy Krzanowic [FOTO]

Ruch rozbił rezerwy Krzanowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot.Katarzyna Kubik
Sport1 października 202221:33

B klasa. Dwa oblicza beniaminka z Wojnowic [FOTO]

B klasa. Dwa oblicza beniaminka z Wojnowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot.Katarzyna Kubik
Aktualności1 października 202215:48

Memoriał szachowy im. Alfreda Chrobaka [FOTO i WIDEO]

Memoriał szachowy im. Alfreda Chrobaka [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Powiatowe Centrum Sportu gości dziś blisko stu szachistów – uczestników III Międzynarodowego Memoriału Szachowego im. Alfreda Chrobaka – OPEN.

red.
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Styl życia2 października 202217:11

Dzieje raciborskiego dworca oraz powiatu według źródeł pruskich

Dzieje raciborskiego dworca oraz powiatu według źródeł pruskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pasjonatów historii ziemi raciborskiej z pewnością zaciekawią nowe teksty, przygotowane przez uznanych badaczy - Pawła Newerlę oraz Christopha Sottora.

red.
Sport1 października 202214:43

W Chałupkach zagrają dla Mikołaja Kubali

W Chałupkach zagrają dla Mikołaja Kubali - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh)
Reklama
Aktualności1 października 202220:07

Świętowano 10-lecie partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Powiatem Elbe-Elster

Świętowano 10-lecie partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Powiatem Elbe-Elster - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Powiat:

Powiat (Landkreis) Elbe-Elster leży w niemieckim kraju związkowym Brandenburgia, a jego stolicą jest Herzberg (Elster). Od dekady rozwija się partnerstwo z Raciborszczyzną.

fot. SP
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.