Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Byli opozycjoniści mogą już wnioskować o świadczenie wyrównawcze
Działacze opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowane z powodów politycznych mogą wnioskować o świadczenie wyrównawcze - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Świadczenie wyrównawcze przysługuje osobie, która pobiera emeryturę, rentę inwalidzką albo rentę z tytułu niezdolności do pracy w wysokości niższej niż 2400 zł oraz ma status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Świadczenie to przysługuje nie wcześniej niż od 15 października 2020 r., tj. od dnia wejścia w życie przepisów dotyczących świadczenia wyrównawczego i nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek o to świadczenie.
- Aby otrzymać świadczenie wyrównawcze trzeba złożyć wniosek i dołączyć do niego decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która potwierdza status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Osoba uprawniona do emerytury lub renty zagranicznej albo innego świadczenia zagranicznego o podobnym charakterze musi także złożyć w ZUS dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość, wystawiony przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych - tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Wniosek o świadczenie wyrównawcze (na druku ER-SWA) można złożyć w każdej placówce ZUS lub za pośrednictwem poczty. Decyzję w sprawie świadczenia wyda placówka ZUS, która przyznała lub wypłaca świadczenie emerytalno-rentowe. Jest on także do pobrania ze strony internetowej www.zus.pl.
Gdy ZUS ustala, czy kwota pobieranych świadczeń emerytalno-rentowych jest niższa niż 2 400 zł, to bierze pod uwagę miesięczną kwotę brutto pobieranej emerytury lub renty (sumę tych świadczeń) oraz kwotę zagranicznych świadczeń emerytalno-rentowych. Nie uwzględnia natomiast dodatków wypłacanych z tymi świadczeniami.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [25.01.2021]
2 419 w całej Polsce, 147 na Śląsku, zero w powiecie raciborskim - najnowsze dobowe raporty. Wykonano 19 945 testów.
Więcej »W Rybniku otwarto klub nocny. Interweniowała policja
- W nocy z 22 na 23 stycznia policjanci z rybnickiej komendy interweniowali w lokalu mieszczącym się w centrum Rybnika, który pomimo zakazu był otwarty. Właściciel zdecydował się na zorganizowanie imprezy wbrew obowiązującym przepisom. Mundurowi wylegitymowali 139 uczestników wydarzenia. Materiały dotyczące tej sprawy zostaną przesłane do Prokuratury Rejonowej w Rybniku oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które podejmą decyzję o dalszym postępowaniu wobec przedsiębiorcy i uczestników - informuje rybnicka KMP.
Więcej »Trzech nietrzeźwych weekendowych kierowców, w tym 71-latek z ronda
1,5 promila alkoholu miał po przebadaniu 71-latek z Raciborza, którego "wyczyn" na rondzie przy Mechaniku uchwyciła kamera.
Więcej »PWSZ w Raciborzu: szykuje się modernizacja uczelni
Dobre wiadomości płyną z PWSZ w Raciborzu. W ciągu najbliższego roku Uczelnia wykona szereg inwestycji dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu studiowania i pracy. Co zmieni się w Uczelni dla studentów i pracowników?
Więcej »COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [24.01.2021]
4 683 w Polsce, 352 na Śląsku, 8 w powiecie raciborskim - najnowszy raport dot. epidemii. W ciągu doby wykonano ponad 30,9 tys. testów.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |