Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 kwietnia 201921:57

Europa dla obywateli. Raciborzanie z zaproszeniem do Brukseli

Europa dla obywateli. Raciborzanie z zaproszeniem do Brukseli  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Od 2 do 3 kwietnia w Brukseli gościła spora grupa obywateli wszystkich unijnych państw. Przyjechali na zaproszenie Dimitrisa Avramopoulosa, komisarza UE ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa. Komisarz zaprosił do Brukseli prawie setkę osób, które w ostatnich latach, głównie w roku 2018 zrealizowały najciekawsze, najwartościowsze projekty w ramach europejskiego programu Europa dla obywateli. Wśród nich znaleźli się raciborzanie. 

Wśród zaproszonych znalazła się międzynarodowa grupa z pięciu państw i siedmiu miast partnerskich, w tym z Raciborza, realizująca duży projekt dotyczący końca I wojny światowej (1918; At the end of a war). W ramach wspomnianego projektu współpracowali przedstawiciele miast, także historycy z miejscowych uczelni i przedstawiciele współpracujących towarzystw historycznych oraz muzeów z miast Bracknell, Jülich, Ljubljana, Leverkusen, Racibórz, Schwedt i Villenueve d' Ascq. Koordynatorem ze strony Raciborza był prezes TMZR, dr Piotr Sput, który przyjechał do Brukseli wraz z czterema innymi koordynatorami z Niemiec, Anglii i Francji. Z zaprzyjaźnionych miast przejechało dwóch Niemców, Angielka i Francuz.

Warto wspomnieć, że niektóre z siedmiu wymienionych wyżej miast współpracuje ze sobą od kilkudziesięciu lat. Leverkusen jest miastem partnerskim Raciborza od roku 2002. Początki współpracy TMZR oraz OGV z Leverkusen sięgają roku 2005.

Dwudniowe spotkanie w Brukseli miało w pierwszym dniu charakter oficjalny. Uczestnicy spotkali się w pałacu miejskim Concert Noble przy Rue dˈArlon 82, gdzie uczestniczyli w oficjalnym, muzycznym otwarciu konferencji Europe for Citizens – History Defines our Future. Następnie uczestników przywitał gospodarz spotkania – Komisarz Unii Europejskiej ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa. Dziękował wszystkim przybyłym za ich wkład w nawiązywanie europejskiej współpracy, szerzenie idei i wartości europejskich, odkrywanie i propagowanie wspólnej historii i korzeni narodów europejskich.

Po wystąpieniu odbyła się ciekawa dyskusja panelowa, w której swe poglądy na najważniejsze sprawy europejskie przedstawili trzej komisarze unijni: wspomniany już komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Avramopoulos, Věra Jourová, komisarz ds. sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci oraz Corina Creţu, komisarz ds. polityki regionalnej. W drugiej części dyskusji padało wiele ciekawych pytań z sali, na które komisarze, szczególnie panie, nie były w stanie lub nie chciały jednoznacznie odpowiedzieć. W kuluarach słychać było opinie, że urzędnicza Bruksela jest od kilku miesięcy w letargu przedwyborczym i prawie wszyscy wyczekują z pewnym lękiem wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego. Na to wszystko zaś nałożyła się wszechobecna i paraliżująca polityczną Brukselę poprawność polityczna.

W prywatnej rozmowie po części oficjalnej rozmawialiśmy z Dimitrisem Avramopoulosem, byłym, wielokrotnym ministrem, m.in. spraw zagranicznych Grecji i wytrawnym urzędnikiem unijnym dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek dotyczących funkcjonowania europejskich instytucji i urzędników. Dzień pierwszy zakończył koncert zespołu kameralnego, który wykonał dzieła Gustava Mahlera, Johanna Straussa syna i ojca oraz Alexandra von Zemlinskyˈego oraz trwające do później nocy rozmowy w hotelowym barze.
Drugi dzień przebiegał pod znakiem wykładów, warsztatów, spotkań roboczych i zwiedzania wystaw Muzeum (Domu) Historii Europejskiej, gdzie wszystkie imprezy się w tym dniu odbywały. Ciekawy był wykład i dyskusja panelowa z naukowcami dot. różnych aspektów funkcjonowania Unii Europejskiej, jej kondycji oraz przyszłości. Wystąpił w niej także przedstawiciel Polski prof. Włodzimierz Borodziej z Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący i kurator rady naukowej Domu Historii Europejskiej.

W dalszych spotkaniach uczestnicy dowiedzieli się wielu cennych i znaczących szczegółów dotyczących funkcjonowania programu Erasmus+, programu Europa dla obywateli, priorytetów poszczególnych komponentów programu Europa dla obywateli, szczególnie tych dotyczących najbliższych dwóch lat. Jako że priorytety owe są wybitnie historyczne, zawierają w sobie komponenty bardzo odpowiadające zainteresowaniom naszej wielonarodowej ekipy badawczej, należy przypuszczać, iż w najbliższym czasie rozpoczniemy prace nad kolejnym projektem, który opisuje znaczące wydarzenia historyczne z perspektywy siedmiu zaprzyjaźnionych miast i towarzystw historycznych.

Warto dodać, że krótki opis naszego projektu wraz ze zdjęciami naszej grupy znalazły się w oficjalnym biuletynie Komisji Europejskiej dot. programów europejskich. Projekt ten trwał ponad pięć lat, w tym czasie zorganizowaliśmy kilka wystaw, spotkań studyjnych, konsultacyjnych, sesji naukowych, wystaw oraz wydaliśmy kilka wydawnictw zwartych, z których wydana ostatnio książka (Kriegsenden in europäischen Heimaten, red. Guido von Büren, Michael D. Gutbier, Wolfgang Hasberg, Leverkusen 2019, ISBN 978-3-87707-145-8, ss. 638) wzbudziła bardzo duże zainteresowanie świata naukowego, także urzędników w Brukseli. Kilka dłuższych artykułów w książce dotyczy historii naszego miasta w okresie I wojny światowej. Fakt, że zostaliśmy zauważeni także w Brukseli jest dla nas pewnym wyróżnieniem, potwierdzeniem dobrze wykonanej pracy, mamy też nadzieję, że ułatwieniem oraz zachętą na przyszłość.

Piotr Sput

Autor: Piotr Sput, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.